6 683 přečtení
Říj 25 2019

Kozí dráha: dobrá správa a propaganda

Do Netolic se už jezdí. Pojede se i po Kozí dráze?

V úterý 22. října vyšel na serveru Idnes.cz článek Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají. Jde o ukázkový příklad mediální manipulace využívající propagandistických technik. Jakým zájmům propaganda slouží je z titulku zřetelné. A jaká je skutečnost…?

Článek vyšel den poté, co dopravce KPT Rail telefonicky urgoval reakci SŽDC a Ústeckého kraje na ohlášený záměr provozovat příští rok na Kozí dráze pravidelnou osobní dopravu v rozsahu 4 párů vlaků denně o víkendech a státních svátcích v období od 2. května do 27. září 2020. Oznámený plán má k dispozici SŽDC a Ústecký kraj od konce září, k tiskovým mluvčím ani autorovi článku se však tato skutečnost nedonesla. Text prezentuje pouze zájem zástupců státní správy a politické partičky z Děčína a Teplic, která se nevzdává svého snu o vytrhání kolejí.

Přestože hlavním argumentem, proč se trať neudržuje, je absence provozu, hovoří tisková mluvčí SŽDC o příležitostné osobní dopravě jako o neštěstí pro trať. Tím naráží na velikonoční jízdy objednané s ročním předstihem dopravcem KŽC a starostou Telnice na duben 2020, ale o plánu pětiměsíčního provozu cca tři sta osmdesáti pravidelných vlaků od jara do podzimu se nezmiňuje.

S péčí řádného hospodáře poukazuje na vykládání neúměrně vysokých finančních nákladů na obnovu tratí jako společensky neefektivní a nerentabilní. Připomeňme, že na Kozí dráhu stejně jako na většinu tratí v ČR dostává SŽDC finance především ze Státního fondu dopravní infrastruktury, navíc dopravce platí poplatek za dopravní cestu. Náklady na obnovu narostly přímo úměrně nezákonnému neudržování tratě do této doby a je zarážející, že SŽDC veřejně poukazuje na to, že neplní své zákonem dané povinnosti.

Aktuální stav Kozí dráhy v Krupce.

Společenská efektivita pravidelných sezónních vlaků v porovnání s přínosem cyklostezky zůstává otevřenou otázkou. V článku nedostal prostor žádný starosta, na jehož hlavu chce SŽDC vybudování cyklostezky hodit. Kraj to totiž rozhodně platit nehodlá. Je zajímavé, že ani tisková mluvčí Ústeckého kraje nezmínila plán na rok 2020 oznámený dopravcem KPT rail, který by pro kraj aktuálně měl být zajímavější než imaginární cyklostezka v mlze budoucnosti.

Inspirace z jižních Čech: plný osobní vlak na trase Týn nad Vltavou – Číčenice – Netolice.

Dopravce KPT rail letos úspěšně obnovil sezónní provoz na dvou jihočeských lokálkách a vlaky na Kozí dráze bude provozovat na vlastní komerční riziko, tzn. od Ústeckého kraje finance nežádá. Příští léto tak může ukázat, jaký je reálně o provoz na trati zájem. To si však propagátoři cyklostezky zřejmě příliš nepřejí a raději by Kozí dráhu viděli na idnes v seriálu Zaniklé tratě.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (10 votes cast)
Kozí dráha: dobrá správa a propaganda, 5.0 out of 5 based on 10 ratings
Share


Autor: je režisérkou projektu Záhada lokálek


11 komentářů

 • Napsal Domažličák, 25. 10. 2019 @ 9:47

  Článek na Idnesu považuji za velmi dobrou zprávu pro Kozinu, protože tento chabý výstřel do tmy potvrzuje toufalost odpůrců tratě. Kdysi podnikali mnohem nebezpečnější výpady podporované samotnou ústeckou “mafií”. Dle mého názoru už “mafie” ztratila o likvidaci tratě zájem, protože zjistili, že výdělek, který jim měla likvidace tratě umožnit je a jestě bude vyvážen příliš vysokými náklady a příliš malou nadějí na úspěch. Děčínští politici se už možná těmito snahami jen Kozině mstí. Nekonečným popíráním jasných faktů ale mnoho nedosáhnou. Zvlášť když jsou ta fakta snadno dokazatelná i široké veřejnosti.

 • Napsal Tomáš Tužín, 25. 10. 2019 @ 11:46

  Pokud se ohání cyklostezkoví aktivisté zájmem podpory cyklistické dopravy nebo cykloturistiky, potom by si měli ujasnit pár klíčových faktů –

  Pokud je sledovaný zájem cyklistické DOPRAVY, tj. do školy, do práce atd., tak tato funguje spíše v regionech se silnou cyklistickou tradicí, s příhodným rovinatým terénem a na kratší vzdálenosti (max. 10 km). Kozí dráha se nachází v regionu, kde je cyklistická doprava málo využívaná, převýšení jsou značná (např. Děčín 140 m. n. m., Libouchec 350 m. n. m.) a vzdálenosti jsou také značné (Děčín – Teplice cca 35 km). Tvrdím, že z těchto důvodů je případná cyklostezka ve stopě Kozí dráhy k danému účelu téměř nevyužitelná.

