6 000 přečtení
Úno 06 2009

Erzgebirgsbahn hlásí nárůst cestujících

Česká a německá realita dnešních Vejprt

Česká a německá realita dnešních Vejprt

Železniční trať z Chemnitz přes Annaberg-Buchholz do Vejprt na německé straně Krušných hor zaznamenala značný nárůst počtu cestujících, který byl v roce 2008 o 54% vyšší, jak v roce předešlém.

Pro objektivitu je však nutno dodat, že v roce 2007 vyvrcholila na trati devítiměsíční výluková činnost při modernizaci tratě, kdy bylo investováno 24 milionů EUR. Díky tomu zde byl v roce 2007 poměrně významný pokles zákazníků. Přesto dnešní stav přepravených cestujících je o 35% vyšší, jak před výlukou v roce 2006, jak sdělil deníku Freier Presse ředitel Erzgebirgsbahn Lutz Mehlhorn.

Velkému nárůstu cestujících pomohlo mnoho atraktivních cílů podél železnice, například pozemní lanovka na Augustusburg, termální lázně Wiesenbad, parní úzkokolejka Cranzahl – Oberwiesenthal, zámky Zschopau a Wolkenstein nebo hrad Scharfenstein. Mnoho obcí podél železnice právě staví svojí strategii rozvoje právě na železnici. „Přesto vše není tak růžové“, říká pan Melhorn, různé propagační brožury zajímavých objektů podél železnice, její existenci ignorují. Také chybí směrové tabulky, kudy k nádraží a podobně.

V ostrém protikladu s německou částí Erzgebirgsbahn je její české pokračování z Vejprt do Chomutova. Trať sice byla nákladně renovována, dokonce místy zde najdeme i traťovou rychlost 90 km/h, ale nádraží jsou zpustlá a navíc v roce 2007 zde byl prakticky téměř zastaven provoz, a jen díky značným protestům se podařilo udržet 2 páry víkendových vlaků. Ovšem zde, jak vidno z trvajícího nezájmu Kraje, na lepší se neblýská a bude lepší se vymlouvat na „krizi“, proč nám to nejde a lidé naše hory nevyužívají.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: Freie Presse
Autor:


8 komentářů

 • Napsal mates111, 6. 2. 2009 @ 7:49

  No možná by stálo za to zmínit, jaké turistické cíle jsou z české strany Krušných hor. Domnívám se, že výčet bude o dost skromnější. Když se pak k tomu přidá nevhodnost trasování 137 pro pravidelné dojíždění, je udržení dopravy na trati dost problematické…

 • Napsal arj, 6. 2. 2009 @ 12:14

  >> české pokračování … nádraží jsou zpustlá <<

  Jestli ona ta zpustlost a minimální provoz na české straně taky nesouvisí s celkovým stavem tohoto regionu.
  Podle wikipedie bydlí v Annabergu 22 tisíc obyvatel, v Zschopau vč. nějakého předměstí 14 tisíc, v Bärensteinu = německé části Vejprt přes 2,5 tisíce.
  U nás je něco přes 3 tisíce ve Vejprtech a pak už jen jednotlivé stovky po celé trase až na okraj Chomutova. A důvody pro “přespolní návštěvníky” jsou jen sjezdovky na Klínovci (ale od vlaku kus, od parkoviště metry) a nějaké hornické muzeum na Měděnci.

 • Napsal Tomáš Mykl, 6. 2. 2009 @ 15:13

  myslím si, že na obou názorech něco je, ale také jde o to, jak s tím vším umíme zacházet. Totiž i na Šumavě popravdě donedávna nebyly pořádné cíle a dnes, díky soustavné propagaci, je tam návštěvníků dokonce víc, než je únosné. Lyžařům i cykloturistům mohou krušnohorské pláně dosti přijít vhod, zásoba lidí v podhůří je. Taktéž dneska se na oblast můžeme dívat jinak než dříve. Máme Shengen, hranice jsou prostupné, takže vyjmenované cíle na německé straně by mohly platit i pro nás.
  Ale to chce přátelé změnu myšlení a podívat se na věc trochu z nadhledu.

 • Napsal arj, 6. 2. 2009 @ 17:00

  Souhlas s tím, že potenciál tam je. Jenže pro českého člověka je Chomutovsko synonymem totálně zpustošené krajiny, plné uhelných dolů i nahorů (skrývek z povrchových dolů), elektráren a železáren. Člověka z jen trochu vzdálenějšího kouta hned taky napadnou otázky – je tam nabídka ubytování? Je to ubytování za rozumné ceny? Je tam bezpečno? To je třeba můj pohled po změně myšlení a úhlu pohledu. A už vůbec pomíjím, že autem tam dojedu “za chvíli” (z čehož nejvíc času ztratím kvůli stavebním pracím v Praze na Letné), vlakem objedu čtvrtinu Čech. Zcela objektivně – autem jedu 1/2 trasy po “R” silnici (od kladenské křižovatky poloprázdné, ale byla postavena ještě v dobách, kdy Slaný bylo významným centrem socialistického průmyslu), zatímco dráha byla postavena tak, aby pobrala zátěž z celého chomutovsko-mosteckého Podkrušnohoří.

