6 212 přečtení
Čvc 04 2014

Z Opavy do Jakartovic vyjede Hvozdnický expres

Jakartovice

Jakartovice

Opava – V sobotu 5. července bude zahájen pravidelný víkendový provoz na železniční trati z Opavy do Jakartovic pod hlavičkou mikroregionu Hvozdnice. Vlaky pojedou o sobotách a nedělích třikrát denně v každém směru až do 28. září. Dopravu na trati objednaly obce z mikroregionu Hvozdnice, které společně s Moravskoslezským krajem a Statutárním městem Opavou přispívají na provoz Hvozdnického expresu.

Kraj původně v dubnu letošního roku železniční dopravu na trati zastavil a rozhodl se ji částečně nahradit autobusovou dopravou. Zrušení vlaků vyvolalo mezi občany vlnu nevole, na kterou zareagovali starostové dotčených obcí a začali hledat možnosti, jak vlaky do Jakartovic zachovat.

Pod hlavičkou mikroregionu Hvozdnice a za finanční spoluúčasti Moravskoslezského kraje a statutárního města Opavy se nakonec podařil obnovit alespoň letní víkendový provoz. Vlaky pojedou na trati mezi Opavou a Jakartovicemi o sobotách a nedělích v obou směrech třikrát denně až do 28. září. Dopravu bude zajišťovat soukromá společnost Railway capital, a. s.

Protokolární vlak

Slavnostní zahájení provozu proběhne v sobotu 5. července v 8.20 hodin ve stanici Opava východ. Odjezd protokolárního vlaku do Jakartovic, který zahájí provoz Hvozdnického expresu je stanoven na 8.40 hodin dle platného jízdního řádu.

„V sobotu, kdy bude provoz Hvozdnického expresu zahájen, jsme připraveni na velký zájem ze strany veřejnosti, proto jsme připravili vlakovou soupravu s pěti vozy o kapacitě 280 míst k sezení,“ říká Jan Šatava, člen představenstva společnosti Railway Capital a.s. – společnost místních drah.

Protokolární vlak bude na trase vypravován starosty obcí za doprovodu hudby Sboru dobrovolných hasičů z Dolních Životic. Na každé stanici bude vyhrávat dechovka a ve stanici Mladecko bude připraveno malé občerstvení. V protokolárním vlaku bude rezervován vůz pro zvané hosty. Jízda protokolárního vlaku může být ovlivněna průběhem programu, a proto se organizátoři předem omlouvají za případné zpoždění. Následující vlakové spoje pojedou z Opavy dle pravidelného jízdního řádu v 10.40 a 16.40 hodin.

PROGRAM ZAHÁJENÍ PROVOZU

8:20 žst. Opava východ – přivítání účastníků u vlaku

8:40 žst. Opava východ – odjezd protokolárního vlaku

9:09 přivítání vlaku žst. Mladecko, občerstvení, kulturní program

9:40 odjezd vlaku do Opavy (příjezd v 10.14 hodin)

Hvozdnický expres – provoz léto 2014

„V dalších dnech provozu bude dopravu zajišťovat motorový vůz řady 810, tedy vozidlo stejného typu, které na této trati do dubna, než byl provoz ukončen, provozovaly České dráhy. Změnou pro cestující bude způsob prodeje jízdenek, který bude zajišťovat vlakový personál přímo ve vlaku,“ dodává Šatava.

Starostové obcí podél trati si od zahájení provozu slibují lepší dopravní dostupnost mikroregionu Hvozdnice a tím zvýšit jeho atraktivitu pro turisty. Je důležité, aby lidé vlaky na trati z Opavy do Jakartovic podpořili a jezdili během léta co nejvíce, protože podle letošního výsledku se bude rozhodovat o provozu v dalších letech.

„Pevně věřím, že vlaky pomohou podpořit turistický ruch v regionu a provoz bude zajišťován ke spokojenosti místních obyvatel i turistů, kteří do mikroregionu Hvozdnice zavítají,“ konstatoval předseda svazku obcí Vladimír Chovanec.

Aktuální informace o Hvozdnickém expresu jsou dostupné na internetových stránkách hvozdnickyexpres.cz a také na sociální síti Facebook.

Zdroj: Hvozdnický expres, Mikroregion Hvozdnice

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (7 votes cast)
Z Opavy do Jakartovic vyjede Hvozdnický expres, 4.4 out of 5 based on 7 ratings
Share


Autor:


8 komentářů

 • Napsal Kubik, 6. 7. 2014 @ 18:34

  Je to hezké, ale přes prázdniny by to mělo jezdit denně. Možná i celoročně tak pět párů. Toto je jen alibismus..Navíc mě překvapuje, že když to potichu zavřeli, starostové mlčeli, teď jede “protokolární vlak.”Dále nechápu proč to nebude jezdit až do Svobodných Heřmanic, neboť v úseku Jakartovice- Heřmanice je trať nejhezčí. Prý kvůli nějaké administrativní překážce, že by byla administrativně zrušena nz pro osobní vlaky?? Nebo, že tam straší?

 • Napsal Vozka, 7. 7. 2014 @ 3:44

  Ještě je tu problém ( a v jiných místech podobně), že ten jízdní řád je pro místní a nikoliv pro lidi z dálky. Třeba z Prahy je to na jeden den skoro nedostupné. Chtělo by to tak odjezd z Opavy ještě kolem druhé odpolední. Obdobně jeto u Jemnice atd. Ne každý chce jezdit v noci.