  Pokud je sledovaný zájem CYKLOTURISTIKY, tak jsou podmínkou atraktivní cíle v těsné blízkosti stezky, nebo alespoň atraktivní krajina v okolí. Bohužel trasa Kozí dráhy výraznými turistickými cíli neoplývá, a vedením v údolí pod horami nenabízí nijak zvlášť atraktivní zážitek z cesty. Velkou devizou je těsná blízkost Krušných hor a zejména možnost využít lanovku z Krupky na Komáří vížku. Potom je ale třeba dovézt cykloturisty vlakem k lanovce, nechat je vyjet nahoru, aby si tam užili hor, nikoliv předpokládat, že tamtéž dojedou z Děčína, pozdě a unaveni natolik, že se akorát otočí a můžou jez zase zpátky.

  Pokud tedy chtějí místní něco udělat pro cyklisty, mám pro ně následující rady –

  • Obnovte vlaky na Kozí dráze a udělejte úschovny kol na nádražích a zastávkách pro pravidelně dojíždějící na krátkou vzdálenost, kterou lze jezdit denně.

  • O víkendech a v sezóně nasaďte na vlaky cyklovozy a zavezte cykloturisty na úpatí Krušných hor, aby se tam dostali rychle a bez námahy z velkých měst a od rychlíků (tj. Děčín a Teplice / Oldřichov).

  • Pro místní cyklisty v údolí Jílovského potoka postavte použitelnou místní cyklostezku v zástavbě, nikoliv na svahu stranou od zástavby, kudy vede Kozí dráha. Taková cyklostezka by byla stejně k ničemu.

  Pokud se toto nestane, tak je podpora cyklistů pouhou záminkou skutečného cíle v podobě likvidace železnice. V takovém případě by se lobby likvidátorů železnice měla přestat zaštiťovat zájmy cyklistů, které v žádném případě nehájí.

 • Napsal PP Děčín, 27. 10. 2019 @ 19:23

  Zdravím, jen doplním ohledně vysněné imaginární cyklostezky po koze. Trať od zastávky u pivovaru stoupá až do dopravny Malé Chvojno mezi 20-30 promile a je 15 km pořád do kopce,že by to lákalo davy cyklistů?Navíc na dotaz OŘ ÚL SŽDC odboru provozuschpnosti ohledně prodeje trati mi bylo odpovězeno,že trať není v současné době na prodej a o jejím osudu se jedná na úrovni ministerstva dopravy.Pokud by někdo chtěl stavět cyklostezku po nezrušené trati,tak existují pravidla ohledně prodeje a pak dalších kroků…Držím palce ať se vlaky znovu rozjedou… 🙂

 • Napsal Domažličák, 28. 10. 2019 @ 18:41

  Je opravdu velmi zvláštní, že Kozinu nechce MD prodat, když je podle ústecký SŽDC tak strašně zbytečná. Pročpak asi? Já bych si jí koupil hned, málokterá lokálka má takhle velký potenciál v osobní i nákladní dopravě. Je vidět, že MD a ústředí SŽDC v Praze si jsou potřebností tratě zřejmě vědomi. Ústecká SŽDC si vymýšlí důvody pro její údajnou nesjízdnost a mezitím trať chřadne a ztrácí na ceně. Kdyby se to chtělo prodávat, nebylo by od věci za toto někoho pohnat k zodpovědnosti. Za tu dobu, co trať zavřeli, se tam nastřádala taková škoda, že by na její zaplacení nestačilo Kašparovi celé jeho jmění včetně jeho podílu na Zubrničce. Ale kdoví, třeba by mu Kalivoda vypomohl, když si za “tantiémy” od ústecké mafie za Kozinu pořídil na důchod restauraci.

 • Napsal PP Děčín, 29. 10. 2019 @ 7:54

  Zdravím,to co jste napsal,tak je realita,ale pro upřesnění tu restauraci si bývalí ředitel OŘ SŽDC ÚL nepořídil sám měl by tam být podílník,jsou tam 2 nebo 3 majitelé. 🙂 Jinak zpět ke kozině ono je už problém dnes protáhnou náklady po koridorech nebo celostátních tratí a kozina by se mohla hodit jako alternativa odklonových vlaků v relaci Most n.n. – Děčín st.hr.Vše je ale podmíněno investicí do opravy tratě.Taky návrat osobní dopravy by se hodil,protože v trase koziny neexistuje náhradní způsob dopravy,který by trať nahradil.Ještě vás poopravím,kozina není lokálka ,ale regionální trať,délky staničních kolejí v dopravnách M.Chvojno,Chlumec,Krupka dosahují délek 600-700 m což je pozůstak vozy uhelných vlaků ze šachet okolo Teplic.:-)

 • Napsal Kubík, 29. 10. 2019 @ 17:46

  Na Kozí dráze jezdily vyrovnávkové nákladní vlaky ještě v roce 2001, viděl jsem ho tehdy v Krupce, to tam ještě stála výpravní budova. Dokázali vše zničit. Ten “sever” je opravdu kontaminovaný.V době ochrany klimatu je likvidace tratě, která by šla klidně zadrátovat (když se drátuje Litvínov, který byl původně součástí také Kozí dráhy, že..), opravdu zvláštní. Navíc by po skončení těžby uhlí byla možnosnost znovu postavit i úsek Litvínov-Horní Jiřetín-Jirkov..

