2 316 přečtení
Led 29 2009

Ranní stávka německých železničářů v regionální dopravě

Deutsche Bahn

Deutsche Bahn

Příměstskou dopravu v okolí velkých městech v Německu dnes ráno ochromila první letošní stávka železničářů. Celá řada vlaků nevyjela v okolí Norimberku, Mnichova, Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu, ale také v Brémách, Hamburku a Berlíně.

Podle Deutsche Bahn i odborů jsou ale omezení v dopravě malá, stávky se zúčastnilo 300 lidí. Nejhorší komplikace zažili cestující v okolí Norimberku, kde do stávky vstoupilo na 150 posunovačů, průvodčích a pomocných sil. V Mnichově přerušilo práci přibližně 60 železničářů. Přestože, se stávka týkala především příměstské a regionální dopravy některé vlaky kvůli stávce nejely z Norimberku do Mnichova, Hamburku a Karlsruhe podle grafikonu.

Deutsche Bahn se snažily udržovat zpoždění vlaků a rušení spojů na co nejnižší úrovni, leckde se drahám podařilo najít alespoň náhradní síly, aby doprava nezkolabovala úplně, ale přesto mnoho Němců tak dnes nezvládalo dorazit do zaměstnání včas. Z celorepublikového pohledu německých Deutsche Bahn však bylo zaznamenáno jen málo omezení.

Cestujícím, kterým například ujel nebo nejel vlak kvůli stávce, mohli využít bez příplatku i vlak vyšší kvality.

Odborové organizace Transnet a GDBA, které sdružují zhruba 130 tisíc zaměstnanců, chtějí dosáhnout desetiprocentního zvýšení mezd i úpravu pravidel pro stanovování pracovní doby. Dráha odborářům nabízí ale jen jednoprocentní navýšení v letošním a příštím roce. Odborové svazy proto zaměstnavateli vytýkají, že není schopen předložit přijatelný návrh. Vyjednávání o kolektivní smlouvě by mělo pokračovat v pátek, nejméně do pondělí by podle odborů měli být cestující v klidu. Případné další stávky by mohly přijít až později.

„Naším cílem není, aby nejezdily vlaky, ale ozvat se proti drahám (Bahn AG),“ řekl představitel odborového svazu GDBA Paul Eichinger. Má to prý být varovný výstřel.

Výstražnou stávkou si chtěly dvě největší železniční odborové organizace Transnet a GDBA vynutit lepší pracovní podmínky a zvýšení mezd pro své členy. Stávka oficiálně začala ve 4:30 a měla trvat do pozdního odpoledne, ale například v Mnichově oficiálně skončila údajně už o půl osmé.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*