3 730 přečtení
Pro 11 2019

Výluka na Kozí dráze, pravda nebo vyšší zájem?

 

Nádraží Chlumec u Chabařovic.

Je zajímavé, že pokud dopravce projeví zájem provozovat drážní dopravu na trati z Děčína do Oldřichova u Duchcova, vždy se najde „dobrá duše“, která se snaží záměr překazit.

Správě železniční dopravní cesty, jakožto správci infrastruktury v majetku státu, ani nedochází, že Zákonem č. 266/1994 Sb., O drahách je jasně definováno, že provozovatel dráhy má za povinnost dráhu udržovat provozuschopnou.

Toto stanovisko zastává také Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, který vydal 31. ledna 2018 rozhodnutí k celkem devíti regionálním tratím, kdy konstatuje mimo jiné, že pokles přepravních potřeb není důvodem k tomu, aby trať nemusela být udržována sjízdná.

SŽDC se po projevení našeho zájmu vyjádřila tak, že na dráze je od roku 2010 zastavena doprava, na základě rozhodnutí Drážního úřadu ČR z roku 2010. Toto tvrzení je celkem zcestné, neboť ještě v roce 2015 zde byla provozována turistická doprava společností Railway Capital. Navíc výše zmíněné rozhodnutí mimo jiné doslova uvádí: „Rozhodnutí nevylučuje obnovení veřejné drážní dopravy pokud vznikne zájem dopravců na provozování drážní dopravy nebo vzniknou přepravní potřeby na dráze.“ Jinými slovy, pokud o provozování drážní dopravy někdo projeví zájem, musí mu správce infrastruktury umožnit na ni přístup. Ovšem toto se neděje.

V nedávné době jsme s několika kolegy provedli vlastní průzkum na Kozí dráze, kdy jsme se dotazovali místních na přepravní potřeby na dráze. Většina lidí nám sdělila, že by byla ráda za to, kdyby jezdil vlak. Obyvatel bydlící v blízkosti zastávky Děčín-Oldřichov nám přitom sdělil, že nechápe, proč se na dráze nesmí provozovat drážní doprava, když zde minimálně 1x za měsíc projíždí do Telnice drezína. Tato informace je pro nás klíčová, donutila nás k tomu si trať projít.

Začali jsme v místě výluky km 2,5 – 2,7, kde je trať údajně poškozena sesuvem. Při místním šetření jsme zjistili, že na trati se nalézá jeden balvan mimo průjezdný průřez vozidla. Toto zjištění nás velice zarazilo, neboť onen „sesuv“ je důvodem k vyloučení 22 km tratě.  V dalších úsecích jsme již nenalezli nic, co by bránilo bezpečnému provozování drážní dopravy, dokonce u zastávky Děčín zastávka přibyl radiovník GSM-R. Taktéž onen terč, který za zastávkou směrem na Telnici kdysi stával, zde již není.

Údajný sesuv u Děčína.

Opravdu je tato trať v tak špatném technickém stavu, anebo jsou zde nějaké „vyšší“ zájmy, které chtějí trať zlikvidovat? Toto nechám na posouzení každého z Vás, každopádně, já mám jasno. V úseku Děčín – Telnice není sebemenší důvod k tomu, aby se zde drážní doprava nemohla provozovat.

Autor je vedoucí provozu železniční dopravy u společnosti KPT rail s.r.o.

Odkazy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (9 votes cast)
Výluka na Kozí dráze, pravda nebo vyšší zájem?, 4.6 out of 5 based on 9 ratings
Share


Autor:


11 komentářů

 • Napsal PP Děčín, 16. 12. 2019 @ 10:02

  Zdravím,tak koukám u SŽDC u odboru infrastruktury neví co dělá levá a pravá ruka.Do prodeje trať nedají a opravy do provozního stavu se brání.Asi tu jediná možnost to řešit soudní cestou.

 • Napsal Domažličák, 16. 12. 2019 @ 20:26

  Ano, to je správná otázka: proč stát nedá trať do prodeje, respektive proč trať nechce zrušit, když je dle SŽDC tak hrozná? Zajímavé je srovnání s tratí do Vidnavy. Tam stát trať do prodeje (zrušení) dal a ve chvíli, kdy se tam přihlásil zájemce, SŽDC si to rozmyslela a najednou má zájem trať provozovat. Né tak u Koziny. Zde má zájem trať provozovat, ovšem v uměle neprovozuschopném stavu. Co je ovšem nejzvláštnější je fakt, že do Telnice trať udržuje v provozuschopném stavu, ale tvrdí, že provozuschopná není a nikdy nebude. To už nemůžou chápat snad ani chovanci psychiatrických léčeben.

