7 282 přečtení
Pro 17 2014

Otazníky nad tratí Mladotice – Rakovník

Motorák vyčkává odjezdu z Čisté po té, co sem byla deportována konečná z Kralovic

Motorák vyčkává odjezdu z Čisté po té, co sem byla deportována konečná z Kralovic

Dnes proběhla na nádraží v Kralovicích druhá obhlídka prodávaného úseku Kralovice-Mladotice. Jako při první prohlídce žádný zájemce nedorazil (to neznamená, že není), ale ihned po skončení prohlídek se na trať vydali dva pracovníci firmy H-rekultivace, což na mne působí dojmem, že je vše už dopředu naplánované a když všichni lidé z krajského úřadu, ale i z drah mluví o tom, že z této dráhy bude krásná cyklostezka, zachvacuje mne pocit zoufalství.

Správa železniční dopravní cesty ještě ani neotevřela obálky, natož aby proběhlo další kolo prodeje (kraj,obce), a už si na tuto nešťastnou dráhu brousí zuby likvidační firma…? Je snad něco shnilého v naší státní správě?
Co se týče cyklostezky na tomto drážním tělese, nedovedu si představit, kdo tam bude jezdit. Vždyť komu by se chtělo jet na kole 6 Km z kopce, aby poté jel zpět 6 Km do táhlého stoupání? Např. na in line brusle je to nepředstavitelné. Proti cyklostezce navíc mluví fakt, že jen její vybudování bude stát podobnou částku, jako obnova vlakového spojení, které by navíc poté mohlo přímým vlakem spojovat Plzeň s Kralovicemi, nebo ještě lépe s Rakovníkem, nebo Kladnem. Mimochodem, podle jedné studie, i při spojení přes Mladotice by vlak z Kralovic dokázal do Plzně dojet pod jednu hodinu. Z Rakovníka za hodinu a půl…

Koschlan-Kožlany

Koschlan-Kožlany

Proč pánové sedící za stoly na židlích v Praze alespoň nepřipustí možnost obnovy trati, např. výhledově? Vždyť už v roce 2006 byla zpracována i přípravná dokumentace k obnově onoho úseku. Vždyť i plzeňská SŽDC by byla pro obnovu. Proč je nevyslyší pánové v Praze?

Ono z Plzně jsou Kralovice na dohled, ale z Prahy? Přece každý, kdo se podívá na mapu, musí vidět nesmyslnost rozhodnutí zrušení úseku Mladotice -Kralovice, protože se tím dnes i do budoucna znemožňuje nejpřímější vlakové spojení z Plzně do Rakovníka a dále do Kladna.

Málo známým faktem je, že na trati nebyl zastaven provoz z důvodu malého vytížení, jak jsem už několikrát zaslechl, ale z důvodu podcenění údržby, nebo lépe řečeno nulovou údržbou. Při tom do roku 1989 byla trať kompletně postupně rekonstruována a to z Rakovníka. Patrně proto dnes (zatím) jezdí vlak z a do Rakovníka a ne do Mladotic. Kdyby oprava proběhla až do Mladotic, zřejmě dnes by byla situace naprosto jiná a spojení Plzně a Rakovnicka by celkem solidně fungovalo. Bez tohoto zdánlivě nesmyslného krátkého úseku, ale nemá tato trať šanci nadále sloužit svému účelu.

Zde má dnešní společnost velký dluh a má co napravovat. Místo toho se bohužel někdo snaží zamazat stopy po dřívějším neuváženém rozhodnutí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (21 votes cast)
Otazníky nad tratí Mladotice - Rakovník, 4.8 out of 5 based on 21 ratings
Share


Autor:


