4 571 přečtení
Bře 08 2009

Dopravní politika ČR: hoax a blufování

Na lokálkách prý ubývají cestující

Na lokálkách prý ubývají cestující

Určitě jste také někdy obdrželi zprávu v podobném duchu:

Pozor ICQ bude placené! Jestli tuto zprávu pošleš 100 lidem z tvého kontaktlistu, tvoje kytička bude modrá a budeš jej moci dál používat zdarma.

Podobně však působí zpráva, kterou dnes vydaly České dráhy:

Vlaky Českých drah loni přepravily 175,2 milionu cestujících, což je o téměř sedm milionů méně než v roce 2007. Vyplývá to z aktuálních statistik drah. Podle mluvčího podniku Ondřeje Kubaly zaznamenaly nižší zájem zákazníků především regionální vlaky.

“Cestující ubývají nejvíc na krajských tratích, kde jeden motoráček obsluhuje řídce osídlené oblasti a na trase nejsou větší města,” uvedl Kubala. Naopak hlavním tratím se podle něj daří lákat stále více cestujících. Na trase Praha – Brno prý dráhy přepravily o čtvrtinu více cestujících, vlaky mezi Prahou, Pardubicemi, Olomoucí a Ostravou odvezly o deset procent více pasažérů.

Spolu s úbytkem pasažérů trápí dráhy v krajích také nedostatek peněz. Za použití krajských lokálek cestující loni zaplatili 2,7 miliardy korun, kraje přispěly 4,7 miliardy korun. K pokrytí celkových nákladů drahám chybí další 3,2 miliardy korun. Část nákladů podnik pokryl z prodeje majetku.

Je pravdou, že na některých ramenech osobních vlaků došlo k úbytku cestujících. Jenže skutečnost je taková, že tito cestující odchází nikoli od železnice, ale do nově zaváděných rychlíků jezdících v poměrně hustém taktu. Dokonce jsou místa, kde rychlíky nahradily osobní vlaky zcela. Někde sice nové osobní vlaky zavádí, ale nikoli na základě poptávky. Jejich vznik je vytvoření železničních páteřních tras ve víře, že si cestující najdou. V příměstské dopravě tomu tak zpravidla je, ale na umělých páteřích,  tvořených jen pouze podle mapy, dochází často k velkému převisu nabídky už i z toho důvodu, že tyto vlaky jsou zpravidla tvořeny klasickými soupravami, avšak skutečné přepravní proudy vedou buď v jiné časové poloze nebo i jinými směry.

Další skutečností je, že i přes značné snahy ze strany ČD železnice není v současné době schopna rozklíčovat veškeré jízdné nejen na konkrétní vlak, ale i tratě. Vzrůstající podíl na tom má jednak čím dál větší využívání síťových jízdenek, tak také hojné rušení výdejen jízdenek v menších stanicích. Takže již jen z tohoto lehce „insiderovského” pohledu se jeví podobné zprávy jako poplašné s cílem poškodit vlastní podnik, ač jejich původní záměr může býti zcela opačný – vyžebrat od státu peníze.

  • Vezměme však prosím v úvahu, jak si podobná firma může získat reputaci u zákazníka, kdy skutečné ošuntělé image doplňuje i žebrácké image páchnoucího bezdomovce.
  • Věnovali byste podniku vložné ve výši bezmála tisíce korun na tři roky na produkt, kde nemáte zaručeno, že jej budete moci po celou dobu jeho platnosti využívat? (In karta)
  • Budete stále chodit do obchodu, který vám bude neustále ať přímo, či nepřímo naznačovat, že jako zákazník jste mu na obtíž a jen mu generujete ztrátu?
  • Zaplatíte jako zákazník (kraj) někomu několikanásobně vyšší cenu za službu s tím, že nemáte garantováno prakticky nic a jako nějakou vizi do budoucna máte slíbené jakási ojetá vozidla dávno v zahraničí vyřazená?

Ve stínu poměrně známých faktů jsou jednání na téma „dosypu” financí ze státního rozpočtu. Zde zaznívají často podobné názory, jako tento:

„Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, dámy a pánové. Jako člen hospodářského výboru jsem se zúčastnil prezentace Českých drah, kde bylo řečeno mnohé, ale ještě více řečeno nebylo a vzal jsem to pouze jako zahájení diskuse na velmi závažné téma, téma, které ročně obnáší řádově 10 až 15 mld. Kč ze státního rozpočtu.
Jsem rád, že pan ministr byl v minulosti hejtmanem a že sám na vlastní kůži zažil dohadování o tom, kdo zaplatí ztráty z dopravní obslužnosti, a vím, že s tím měl také velké problémy.
Je zvláštní, že po změně hejtmanů za hejtmany sociálně demokratické ten problém zůstal nevyřešen. I nyní probíhá dohadování mezi kraji a mezi akciovou společností České dráhy a opět se ukazuje, že tam chybí podle jejich vyjádření částka zhruba 3 mld. Kč.
Nemohu se zbavit dojmu, že tento problém doopravdy nezávisí na tom, zda na krajích jsou jednou levice a podruhé pravice, ale především na Českých drahách. A to je způsobeno zejména tím, že financování dopravní obslužnosti, tak jak je teď momentálně nastaveno, probíhá přes jejich ústředí, přes Prahu, do které se musí nasypat peníze z krajů, a pak poté, co skončí v jakési virtuální černé díře, se část z nich snad i vrací zpět do regionů na řešení dopravní obslužnosti.
Kdybych byl hejtmanem – a jsem rád, že jím nejsem – nedal bych jim nic. Do té doby, dokud mi nedokáží, že peníze, které já za kraj zaplatím, budou sloužit mému kraji na řešení dopravní obslužnosti …”

řekl mimo jiné Jaroslav Plachý na 48. schůzi Parlamentu ČR. Určitě se nemýlím, když si myslím, že jste se podívali, za jakou stranu je pan poslanec ve sněmovně. Jenže tady opravdu nejde o pravici, či levici. Dokonce ani nestojí otázka, kde na to v rozpočtu vzít. Tady jde o logickou vůli. Se stoupající cenou služby a překvapivě snižujícími se náklady na vstupy, roste nekvalita, která v současné době opravdu bije do očí.

Nezbývá nic jiného, než si položit dvě závěrečné otázky:

Kam kráčí česká železnice? A v čí prospěch?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroje: Aktuálně.cz, Týden, Jaroslav Plachý na 48. schůzi Parlamentu ČR
Autor:


Leave a Reply

Specify a Disqus shortname at Social Comments options page in admin panel