3 972 přečtení
Bře 11 2009

Ministr dopravy zrušil tendr na údržbu kolejí za 36 miliard korun

Oprava a údržba želeniční tratě

Oprava a údržba želeniční tratě

Ministr dopravy Petr Bendl včera na mimořádné tiskové konferenci oznámil, že dal pokyn k ukončení soutěže na údržbu železniční infrastruktury, kterou vypsala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Jednalo se o zakázku na období osmi let v celkové hodnotě 36 miliard korun, lhůta pro podání nabídek byla 16. března.

Bendl dal pokyn na zrušení soutěže generálnímu řediteli SŽDC, s.o. Janu Komárkovi. Správa železniční dopravní cesty měla převést na soukromou firmu údržbu a opravy drah celostátních i regionálních a tím také 4 000 svých zaměstnanců a slibovala si od toho větší efektivitu práce. Pro tendr se rozhodl Bendlův předchůdce Aleš Řebíček, výběrové řízení vypsala SŽDC 8. ledna, uzavřeno mělo být do konce června.

“Chceme ještě jednou prověřit základní principy projektu. Jeho ekonomickou výhodnost, časové období smluvního stavu a systém jednoho či naopak více smluvních partnerů,” uvedl Petr Bendl.

„Nezískali jsme jistotu, zda je prostřednictvím outsourcingu v tomto rozsahu možné plně garantovat bezpečnost železniční cesty na celém území státu, zejména v havarijních situacích,“ dodal ministr dopravy. Bendl dal proto pokyn řediteli SŽDC Janu Komárkovi, aby soutěž ukončil. Stát by se tak mělo nejpozději dnes 11. března 2009.

Podle ministra dopravy byl problém také v tom, že výběrové řízení neřešilo bezpečnost na železnici například v případě havárie. Odbory zase kritizovaly, že do vítězné firmy měly přejít čtyři tisíce zaměstnanců.

Důvody zrušení soutěže

 • Negarantuje bezpečnost železniční dopravní cesty
 • Nesouhlas odborů
 • Parametry tendru – 1 firma na 8 let

Další nejasnosti jsou skryté kolem výše finančních prostředků na údržbu tratí. Není totiž zcela jasné, zda by bylo v případě tendru vůbec v budoucnu možné navýšit jejich objem!

V současné době je potřeba investovat do údržby a oprav železniční infrastruktury v české republice, vzhledem k dlouhodobé podudržovanosti železničních tratí, každoročně minimálně 8 miliard korun. Přitom pro letošní rok 2009 je zatím v rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury schváleno na opravy a údržbu celostátních a regionálních drah pouze 5,7 miliardy. Pokud však rozložíme plánovaných 36 miliard na období osmi let, na které byl tendr vypsán, jednalo by se v průměru pouze o 4,5 miliardy korun ročně, čímž by hrozilo další zhoršování kvality celé železniční sítě v České republice.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: Ministerstvo dopravy , SFDI
Autor:


2 komentáře

 • Napsal xchess, 11. 3. 2009 @ 21:19

  Ke zrušení soutěže se již schylovalo delší dobu. ale udělat to pět dní před odevzdáním nabídek je přece jen trochu podivné. V podmínkách soutěže si zadavatel vyhradil právo zadávací řízení až do okamžiku uzavření Rámcové smlouvy kdykoliv zrušit a proto by člověk čekal, že se alespoň otevřou obálky, pánové z hodnotitelské komise prostudují nabídky a potom se zadavatel rozhodne.
  Otázkou bylo, kdo do soutěže vůbec vleze – většina ze 40 ( či více ) firem, které si vyzvedly zadávací dokumentaci asi spíše usilovala o roli subdodavatele. Podle zákona o veřejných zakázkách nemůže být totiž účastník soutěže zároveň subdodavatelem jiného účastníka ( ale jeden subdodavatel může být v nabídkách libovolného množství uchazečů a taková role by se rovnala velké šanci na zajištění zakázek i pro malou firmu ).
  Soutěžili by tak nejspíše zahraniční firmy nebo uměle vytvořené firmy, které by bylo možné v případě neúspěchu rychle a bezbolestně zrušit.
  Zajímavou otázkou jsou i ceny – bylo by zajímavé vědět, jak firmy požadované práce ocenili a nakolik je vůbec reálná slibovaná úspora. Osobně bych si spíš tipl na vyšší ceny zajišťující nejméně přiměřený zisk.
  I když je otázka, s čím vůbec ceny ze soutěže porovnávat a nakolik správné a přesné ( či naopak zcela nesmyslné ) jsou údaje o jednotkových cenách ve Sbornících prací , které SŽDC používá.
  Dalším zajímavým problémem je, jak by uchazeči řešili ( a ocenili ) povinné převzetí přebytečných zaměstnanců SŽDC a to za výhodných podmínek vyjednaných odbory.
  Zbývá jen několik otázek :
  – je zrušení soutěže způsobeno náhlým prozřením ministra dopravy Bendla ?
  – rozkývala se dosud pevná židle generálního ředitele SŽDC Komárka ?
  — podnikne SŽDC nějaký další zoufalý pokus o zadání údržby tratí jako celku?

 • Napsal arj, 13. 3. 2009 @ 13:53

  proto by člověk čekal, že se alespoň otevřou obálky, pánové z hodnotitelské komise prostudují nabídky a potom se zadavatel rozhodne.

  Mám pocit, že tohle je ten “nejhorší” postup – aspoň na mne by to působilo, že nějakým nešťastným řízením osudu ten (předem) vyvolený nepodal tu nejsprávnější a nejlepší nabídku. Zatímco když se výběr zruší před podáním přihlášek, je to daleko čistší.

  jak by uchazeči řešili ( a ocenili ) povinné převzetí přebytečných zaměstnanců SŽDC a to za výhodných podmínek vyjednaných odbory.

  Úplně stejně, jako to musí řešit jiní lidé – noví majitelé jakýchkoliv baráků, přes (pod) jejichž parcelu vedou energetické dráty, trubky apod. Stejně jako restituenti činžáků, kteří baráky podědili s regulovanými nájemníky, z nichž ovšem mnozí neplatí ani činži, ani svůj podíl na provozu domu.

  je zrušení soutěže způsobeno náhlým prozřením ministra dopravy Bendla ?

  Mám dojem, že ministr B má na mnoho věcí daleko jiné názory než ministr Ř

  rozkývala se dosud pevná židle generálního ředitele SŽDC Komárka ?
  – podnikne SŽDC nějaký další zoufalý pokus o zadání údržby tratí jako celku?

  Fakt si myslíte, že ten původní (zrušený) tendr byl vyhlášen z rozhodnutí ředitele SŽDC?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*