4 021 přečtení
Lis 28 2008

Společnost ČD Cargo snížila kvůli krizi odhad zisku na polovinu

Laminátka ČD Cargo

Foto Štěpán Esterle

ČD Cargo se letos potýká s prudkým propadem zisku. Vedení firmy, která vznikla loni v prosinci, odhaduje letošní zisk na 650 milionů korun, podnikatelský plán přitom počítá se ziskem 1,1 miliardy. Důvodem je finanční krize. Chystá se také propuštění zhruba pěti stovek zaměstnanců. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí firmy Simona Hradilová.

Meziroční srovnání není podle firmy možné, protože loni ČD cargo nepůsobilo samostatně a nelze tak jedoznačně rozpočítat loňské náklady, podle výroční zprávy Českých drah za rok 2007 vydělala nákladní divize v roce 2007 1,4 miliardy korun, v roce 2006 1,7 miliardy a v roce 2005 1,9 miliardy korun. Za letošní první pololetí měla firma zisk 335 milionů korun, z čehož se dá odhadovat zisk za rok 2008 kolem 0,65 miliardy korun.

Příčiny propadu zisku spatřuje management v posilující koruně a rostoucích cenách nafty v první polovině roku, stoupajících cenách elektřiny v průběhu celého roku a v dopadech finanční krize. Krize se projevuje především poklesem objemu přeprav pro automobilový průmysl a další vývozce, firma také doplácí na útlum ekonomik v zemích západní Evropy a USA.

Nesporným faktem je, že po poměrně výrazném klesajícím trendu objemu přeprav do roku 2005, následoval v roce 2006 strmý růst objemu přepravovaného zboží po železnici. K ktomuto trendu se také v roce 2007 přidala přeprava kalamitního dřeva po orkánu Kyrill, který postihl naše území a celou Evropu z 18. na 19. ledna 2007.

Neměli bychom také zapomenout zmínit poznatky zákazníků železnice po vzniku samostatného ČD Carga, kdy mnozí s povděkem kvitují vzniknuvší zákaznický přístup k přepravcům a snaha nabízet služby, což je v příkrém kontrastu s dobou nedávnou, kdy železnice zákazníky doslova odrazovala. Bohužel však i přes tuto změnu je vstup náhodného přepravce na železnici takřka nemožný díky velmi specifickým podmínkám zajišťování přepravy a administrativou s tím související. Zde v současné době existuje v podstatě jediné schůdné řešení, a to poskytování spedičních služeb připravených na míru každému zákazníkovi takovým způsobem, aby veškeré potřebné formální úkony s přepravou potencionálního přepravce přešly na spediční firmu. Ovšem ačkoli takto zaměřené firmy již úspěšně na trhu existují, nemalá část přepravců jde poptávat přepravu přímo „na dráhu“, kde jsou při prvním kontaktu zavaleni množstvím informací, co je nutno udělat, že jako jediné řešení po této zkušenosti volí telefon nejbližšímu autodopravci, který se o veškeré náležitosti přepravy postará sám.

Se změnou grafikonu začne u ČD Carga druhá vlna propouštění ve společnosti. Mělo by odejít 500 zaměstnanců, především posunovači, vlakový doprovod, vozmistři a strojvedoucí (kterých byl donedávna nedostatek). Propouštění je výsledkem personální auditu, který se uskutečnil v letošním prvním pololetí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Ihned.cz
Autor:


2 komentáře

  • Napsal Vozka, 29. 11. 2008 @ 2:18

    A je to tady. nekoncepčnost ve všem se opět projevuje. Všelijaké kouskování, privatizace apod. nic neřeší. My tu máme problémy s dopravou, která už svými negativními dopady přesahuje vše rozumné, ale po železnici se prostě nepřepravuje. A proč? kdo likvidoval podniky a začal stavět nové na zelené louce na dálnicích? kdo nesrovnal podmínky pro silnice a koleje? Proč se rušily vlečky, nákladiště, omezovala výpravní oprávnění, mluvilo se o tom, že nákladní dopravu (a nakonec i osobní) na kolejích nepotřebujeme, kdo (s prominutím) zprasil dopravní politiku? A dalo by se pokračovat. Že to takto nebude fungovat štěbetali i vrabci na střeše a svádět to jen na krizi je dost naivní. prostě celkově špatná koncepce ekonomiky, dopravy, kašalání na přírodu, zdraví lidí a na prtsředí a krajinu obecně. Hledíe stále jen na okamžití zisky a okamžité přínosy, nadhled a schopnost odhadnout kroky do budoucna chybí. A bodejť by ne, když odborníci nejsou – jsou nahrazování mladými manažery bez zkušeností, všeobecného vzdělání, chápání souvislostí průřezově atd. No snad ve zkratce vše. A bylbych nerad, kdyby to bylo chápáno jako útok na Cargo či konkretní osoby. Toto je obecný trend 90. tých a současných let a viníků je příliš mnoho. A změnu, jak se zdá, nikdo nechce. na co tedy máme MD, MŽP, vládu, odborné instituce? nebvím, asi k ničemu, leda tak k podporování zájmů různých skupin – např. autodopravců, developerů atp. S takovou to lepší nebude, spíš naopak.

  • Napsal mates111, 5. 12. 2008 @ 23:23

    No je zajímavé, že i železniční dopravce svádí snížený zisk na finanční krizi a to i přesto, že závislost železnice na HDP je mnohem menší než silniční nákladní doprava. Rovněž s tou vysokou cenou nafty to zřejmě nebude tak žhavé. Jsem zvědav, zda se snižující ceny nafty projeví na rostoucím zisku ve druhém pololetí. Domnívám se, že spíše ne, protože ČD a stejně tak i ČD Cargo raději mluví o rostoucích cenách. A už slyším titulky příští rok, kdy se opět bude zdražovat kvůli rostoucím cenám energií.

    Jinak co se týká konkrétně toho Carga, vychází najevo fakt, že když existoval pouze jeden podnik, byl nadhodnocen zisk Carga, aby se vyžebrali vyšší dotace. V momentě, kdy byla snaha zprůhlednit tento systém, ukazuje se, že ani nákladní doprava není tak zisková, jak to na první pohled vypadalo…

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*