8 066 přečtení
Kvě 11 2009

Nové SC Pendolino Sprinter pojede až do Třince, místenky do Brna a Břeclavi zdarma

Jednotka řady 680 Pendolino

Vlak SC Pendolino

České dráhy plánují od druhé změny jízdního řádu dvě zásadní změny v provozu vlaků SuperCity Pendolino. Od neděle 14. června 2009 bude novinkou levnější cestování vlaky kategorie SuperCity na trase z Prahy do Brna a Břeclavi, místenky ve 2. třídě budou v těchto vlacích v hodnotě 0 Kč. Na severní větvi bude zaveden přímý páteční posilový spoj označený jako SC Pendolino Sprinter, který pojede z Prahy bez zastavení až do Ostravy-Svinova a dále bude pokračovat přes stanice Ostrava hl.n., Bohumín, Karviná, Český Těšín až do Třince.

Místenka ve 2. třídě SuperCity Praha – Brno/Břeclav zdarma

Novinkou je akční cena místenky pro cestování vlaky SuperCity ve vnitrostátní přepravě druhou třídou na trasách Praha – Brno a Praha – Břeclav (respektive v opačných směrech). Každý, kdo bude mít platnou jízdenku druhé třídy pro některou z těchto tras, bude mít nárok na místenku zdarma. Pro cestující to znamená úsporu až 200 Kč. Cestovní komfort vlaků SC Pendolino zůstane zachován, spoje budou i nadále povinně místenkové a cestovat jimi bude možné pouze s platnou místenkou. Akční cena 0 Kč pro místenky ve 2. třídě se týká pouze uvedených tras a cestování druhou třídou spoji SC 14 až 19. Cestování vlaky SC Smetana, Antonín Dvořák nebo Slovenská strela tak bude výhodnější, než ostatními vlaky, kde bude místenka k zakoupení v hodnotě 70 korun, respektive s In karou/Rail plus za 35 korun.

První spoj SC Pendolino Sprinter vyjede již 12. června

Vlak SuperCity Pendolino Sprinter bude provozován jako páteční posilový spoj, který pojede i v den před prodlouženým víkendem. Z pražského hlavního nádraží bude odjíždět v 16:23 hodin a jak České dráhy uvedly v tiskové zprávě, následující zastavení tohoto spoje bude až ve stanici Ostrava-Svinov. Vlak dále zastaví ještě ve stanicích Ostrava hl.n., Bohumín, Karviná hl.n., Český Těšín a Třinec. První SC Sprinter vyjede na trasu už v pátek 12. června 2009.

Podobný koncept dálkových vlaků v režimu Sprinter je běžný například u německého dopravce Deutschen Bahn. Páteční posilové spoje ICE Sprinter provozuje DB mezi Frankfurtem a Berlínem.

„Další rozvoj produktu SC Pendolino je součástí našeho transformačního programu Vize 2012. Zavedením spoje Sprinter chceme nejen rozšířit dosavadní nabídku spojení vlaky pendolino v pátek, ale současně chceme otestovat poptávku po přímém rychlém spojení Prahy a dalších oblastí Moravskoslezského kraje a Těšínska. Odezva této nabídky u zákazníků pro nás bude jedním z důležitých podkladů při plánování dalšího rozvoje produktu SC Pendolino,“ vysvětluje Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu.

Podrobné informace o jízdním řádu spoje SC Pendolino Sprinter a nabídce místenek za 0 Kč na trasách Praha – Brno a Praha – Břeclav zveřejní České dráhy v průběhu května.

Nový Jičín, Kopřivnice nebo Studénka mají opět smůlu

Nový SuperCity Pendolino Sprinter bude plnit funkci pátečního posilového vlaku mezi hlavním městem a severní Moravou, avšak obyvatelé Novojičínska budou mít doslova smůlu. Neboť tento vlak, přestože bude zastavovat v takových stanicích jako Bohumín nebo Český Těšín, tak klíčové stanice Suchdol nad Odrou a Studénka, které se nacházejí jihovýchodně od Ostravy, projede. Přitom by zde mohl zastavit právě na místo Pardubic a Olomouce. To však zatím v plánu není a tak více než sto tisíc obyvatel z celé řady měst, jako je např. Nový Jičín, Příbor, Kopřivnice nebo Bílovec, ležících na přilehlých tratích se vlaku Pendolino v blízkosti svého domova zatím nedočká. Pokud jej budou chtít využít, tak na něj budou muset i nadále dojíždět do Ostravy či Olomouce. Další změna spojů je totiž možná až od poloviny prosince, kdy začne platit nový jízdní řád 2009/2010.

Padne nový rekord z Prahy do Ostravy? Nechme se překvapit!

Přímé spojení bez jediné zastávky vlakem SC Pendolino Sprinter z pražského hlavního nádraží až do stanice Ostrava-Svinov by mohlo znamenat nový časový rekord jízdní doby vlaku mezi Prahou a Ostravou. Vlivem časové úspory získané nezastavením ve stanicích Pardubice hl.n. a Olomouc hl.n. by se mohla jízdní doba přiblížit hranici 2 hodin a 50 minut.

