1 163 přečtení
Srp 28 2019

Vyjedou vlaky na Kozí dráhu?

Kozí dráha cyklistická. Krupka – Bohosudov pod lanovkou

Tradičním zdůvodněním zastaveného provozu na trati 132 /Děčín – Oldřichov u Duchcova/ bývá špatný technický stav a absence pravidelné objednávky. Kraj tvrdí, že objednávka nebude, dokud SŽDC trať neopraví, SŽDC říká, že ji neopraví bez objednávky. Slepice nebo vejce…? Otázka je v kurníku Ústeckého kraje zavřená už (ne)hezkou řádku let. A mezitím se čím dál hlasitěji ozývají ti, kteří by koleje na Kozí dráze rádi viděli v propadlišti dějin.

Mediálně viditelný záměr zástupců Děčína a Teplic vybudovat na tělese trati cyklostezku je veřejnosti zásadně prezentován jako nejlepší využití neprovozovaných kolejí. Nerentabilita železničního provozu zastánce asfaltové stezky silně trápí a rozhodně nepochybují, že daleko víc se vyplatí rekreační projížďky na kole. Projekt bude přece financován z dotací EU… Ani náznak nepřipouští možnost provoz obnovit, popř. vést cyklostezku podél železnice. Hlavním zájmem je vytrhat koleje a trať navždy zlikvidovat.

V souvislosti s propagací myšlenky „Kozí dráha = cyklostezka“ bylo v médiích opomenuto, že na příští rok, konkrétně na velikonoční zelený čtvrtek 9. dubna 2020 jsou na Kozí dráze v úseku Děčín – Telnice objednány dva páry vlaků dopravce KŽC. O přidělení kapacity železniční dopravní cesty rozhodne SŽDC do konce listopadu 2019.

S odkazem k Zákonu č. 266/1994 Sb., o dráhách, § 23b Omezení provozování drah, kde je uvedeno, že provozovatel dráhy je oprávněn omezit provozování dráhy nebo její části pouze na dobu nezbytně nutnou a v nezbytně nutném rozsahu (více zde) je zarážející, že na téměř čtyřicetikilometrové Kozí dráze je Rozkaz o výluce vydán již čtvrtý rok. Ve stejném smyslu platí též Zákon 183/2006 Sb.  Technický stav trati proto nemůže být zákonným argumentem pro zamítnutí objednávky na rok 2020 (podané s ročním předstihem v dubnu 2019). Uvidíme, zdali příští rok na Kozí dráhu vlaky vyjedou…

Andy Primusová, režisérka projektu Záhada lokálek

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Vyjedou vlaky na Kozí dráhu?, 5.0 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: je režisérkou projektu Záhada lokálek


4 komentáře

 • Napsal Dĕčíňák, 28. 8. 2019 @ 18:40

  Dobrý den.Doufám že ne,pamatuju jak tu vlaky jezdily zcela prázdné,taky komu by se chtĕlo lézt do těch kopců k zastávce.Cyklostezka je další chucpe, potřebujeme přivaděč k dálnici jako sůl.Pak můžou pumpičkáři po starý. S pozdravem, AlbertS

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -10 (from 18 votes)
 • Napsal Tomáš Tužín, 29. 8. 2019 @ 0:25

  Děčíňák:
  Čím víc budete mít přivaděčů, tím víc lidí bude využívat auta. Čím víc lidí bude využívat auta, tím hůř se bude jezdit autem a tím víc budou třeba další přivaděče. Je to spirála, která nemá konec a nevede k žádnému smysluplnému řešení.

  Řešením je využívat kapacitní kolejovou dopravu, pro kterou je v dané trase připravená veškerá infrastruktura. Stačí ji využít.

  Co se týká těch “kopců k zastávce”, tak je to na většině zastávek od úpatí těch kopců (silnice a potoka) cca 15, max. 20 výškových metrů. Takto drsná převýšení musí při cestách na zastávky tramvaje překonávat běžně obyvatelé měst jako je třeba Olomouc, proslulá svou polohou v divokém horském terénu Hané. Třeba tramvajová zastávka Fakultní nemocnice 220 m. n. m., horní část areálu nemocnice 250 m. n. m. To je tak trochu dvojnásobek toho (rovných 30 m), co mají ty super kopce k zastávkám třeba v Jílovém. A kupodivu lanovku tam ještě nikdo nepostavil, tuším že se ani neplánuje. Tak věřím, že se Děčíňáci nenechají zahanbit a tu velehoru o výšce 15 m by snad taky zdolali.

  Já opravdu rád zvážím nějaké věcné argumenty, proč že má být Kozí dráha k ničemu, ale mini kopeček pár metrů od hlavní silnice to zřejmě opravdu nebude.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 16 votes)
 • Napsal Domažličák, 29. 8. 2019 @ 10:01

  Já si zase živě pamatuju plné vlaky na Kozině. Pravda byly to ty, co svážely lidi do škol a práce, nejsem místní a tak v sedlech a večerních hodinách, kdy jezdí prázdné vlaky všude, jsem v Děčíně nebýval. Pokud vím, tak varianta přivaděče v tělese dráhy dávno padla, tak nevím jakému jinému přivaděči dráha překáží?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +6 (from 12 votes)
 • Napsal Kubík, 11. 9. 2019 @ 21:33

  Já tam pamatuji plné vlaky do doby, než došlo k omezení vlaků a k likvidaci dirigujícího dispečera v Malém Chvojně. Po redukci vyhnali lidi z vlaků a měli důvod k rušení. Vždy je to stejné-zkazit jízdní řády-rozvázat přípoje i v době kdy jezdí nejvíce lidi-vytrhat použitelné křižovací a manipulační koleje-zavést tarifní přirážky tím docílit likvidaci nákladní dopravy po likvidaci osobní dopravy. Či zavedení ZAN do odvolání neodvolání..To přesně se stalo zde. Navíc neřešení PZZ v Děčíně mimoúrovňově- tím se popudili “autisté” z Děčína. Pro některé tratě a  ghlavně pro zbytky nákladní dopravy-je i poškozující několik let po sobě opakujících se dlouhodobých výluk.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +2 (from 6 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*