12 550 přečtení
Čvn 12 2013

Pendolina denně na západ. Slast nebo strast?

Pendolino v úseku Chrást - Plzeň

Pendolino v úseku Chrást – Plzeň

Před několika dny byl zveřejněn společností ROPID prvotní návrh jízdního řádu 2013/2014. Z tohoto návrhu je jasně viditelné, jakým směrem uvažují České dráhy o expanzi provozu své vlajkové lodě (SC Pendolino) do západních Čech. Z víkendových výletů Pendolin na západ by se mělo stát denní pravidlo.  Tento článek má být mimo jiné jakýmsi výčtem rizik, které navrhovaný systém přináší a tedy i včasným varováním pro všechny, kdo pouze slepě jásají nad dobrým nápadem.

Jak to bude po novu?

Čtyřikrát denně (s výjimkou soboty) pojede Pendolino do Františkových Lázní, respektive do Chebu. Konkrétně první dva spoje od Prahy pojedou do Františkových Lázní a další dva, z nichž ten druhý nepojede v sobotu, budou mít konečnou stanici v Chebu. Kromě těchto čtyř párů spojů pojede na západ ještě v pátek a v neděli jeden pár vlaků, jehož konečnou a výchozí stanicí bude Plzeň.

Současně se zavedením pendolin má dle návrhu grafikonu dojít ke zrušení rychlíků v úseku Plzeň-Cheb jedoucích v podobných časových relacích jako nové spoje SuperCity. Pendolina namísto rychlíků obslouží všechny nácestné stanice, kde by rychlík zastavoval, tedy: Stříbro, Planou u Mariánských Lázní a Mariánské Lázně (zde ale Pendolina již zastavují). Mezi Prahou a Plzní pojedou Pendolina v podobných časech jako rychlík, ale na rozdíl od rychlíků nebudou naklápěcí jednotky mezi Prahou Smíchovem a Plzní zastavovat v nácestných stanicích. Úsek z Plzně do Prahy urazí pendolino za 1:24 minut, tedy o 13 minut rychleji než rychlíky zastavující na nácestných zastávkách. Směrem z Prahy do Plzně ušetří cestující použitím Pendolina pouhých 9 minut (jízdní doba 1:26) oproti klasickému rychlíku, který v tomto směru trasu stíhá za 1:35 minut. Nutno podotknout, že tento stav jízdních dob rozhodně není ani pro jeden druh vlaků cílovým a je dán tím, že na trase budou během platnosti grafikonu probíhat výlukové činnosti. Za všechny jmenujme stav, kdy je grafikon pro úsek Chrást u Plzně – Rokycany konstruován tak, aby se v případě zavedení jednokolejného provozu (plánovaná stavba rekonstrukce trati Rokycany-Plzeň) mohly vlaky na jedné koleji prostřídat bez následků zpoždění.

Slast?

Příchod Pendolin na trasu, kde dosud dominují vozy s koženkovými kupé (typ B249), respektive půl na půl s jejich revitalizovanými variantami, bude obrovským skokem v komfortu, který je na lince dnes nabízen cestujícím. Z Prahy do Chebu začaly v roce 2012 Českým drahám navíc konkurovat autobusové spoje Student Agency. Nasazení Pendolin je tak celkem nekompromisní odpovědí na otázku: „Pojedeme vlakem nebo autobusem?“ Dalším přínosem může být mírné zkrácení cestovní doby, to ale přichází za cenu diskutabilních faktů.

Strast?

