2 148 přečtení
Srp 07 2020

Další snaha SŽ(DC) o likvidaci lokálek?

Pernink

Jak je už dobrým úřednickým zvykem (a obzvlášť na dráze), problémy se rády řeší způsobem: zrušme zdroj problému a bude po problému. Takhle stručně by se dal shrnout poslední návrh SŽ(DC), jak řešit nehody na lokálkách. Přitom lokálky nejsou zdaleka největším „zdrojem“ nehod na železnici. Naprostá většina nehod připadá na zabezpečené tratě.

Absolutně největší procento nehod (kromě přejezdů) připadá na projetí světelné návěsti „stůj“, které se na lokálkách takřka nevyskytují. Většina našich lokálek je řízena zjednodušeným předpisem D3, který ač není zdaleka ideální (já osobně ho dlouhodobě kritizuji), tak ale pořád platí, že je paradoxně nejbezpečnější. Statistiky nehod na železnici to jednoznačně potvrzují. Dokonce i počet nehod na přejezdech je na takto zabezpečených tratích nižší než na ostatních tratích. I přesto se ale občas i na lokálce stane nehoda. Nevýhodou nehod na lokálkách je hlavně fakt, že mívají tragičtější následky než nehody na hlavních tratích. Důvodem ovšem není zabezpečení tratě, ale vozidla, která na těchto tratích jezdí. Na většině lokálkek totiž jezdí zdaleka nejnebezpečnější vozidla českých železnic: 810 a jejich odvozeniny. Tato vozidla jsou nejlehčí a mají nejnižší stupeň ochrany cestujících ze všech vlaků jezdících na pravidelných spojích. Pro představu si srovnejte, když ve stejné rychlosti narazíte do stromu s Trabantem a dvoutunovým SUVéčkem. V Trabantu máte výrazně nižší šanci přežít. A stejné je to u vlaku.

Ale vraťme se k tématu článku. SŽ(DC) navrhla jednoduché řešení problému: zakažme víkendové obměny jízdních řádů na lokálkách řízených předpisem D3. Osobni dopis NRP  Na první pohled to vypadá jako dobré řešení, protože to odstraní důvod, proč se stala nehoda u Perninku. Ale co to bude znamenat v praxi? O víkendu bude muset být jízdní řád vlaků stejný jako v pracovní dny. Přitom v dnešní době na mnoha tratích je víkendové využití vlaků větší než v pracovní dny. Hlavním důvodem je to, že o víkendu zpravidla nejezdí autobusy, které v pracovní dny přebírají železnici část cestujících. Ale hlavně o víkendech vlakem jezdí na výlety i ti, kteří normálně vlakem nejezdí. Na lokálkách, které nevedou do turisticky zajímavých oblastí pak naopak je zájem cestujících výrazně nižší než v pracovních dnech. Návrh SŽ(DC) tak přinese krajským objednatelům výrazné vrásky na čelo, protože nebudou moci o víkendech měnit jízdní řád a přizpůsobovat ho tak tím aktuální poptávce. Největší potíže to přinese lokálkám bez dopravy v pracovních dnech, kde jsou vedeny vlaky pouze o víkendech. Podle tohoto návrhu totiž nebude smět na těchto lokálkách jezdit o víkendech nic, když nic nejezdí ani v pracovních dnech. Nemluvě o mimořádných vlacích o různých akcích. Ještě větší problémy však tento návrh způsobí v nákladní dopravě. Na málokteré lokálce jezdí nákladní vlaky pravidelně každý pracovní den. Většina lokálek (pokud tam nějaká nákladní doprava je), je obsluhována obden nebo dokonce jen podle potřeby. Pokud by SŽ(DC) hodlalo zavést přísnou pravidelnost, muselo by ČD Cargo, které na většině lokálek provozuje nákladní dopravu, zajistit aby jejich vlaky jezdily každý den stejně, což je samozřejmě neekonomické, pokud lokálka negeneruje dostatečný počet přeprav na každodenní obsluhu. Mimořádné vlaky v době zvýšené poptávky po dopravě (stavby, kalamity apod.) by vůbec nebyly možné. A co teprv mimořádnosti způsobené zpožděním. Otázka tedy zní, za jakým účelem tento „pamflet“ vzniknul? Je to cílená snaha o likvidaci nepohodlných lokálek, kde jejich zrušení brání víkendová a nepravidelná nákladní doprava anebo autor tohoto elaborátu vůbec neví „která bije“?

Ale abych jen nekritizoval, dám návrh, jak by se mimořádnosti v dopravě daly na tratích D3 řešit. Je to naprosto jednoduché a hlavně levné. Každý den, ať už je to pravidlo v pracovní den nebo jakékoli vybočení z normálu, musí být na každý provozní den vypracován jízdní řád (GVD), kde je jednoznačně určeno, kde se křižuje a kde se má strojvedoucí ohlašovat. Stačilo by změnit místo ohlašování. Dnes se strojvedoucí hlásí až když vjede a zastaví ve stanici, kde má ohlašovací povinnost, což už je pozdě, když zapomene, že se má ohlásit a vjede do obsazeného úseku. Kdyby se musel ohlásit třeba 2 minuty před pravidelným příjezdem do ohlašovací stanice, mohl by dirigující dispečer zjistit, že se strojvedoucí zapomněl ohlásit a mohl by včas učinit opatření (zavolá mu sám a zjistí, proč se neohlásil nebo dá generální stop).

