3 163 přečtení
Dub 27 2009

Kraje nabídnou železničním dopravcům 4 miliardy na nové vagóny

Jednotka CityElefant

Jednotka CityElefant

Krajské samosprávy připravují v rámci svých Regionálních operačních programů výzvu na podporu pořízení nových železničních vozidel pro regionální osobní dopravu. Celkem mají kraje na nákup nových vozů k dispozici přibližně čtyři miliardy korun, každý region nabídne částku ve výši 500 až 600 milionů korun. Zájem o účast ve výběrovém řízení již deklarovaly České dráhy, které dnes provozují většinu regionálních spojů v České republice.

Kraje budou nyní společně připravovat podmínky výzvy tak, aby mimo jiné nebránili regionálním vlakům překračování hranic krajů. Výzva na pořízení kolejových vozidel pro regionální dopravu by měla být vypsána v prvních dvou měsících roku 2010.

Přesto, že se předpokládá, že by nové vozy provozovaly právě České dráhy, tak některé kraje nedávno uvažovaly, že kvůli problémům s nedofinancováním regionální železniční osobní dopravy vypíší tendry, v nichž může zvítězit i jiná firma, která se do tendru přihlásí.

“My o výběrové řízení stojíme, minimálně dva roky se na něj připravujeme. Pro každý region jsme připraveni, žádný region by nepřišel zkrátka. Domníváme se, že nechat ty peníze z EU propadnout, by byla škoda,” uvedl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

O evropské dotace z Regionálních operačních programů na nákup nových vozů pro regionální osobní dopravu se chce ucházet také společnost Student Agency. “My známe podmínky udělení dotací a podle nich nemohou dát kraje peníze Českým drahám rovnou na základě stávajících smluv, protože ty nesplňují evropské směrnice“ řekl majitel firmy Radim Jančura. Krajské úřady proto nejspíš budou muset na tuto podporu pořízení železničních vozidel vypsat výběrová řízení. Podle Radima Jančury ale mohou kraje zadat zakázku i přímo konkrétní firmě, tak jako tomu bylo v minulosti u Českých drah, ale v tom případě o tom musí veřejnost s dostatečným předstihem informovat, aby se mohla konkurence odvolat a případně na tendru trvat.

Největší tuzemský dopravce v osobní dopravě České dráhy v současnosti disponují vozidlovým parkem s průměrným stářím přibližně 27 let. Tato nic konkrétního nevypovídající průměrná hodnota však znamená rozptyl stáří vozového parku od nově pořízené soupravy CityElefant v dubnu letošního roku až po téměř 50 let staré vozy vyrobené na přelomu 50. a 60. let minulého století. Novějšími vlaky se můžou cestující svést v Praze a středočeském kraji či v Ostravské aglomeraci, naopak ty nejstarší může v provozu vidět na tratích v oblasti Jesenicka. Ostatní železniční dopravci provozují většinou buď starší vlaky pronajaté či koupené od Českých drah, nebo novější vozidla půjčená od zahraničních dopravců.

Přestože se tyto 4 miliardy korun zdají pro běžného smrtelníka obří sumou, jedná se jen o zlomek finančních prostředků, které česká železnice potřebuje. České dráhy si loňském roce nechaly vyhotovit studii, podle které je potřeba do vozidlového parku na české železnici do roku 2020 investovat téměř 100 miliard korun, aby se kvalita vozidel v České republice přiblížila evropskému průměru. To odpovídá potřebám investic ve výši 8 miliard korun ročně.

Samotné České dráhy však investují v posledních letech každoročně přibližně od tří do necelých pěti miliard korun, což je přibližně poloviční tempo toku investičních prostředků do zlepšení kvality vozového parku, než které by bylo potřeba. A ostatní dopravci do vozidlového parku v osobní dopravě investují jen zanedbatelné peníze. Např. Železnice Desná, jejíž vlastníkem je Svazek obcí údolí Desné a provoz zajišťuje společnost Veolia Transport se po 10 letech provozu zmohla na jednu modernizovanou jednotku Regionova, kterou lze pořídit za 20 miliónů korun.

Na závěr lze tedy říci, že i když dojde k mírnému zlepšení a s nově pořízenými vozidly zase přibudou další cestující, kteří budou mít možnost se každý den vozit novějšími vlaky, tak ani tyto čtyři miliardy korun z Regionálních operačních programů celkovou kvalitu dlouhodobě podfinancovaného vozového parku české železnice nespasí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: ČTK, ČT24, České dráhy, Železnice Desná
Autor:


Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel