5 197 přečtení
Lis 24 2015

Prodej pozemků trati Lovečkovice – Verneřice

Pohled na bývalou trať, GPS 50.644714, 14.289645. Zdroj Google Streetview

Pohled na bývalou trať, GPS 50.644714, 14.289645. Zdroj Google Streetview

ZMŽ (Zubrnická museální železnice) se rozhodla odprodat pozemek odbočné větve dráhy Lovečkovice (mimo) – Verneřice (včetně). S obnovou této odbočné větve se nikdy v projektech obnovy dráhy nepočítalo a tento úsek je pro ZMŽ významným břemenem.

Dříve než nabídneme jednotlivé pozemky zájemcům, rozhodli jsme se zjistit, zda neexistuje zájem nějakého subjektu o koupi celého pozemku dráhy. Podle dosud platné kategorizace je tento souvislý pozemek stále dráhou s tím, že dráhu tam lze bez jakýchkoliv omezení znovu postavit. Tzn. že případný zájemce by mohl vybudovat svoji vlastní železnici, což i s položením nového svršku by bylo podstatně levnější než odkup jakékoliv dráhy v současnosti nabízené SŽDC, navíc bez jakýchkoli omezujících podmínek provozování. Případně je možné na tomto souvislém pozemku vybudovat např. úzkorozchodnou dráhu apod.

Pokud by se takový zájemce skutečně našel, ať prosím kontaktuje: pokornybp@centrum.cz

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (7 votes cast)
Prodej pozemků trati Lovečkovice – Verneřice, 4.4 out of 5 based on 7 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal Frantisek, 27. 11. 2015 @ 11:05

  Je zvláštní, že na stránkách http://www.zmz.cz o tom nemohu najít sebemenší zmínku. Dokonce odtamtud snad zmizela původní vize do budoucnosti. Chápu, že bez širší podpory veřejné správy je to celé velké břemeno, i když mi není zcela jasné, co přesně je zátěží na úseku ponechaném ladem. Je to nějaká daň, nebo potřeba vysekávat rostliny? Každopádně by mi přišla škoda to rozsekat zpět na jednotlivé pozemky, když by tam mohla být minimálně turistická stezka podobně, jako se to plánovalo s tratí do Úštěku. Nemají Verneřice zájem? A jaká je vůbec prodejní cena?

  Další věcí je zřízení jakékoli dráhy v té trase. Bylo by to nesmírně fajn, ať už normální, úzká anebo třeba velodráha. Chtělo by to potom ale přinejmenším možnost přístupu po trati od Zubrnic, kde byl ještě posledně vstup tabulkami zapovězen. Myslím, že zřizovat místo toho velké parkoviště u začátku dráhy by bylo vůči obnovené trati do Zubrnic kontraproduktivní.

  Pevně doufám, jestli to nezůstane v rukou ZMŽ, že se najdou další podobně nadšení lidé, kteří seženou dost sil a prostředků alespoň k zachování té trasy v krajině. Z vlastní zkušenosti vím, že je to – až na přelézání nebo obcházení páru ohradníků – krásná procházka.

 • Napsal Michal Pokorný, 1. 12. 2015 @ 7:57

  No na webu už to máme. Včetně uvedení hlavního důvodu – koupě pozemku pod Úštěkem h.n. To pro nás má podstatně větší význam. Stezka po verneřické větvi by byla fajn, ale to už si musí vzít na bedra nějaká jiná organizace. Po našich pozemcích nelze provozovat oficiálně stezku, neboť nám to nedovolil DÚ – tedy pozemky je nutno nejdřív “oddrážnit”…

 • Napsal Kubik, 2. 12. 2015 @ 22:16

  Je samozřejmě věcí ZMŽ co s trasou zrušené tratě Verneřice-Lovečkovice udělá, ale mrzí mě to. Že se to rozkouskuje na dvě společnosti či trasa definitivně zanikne bude nevratná věc. Připomíná mi to německou společnost DRE, která vlastní či si pronajímá tratě, které DB Netz odepsala, nejprve si DRE tratě vzala a teď je nabízí třetímu subjektu také k prodeji, navíc prakticky nikde neprovozuje pravidelnou drážní dopravu. Stavět na trati Lovečkovice-Verneřice úzkokolejku, která tam nikdy nebyla mi nepřipadá také šťastné. Je pravdou, že i Německu byly nejméně dvě tratě nedávno přestavěny z norm.rozchodu na úzký, ale již je to historicky znehodnoceno. Historický soubor tratí VB-Lo/Ve /Úštěk h.n. je jedinečný pouze spolu.