Přímý spoj jedoucí z hlavní české metropole bez zastavení až do ostravské aglomerace není žádnou novinkou. Od roku 1997 až do zavedení souprav Pendolino takto jezdil vlak SuperCity Manažer, který byl řazen výhradně z vozů 1. třídy a jídelního vozu. Jednalo se první vlakový spoj, který dokázal překonat vzdálenost 358 kilometrů mezi ostravským a pražským hlavním nádražím v čase pod čtyři hodiny.

Ve skutečnosti ale může nastat druhá varianta, kdy bude uspořený čas ponechán pro eliminaci možného zpoždění, neboť kvůli výlukovým činnostem vlaky jedoucí z Prahy ve směru na Pardubice stále nemohou plně využívat nového spojení a musí z pražského hlavního nádraží vyjíždět přes Vršovice a Malešice. To je trasa časově o 10 minut delší a má za následek velice malých časových rezerv v jízdním řádu vlaků SuperCity mezi Prahou a Ostravou.

O tom, jestli se bude jednat o nový rekord nebo ne, se dozvíme z druhé změny jízdního řádu, která začne platit od neděle 14. června a zveřejněna by měla být ještě v průběhu měsíce května.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

zdroj: Tisková zpráva ČD
Autor:


7 komentářů

 • Napsal Boss, 12. 5. 2009 @ 6:50

  Klasika, co se týče ČD, tím, že zruší místenky na cestu do Brna, zákonitě ubyde cestujících, kteří využívají spoje EC, což bude mít za následek jistě navýšení dotace od MD, co k tomu dodat

 • Napsal arj, 12. 5. 2009 @ 10:15

  zákonitě ubyde cestujících, kteří využívají spoje EC

  Já bych si tak úplně nebyl jist – ti lidé (aspoň na trase Praha – Brno) většinou jezdí konkrétním vlakem proto, že potřebují na opačném konci v určitém čase. Takže to naopak může dráze prospět, protože pindou pojedou za stejné peníze jako žlutým busem.
  Riziko přesunu bych viděl jen kolem 17.30-17.40 (z Brna), kdy SC a EC jedou v intervalu 10 minut, zatímco předchozí spoj jede 2 hodiny předtím – přitom ještě podle JŘ 2008 to bylo +- proložené na i=1 hodina

 • Napsal mates111, 12. 5. 2009 @ 20:59

  osobně bych to s tím poklesem cestujících v EC neviděl tak zle. Přece jenom místenky na Pendolino budou stále potřeba a i přesto, že budou stát 0 Kč, tak mnoho lidí tato operace odradí natolik, že raději pojedou EC než právě jím. Navíc lidé se rozhodují více podle času odjezdu než podle typu vozidla. V neposlední řadě je nutné zmínit, že úroveň EC na této relaci se úrovni Pendolina téměř vyrovná…

 • Napsal arj, 13. 5. 2009 @ 0:58

  V neposlední řadě je nutné zmínit, že úroveň EC na této relaci se úrovni Pendolina téměř vyrovná

  Musím vyjádřit nesouhlas. Většina vozového parku ECéček, provozovaných ČD na vídeňské/ bratislavské větvi je sice nová (vozy s výrazným oznčením, že jsou zaplaceny přes “významnou holandskou banku! – na jejíž záchranu daňoví poplatníci přispěli nějakými 5 G€), ale těch 2:45 hod jízdy do Brna je přesně akorát na rozhození zad – prostě ty sedačky jsou nějaký divný a pivo jako křen v ceně není a mnohdy není ani ke koupi.

 • Napsal Vozka, 13. 5. 2009 @ 18:32

  K těm sedačkám. To je snad nějaká nová moda. Čím novější sedačky, tím jsou tvrdší a nepohodlnější a je jedno, zda jde o vagony či autobusy a městské autobusy, no v tom se dá jet tak do deseti minut. Ti, kdo tyto sedačky objednávají, ti v tom asi nejezdí. Vác by se měli ptát cestujících než dát jen na designery, cenu a vlastní názor. markantní je to u první třídy jak v Pendolinu, tak v Siemensech i těch dalších rekonstrukcích. Zlatá sedadla ve starých DR vozech v jedničce. tam většinou člověk krásně zapadne do měkkého a navíc i to sklopení sedadel je příjemnější, podstatně větší a tak se dá skoro i ležet a na páteř ideální. Chtělo by to nějak více stížností od lidí jak na dopravce, tak na výrobce.

 • Napsal Diego, 14. 5. 2009 @ 10:05

  Sedačky

  ze zdravotního hlediska je lepší mít sedačky tvrdší.

 • Napsal Vozka, 15. 5. 2009 @ 4:30

  Teoreticky pravda, ale dlouho se na tom sedět při jízdě nedá. Kdyby toto platilo i v osobních autech, nevím, kdo by s tím pak jezdil.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*