4 022 přečtení
Kvě 03 2009

České dráhy představily transformační program VIZE 2012

Nejméně čtyři miliardy korun má v úsporách a dodatečných příjmech přinést do roku 2012 transformační program osobní dopravy Českých drah, který pod názvem VIZE 2012 v druhé polovině dubna prezentoval management společnosti. Okamžitá úsporná a transformační opatření realizovaná ještě v letošním roce by měly podle managementu vest k úsporám vyšším než 500 milionů Kč.

„Realizace transformačního programu je cestou ven z dlouhodobé nedofinancovanosti osobní dopravy Českých drah. Ta od roku 2003 dosahuje kumulované výše téměř 20 miliard korun. To je výsledek nesystémových řešení, která nezajistila zaplacení dopravy objednané zejména kraji v závazku veřejné služby,“ říká Petr Žaluda, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah, a.s. a dodává: „Připravili jsme zásadní transformační program, jehož cílem je udělat tlustou čáru za předchozím obdobími nesystémových kroků a získat další nejméně 4 miliardy ať už na straně úspor či dodatečných příjmů. Jen letos by celkový finanční efekt měl být vyšší než 500 milionů.“

Celý transformační program VIZE 2012 si klade za cíl nejen zvýšení spokojenosti zákazníků, ale současně celkový růst hodnoty firmy. Je postaven na bázi 17 prioritních projektů jdoucích napříč firmou, které se dělí se do 5 následujících oblastí:

 • Orientace na zákazníka
 • Vztahy s objednateli
 • Rozvoj komerčních aktivit
 • Zlepšení provozní efektivnosti
 • Moderní organizace a lidské zdroje

Každá z těchto oblastí má přitom jasné měřitelné cíle, do jaké míry přispěje k naplnění celkové finanční ambice ve výši 4 až 6 miliard korun.

Management Českých drah současně během letošního a loňského roku realizoval řadu opatření, která jsou součástí transformačního programu a jen v letošním roce by měly vést k získání úspor a dodatečných příjmů ve výši nejméně 500 milionů korun. Jedná se o následující již realizované kroky:

Zlepšení interního finančního řízení

 • Centralizace a posílení role controllingu a reportingu
 • Kvalitativní skok v transparentnosti výkaznictví
 • Příprava přechodu na mezinárodní účetní standardy (zpětně od roku 2008) – předpoklad k získání ratingového ohodnocení

Úsporná opatření na straně režijních nákladů

 • První fáze zeštíhlení organizační struktury generálního ředitelství v roce 2008 (přínos cca 160 mil. Kč)
 • Připraveno snížení platů vrcholového vedení ( očekávaný benefit: 11 mil. Kč)
 • Plán pro rok 2009 předpokládá snížení režijních nákladů o dalších 20% (očekávaný přínos cca 360 mil. Kč)
 • Rozpracována a schválena centralizace vybraných aktivit i za dceřiné společnosti

Vedle těchto kroků připravuje management v nejbližší době další konkrétní postupy směřující do oblasti provozní efektivnosti a růstu spokojenosti zákazníků. V nejbližším období bude vyhlášeno výběrové řízení na dodávky 100 vozů pro dálkovou dopravu. Současně s tím dráhy vyhlásí výběrové řízení na dodávky 8 nízkopodlažních motorových jednotek pro vozbu dálkových vlaků na neelektrifikovaných hlavních tratích.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

zdroj: Tisková zpráva ČD
Autor:


13 komentářů

 • Napsal JPP, 6. 5. 2009 @ 15:34

  Že by se ČD konečně začaly chovat jako každá normální obchodní společnost?

  Že by konečně přestaly provozovat spoje regionální dopravy, za které nedostanou plně zaplaceno, tedy téměř polovinu všech spojů regionální dopravy?

  Pokud je to opravdu tak, tak se všichni těšte na zastavení provozu na mnoha tratích, protože kraje na tu plnou úhradu nebudou mít peníze.
  Na druhou stranu ale dost možná budou po zbývajících tratích jezdit moderní kolejová vozidla.
  Ale pak je otázka, jestli na těch tratích musejí jezdit s těmi novými vozidly ČD, když se dá vypsat výběrové řízení s požadavky na parametry vozidel, a kdo nabídne nejnižší cenu, může jezdit.

 • Napsal -FN-, 7. 5. 2009 @ 18:07

  JPP: To je směs rádoby kamsi mířených dohadů. Myslím, že otázka položená nakonec by měla být položena jako první. Pokud jsou místní dráhy pro ČD ztrátové, mohou na nich nechat jezdit jiné dopravce. A na druhé straně, pokud budou efektivně hospodařit, mohou snížit ztrátu i při zachování spojů. Hlavním problémem, který se bude týkat všech dopravců, je zastaralá železniční síť (zatím bez valného výhledu na změnu) a její zpoplatnění (narozdíl od jiných cest). Již menším problémem je dnes sehnat poptávce odpovídající (délkou, hmotností, cenou, spotřebou) vozidla. Pokud se potom stlačí režijní náklady (vedení společnosti) ke spodní mezi, nebude problém. Účelové házení ztráty na regionální spoje jako takové je nesmyslné, pokud dostatečně nezvýšíme jejich přitažlivost pro co nejvyšší počet lidí. Zajímalo by mě, kolik vydělá například takový hradecký rychlík po zprovoznění dálnice D11. A pokud na takový spoj má stát, proč na podobné nemají kraje? Chyba je v systému, ne na kolejích.