Asi hlavním problémem, který do systému organizování dopravy Pendolina přináší je rozbití určité pravidelnosti. Současný stav je takový, že každou sudou hodinu mezi šestou hodinou ranní a osmou večerní, odjíždí z Plzně rychlík ve směru na Cheb. Jak jste již mohli číst. Některé navrhované spoje Pendolin pojedou jen do Chebu, jiné do Františkových Lázní, jeden spoj vynechává sobotu a namísto něj v tento den pojede do Chebu klasický rychlík. To jsou negativa věci, která já osobně považuji za ty menší. Za větší problém považuji nesoulad jízdních dob rychlíků a Pendolina, ten spolu s nesystematičností provozu (tím myslím že někdy jede rychlík, někdy Pendolino) může vnést do života pravidelných cestujících, kteří si jen chtějí pamatovat odjezdy, chaos. Celorepublikově je grafikon vlakových spojů stavěn tak, aby vlaky ze stanic odjížděly v určitých pravidelných periodách. Že je to někdy na škodu už se psalo několikrát i na tomto webu, v tomto případě zastávám názor, že je naopak škoda tento systém narušit.

Kromě časů odjezdů si také cestující budou muset pamatovat ve který čas žádat o místenku na spoj, a kdy jí potřebovat nebudou. O tom budou-li cestující platit za místenku pro úsek Stříbro-Plzeň příplatek se raději neodvažuji polemizovat. Předpokládám, že v tomto ohledu zaujmou České dráhy vstřícný přístup. Každopádně s příchodem Pendolin na některé spoje přichází také poměrně složitý systém rozpoznávání kdy jedu kterým vlakem.

Opatření pro lepší symbiózu rychlíků a Pendolin

Je jasné, že Pendolino zvládne projet trasu z Plzně do Chebu rychleji, celkově trať Praha-Cheb je pro tento typ vlaků jako stvořený, protože zde využijí devizu rychlejšího průjezdu oblouků, kterou na trase Praha-Ostrava ušetří pouze několik jednotek minut. Osobně bych ale považoval za srozumitelnější stav, ve kterém by odjezdy ze stanic Stříbro, Planá u Mariánských Lázní a Mariánské Lázně byly shodné (v taktu), případě pozdější oproti rychlíkům. Pozdější odjezd ze stanice oproti taktu je neškodný. Pokud někdo přijde na rychlík do Chebu odjíždějící z Plzně ve 20:06, Pendolino odjíždějící ve 20:08 mu vrásky na tváři nevykouzlí. Opačně by to bylo horší. Mezi Mariánskými Lázněmi a Chebem může být jízdní doba taktéž kratší, protože dřívější příjezd maximálně zapříčiní, že uvítací delegace pro tetičku z Olomouce dorazí k vlaku s domněnkou, že má vlak přijet až o pár minut později. Žádné větší škody se nekonají. Minuty, o které se kvůli sladění jízdních dob s časy rychlíku prodlouží cestovní doba Pendolina, mohou být využity jako časová rezerva. V Plzni totiž vlaky směrem do Chebu poměrně pravidelně čekají na přestup od zpožděných rychlíků z Českých Budějovic. Dalším krokem pro lepší sblížení světu rychlíků a Pendolin by mohlo být zrušení povinných místenek pro Pendolina v úseku Františkovy Lázně – Plzeň. To je pravda velký zásah do určité jednoty konceptu Pendolina, ale ruku na srdce… Je vlastně konceptem Pendolina zastavovat ve stanicích jako Stříbro (sídlo, cca 8000 obyvatel)?

Osobní názor

Na závěr si dovolím přidat stručný osobní názor na zajíždění Pendolin na západ. Já sám fandím modelu pravidelného provozu Pendolin (každé dvě hodiny) pouze do Plzně s rozšířením do Chebu v případě, že souprava by v Plzni nechyběla na obratový spoj a pro spojení Pendolinem v určitý čas by byla poptávka.