9 komentářů

 • Napsal Vozka, 18. 12. 2014 @ 6:46

  Tato trať je opět dokladem nehorázné státní dopravní politiky a rozhodování bez znalosti věci, bez zodpovědnosti a také možná podle něčích skrytých zájmů. Samozřejmě že tento směr má velký potenciál a ta trať, už jen pro možnosti nákladní dopravy, má velký význam, pokud si tu nebudeme lhát a skrytě podporovat silnice, ať to stojí co stojí. Bohužel, řada lidí si neuvědomuje nebo nechce uvědomovat, že silná silniční doprava je poškozuje, zejména na životech a zdraví a na stavu krajiny, na kterých jsou jejich životy a kvalita života závislé. Dále že ruinuje státní rozpočet, který prostě na ta přání silničářů nemá a mít nebude. jediná cesta je ta, že si uživatelé budou náklady v silniční dopravě platit zcela. To znamená najít u nich minimálně ročně 70 – 250 miliard Kč.
  Jinak u této tratě (ale i dalších) se prostě se musí dosáhnout zrušení toho nesmyslu prodeje nepoužitelné plochy za desítky milionů a SŽDC i MD včetně kraje by měli se přihlásit k odpovědnosti za ochranu majetku státu a za zachování kolejové dopravy jako dopravy pro budoucno. A hlavně začít hospodařit. Tyto tzv. odhadní ceny rozhodně nedokazují odpovědné hospodaření s majetkem státu, ale naopak vedou k jeho zničení, aniž by za to byl někdo postižen, nejlépe trestně. Mělo by se to tedy převést okamžitě za symbolickou korunu na toho, kdo je ochoten to dát do kupy (i s pomocí státu, EU…..) a obnovit provoz. navíc by dotyčný musel garantovat zachování železničního provozu ne jen 5 let, ale alespoň 30 let. Ihned je potřeba obnovit úsek k Mariánské Týnici a napojit tak celé Kralovice a současně i turistický cíl. POkud chce kraj nějakou prosperitu, zaměstnanost apod., tak zde má možnost to ukázat.
  A někdo by měl také vysvětlit, jaká je efektivita milionů vložených do cyklostezky a jak ta zajistí dopravní obsluhu a spojení těchto regionů, tedy Plzně, Kralovicka, Rakovnicka, Kladenska a Prahy. A dále by měl vysvětlit, proč autobusy neplatí dopravní cestu a železnice ano,proč neplatí plné náklady silniční nákladní doprava, proč silniční doprava neodevzdává ročně do zdravotnictví příslušné částky za poškození zdraví lidí a zvýšené náklady na zdravotní systém, kde jsou externality, dopady do zdraví lidí, do záboru a stavu krajiny a další. A pak tedy vysvětlit, jak je to s tou nízkou cenou silniční dopravy a z čeho tedy vychází ty nehorázné nápady na rušení tratí a vlaků a jejich nahrazení silniční dopravou. To jsou na krajích, ve státních orgánech, u těch krajských organizátorů a jinde takoví hlupáci nebo jsou všichni něčím motivovaní jinak???

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +23 (from 39 votes)
 • Napsal Kubik, 18. 12. 2014 @ 13:37

  V listopadu jsem trať projížděl, z Čisté jsem šel pěšky po silnici do Kožlan, každou minutu jsem potkával přetížené kamiony, zvlášť pikantní je tato jízda kamionů v serpentínách před Kožlany. Několikrát mě minul i slavný bus dotovaný plzeňským krajem,většinou prázdný, neboť busy nenavazují na vlak v Čisté, přitom tam některé mají výchozí stanici Čistá žst, přestup na bus za 1 (!) minutu není garantovaný, kdo by s ním pak jezdil, že? O to však kraji jde nejprve zničit dráhu a pak i busy a nahnat lidi pouze do aut. Zcela mimo chápání je průmyslová zona u zastávky Kožlany, která byla před rokem 1997 nákladištěm, při rekonstrukci nechali slavní úředníci v roce 2001 vytrhat odbočné koleje! Zpět jsem jel tím jedním vlakem co jezdí v úseku Kralovice-Čistá a byl poměrně plný studenty, ale pro Plzeňský kraj prázdný vlak i kdyby v něm sedělo 30 lidí. Je to obrácená Sodoma Gomora. Ta jak známo měla být zachována i pro deset. To jen na okraj pro znalce. Zničit úsek Mladotice-Kralovice z evropských dotací na cyklostezku je zločin na infrastruktuře ČR. Je mimo chápání, že evropské dotace se vrací do Bruselu-letos 30 miliard a některé tratě se z nich (záměrně) nesmí opravit..Na trati SŽDC navíc nechávává chátrat budovy, když předtím dostali všichni nájemníci výpověď (info od místních v Čisté). aby je posléze mohli asi zbořit a trať ztratila i význam lokálkové architektury. Viz Zavidov -vodárna.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +26 (from 44 votes)
 • Napsal václav kopta, 18. 12. 2014 @ 22:54

  Ještě bych dodal takovou perličku, kterou jsem se dozvěděl teprve před dvěma dny. Údajně o zavedení dlouhodobé výluky rozhodli úředníci od stolu, když jim computery vyplivly data o tom, že poslední výměna pražců na trati byla provedena v 70´letech a proto poslali na trať měřící vlak. Osobně si ho pamatuji, když projížděl kolem. Poté byla ihned zavedena ona výluka trvající vlastně dodnes. Zajímavostí na tom je, že tehdejší vedoucí kralovického TO měnil pražce i v 80´ a dokonce i v 90´ letech tak, aby nejhorší místa byla sjízdná. Na co však náš traťmistr nemyslel, je papírování. S něčím tak otravným se údajně nezdržoval a výsledek známe. Něco na tom bude, protože především v obloucích je vidět za ním kus práce dodnes. Bohužel, papírově ne. Ze záznamu měřícího vlaku taktéž nebylo zjištěno závažnějších závad.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +11 (from 23 votes)
 • Napsal Vozka, 19. 12. 2014 @ 5:28

  Dle mého názoru, celé to hospodaření likvidace budov, kolejišť, nevyužití peněz, preference silniční dopravy, to vše jsou škody na státním majetku, na zdraví lidí atp. Čili podle mého trestná činnost, za kterou by měl někdo dostat spravedlivou odměnu. Byl by nějaká právník, který by toto dal do kupy a podalo se to?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +11 (from 25 votes)
 • Napsal Jan Krško, 19. 12. 2014 @ 12:03

