4 465 přečtení
Srp 28 2019

Vyjedou vlaky na Kozí dráhu?

Kozí dráha cyklistická. Krupka – Bohosudov pod lanovkou

Tradičním zdůvodněním zastaveného provozu na trati 132 /Děčín – Oldřichov u Duchcova/ bývá špatný technický stav a absence pravidelné objednávky. Kraj tvrdí, že objednávka nebude, dokud SŽDC trať neopraví, SŽDC říká, že ji neopraví bez objednávky. Slepice nebo vejce…? Otázka je v kurníku Ústeckého kraje zavřená už (ne)hezkou řádku let. A mezitím se čím dál hlasitěji ozývají ti, kteří by koleje na Kozí dráze rádi viděli v propadlišti dějin.

Mediálně viditelný záměr zástupců Děčína a Teplic vybudovat na tělese trati cyklostezku je veřejnosti zásadně prezentován jako nejlepší využití neprovozovaných kolejí. Nerentabilita železničního provozu zastánce asfaltové stezky silně trápí a rozhodně nepochybují, že daleko víc se vyplatí rekreační projížďky na kole. Projekt bude přece financován z dotací EU… Ani náznak nepřipouští možnost provoz obnovit, popř. vést cyklostezku podél železnice. Hlavním zájmem je vytrhat koleje a trať navždy zlikvidovat.

V souvislosti s propagací myšlenky „Kozí dráha = cyklostezka“ bylo v médiích opomenuto, že na příští rok, konkrétně na velikonoční zelený čtvrtek 9. dubna 2020 jsou na Kozí dráze v úseku Děčín – Telnice objednány dva páry vlaků dopravce KŽC. O přidělení kapacity železniční dopravní cesty rozhodne SŽDC do konce listopadu 2019.

S odkazem k Zákonu č. 266/1994 Sb., o dráhách, § 23b Omezení provozování drah, kde je uvedeno, že provozovatel dráhy je oprávněn omezit provozování dráhy nebo její části pouze na dobu nezbytně nutnou a v nezbytně nutném rozsahu (více zde) je zarážející, že na téměř čtyřicetikilometrové Kozí dráze je Rozkaz o výluce vydán již čtvrtý rok. Ve stejném smyslu platí též Zákon 183/2006 Sb.  Technický stav trati proto nemůže být zákonným argumentem pro zamítnutí objednávky na rok 2020 (podané s ročním předstihem v dubnu 2019). Uvidíme, zdali příští rok na Kozí dráhu vlaky vyjedou…

Andy Primusová, režisérka projektu Záhada lokálek

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Vyjedou vlaky na Kozí dráhu?, 5.0 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: je režisérkou projektu Záhada lokálek


6 komentářů

 • Napsal Dĕčíňák, 28. 8. 2019 @ 18:40

  Dobrý den.Doufám že ne,pamatuju jak tu vlaky jezdily zcela prázdné,taky komu by se chtĕlo lézt do těch kopců k zastávce.Cyklostezka je další chucpe, potřebujeme přivaděč k dálnici jako sůl.Pak můžou pumpičkáři po starý. S pozdravem, AlbertS

 • Napsal Tomáš Tužín, 29. 8. 2019 @ 0:25

  Děčíňák:
  Čím víc budete mít přivaděčů, tím víc lidí bude využívat auta. Čím víc lidí bude využívat auta, tím hůř se bude jezdit autem a tím víc budou třeba další přivaděče. Je to spirála, která nemá konec a nevede k žádnému smysluplnému řešení.

  Řešením je využívat kapacitní kolejovou dopravu, pro kterou je v dané trase připravená veškerá infrastruktura. Stačí ji využít.

  Co se týká těch “kopců k zastávce”, tak je to na většině zastávek od úpatí těch kopců (silnice a potoka) cca 15, max. 20 výškových metrů. Takto drsná převýšení musí při cestách na zastávky tramvaje překonávat běžně obyvatelé měst jako je třeba Olomouc, proslulá svou polohou v divokém horském terénu Hané. Třeba tramvajová zastávka Fakultní nemocnice 220 m. n. m., horní část areálu nemocnice 250 m. n. m. To je tak trochu dvojnásobek toho (rovných 30 m), co mají ty super kopce k zastávkám třeba v Jílovém. A kupodivu lanovku tam ještě nikdo nepostavil, tuším že se ani neplánuje. Tak věřím, že se Děčíňáci nenechají zahanbit a tu velehoru o výšce 15 m by snad taky zdolali.

