6 640 přečtení
Zář 29 2014

Je město Moravská Třebová proti železnici?

Stanice Chornice ještě za plného provozu 18.10.2010

Stanice Chornice ještě za plného provozu 18.10.2010

Od 1.9.2014 byly velmi částečně obnoveny vlaky mezi Moravskou Třebovou a Chornicemi v podobě 2 párů spojů denně v pracovní dny (jízdní řád v PDF). Ostatní přilehlé úseky na území Pardubického kraje Chornice-Dzbel a Chornice-Velké Opatovice zůstávají dále bez dopravy. Spojení ve směru na Prostějov by se mělo obnovit od prosince 2014, stále však s velmi slabou nabídkou spojů (návrh jízdního řádu v PDF 12), spojení na Brno vlivem destrukce jízdního řádu ze strany Jihomoravského kraje zůstává ve hvězdách (jízdní řád s PDF předpo destrukci). I když současná politická reprezentace Pardubického kraje hlavně prostřednictvím radního Jaromíra Duška železnici přeje, jakkoli návrat vlaků probíhá zoufale pomalu, od zástupců ne všech měst a obcí se toto dočkává potřebné podpory.

K návratu vlaků do Chornic jsme se od místostarosty Moravské Třebové Pavla Brettschneidera prostřednictvím sdělovacích prostředků dozvěděli, že je to sice fajn, ale že tady autobusy stačí, že se vlaky asi nevyplatí a že se zase můžou zrušit. Článek nezapomněl omílat obvyklý nesmysl s 3 x dražšími vlaky oproti autobusům – jak to doopravdy je bylo vysvětleno zde. Samozřejmě se přidali s kritikou i “odborníci” ze serveru Želpage, který je znám cenzurou přispěvatelů (odkazy 12) a jednostrannou podporou dopravních “odborníků” z nepovedeného vrhu Dopravní fakulty ČVUT z Prahy, jimž zřejmě nestačila ostuda (viz kapitola “Co bylo pak?” v tomto odkazu) spojená se zfušovanou “optimalizací” dopravy z konce roku 2011, kterou jejich guru Tomáš Záruba tehdy prováděl a za kterou byl propuštěn. Tentýž pan Záruba chtěl zrušit zastavování vlaků vyšší kvality v České Třebové, což i hlavní viník “optimalizace” tehdejší hejtman Radko Martínek odmítal, a dnes se snaží o projekty na téma zprovoznění “nechtěných drah” s nostalgickými vlaky.

Plakát z prosince 2011 (autor neznámý)

Plakát z prosince 2011 (autor neznámý)

Pane místostarosto Brettschneidere, potažmo pane starosto Izáku, potažmo ostatní členové vedení města, co vám ta trať udělala, že si od vás zasluhuje takový macešský přístup? Když se v roce 2011 chystalo ze strany Pardubického kraje roztrhání původně ucelené Moravské západní dráhy (odkazy 12) na 3 zmrzačené tratě a kraj to tutlal, co nejdéle mohl, nestála vám vaše dráha ani za snahu o ni, ani za zmínku v městském zpravodaji distribuovaném za peníze z našich daní do všech domácností s vámi vhodně vybranými informacemi, zato jsme se v každém čísle mohli dočíst sáhodlouhé články o tom, jak město Moravská Třebová potřebuje 3 dálnice, aby nevymřelo. Dozvěděl jsem se, že železnice je věc kraje nebo Českých drah a že ji město ovlivnit nemůže, o státní dálnici to však neplatilo. Kde a v kom se v reprezentaci města vzalo tolik drzosti na tvrzení v městském zpravodaji ze září 2014, že se “město zasadilo o obnovení železniční přepravy osob z Moravské Třebové do Chornic od 1.9.2014”? Já vím, že je před volbami a že zpravodaj slouží hlavně sebechvále osob ve vedení města, ale každé překrucování skutečnosti by mělo mít své meze. Neudělali jste pro tuto trať nic, tak aspoň mlčte a styďte se!