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Další snaha SŽ(DC) o likvidaci lokálek?, 4.5 out of 5 based on 2 ratings
Share


Autor:


10 komentářů

 • Napsal Pajzák, 8. 8. 2020 @ 23:30

  Největší potíže to přinese lokálkám bez dopravy v pracovních dnech, kde jsou vedeny vlaky pouze o víkendech. Podle tohoto návrhu totiž nebude smět na těchto lokálkách jezdit o víkendech nic, když nic nejezdí ani v pracovních dnech.
  ——–

  S touto logikou by byl povinný i víkendový provoz tam, kde dnes žádný není.

 • Napsal Domažličák, 10. 8. 2020 @ 8:11

  Nikdo neví, co tento výstřel do tmy bude znamenat, ale jelikož nelze dopravce a objednatele nutit k zavádění vlaků, ale je možné jim to zakázat, spíš o víkendech nebude doprava žádná, pokud by neměla být stejná jako v pracovních dnech, než že by SŽ(DC) nutilo objednatele k objednávce proti jejich vůli. Nebo kdo ví, třeba SŽ(DC) vyšle místo chybějících vlaků MUVky, aby byla vždy doprava stejná 🙂 Apropó, mimořádné traťovácké vlaky (MUVky) by taky jezdit po lokálkách nemohly, aby nerušily pravidelnou dopravu. Ledaže by je SŽ(DC) vysílalo každodenně.

 • Napsal Domažličák, 10. 8. 2020 @ 8:16

  Taky se to může vykládat tak, že pokud nebude možnost mít celotýdenně dopravu stejnou, nebude smět na lokálkách jezdit vůbec nic včetně pracovních dnů, když kraj neobjedná vlaky i o víkendu, nebude je smět objednat ani o pracovních dnech.
  Mě spíš fascinuje, že si SŽ(DC) dovolí na MD odeslat takovýto nedomyšlený elaborát. Všude jinde by za takovýto výplod neschopnosti padaly hlavy.

 • Napsal Pajzák, 10. 8. 2020 @ 9:01

  Vždyť by to znamenalo sjednocení jízdních řádů pro celý rok, což je už od pohledu nesmysl. Proč by měly během Vánoc jezdit vlaky ve stejných intervalech jako v pracovní školní dny? Nebo naopak, proč by v největší špičce pracovních dnů měl jet jeden vlak za dvě hodiny?

 • Napsal Domažličák, 14. 8. 2020 @ 12:37

  Tak zatím páni ze SŽ(DC) vyřešili problém lokálek tím, že od zítra se bude muset každý vlak nahlašovat v každé dopravně. Tím se sice odstraní abnormality, ale nevyřeší to přípdné zapomenutí fíry se nahlásit a projet dopravnou. Naštěstí se nehody na lokálkách stávají tak zřídka, že lze předpokládat další vážnou nehodu za x let i kdyby nebyly učiněny žádná opatření.

 • Napsal Domažličák, 14. 8. 2020 @ 12:43

  Naprosto mě fascinuje ta lítá snaha lokálky vyřešit. Na lokálce se po x letech stane nehoda a hned se mohou všichny po… Ale tam, kde jsou nehody na denním pořádku, tam se nic řešit nehodlá.
  Jako bych měl dva bílé kapesníky, jeden je od špíny úplně černej zatímco na ten druhý spadlo jen smítko prachu a já se rozhodnu vyprat ten s tím smítkem, ale ten černej nechám být.

 • Napsal Domažličák, 14. 8. 2020 @ 12:57

  Jeden z největších problémů na železnici způsobující mnoho průšvihů je fakt, že na strojvedoucí bylo navršeno přesmíru zodpovědnosti a starostí (hlavně papírových). Fírové se díky tomu nemohou dostatečně soustředit na to hlavní: bezpečnou jízdu. Vlakvedoucí, který měl dřív vše krom řízení vozidla na starosti je dnes všech povinností zbaven i když na vlaku je.
  Za tohle si ale mohou fírové sami (respektive ti nafoukanější), kterým se nelíbilo, že jim velí kdejakej špinavej posunovač a tak si vydupali, aby to byli oni, kdo má na vlaku jediné hlavní slovo a všichni je museli poslouchat. A tady jsou důsledky. Ti, co to před léty zpunktovali jsou dnes zalezlí v kancelářích nebo v důchodu a současní fírové na to doplácí.

 • Napsal Domažličák, 9. 9. 2020 @ 8:44

  SŽ(DC) už dělá opatření a na D3jkách zakazuje zvláštní vlaky a jakékoli jiné mimořádnosti. A mezitím se před chvílí u Kdyně stala další nehoda na D1 trati. Měřící vlak projel stůj a narazil do osobního vlaku.

 • Napsal Domažličák, 9. 9. 2020 @ 9:18

  Tak je to obráceně, stůj projel osobák, který nečekal na volno a hned jak ve Kdyni vystoupili a nastoupili cestující, podle zvyku se automaticky rozjel. Zakáže teď SŽ(DC) mimořádné vlaky i na všech ostatních tratích?

 • Napsal Pajzák, 12. 9. 2020 @ 22:47

  A co třeba v reakci na již dostupné informace tohle tvrzení poopravit? Že tady selhala SŽ, začíná být evidentní, ale rozhodně za tím nestojí nějaké nařízení pro D3 či D1.
  Mimochodem, D3jka je hrubka jak z partesu, měřící rovněž. Tohle bych fakt z klávesnice beze studu nevypustil ani po 10 pivech.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*