5 829 přečtení
Kvě 22 2009

Elektrifikace tratě pomůže zkrátit jízdní dobu z Curychu do Mnichova

Lindau Hbf

Lindau Hbf

NĚMECKO – Dohoda o elektrifikaci a modernizaci infrastruktury mezi Mnichovem a Lindau v Bavorsku byla podepsána 17. dubna v Memmingenu. Elektricky poháněné vlaky s naklápěcí skříní budou moci jezdit po modernizované trati rychlostí až 160 km/h, což povede ke zkrácení jízdní doby na trase München – Zürich do roku 2015 ze současných 4 hodin a 10 minut až na pouhé 3 hodiny a 15 minut.

Také bude zvýšen počet spojů, ze stávajících tří na šest párů vlaků za den, což by dle předpokladu mělo vést ke zdvojnásobení počtu přepravených cestujících na této trase. Práce na elektrifikaci 155 kilometrů dlouhého úseku tratě Geltendorf – Memmingen – Lindau budou zahájeny již v příštím roce, bude zde instalován střídavý trakční napájecí systém s napětím 15 kV a 16,7 Hz. Také se počítá s modernizací paralelní trasy Buchloe – Kempten – Lindau.

K dalšímu zkrácení jízdní doby přispěje vybudování nové průjezdné stanice Lindau-Reutin. Tím se vyloučí potřeba obratu soupravy a výměna lokomotivy v současné koncové stanici Lindau Hbf, která se nachází na ostrově Bodamského jezera.

Celková cena prací je odhadována na 205 milionů euro. Aby bylo možné stavbu zahájit již v roce 2010, švýcarský vláda odsouhlasila poskytnout na tento projekt s předstihem bezúročnou půjčku ve výši 50 milionů eur běžící do roku 2025, zatímco Bavorské země na modernizaci tratě přispějí částkou 55 milionů euro. Největší podíl, přibližně 100 milionů eur, zaplatí německá vláda, která se také zavázala vyrovnáním švýcarského dluhu do roku 2025.

Do 10 let z Prahy do Curychu nejméně o dvě hodiny rychleji

Do roku 2020 by mohlo dojít ke zkrácení jízdní doby z Prahy do Curychu o více než 2 hodiny, ta dnes trvá více než deset hodin. Kromě elektrifikace tratě do Lindau, která by měla ušetřit cestujícím téměř hodinu, budou následovat také další dílčí opatření ke zkrácení jízdní doby z Prahy do bavorské metropole. Na dopravním jsme již naše čtenáře informovali o připravovaných změnách, které již v příštím roce zkrátí cestu z Prahy do Mnichova o 20 minut.


přečtěte si také:
Od roku 2010 pojedou vlaky z Prahy do Mnichova rychleji


Na další zkrácení času bude mít výrazný vliv také stavba III. tranzitního koridoru v úseku mezi Prahou a Plzní, včetně vybudování nového berounského tunelu. Ten již bude součástí nové vysokorychlostní tratě Praha – Plzeň (– Německo) a s jeho dokončením se počítá kolem roku 2018. A pak také bude záležet na způsobu modernizace úseku Plzeň – Domažlice (–Schwandorf).

Další krácení jízdní doby zajistí vysokorychlostní tratě

Jakékoli další snižování jízdní doby z Prahy směrem do Bavorska je podmíněno výstavbou vysokorychlostních tratí v České republice. S nově vybudovanou vysokorychlostní tratí, která naváže na berounský tunel přes Plzeň do Regensburgu lze zkrátit jízdní dobu z Prahy do Mnichova za současných šesti až na přibližně tři a půl hodiny. Společně s úpravami na německém území lze v budoucnu dosáhnout jízdní doby z Prahy do Curychu za méně než sedm hodin, přičemž nyní lze tuto trasu urazit nejrychleji s jedním přestupem v Mnichově za jedenáct a půl hodiny.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

zdroj: Railway Gazette
Autor:


2 komentáře

 • Napsal arj, 22. 5. 2009 @ 11:29

  zkrácení jízdní doby z Prahy do Curychu o více než 2 hodiny, ta dnes trvá více než deset hodin

  Tedy úplně přesně vzato, je taková informace pravdivá. Ale z hlediska cestujícího, mezi jízdní dobou “něco přes 10 hod.” a “kolem 17 hod.” (většina nabídek z IDOSu se pohybuje v rozmezí 16:51 až 17:34, nejrychlejší je 16 hod 9 minut) je dost zásadní rozdíl.

  Takže avízované zkrácení o 2 hodiny bude na 14 a půl nebo 15 a čtvrt?

 • Napsal Miroslav Vyka, 22. 5. 2009 @ 12:32

  ARJ: (většina nabídek z IDOSu se pohybuje v rozmezí 16:51 až 17:34, nejrychlejší je 16 hod 9 minut)

  Tak to nevím, který „IDOS“ tak hledá? Pokud takto podivným způsobem hledají spojení všichni, pak se není čemu divit, že nám v Evropě praskají dálnice ve švech, když nějaké podivné IDOSy udávají o 30% delší časy 🙂

  1) je potřeba si uvědomit rozdíl mezi jízdní dobou a mezi cestovní dobou.

  A jízdní doba z Prahy do Curychu činí méně než 10 a půl hodiny. (Praha-Mnichov = 6h04 + Mnichov-Curych = 4h10). Pokud vyjdeme z těchto údajů, pak by za dnešních podmínek byl schopen přímý vlak z Prahy do Curychu urazit tuto trasu za přibližně 10 hodin a 25 minut (včetně obratu soupravy v hlavové stanici München Hbf).
  Kdežto po zmíněných úpravách infrastruktury v článku už bude schopen přímý vlak (pokud by byl zaveden, tedy objednán MD) z Prahy do Curychu dojet za méně než 8 a půl hodiny.

  2) Nejrychlejší cestovní doba mezi Prahou a Curychem sice činí 11h a 33min., nikoliv však nějakých 16h či dokonce více. Avšak jedná se o cestovní dobu, nikoliv jízdní – neboť není možné do jízdní doby vlaku započítávát čekání na přestup, které trvá déle než hodinu. To je dáno špatným organizováním dopravy, které prodlužuje celkovou cestovní dobu cestujícího, nikoliv však jízdní dobu vlaku.

  A dokonce přímý noční vlak, který je veden jinou trasu (přes Linec a Salzburg) dokáže urazit vzdálenost 874 km, včetně 38 minutového čekání v Č.Budějovicích a 30 minutového čekání v Salzburgu za 13h06min.

  Proto pro nalezení nejrychlejší nabídky je tedy potřeba hledat v tom správném IDOSu 🙂

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*