Uvědomujete si, že kraj-nekraj je Moravská Třebová na všech 3 tratích do Chornic největším městem a tedy by její zájem o fungující trať velmi silně platil a mohl být vyslyšen? Na pardubickou stranu vás jistě nezastoupí (za)koncová Česká Třebová, na jihomoravskou stranu to jistě nebudou (před)koncové Boskovice a na olomouckou stranu to jistě nebude koncový Prostějov, měli byste to být vy. Na co slouží mikroregion Moravskotřebovska a Jevíčska? Za příklad by vám mohlo posloužit mnohem menší město Mšeno, které se o svou trať aktivně snaží, nebo bližší Litomyšl, která alespoň částečně zabránila zrušení vlaků k nim. Nemuseli jste se vymlouvat na to, že vás kraj bude ignorovat, protože hejtmanem byl bývalý moravskotřebovský starosta Radko Martínek, se kterým se jeho spolustraník starosta Izák dobře zná (tykají si a půjčují klíče od radnice).

Právě teď máte možnost si o vlaky říct, na kraji sedí člověk, který to rád uslyší a kterému to v jeho konání pomůže. Můžete psát sáhodlouhé články do městského časopisu (dám vám noty, jestli nevíte, co psát), máte možnost to hlásit do regionálních novin, které vám to coby oficiálním představitelům města jistě otisknou. Proč se neptáte po dopravě v režimu pondělí až neděle od brzkého rána do pozdního večera s vlaky ne více než 2 hodiny od sebe a ve špičkách častěji s návaznostmi v koncových stanicích a provázaností v chornickém uzlu? Pokud se současný jízdní řád neposílí, hrozí skutečně vlakům časem opět zrušení pro takto uměle vytvořený “nezájem cestujících”.

Ptejte se bývalého starosty, bývalého hejtmana a dnes senátora Martínka, jakými daty o počtech cestujících se řídil, když v roce 2011 po návratu z léčení opakovaně obhajoval rušení vlaků do svého rodiště. Ani po mnoha měsících snažení se mi nepodařilo od kraje žádná smysluplná data získat – viz poslední kapitola tohoto odkazu. Ptejte se, kde jsou ty autobusy, kterými sliboval vlaky nahradit. Ptejte se, proč nejdříve v prosinci 2009 “jeho” kraj zničil jízdní řády tak, aby se vlaky na “nechtěných” úsecích nedalo jezdit – viz jízdní řády v PDF před (12) a po (12) destrukci. Ptejte se bývalého krajského radního Jana Tichého na totéž a také na to, proč dnes inkasuje plat krajského zastupitele a do zastupitelstva nedochází. Je tak těžké tam jednou za 2-3 měsíce být a rychle odsouhlasit předložené, jak se za pana Martínka obvykle dělo? Ptejte se dotyčných pánů na to, proč se po následné ostudě vymlouvali na jimi najatou firmu Oredo, s. r. o. (alias pana Zárubu) a ptejte se firmy Oredo, proč se vymlouvala na politické zadání. Ptejte se, kdy České dráhy vrátí do vlaků průvodčí, kdy se konečně postaví slibovaná zastávka v Radkově (aby zdejší občané nemuseli obcházet ten kopec), proč byla v Moravské Třebové zrušena úschovna zavazadel (mé kolo mi neschovají, zato jiné půjčí, což mi není na nic), proč ve stanicích a zastávkách nejsou zastřešené stojany pro kola, proč se mnohde musí čekat na mraze a návštěvu toalety si obstarat poblíž ve křoví (a jestli to nehrozí i Moravské Třebové).

Čím to, že nikdo za nic nemůže, nikdo nic neřídí a na nic nejsou prostředky, když na ničení (odkazy 12), mrhání a nesmysly se najde peněz, sil a schopností dost?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (19 votes cast)
Je město Moravská Třebová proti železnici?, 4.2 out of 5 based on 19 ratings
Share


Autor:


16 komentářů

 • Napsal Tadeáš Richter, 29. 9. 2014 @ 22:10

  Zajímavý článek, ovšem chápu některé námitky lidí ze ŽelPage. Přece jen by se to možná dalo přepsat. Nezájem vedení Moravské Třebové o provoz je skutečně tristní, ale třeba se to změní po volbách.