 • Napsal Walty, 29. 10. 2019 @ 19:18

  Ať to dopadne s opravou jakkoliv, mám obavu, že ťesně před termínem provozu se stane něco mimořádného. Jednou to byl havarijní stav mostu, těsně před provozem RJ to bylo rozkradení podkladnic, před provozem do Telnice to byly kameny nad Děčínem. Tady něco hrozně smrdí a myslím, že to bude politika a zájmy politických jednotlivců.

 • Napsal G, 31. 10. 2019 @ 11:34

  Za vše podekujte panu Šulcovi a ODS.

 • Napsal Domažličák, 19. 11. 2019 @ 14:49

  Vývoj na Kozině už nabývá přímo groteskních rozměrů. Nyní SŽDC nemožnost objednat vlaky na Kozině svedlo na drážní úřad, že on jim to zakázal. DÚ se proti tomuto nesmyslu samozřejmě ohrazuje. DÚ jen v minulosti vyhověl žádosti SŽDC, že pokud nebude na trati (a to neplatí jen pro tuto trať) žádná objednávka kapacity dopravní cesty, nemusí trať udržovat v plném rozsahu, jak stanoví zákon. SŽDC však u Koziny (jako jediné v celé své síti) tuto úlevu zneužívá jako zákaz přijímat od dopravců objednávky kapacity DC. Tomu už se nedá jinak, než smát.

 • Napsal Tomáš Tužín, 20. 11. 2019 @ 0:25

  Ano, Drážní úřad svým rozhodnutím UMOŽNIL (nikoliv přikázal) provozovateli dráhy PŘECHODNÉ omezení nebo zastavení DRÁŽNÍ DOPRAVY. Z toho plyne –

  – SŽDC jako správce dráhy může i při platném rozhodnutí okamžitě obnovit provoz a údržbu dráhy, protože vydaným rozhodnutím je oprávněn (avšak nikoliv povinen) omezit provoz. Zákon hovoří jasnou řečí.

  – Omezení provozu je jednoznačně definováno jako PŘECHODNÉ, tj. pouze po dobu, kdy trvají okolnosti, za kterých bylo rozhodnutí vydáno. Jednou z okolností je i nezájem dopravců o použití dráhy, a ten pominul. Našel se dopravce, který požádal o přidělení kapacity dopravní cesty, přičemž rozhodnutí o zastavení / omezení provozování jednoznačně vychází ze situace, kdy takový zájem není. V žádném případě omezení / zastavení provozu nesmí být nástrojem, který má vstup oprávněného zájemce na dopravní cestu blokovat.

  – Omezení / zastavení se týká PROVOZU DRÁHY, nikoliv ÚDRŽBY DRÁHY. Správce dráhy má v takovém případě právo neprovádět činnosti, které bezprostředně souvisí s jízdou vozidel – tedy např. napájení trakce, obsazení tratě provozním personálem, zpřístupnění budov cestujícím a poskytování služeb (prodej jízdenek), odstraňování sněhu z dopravní cesty, atd. To je PROVOZ. SŽDC si ovšem účelově vyložila tento stav jako možnost zastavit zcela údržbu dráhy, čímž hrubě porušuje např. § 20 odstavec (1) Zákona o drahách.

  Samotného by mne zajímala odpověď na otázku, jestli je stanovisko SŽDC výplodem čistého ignorantství řídících pracovníků, kteří nejsou schopni vnímat význam slov a psaného textu, nebo je to primitivní pokus o vědomou manipulaci, kdy jsou si jmenovaní plně vědomi toho, že nemají pravdu, a zřejmě doufají, že druhá strana bydlí v jeskyni a tudíž nemá přístup k internetu, aby si sama během pěti minut ověřila, co reálně zákon v dané věci říká.

  Ať už je platná kterákoliv verze, tak by pánové ze SŽDC měli ve vlastním zájmu zvážit, jestli chtějí hrát tuto hru dále. Evidentně nemají naději své postoje argumentačně uhájit, a čím déle se o to budou snažit, tím více ukazují ostatním, co jsou zač.

 • Napsal Domažličák, 20. 11. 2019 @ 17:47

  Nejzajímavější byla momentální reakce dotčeného úředníka DÚ: “tak ať MD tu trať svěří jinému provozovateli, když SŽDC nemá o provozování téhle trati zájem.” To by byl velmi zajímavý precedens. Já bych se jako provozovatel Koziny okamžitě přihlásil 🙂

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*