  Řešíte naprosté hlouposti. Pro mě je naopak mnohem víc důležitější, že ústecký kraj (likvidator regionální železniční dopravy)přechází na nový barevný design autobusů. No není to paráda. Ohledně plzeňského kraje vidím za klíčové, aby se zaměstnanci odboru dopravy pohodlně dostali svými vozy do zaměstnání

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -8 (from 24 votes)
 • Napsal Michal Skala, 19. 12. 2014 @ 14:59

  Tak samozřejmě, že barevné řešení autobusů je to nejpodstatnější. Však také šotouši na facebooku a svých diskusních fórech mají předčasné Vánoce.
  Druhým zásadním bodem tvorba celokrajského IDS, kdy se šotouš z jakékoli vesnice v kraji dostane do druhé libovolné vesnice v kraji na jednu jízdenku. No považte přátelé, to bude výhody! To, že takový dopravní systém bude minimálně 2x nákladnější, to že běžným cestujícím jezdícím z práce a do práce také přinese zdražení a to, že bez řádného školení a prostudování materiálů bude veřejná doprava pro nepoučeného laika v podstatě nepoužitelná, je vedlejší. Protože my máme IDS, to jsme slibovali už dávno, protože nám to opět vnukli šotouši, bo to mají v tom Švycarsku …
  A nakonec z nechtěných tratí, co guru kraje kdysi odstřelil, protože nešly ztaktovat a neseděly na osy symetrie, uděláme šotonostalgické provozy ušité na Míru jedné jediné správné firmě a po 3 letech prohlásíme, že s tím stejně nikdo nejezdil, takže dávné předpoklady, že se jedná o zbytečné tratě byly správné. Vždyť také návrh jízdní řádů pro ně vypracoval samotný nejvyšší optimalizační odborník Záruba …

  Proč píšu o Ústeckém kraji zde, kde se jedná kraj Plzeňský, čili v dnešním pojetí smyslu slova téměř jiný stát s finanční stráží na mezikrajské hranici? Inu protože se právě Plzeňský kraj od Ústeckého velmi rychle učí a decimuje regiony, jak to jen jde. Samozřejmě pod zástěrkou úspor a blaha nás všech.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +10 (from 30 votes)
 • Napsal Kubik, 20. 12. 2014 @ 15:12

  Re M.Skala: Jistě, provoz nostalgických a víkendových vlaků je naprostý alibismus, na všech tratích co to zavedli mohly klidně jezdit vlaky v ZDO, např.na Doupovské dráze zavedli rok před ukončením prvozu nepoužitelný jízdní řád a s tím i zrušili dirigujícího dispečera ve Vilémově. Následně byly rozvazovány přípoje ve směru Plzeňského kraje a následně byla přepravně “vytunelována” trať Plzeň -Mladotice -Žatec. I na současné šotovlaky se nedá dostat ze Středočeského kraje do Ústeckého, v Blatnu ujíždí rychlíky o deset minut ve směru do Podbořan. Prostě smíte se rekreovat v šotovlaku pouze v určeném kraji, vždyť on na to přispívá svým poddaným, ostatní občané jiných krajů ať se obrací na své dráby a ať jsou rádi, že jim vůbec něco jede. A stěžovat se nedoporučuje na vedení jiných krajů, neboť nejste jejich poddaný. Něco v tom smyslu mi přišlo z Plzeňského kraje. A když jim napíšete dvakrát po sobě, odpoví Vám pouze když jim sdělíte poštovní adresu.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +20 (from 32 votes)
 • Napsal Domažličák, 17. 1. 2015 @ 6:13

  Na Mladotické bude důležité, co se bude dít po ukončení veřejných prodejí. To že se po trati procházela likvidační firma ještě nemusí nic znamenat. Můžou si prostě jen mapovat stav, aby byli připraveni na možný budoucí vývoj. (tím nechci říct, že autor se mýlí). Je naprosto jasné, že tuhle trať nikdo nekoupí. Její prodej není nic jiného než úřednický alibismus: my jsme udělali vše podle zákona a ani to není tak jisté, protože SŽDC si po kompletní výměně vedení vykládá zákony po svém. Zajímavý bude vývoj poté, co proběhnou všechna kola prodeje a stát (SŽDC) se té tratě bude chtít zbavit (nebo obnovit, čemuž nikdo logicky nevěří). To bude ale záležitost na roky. Takže za pár let se tu opět pod nějakým podobným článkem setkáme a budeme diskutovat o smyslu konání státní správy a nadávat nad jejich postupem. Tato trať je velmi bedlivě sledována kdekým, takže je vysoce nepravděpodobné, že by si někdo troufnul tuto trať potichu nějakým švindlem “prodat” likvidační firmě, ale čert nikdy nespí, že?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +4 (from 10 votes)
 • Napsal S474n, 17. 2. 2015 @ 9:53

  Kdo je proti vláčkům je nepřítel a měl by být uvězněn! I kritika železniční dopravy musí přestat, měla by být trestná, protože je diskriminační. Je nutné vyloučit Jančuru a Novotného z železniční dopravy a toho prvního zatknout za provoz autobusů, které škodí drahám.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -9 (from 21 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*