 • Napsal Domažličák, 1. 10. 2014 @ 15:42

  Někdo rád holky, jiný vdolky. Společnost je rozdělena na 3 tábory, z toho 2 nesmiřitelné: příznivce železnice/příznivce silnice, kteří ostře nesouhlasí s podporou druhého dopravního prostředku, než ve který věří a kterým nevysvětlíte, že je třeba se věnovat oběma. Do třetího tábora patřím já, který vhodně využívá oba dopravní systémy. V Mor. Třebové evidentně vládnou lidé ze silniční strany a podle toho jejich rozhodování také vypadá. Jedině obměna vedení města by mohla změnit městský oficiální postoj. Ale u nás je ještě situace velice dobrá. V ostatních státech Evropy krom Švýcarska a Rakouska přichází o železniční spojení mnohem větší města než je Mor. Třebová jen proto, že představenstvo obce stojí na silniční straně barikády. U nás naštěstí je dost lidí, co má rozum a nenechá se kolébat rádoby oficiálními názory. Jinak článek je těžce tendenční a nelíbí se mi jeho forma i když obsahově hovoří bohužel smutnou pravdu.

 • Napsal -fn-, 2. 10. 2014 @ 0:03

  I Rakousko už likviduje železnici do menších měst, například Schwarzenau – Waidhofen – Slavonice. Vypadá to v Evropě navzdory všem proklamacím dost bezútěšně. Podobný ostnatý drát, jaký je zde naznačen mezi kraji, je dosud i na mnoha úsecích státní hranice, přes všechny proklamace o sjednocené Evropě, dopravě bez hranic a podpoře veřejné dopravy, najmě železnice.

 • Napsal -MS-, 3. 10. 2014 @ 21:15

  fn: ale Rakousko dost masivně investuje do páteřní železnice – viz nová trať Vídeň – Salzburg na více jak 200 km/h, Brenerský základový tunel a další velmi zajímavé projekty – prostě se rozhodli mít kvalitní štíhlou a konkurence schopnou síť železnic.

  Tím nepovedeným vrhem myslí autor prémiový chov? 🙂

 • Napsal František, 4. 10. 2014 @ 18:39

  -MS- A to je v nějaké závislosti? Je někde řečeno, že ta síť musí mít konstantní či dokonce klesající délku, takže když někde postavíme novou trať, musíme odpovídající nebo vyšší počet kilometrů někde zrušit? To vyplývá z čeho? Proč takové dogma v jiných dopravních odvětvích není? Chceme rozšířit letiště Ruzyně, tak zavřeme jiné? Chci postavit dálnici, tak musím zrušit okresku? A půjdu-li ještě dál, pokud v místní dopravě padají argumenty “souběh silnice a tratě není efektivní”, proč není v plánu po dostavbě VRT zrušit souběžnou dálnici, ačkoli aspoň na dva pruhy by ji pak zúžit mohli? To jsou tedy opravdu výplody “prémiového chovu”…

 • Napsal Kubik, 15. 10. 2014 @ 18:38

  K MS- V Německu také nejprve zlikvidovali velmi propracovanou síť regionálních drah, pak všechno investovali do výstavby a rekonstrukce páteřních tratí a teď si zcela nesmyslně pustili autobusovou konkurenci, která neplatí na dálnicích ani mýtné. A výkladní skříň DB AG ICE se začíná propadat navíc DB AG čelí konkurenci, že si vytváří vlastní konkurenci busů DB. Železnice snad měla mít své busy, které by byly přípoji na tu kterou trať, ale tunelovat si vlastní vysokorychlostní síť je zvrácenost..