 • Napsal Kubik, 17. 12. 2019 @ 21:13

  Další otázka. A proč jen do Telnice a dál to nechali bez dozoru úplně a místní občané ji prý zavážejí odpadky..V Rakousku-Korutanech se některé neprovozní tratě nově neruší, ale dávají to “strategické” zálohy, patrně dle nového trendu o ochraně klimatu. Viz např trať Hermagor-K.Mauten.https://de.wikipedia.org/wiki/Gailtalbahn

 • Napsal Domažličák, 18. 12. 2019 @ 9:21

  Důvod, proč udržují jen úsek do Telnice je dle mne jednoduchý: nedávno se do Telnice ještě jezdilo (vlaky objednané obcemi) a díky tomu tento úsek nespustl jako úsek z Telnice do Oldřichova. Jednoduše řečeno: udržet úsek do Telnice nic nestojí, stačí tam jen občas projet MUVkou a trať nezaroste a nikdo ji nerozkrade. Úsek z Telnice dál již MUVkou projet nejde, vyžadoval by investice, aby se mohl dále udržovat a nic to nestálo. Kozina je nejzářnějším příkladem faktu, že nejlevnější údržba tratě je minimální provoz. Slabě mi to připomíná onu slavnou reklamu, jak si chlápek myl každou půlku hlavy jiným šamponem.

 • Napsal Kubik, 18. 12. 2019 @ 9:52

  To nic nemění na faktu, že SŽDC měla projíždět trvale muvkou či jiným služebním vozidlem i úsek tratě Telnice-Teplice lesní brána, protože kontrolní jízdy měla konat vždy. Pro celou trať je stále platné Prováděcí nařízení, kromě vyloučených různých vedlejších kolejích ve stanicích je dle předpisu sjízdná, ač stav tomu jak píšete neodpovídá.Velmi zajímavé. Ale na rudém, modrém i oranžovém “severu” je možné vše.Lidé zde vkládali naděje do různých stran a vše se jim nakonec vymstilo.Je to deprese. Nakonec i ta slavná privatizace dopravců nepřinese nic, už jen ta avísovaná ilegální NAD
  Länderbahn Osek-Most. Vysoutežit trať a pak zavést NAD i když výluky budou jen v určité dny
  je podraz. Jako na Kozí dráze si dělal Regiojet před lety kvalifikaci a pak se na to tam vykašlal. Ale na tu chvíli mu byla dobrá. Ve stylu dnešní doby- využít, vycucat a pak bez pardonů výpověď.

 • Napsal Domažličák, 19. 12. 2019 @ 8:53

  Je naprosto bez diskuze, že zde SŽDC jednoznačně porušilo a poušuje zákon a o svěřený majetek se řádně nestaralo a nestará. Správně by vlastník svěřeného majetku měl požadovat po SŽDC náhradu škody vzniklou jeho protizákonným chováním. A jelikož vlastník je stát, to znamená všichni daňový poplatníci, měl by mít podle zákona jakýkoli občan právo podat na SŽDC žalobu, že úmyslně nebo z nedbalosti poškodil majetek vlastníka. Teď už jde jen o to, jestli na to nějaký daňový poplatník bude mít koule, aby se se SŽDC pustil do soudního sporu. Upřímně přiznávám, že já bohužel ne, ačkoli bych to hrozně rád udělal, protože je mi jasné, co by to obnášelo a že i kdybych vyhrál, přineslo by mi to jen ztrátu mnoho času. Nyní je tady ale dopravce, jehož zájmy, na které má ze zákona právo, SŽDC poškozuje a který má největší zájem SŽDC donutit si své povinnosti řádně plnit anebo donutit MD (dle názoru jistého nejmenovaného úředníka DÚ), vypovědět SŽDC provozovací smlouvu a vybrat na tuto trať jiného provozovatele.

 • Napsal Kubik, 19. 12. 2019 @ 11:46

  Třeba vybrat PKP cargo jako u trati Vrbno pod Pradědem-Milotice..Ale to mě tak napadlo.Poláci totiž v poslední době tratě obnovují ve Slezsku se má obnovit až 400 km neprovozních tratí.

 • Napsal Karel, 19. 12. 2019 @ 15:17

  Myslím, že dnes, když je Krupka součástí UNESCA, by bylo vhodné provoz obnovit. V týdnu by se zde dala provozovat i nákladní doprava, které je více než dost. Ostatně pravidelně zde jezdila.

 • Napsal Domažličák, 20. 12. 2019 @ 12:28

  Pravidelná nákladní doprava na Kozině jezdila do roku 2011, kdy SŽDC násilně tuto dopravu ukončila tím, že zneprovoznila trať.

 • Napsal Kubik, 20. 12. 2019 @ 20:20

  Napadá mě řečnická otázka. Dovolila by si správa silnic zakázat jízdu kamionů a osobních aut po využívané silnici, která směřuje do jejich domovů či výrobních provozů či skladů?? SŽDC si to dovolila nejen v tomto případě a prošlo to, kraj mlčí, MD mlčí.

 • Napsal Domažličák, 22. 12. 2019 @ 12:28

  Na řečnickou otázku, druhá řečnická otázka: už někdo zažil, že by nějaký politik, mafián nebo jiný mocný člověk měl zájem na uzavření nějaké silnice? Já neznám jediného železničního dopravce, který by u politiků loboval za uzavření souběžné silnice se železnicí, ale poznal jsem mnoho autobusových dopravců, co nešetřili všimným za uzavření lokálek.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*