  Já opravdu rád zvážím nějaké věcné argumenty, proč že má být Kozí dráha k ničemu, ale mini kopeček pár metrů od hlavní silnice to zřejmě opravdu nebude.

 • Napsal Domažličák, 29. 8. 2019 @ 10:01

  Já si zase živě pamatuju plné vlaky na Kozině. Pravda byly to ty, co svážely lidi do škol a práce, nejsem místní a tak v sedlech a večerních hodinách, kdy jezdí prázdné vlaky všude, jsem v Děčíně nebýval. Pokud vím, tak varianta přivaděče v tělese dráhy dávno padla, tak nevím jakému jinému přivaděči dráha překáží?

 • Napsal Kubík, 11. 9. 2019 @ 21:33

  Já tam pamatuji plné vlaky do doby, než došlo k omezení vlaků a k likvidaci dirigujícího dispečera v Malém Chvojně. Po redukci vyhnali lidi z vlaků a měli důvod k rušení. Vždy je to stejné-zkazit jízdní řády-rozvázat přípoje i v době kdy jezdí nejvíce lidi-vytrhat použitelné křižovací a manipulační koleje-zavést tarifní přirážky tím docílit likvidaci nákladní dopravy po likvidaci osobní dopravy. Či zavedení ZAN do odvolání neodvolání..To přesně se stalo zde. Navíc neřešení PZZ v Děčíně mimoúrovňově- tím se popudili “autisté” z Děčína. Pro některé tratě a  ghlavně pro zbytky nákladní dopravy-je i poškozující několik let po sobě opakujících se dlouhodobých výluk.

 • Napsal Bjorn, 22. 10. 2019 @ 9:43

  Dnešní vydání IDnes přišlo s tímto článkem :