 • Napsal arj, 15. 10. 2014 @ 23:19

  Kubíku, Němci si nepustili “autobusovou konkurenci nesmyslně”, naopak jejich dosavadní legislativa byla diskriminační vůči určité skupině podnikatelů. DB si dokonce ani “nevytváří vlastní autobusovou konkurenci” – ty linky zavádějí v relacích, kde je jako dráha konkurence neschopná – viz třeba Praha – Norimberk/Mnichov (ale to jsou mezinárodní linky, na které omezení neplatilo už dřív); vzorovým příkladem je Západní Berlín – Hamburk, kde autobusy DB jezdí už od cca 1960, protože byl problém prokličkovat z Berlína (DDR) přes Berlín (West) na trať na severozápad a po sjednocení linky ze Saska k Baltu (což je +- konkurence té zkrachovalé linky Connexu).

  Navíc – máte nějaké důkazy o tom, že “výkladní skříň ICE” se začíná propadat? Pokud něco dělá konkurenci ICEčkům, tak to nejsou busy, ale liberalizované letectví, které za stejné peníze umí nabídnout daleko víc muziky (v daném případě cestovní dobu)

 • Napsal Žumpa, 19. 10. 2014 @ 14:00

  To je zase žumpa, ani jsem ty bláboly nečetl do konce.

 • Napsal František, 20. 10. 2014 @ 8:04

  Možná, kdyby byla situace příznivější, by se na ní tolik kalu nesnášelo. Jistě je pak jednodušší odsoudit celek, než pátrat po podstatě věcí a průběžně si na ně dělat vlastní názor, tedy vyhrabat z nánosu prachu to, co se dá použít.

 • Napsal Nedělní cestovatel, 20. 10. 2014 @ 23:21

  Žumpa: Z úhlu pohledu fanouška Želpage nebo studenta nějaké DF tady samozřejmě žumpa je, protože tento web čerpá z reálií a ne z teoretického zbožného přání fandů.

 • Napsal Michal Drábek, 3. 11. 2014 @ 10:56

  Hlavně, že Vy jste z povedeného vrhu, pane Prchale…

  Co dodat – bojujte svůj boj dál.
  Dám Vám k tomu nevyžádanou radu:
  Pokud uberete na emocích a osobních útocích a přidáte na faktech, máte ve svém tažení větší šanci na úspěch!

 • Napsal Jan Kos, 6. 11. 2014 @ 9:34

  “Ptejte se bývalého starosty, bývalého hejtmana a dnes senátora Martínka, jakými daty o počtech cestujících se řídil, když v roce 2011 po návratu z léčení opakovaně obhajoval rušení vlaků do svého rodiště.”

  Mám pocit, že pan Martínek se narodil v Brně. Ale se zbytkem článku víceméně souhlasím.

 • Napsal bocelli, 15. 12. 2014 @ 6:20

  Pochybování o fundovanosti ing.Pavla Prachala je mimo mísu. Znám jej osobně,dám krk za vše,co napíše a že se to mnohým nelíbí…? Má svoje zkušenosti,které nejsou v boji o lokálky a jejich záchranu,nijak valné.

 • Napsal Alfons Karásek, 25. 1. 2015 @ 10:09

  Vždycky když čtu zuřivé bláboly Prchala vím, že někdo dělá svou práci dobře. Naopak bych značně zpozorněl, kdyby Prchal začal chválit.

 • Napsal admin, 27. 1. 2015 @ 23:01

  Alfons Karásek: Hledím, že dle databáze váš příspěvek využívá IP adres několika fanoušků optimalizací, kteří se docela šikovně na internetu prezentují jako většinová veřejnost i přes to, že se ve skutečnosti jedná o několik jedinců. Zajímavá propaganda, možná vám to třeba na Novinkách někdo sežere, ale tady fakt ne 🙂

 • Napsal Alfons Karásek, 28. 1. 2015 @ 14:33

  Bojuj Prchale, bojuj! Stejně ti to není nic platný!

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*