 • Napsal JPP, 7. 5. 2009 @ 23:01

  -FN-:
  “Rádoby kamsi” mířené? ČD to říkají čím dál tím hlasitěji, že kraje jim nehradí plnou částku za regionální osobní dopravu. To je bohužel fakt.

  Tvrdíte “Pokud jsou místní dráhy pro ČD ztrátové, mohou na nich nechat jezdit jiné dopravce.”
  S tím nesouhlasím. Co to je “ztrátovost pro ČD”? To, že kraje jim nezaplatí v plné výši? Nic jiného to nemůže znamenat, protože všechny regionální vlaky jsou dotované, a pro dopravce nemohou být ztrátové.
  Dotování hradeckých rychlíků můžeme brát také tak, že stát dal peníze na stavbu dálnice k Hradci, tak stát dává i peníze do železnice touto formou – posílil spojení do Hradce na hodinový celodenní takt (právě od prosince 2006, kdy byla otevřena i D11).

 • Napsal Vozka, 8. 5. 2009 @ 3:55

  pokud to takto půjde dál, pak tu nezbude jediná trať a jediný vlak, sna s výjimkou pár nákladních ucelených vlaků na koridorech, které je však asi neuživí a my naopak budeme ročnš sypat desítky miliard na údržbu, výstavbu a provoz silniční dopravy a další desítky na řešení následků. Prostě podstata je v nekoncepčnosti a neekonomičnosti dopravy a nerespektování faktů. proto také vypadá nejen regionální železniční doprava jako ztrátová, stejně jako celá železnice. Proto také kraje peníze nemají (i když na řadu nesmyslů je mají a nevadí to – záleží, jaké kdo má zájmy) a tím a ni stát, kterému je v podstatě železnice zatím ukradená. A to vše do doby než nastane takový kolaps, že se tu nehne nic a pak se bude hledat každý metr kolejí a bude to stát další desítky a stovky miliard. možná, že o to také někomu jde. Čili stručně – podstata a pravdaq je úplně někde jinde. A ČD lze těžko z něčeho vinit, doplácejí na to, jak se k železnici staví celá garnitura politiků starých i nových a jak bylo jim poplatné vedení ČSD i ČD.

 • Napsal Vozka, 8. 5. 2009 @ 4:04

  P.S. Za současných podmínek nic nezemění ani žádný soukromý dopravce a už vůbec nic nevyřeší nějaký malý dopravní podniček. Dopravu musí zajiš´tovat dostatečnš silný a velkuý podnik, který bude mít dostatečné množství dopravních prostředků, technického zázemí apod. jinak prostě bude vždy drahý a nerentabilní. To tříštění na m minipodničky a outsorcing je nesmysl. To snad už dnes až na výjimky všichní vědí, ale jede to pořád dál. prostě u nás obvyklé – ode zdi ke zdi a podle momentální ideologie, nikoliv zdravého rozumu a odbornosti.
  A k tomu Hradci – takto to dopadne, když se všude postaví dálnice a silnice vysoce kvalitní po celé republice a tratě zůstanou na stejné úrovni. Může za to ale železnice? ČD? Ne opět nastavený systém. pokud bude trať na Hradec modernizovaná, s přeložkami, vedená třeba přes Městec Králové, bude tak na 140 km/hod, budou v uzlech na modernizovaných lokálkách navazovat bezprostředně další pohodlné a rychlé vlaky a do vesniček mimo koleje budou navazovat místní autobusy a to navíc vše v jednom tarifu podle vzdálenosti či na sí´tovou jízdenku, na trasách opět bude výroba a služby, bude fungovat na kolejích nákladní doprava, pak to bude i rentabilní. Ale chce to někdo? Vždyť ani teoreticky se tím nikdo nezabývá a všichni chtějí jen auta, dálnice, silnice, ale přitom to nikdo nechce u sebe, ve svém okolí, ve svém městě, což je takový nějaký rozpor. Všem ot vadí, všichni to chtějí a všichni to nechtějí. Takže Kocourkov na n-tou a ještě nás to bude stát hodně milard a zdraví, než to dojde všem azačne se to mě nit. Čím ale dřív, tím líp. Do té doby však nelze pustit doslova a ni obrazně ani metr kolejí. A to vše z důvodu, že by se pak řada modernizací a přeprav už nedala uskutečnit anebo jen za velké investice a technické zákroky.