Děkuji všem, kdo se se mnou v tomto článku zamysleli nad důsledky a možnými řešeními provozu Pendolin na západ. Vaše názory a postřehy rád přivítám v komentářích.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (15 votes cast)
Pendolina denně na západ. Slast nebo strast?, 4.5 out of 5 based on 15 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


6 komentářů

 • Napsal M., 12. 6. 2013 @ 19:41

  Osobně si o zajíždění SC na západ myslím, že je to dobrý, krok. Ale jako suplování za rychlíky? Pouze pokud by případně bylo Pendolíno nabízeno jako klasický rychlík (i bez zajíždění do Bohumína, kde by ho mohl nahradit RailJet). Myslím si, že v současné situaci, by na nastávající výběrové řízení v tomto směru není nic lepšího než naklápěčka.
  Ve stávajícím stavu, kdy se bude jednat o “nadvlak” si myslím, že řešení jednoho až páru denně doplňující (nikoliv nahrazující) stávající rychlíky je dostatečný.
  Spíše být ČD bych se zamyslel, zda nevrátit stav cca. před 10 lety, kdy bylo normální jet klasickými rychlíky i v denní dobu skrz Prahu (Cheb – Plzeň – Praha – H. Králové – Jeseník) – také by to nemuselo být celý den, ale jeden dva páry vlaků. Pokud bude dobře postavený takt (což si myslím, že na dálkových linkách – v ČR mezi krajskými městy je takt opodstatněný), tak by to nemusel být ani tak velký problém takovou službu zase opět obnovit (ale to už zase zabíhám k jinému tématu).

 • Napsal Domažličák, 13. 6. 2013 @ 8:58

  Já osobně Pendolína moc nemusím, protože jsem stoupencem kupéčkového členění vozu, velkoprostorové oddíly mi nevyhovují. To je ovšem jen můj osobní názor, který nemusí sdílet každý. Proto mezi Ostravou a Prahou použiji Pendolíno jen v nouzi, když mi ujede vlak. Na trase Plzeň – Praha mi Pendolína nebudou vadit stejně jako mi nevadí jinde: pokud budou variantní spoje a já nebudu nucen ho používat, ať si jezdí jak chce. Osobně vidím v jeho prodloužení na západ výhodu, poněvadž odčerpá své zastánce z obyč rychlíků, které budou prázdnější, což mi vyhovuje, v poslední době jezdí vlaky čím dál plnější. Kdyby jezdilo v časech krátkých klatovských souprav, vyloženě bych to přivítal. To bych to Pendolíno možná i občas překous a svezl se v něm, protože v klatovácích nejsou zásuvky.

 • Napsal petr, 16. 6. 2013 @ 20:38

  Mně se tedy subjektivně v Pendolinu jezdí mnohem hůř, velký prostor bez možnosti větrání mi nevyhovuje, stejně jako stísněný prostor oproti normálnímu kupé. Navíc z Prahy jezdím ze Smíchova a aspoň dosavadní Pendolino tam tam nestaví.

 • Napsal petr, 16. 6. 2013 @ 20:52

  Jak koukám do návrhu, tak by měla pendolina na Smíchově stavět.

 • Napsal Kubik, 19. 6. 2013 @ 13:29

  Tak jsem si prohlédl návrh GVD a pakliže jste si všimli, na trati Rakovník-Kralovice-(Mladotice) není v úseku Čistá-Kralovice namalován ani jeden vlak. Nikomu nevadí, že trať byla generálně opravena a nedávno i historický viadukt u Strachovic, to stálo jistě pár milionů a teď Plzeňský kraj to bez zamhouření oka zařízne. To je další příklad naprostého rozkladu železniční sítě, co kraje vládnou nad životem a smrtí železnice. Pro Plzeň je to trať co nikam nevede a touto znetvořenou logikou se řídí.

 • Napsal Vektra, 3. 7. 2013 @ 7:29

  Pendolina na západ Čech zatím nejsou jistá (spekuluje se dokonce o jejich návratu na brněnské rameno). Pokud však na západ vyjedou, uvažuje se buď o úplném zrušení místenek, popř. o současném “letním modelu”, kdy k jízdence z e-spohu/IN100 bude zdarma v ostatních případech za 35,-

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*