 • Napsal Tomáš Mykl, 6. 2. 2009 @ 20:09

  arj: opět nejsme vepři 🙂 Ale myslím si, že je právě v tomhle směru ještě dost práce. Život celé republiky nemůže záviset (a ve skutečnosti taky nezávisí na Praze, Brně a pod.) Samotné podkrušnohorské lokality mají dostatek obyvatel, aby nejen Krušné hory, ale i další severočeské oblasti oživili. To, že na mnohé neznající realitu z blízka, ale jen z médií severní Čechy působí jako jeden velký bordel (v obojím slova smyslu), je bohužel tragický fat a s tím něco musí udělat nejen místní samospráva, ale i samospráva krajská. To, že drtivá většina prostředků zbůhdarma proteče na podporu nepřizpůsobivých menšin jakékoli barvy a vyznání, když oproti tomu se nechávají zchátrat věci, které by nám mohly přinést nějaký užitek, je tím hlavním zakopaným psem.

 • Napsal -FN-, 7. 2. 2009 @ 15:08

  Já bych si dovolil jít v úvaze ještě dál. Pokud by se místní samosprávě podařilo kraj oživit, možná by pak některým lidem už nezněla myšlenka na zdvojkolejnění, elektrifikaci a přiměřené narovnání tratě 120 (a posléze i 110) tak kacířsky, jako jim může připadat dnes. Jistě, kraj zatím podporuje luxusní silnice, ale ono při masivnější návštěvnosti nebude na druhou stranu o co stát, připadáte si všude jak na parkovišti. Jen než se na to přijde, stačí se toho hodně nadělat. Osobně tam i dnes jedu radši vlakem (auto nemám a nechci), letos to dokonce krásně navazuje jak brzy ráno ve směru Praha – Chomutov – Vejprty – Cranzahl – Oberwiesenthal, tak odpoledne zpět, obé bohužel přes Ústí. Přes Kladno se dá jet jen ráno zpět a večer tam. Uvedené tedy platí jen o sobotách a nedělích.

 • Napsal Tomáš Mykl, 7. 2. 2009 @ 19:55

  Ano, věřím, že přijít s myšlenkou zdvoukolejnení tartě, kterou mnozí příznivci železnice silně doporučují zrušit je myšlenka lákavá, protože se toho chytne stavební lobby a stavíme takřka s jistotou podobné nesmysle, jako Teplá – Bezdružice na Vmax 200. Což má ale jednu prozaickou a praktickou výhodu. Blbost se s největší pravděpodobností nezrealizuje, ale na dnešní trať se nikdo neodváží ani sáhnout, protože to přeci jednou bude ten “koritór”.
  U tratě přes Vejprty je jasné, že jakmile tam bude alespoň “nahoře” trochu přítulno, tak se tam i ve svém vlastním podnikatelském zájmu někdo pokusí dostat slušnou dopravu a nebude se ohlížet na různé mudrování fanošů o jakémsi výhodnějším autobusíku. Ale to všechno chce čas, chce to změnu přístupu kraje, ale i lidí obecně a v první řadě napravit to, co se za posledních 5 desetiletí lidem vtloukalo do hlavy …

 • Napsal -FN-, 8. 2. 2009 @ 11:48

  Nevím, co je větší blbost – zda (do)stavět pro dopravu lidí ze vzdálenějších krajů rychlostní silnici pod Krušné hory a pak je na ten zbylý kousíček lákat do vlaku, anebo jim nabídnout přijatelnou dopravu vlakem na celou cestu. Jistě je možné chránit Krušné hory tím, že nadměrné množství zplodin vypustíme jen ve zbytku země, ale podle mě je lepší realizovat po kolejích většinu trasy. Pro to ovšem dnes nejsou vytvořeny podmínky. Vozba přes Ústí či Cheb je pro lidi ze všech krajů kromě severu a západu tak výraznou zajížďkou, že nemůže konkurovat ani nedostavěné R6. Ano, je možné se “zaměřit” jen na lidi zpod Krušných hor, západu a severu republiky. Jenže háček je v tom, že zbytek tam bude jezdit stejně -a po silnici. Současná podoba tratě 120 není pro dálkovou dopravu optimální. Netvrdím, že se musí zdvojkolejňovat a narovnávat za každou cenu jako “koridor”, nicméně myslím, že i při zachování stanic a zastávek, které mají potenciál přitáhnout cestující, by šlo upravit parametry tak, aby se tam dalo jezdit tak 80 až 120 km/h, což je pro toto spojení dostačující. O nic jiného nejde – není třeba z toho dělat náhražku VRT, jako se tomu někteří snaží dělat u “koridorů”. Nicméně s tím jde počkat, až bude napravena prvotní příčina tak, jak je popsána. I když mezitím zase nastavějí dálnice, takže toto prosadit bude ještě mnohem obtížnější, a tak aby v tom Chomutově snad vzniklo obří parkoviště, mají-li lidé jezdit dále vlakem… Uvidíme.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*