 • Napsal arj, 12. 5. 2009 @ 1:00

  Vozka: >nic nezmění ani žádný soukromý dopravce a už vůbec nic nevyřeší nějaký malý dopravní podničekvšichni chtějí jen auta, dálnice, silnice, ale přitom to nikdo nechce u sebe, ve svém okolí, ve svém městě, což je takový nějaký rozpork tomu Hradci – takto to dopadne, když se všude postaví dálnice a silnice vysoce kvalitní po celé republice a tratě zůstanou na stejné úrovni. <

  Vážený pane kolego, buďte tak laskav a před svými výroky si ověřte realitu!!! Svezte se (jakýkmkoliv silničním vozidlem) v celé trase Praha, Černý Most – Poděbrady – Hradec Králové (konec D11, nechci hodnotit stav dočasných spojek) a pak si vyjeďte do států FR, LU, CH a svezte se 100 km po tamní dálnici. Možná Vám ten rozdíl dojde – je naprosto stejný, jako svezení vlakem po síti SBB versus ČD či LGV versus české koridory.

 • Napsal arj, 12. 5. 2009 @ 1:17

  Koukám, že SW tohoto webu je na stejné úrovni jako ČD – super expres (na webu písmo “kurzíva” či “tučné”) je pro něj naprosto totéž jako flamendr-zug (písmo “Times New Roman obyčejné”). Tomáši, zkus s tím prosím něco udělat!

  Takže znovu

  1. k “dopravcům”: ti, kdo se nyní hlásí o svůj podíl, nejsou žádné malinké dopravní podničky, ale firmy typu Veolia či First = firmy s ročním obratem na úrovni rozpočtu zdejšího státu.

  2. k k tomu, že “všichni chtějí dálnice, ale jinde než na svém dvoře”: zkuste si vygooglit “Nové spojení” s datem tak 3 roky a více zpět. Tehdejší životně-prostřední ministr se svým bratrem vyprovokovali docela úspěšnou veřejnou akci, v níž občané kolem bulhara (úmyslně s malým “b”, protože ten balkánský národ s touto akcí neměl nic společného), kdy občané protestovali proti přestavbě 4 kolejí na 2 tratích do 4 kolejí na 1 trati. Takže občanům je úplně jedno, proč a proti čemu protestují, většina je ochotna podpořit skoro cokoliv.

  K čemuž mohu dodat jen každodenní story naší babičky, která při každé cestě veřejnou dopravou musí projít velkou stanicí metra, kde je pravidelně “podpisová akce proti něčemu”. Taže naše babička již z dáli (vzhledem k věku již blbě vidí) na ně křičí dotaz “A proti čemu se podepisuje dneska?”

 • Napsal Tomáš Mykl, 12. 5. 2009 @ 21:32

  arj: Koukám, že SW tohoto webu je na stejné úrovni jako ČD – super expres (na webu písmo “kurzíva” či “tučné”) je pro něj naprosto totéž jako flamendr-zug (písmo “Times New Roman obyčejné”). Tomáši, zkus s tím prosím něco udělat!

  Můžu vědět, v čem je prosblém s webem?

 • Napsal JPP, 12. 5. 2009 @ 18:54

  arj: Tou velikostí dopravce jste chtěl říci co? Že je špatně, když by u nás byl nějaký další nadnárodní dopravce, nebo jak to myslíte?

  Mimochodem – s tím, že někteří protestují pořád, ale nevědí, proti čemu, mi to hodně připomíná rudé železniční odbory – také vyhrožují stávkou tak často, že pomalu už ani nevědí, proti čemu to zrovna je.
  Jako by si ti pánové z té organizace neuvědomovali, že se z nich tím pádem stávají jedni z největších škůdců železnice, protože dále zhoršují její postavení v očích veřejnosti.

 • Napsal arj, 13. 5. 2009 @ 1:06

  Můžu vědět, v čem je prosblém s webem?

  Tomáši, v tom, že mi nenabízí možnost různého písma – konkrétně ten Tvůj citát by měl být nějak odlišen od mé odpovědi – třeba použitím kurzívy nebo nějakých značek typu ><, [] (převzatých z UK/US klávesnice) – bohužel aktuální software tohle všechno nějak zpitvoří. Ten původní web to uměl zpracovat.

 • Napsal arj, 13. 5. 2009 @ 1:18

  … No, a třeba teď jsem se rozepsal odpovědí na reakci JPP – a výsledkem je, že celý text se ztratil a zbyla z něj jen nějaká plka posledního slova. To např. K-report nedělá.

 • Napsal arj, 13. 5. 2009 @ 1:22

  Nezbyla z něj “plka”, ale “půlka slova”, bohužel ani to nebylo možné včas opravit. Zkus s tím, prosím, něco udělat.

  Ale jinak musím přiznat, že člověk je v tomhle “patriot”. Já třeba “odpouštím” svému oblíbenému dopravci (který mi před každou cestou nabídne panáka, pivo, chlebíčky) problémy, které u jiných firem tvrdě kritizuji.

 • Napsal Tomáš Mykl, 13. 5. 2009 @ 12:00

  arj: udělám help , který nějak zasadím do stránky ku komentářům.
  v rychlosti tag strong /strong – tučné tag em /em kurzíva, vše zasazeno do špičatých <> závorek, funguje i staré b /b resp. i /i

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*