 • Napsal Domažličák, 7. 7. 2014 @ 8:16

  No a je to tady, další trať, která není místním lhostejná a tak má nejlepší předpoklady nikdy nezaniknout a jen tiše čekat, až na kraj přijde lepší osazenstvo a dopravu na trati mohou snadno obnovit v režimu kraje. Ještě kdyby se Hvozdničtím podařilo vyvolat vážná jednání o obnově trati do Horního Benešova a trať je zachráněna. Co se týče těch Svobodných Heřmanic, SŽDC hází různé klacky pod nohy, takže administrativním potížím se na jejich instituci bohužel meze nekladou. Nevím přesně, co si vymysleli tady, ale jestli ze Svob. Heřmanic udělali vlečku, bude to problém.

 • Napsal arj, 7. 7. 2014 @ 9:37

  Vozka: en jízdní řád je pro místní a nikoliv pro lidi z dálky. Třeba z Prahy … Chtělo by to tak odjezd z Opavy ještě kolem druhé odpolední.

  Možná by to chtělo si článek přečíst pořádně a ne a priori kritizovat. Hned v prvním odstavci se uprostřed píše Vlaky pojedou o sobotách a nedělích třikrát denně v každém směru. Pohledem do jiných šoto-zdrojů lze zjistit lepší informaci o jízdním řádu: Vlaky budou odjíždět z Opavy vždy v 8.40, 10.40 a 16.40, zpět se budou vracet v 9.40, 15.40 a 17.40, přičemž na ten dopolední odjezd se lze dostat z Prahy pomocí EC Odra (odj. 6:11 – a je to tedy dokonce vlak ČD, na který Vám platí “celosíťová jízdenka”).

 • Napsal Kubik, 7. 7. 2014 @ 13:52

  Ad:Domažličák
  Svobodné Heřmanice dle informací z platných plánků stanic jsou dopravnou D3 s jednou dopravní kolejí, délka nástupiště 47 metrů, v pokračování dopravní koleje je kolej manipulační 1a, před staniční budovou je manipulační kolej č.2, kterou lze použít i jako kolej pro dostižení vlaků. Vlečka zde byla mineral, ta však nemá úřední povolení, firma ze Horního Benešova pravidelně nakládá na manipulační koleji č.1a (to byla původní hlavní traťová kolej směr H.Benešov). V Heřmanicích jsem byl naposledy v únoru stálo tam asi 6 naložených vozů do na východ (Čierna n.T.a dále). Opravdu nevím co brání provozu osobních vlaků ve formě solo 810, když plánek stanice je platný..

 • Napsal Vozka, 8. 7. 2014 @ 2:50

  ARJ: Ano, chce to pořádně číst, co jsem psal a myslel. Tedy dojet tam, pobýt tam třeba dvě hodiny a ještě odjet. A to právě z větší dálky nejde. Proto mně schází ty vlaky kolem 13., 14. hodiny, aby třeba v Jakartovicíh bylo na výlet aspoň 1 – 2 hodiny a odjet zpátky. Toto je skutečně u řady takto dělaných vlaků. Tím nechci zbytečně kritizovat, naopak všechny, kdo se o takové věci snaží chválím, ale možná by bylo více cestujících, kdyby to fungovalo, jak píšu.

 • Napsal Michal Skala, 8. 7. 2014 @ 15:35

  Protože o tom provozu něco málo vím, tak si dovolím napsat, že výsledek je kompromisem mezi chtíti a moci. To znamená že vše je o penězích, ale také o zkušenostech s tím, jak to vlastně bude fungovat. Dnes ještě není jisté, jestli vlaky budou tak zavaleny lidmi, jako první víkend, neví se přesně, jestli tam lidé budou jezdit spíše na jeden den nebo na půl dne a nebo to bude, jako na ostatních tratích provozovaných v podobném režimu, jen čistě generace náhodných čísel, kde na vytíženost nemá vliv ani počasí, ani roční doba, ale jen čirá náhoda.

  Jízda do Svobodných Heřmanic je technicky možná, z hlediska konstrukce jízdního řádu je tam možné začít jezdit okamžitě, nicméně přání objednatele je takové, že vlaky budou ukončeny letos v Jakartovicích.

  Jízdní řád tvořený tak, aby se člověk dostal z jakéhokoli místa v ČR na jakékoli místo v ČR v době, kdy on si to zrovna žádá, je sice nádherná utopie, ale je naprosto nereálná. Trať, popřípadě dopravní systém, se musí přizpůsobit primárně skutečným potřebám regionu, kde se vyskytuje a nemůžeme tvořit jízdní řády pro fandy železnice tak, aby se jízdní řád upravoval podle momentálně prázdného pivního kelímku pana ex inspektora :-)))

  Ale myslím si, že pokud například panu Vozkovi nebo i někomu jinému bude při jeho výletě opravdu vadit, že přes poledne vlaky nejedou, určitě nebude problém, aby se obrátil na dopravce a nějaký zvláštní vlak mu zcela jistě bude zaveden.

 • Napsal František, 9. 7. 2014 @ 15:43

  Mně ten dopolední vlak s přípojem s ranním odjezdem z Prahy přijde bez problémů (pravda, kdo se musí ještě dopravit od západu, severu či jihu do Prahy, bude na tom hůř), když už jet takovou dálku na jeden den. Důležité je, že tam ty přípoje jsou. V nejhorším se pořád dá užít autobus anebo se v místě ubytovat, nemůže holt za současných podmínek být vše na 100%. Jsem rád, že se aspoň nějak rozumně jezdí, a přes veškerou skepsi doufám, že jednou dojde i na ten Horní Benešov.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*