  Pusťte na Kozí dráhu cyklisty, žádají města. O vlaky tu zájem nemají
  22. října 2019 7:07
  Z jednokolejné železniční trati, která propojuje několik měst a obcí Ústeckého kraje od Děčína až po Oldřichov u Duchcova, by se mohla stát cyklostezka. Navrhují to členové pracovní skupiny, která hledá pro nefunkční takzvanou Kozí dráhu vhodné využití.
  Pracovní skupina je složena ze zástupců Správy železniční dopravní cesty, Děčína a Teplic. Město Děčín dokonce iniciuje vznik memoranda, jež by mělo pomoci vyřešit budoucnost této trati.
  „Memorandum vzniká, zatím existuje předběžný návrh. Nyní probíhá oslovení obcí po trase Kozí dráhy, zda ho podepíšou a jaký je jejich názor na využití této železniční trati,“ sdělil mluvčí Děčína Luděk Stínil.
  Doplnil, že vybudovat cyklostezku na místě nevyužívané trati je jedna z vizí vedení Děčína, jak zlepšit mobilitu ve městě a jeho okolí.
  Vlastníkem Kozí dráhy je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se nápadu na vybudování cyklostezky na místě dřívější dráhy nebrání.
  O zachování trati nemá kraj ani města zájem
  „Je důležité uvést, že město Děčín, Teplice i Ústecký kraj nemají zájem o zachování trati pro potřeby objednání pravidelné osobní dopravy a naopak velmi usilují o jiné alternativní využití této dráhy, například zřízením cyklostezky,“ podotkla mluvčí společnosti Nela Friebová.
  Kozí dráha
  Naposledy byla v jízdním řádu označovaná jako železniční trať číslo 132, vznikla v roce 1871, tehdy ještě jako Duchcovsko-podmokelská dráha. Propojuje Děčín, Jílové, Libouchec, Telnice, Krupku, Novosedlice a Oldřichov u Duchcova.
  Pravidelný provoz zde skončil v roce 2007. O čtyři roky později na ní došlo v důsledku poškození trati k výluce provozu mezi Telnicí a Oldřichovem u Duchcova. Dodnes jsou tu popadané stromy, naplavené bahno, ukradené podkladnice či rozřezaná kolej. Trať zarůstá náletovými dřevinami a pražce jsou v nevyhovujícím stavu.
  V úseku Děčín–Telnice jezdily částečně vlaky ještě v letech 2013 a 2014.
  „Před ním je však nutné dráhu formálně zrušit a tomu předchází dlouholetý proces,“ dodala Friebová.
  Snahou SŽDC proto bylo prosadit do změny zákona o drahách tzv. institut konzervace dráhy, který by časově urychlil proces transformace dráhy na cyklostezku ve prospěch většiny obyvatel regionu.
  „Tato změna zákona ale nebyla Sněmovnou schválena. Proces změny bude tedy nadále jak v tomto případě, tak i v jiných pomalý,“ doplnila Friebová.
  Nápad s využitím Kozí dráhy jako cyklostezky oceňují i v Teplicích. Podle náměstka primátora Jiřího Štábla (ANO) by byla škoda nevyužít jejího potenciálu.
  Finanční odhad na přebudování neexistuje
  „Jedná se o relativně rovinatou trať. I z hlediska turistického ruchu a přilákání dalších turistů do regionu by bylo vhodné z ní udělat cyklostezku,“ zmínil Štábl.
  Jaké by byly náklady na přebudování trati, však netuší. „Finanční odhad neexistuje. Věřím ale, že by to nemuselo být drahé. Asi by to vyšlo levněji, než kdyby se měla trať uvést zpátky do vlakového provozu. Vždyť ta cesta je zpevněná, jen by se musely odstranit koleje,“ poznamenal Štábl.
  „Naše představa je, že vybudování cyklostezky zaplatí kraj, který cyklostezky v posledních letech buduje. Město Děčín by pravděpodobně financovalo napojení cyklostezky v Děčíně na svou infrastrukturu,“ sdělil Stínil.
  „Prvním krokem ale je, aby obce na Kozí dráze byly jednotné a společně začaly s krajem jednat. Odhadnout, kolik by vybudování cyklostezky stálo, je zatím předčasné,“ dodal Stínil.
  Ústecký kraj však zatím o financování této akce neuvažuje. „Kraj prioritně řeší realizaci a financování čtyř páteřních cyklotras v regionu. V tuto chvíli je nejdůležitější příprava a stavba cyklostezky Ohře,“ upozornila mluvčí kraje Magdalena Fraňková.
  Připustila však, že by realizace cyklostezky prospěla dopravě i cestovnímu ruchu. „Zvažuje se ale více variant,“ dodala.
  Návrat vlaků? Nepravděpodobné
  Kozí dráha je od roku 2007 bez pravidelného provozu, a že by se na ní v budoucnu vrátily vlaky, je nepravděpodobné.
  „Objednávka turistické příležitostné dopravy je pro trať tou nejhorší variantou. Pro stát, potažmo SŽDC, je obnova sjízdnosti trati a vynakládání neúměrně vysokých finančních nákladů na obnovu trati společensky neefektivní a nerentabilní,“ vysvětlila mluvčí SŽDC Nela Friebová.
  Friebová dodala, že náklady na přestavbu trati na cyklostezku by měly hradit obce.
  „Například z různých dotačních titulů podpory ekologické dopravy a podpory cyklostezek. Jednou z možností je i Státní fond dopravní infrastruktury. Cyklostezka by pak byla majetkem obce,“ popsala Friebová.
  Podle Stínila nyní pracovní skupina připravuje studii mobility a potenciálu daného území, aby bylo k dispozici co nejvíce podkladů pro rozhodnutí, jak cyklostezku pojmout.
  „Zcela jistě by měla obsahovat všechny moderní prvky tohoto typu liniových dopravních staveb a také by měla být přizpůsobena pro provoz integrovaného záchranného systému (IZS). Pokud by například došlo kvůli havárii k uzavření Teplické ulice, která spojuje centrum Děčína s Bynovem a Jílovým, složky IZS by mohly jezdit právě pro cyklostezce,“ poukázal mluvčí Děčína.

 • Napsal KPL, 22. 10. 2019 @ 11:46

  Pěkný výkřik. Cenu ani odhadem neznají, ale určitě to bude super. Obce počítají, že to zaplatí kraj, SŽDC počítá, že to zaplatí obce, kraj počítá, že to nezaplatí.

  Nevím, co do toho mluví Teplice, které trať vůbec neobsluhuje. Celý záměr vane od Děčína, kterému je trať trnem v oku – nejdříve plánovali dálniční přivaděč, pak cyklostezku. Teď to ještě okořenili jako alternativní trasu pro IZS.

  A jednotný názor obce zřejmě nemají, když Telnice paradoxně na příští rok objednala několik turistických vlaků. Spíš bych v celé té věci viděl spekulaci s pozemky, jak je na severu (hlavně v Krupce, která je na trase) dobrým zvykem.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*