 • Napsal Frantisek, 2. 12. 2015 @ 22:43

  No, a jak to bude s úsekem Zubrnice – Úštěk? Také se na něm zruší dráha a vznikne stezka, nebo se plánuje obnova dráhy (a k tomu by pak bylo potřebné to nádraží v Úštěku)? Nemohla by tam ta stezka být neoficiálně? A co alespoň obnovit ten úsek do Lovečkovic jako dráhu, pak by vlaky vozily lidi až k prodávané trati. Bez přístupu tam těžko vznikne stezka, natož dráha. No budu držet palce, snad jestli se to rozšíří i mezi návštěvníky muzea, nepochybně tam jezdí také spoluobčané s větším dostupným kapitálem, pak by se to mohlo ujmout. Mít tak zájem alespoň obce, kterým to může zvýšit návštěvnost. Samy Zubrnice by snad mohly vyprávět…

 • Napsal Domažličák, 8. 12. 2015 @ 5:22

  Zajímavé. Přemýšlím, kdo by tak mohl mít zájem o odkup celé dráhy jako takové? Velodráha je vzhledem ke sklonu tratě nesmysl, protože by jízdu po ní zvládli ztěží kulturisté. Obnovit tam normální rozchod je diskutabilní, protože jaká smysluplná doprava by tam chtěla být vzhledem k chybějícímu propojení Zubrnic a Lovečkovic? A navíc jak známo ze spolkařema bývá těžká domluva. Jejich tvrdohlast je sice hlavním motorem jejich úspěchu, ale zase překážkou pro domluvu s jinými subjekty. Úzkorozchodka je velkou otázkou, tu by musel postavit jedině bohatý nadšenec, kterých je žalostně málo. Takže zbývá cyklostezka, o kterou může mít zájem pouze region = státní subjekt nebo rozparcelování mezi zamědělce = konečná totální likvidace dráhy.
  Taky by mě zajímalo, co za břemeno tato dráha je? Pochopil bych, kdyby se odprodejem snažili získat peníze na investice do kmenové trati. Každopádně Verneřická trať je jedna z posledních československých zrušených tratí, kterou nemám projitou. Ve svých šotouškých letech před 25ti lety jsem to nestih a nyní už to asi těžko doženu 🙁 A koukám, abych si hejbnul, jestli nechci štrádovat po zoraným poli jako kdysi do Vysokého Veselí.

 • Napsal Kubik, 8. 12. 2015 @ 22:26

  Zrušení tratě bylo v roce 1978 prakticky ze dne na den, v březnu ještě vyšly nové pomůcky GVD pro tuto trať, několik let před zrušením byl úsek Verneřice-Lovečkovice-Úštěk nově položen, v roce cca 1979 se mělo pokračovat s pokládkou na Velké Březno! Trať mám projitou několikrát i když tam ještě ležely koleje. V roce 1991-1993 jsem se podílel na obnoveném provozu do Zubrnic, tento tenkrát skončil pro nevyjasněné komptence společnosti ČOD s.r.o. Převzít zrušenou trať a pak ji rozprodávat mi připadá poněkud falešné. Správný sedlák pozemky dokupuje nikoli prodává. Navíc Lovečkovice mimo (!), jak by se ten zájemce napojil na zbytek tratě i kdyby tam nakrásně opět položil koleje, kde by objížděl soupravy na cizím poli u Lovečkovic!?

 • Napsal Michal Pokorný, 11. 12. 2015 @ 19:25

  My jsme tuhle větev nechtěli, i tak nebylo lehké sehnat peníze na nákup. Mimochodem, stále ji splácíme. Kdybychom ale odbočku nechali vyřadit z tehdy prodávaného majetku, protáhl by se prodej o dalších x roků a asi by nás to už přestalo bavit. Provoz po roce 93 skončil kvůli novému drážnímu zákonu a nechuti transformovaných ČD to jakkoliv řešit. Je hezké snít o obnově, ale reálné částky a zachování aspoň části bývalé trati v provozu je úkol mnohdy na hranici i stávajících možností. Dnes je situace ohledně prodeje tratí podstatně příznivější než byla v době kdy jsme kupovali my. Cena byla řádově jiná, než je například dnes u švestky. Přesto se do koupě dosud žádný spolek nepustil.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*