7 925 přečtení
Srp 05 2013

Historické nákladní železniční vozy v běžném provozu

Vagon

Vůz Facc SD KD v Prunéřově

Jednou z nejdůležitějších složek nákladní železniční dopravy jsou nákladní vagony. Zatímco osobní doprava by si teoreticky mohla vystačit jen s motorovými vozy, nákladní se bez vagonů neobejde.

Starost o vozový park je tudíž jeden z hlavních bodů každé firmy zabývající se nákladní železniční dopravou. V současné době jsou vagony jednou z největších překážek přesunu přeprav ze silnice na železnici pro jejich nedostatek. A to i přesto, že na rozdíl od silnic lze bez potíží provozovat i přes 50 let staré vozy. Hlavním důvodem nedostatku vozů jsou bývalé monopoly státních drah i v zemích, kde nikdy nevládl socialismus a jejich nepružnost.

Státní podniky všude na světě mají jedno společné: jako konkurenci a nepřítele No 1, nevidí silniční dopravce, ale jiné železniční a proto, když nebyly schopni silnicím sami konkurovat, prodávaly své vozy raději kovošrotům než soukromým dopravcům, čímž dokonale vyklízely pole pro dopravce silniční. Soukromým železničním dopravcům nezbývalo tak nic jiného, než si pořizovat drahé nové vozy nebo skupovat od majitelů vleček staré soukromé vozy.

Vznikl tak paradox, že se šrotovaly (a dodnes šrotují) relativně nové vozy, zatímco přes 50let staré muzejní vozy dosud jezdí. Nejzářnější příklad je u vozů řady Facc(s). Tato řada je určená pro přepravy těžkých sypkých materiálů. Československé vozy Facc(s) se dělí do 3 základních typů: Facc (Sa), Facc (Sav) a Faccs (Sas). Sa a Sas se od sebe liší jen datumem výroby a s tím související modernějšností vozů Sas. (první vozy Sa jsou dokonce ještě nýtované a snad se nějaký muzejní kousek dochoval) a jsou určeny zejména pro přepravu štěrku pro jejich schopnost vysypávat materiál mezi kolejnice. Proto tyto vozy používají hlavně traťováci. Vozy Sav jsou tužší stavby a proto jsou určeny pro přepravu velmi těžkých materiálů (např železné rudy, magnezitu a uranu).

Vozy Sa a Sav dojezdily u státních drah v 90. letech a skončily víceméně všechny v kovošrotech stejně jako ostatní vozy z 50tých let, ČD si ponechalo jen vozy Sas, které na neustále se snižující množství přeprav bohatě postačovaly. V této době ovšem vystrkovali drápky i soukromí dopravci, kteří měli o tuto řadu eminentní zájem, protože se rekrutovali zejména ze zprivatizovaných státních stavebních odnoží ČSD. Tyto odnože vlastnily vozy Sa a Sas, které jim sloužily na stavebních vlacích.

Postupem času jim však vozy přestaly stačit a potřebovali rozmnožit jejich stavy. Státní podnik jim však tvrdošíjně odmítal své nevyužívané vozy Sas prodat a raději je šrotoval ve prospěch silničních dopravců. Podařilo se jen pár ojedinělých odprodejů mimo kovošrot.

Vozy Sa tak měly zajištěnou budoucnost, zatímco vozy Sav definitivně opustily státní koleje, protože se do stavebních vlaků nehodily. Ponechaly si je však někteří vlečkaři, kteří je používali ve vnitrozávodové dopravě. Dnes je hlad po vozech až takový, že se po dvaceti letech vrátily na státní koleje i tyto vnirtrozávodové vozy Sav. Je to jako by autodopravci začali jezdit s Tatrama 111.

Druhou zajímavou kapitolou jsou vysokostěnné vozy řad Ea. ČD v 90. letech prodalo kovošrotům desítky tisíc vozů, bez ohledu na to, jestli je budou někdy potřebovat. Rušilo se prostě škrtem úřednického pera dle řad. A tak se stalo, že se zrušily i vozy, které provoz nutně potřeboval. Zmizela tak třeba nenahraditelná řada Tcms (Utz), ale i všechny vozy Eacs a decimovány byly i starší vozy řady Eas. Tyto vozy chyběly natolik, že si muselo ČD od různých firem Easy půjčovat. Dostaly se tak na naše koleje mimo jiné i historické Rumunské vozy Eacs ze šedesátých let pod hlavičkou firmy AX Benet. Tyto vozy byly konstrukčně podobné s naší starou řadou Eacs (Vsae) nikoli Vase, jejíž poslední vozy dojezdily na přelomu 80. a 90. let.
Pro železniční fandy není neznámou, že řada Vsae je pokračováním legendárních véesáků Vsa se zpevněnými stěnami, aby se mohly vykládat rotačními výklopníky. Poslední Vsa dojezdily jen 5 let před koncem řady Vsae. Vozů řady Vsa přežilo v muzejích a ve vnitrozávodových provozech víc než vozů Vsae a Vase dohromady.

Vozy Vsae ve výrobním závodu zdroj: parostroj.net

V současné době náš státní dopravce provozuje 7 řad skutečně historických vozů:

  • Prvním z nich jsou hytláky Daa-k (Ds), které jsou suverénně nejstaršími provozovanými vozy na našich drahách. Brázdí koleje v pravidelném nehistorickém provozu už neuvěřitelných 65 let.
  • Další řadou jsou o 15 let mladší vozy Taeqrs (Zazc), které jsou pro laika k nerozeznání od novějších vozů Taes (Zaz) a jsou s nimi pohromadě v jedné řadě Taes. Bývalých Zazců má ČDC dva, z toho jeden i s revizí a v provozu.
  • Třetí historickou řadou jsou legendární vozy řady Smmp (Pao), které byly před několika lety rekonstruovány a ze všech starých řad mají před sebou ještě dlouhou budoucnost.
  • Čtvrtými jsou vozy řady Sammp (Px), kterých má ČDC už jen několik a pouhé 2 s revizí. Tyto vozy bohužel nesmí do zahraničí (jen na Slovensko a do Polska), což značně omezuje jejich použitelnost.
  • Pátou řadou jsou vozy před několika lety odsouzené k zániku: Kbkks (Nsk), o který je mezi přepravci velký zájem z důvodu jejich nenahraditelnosti při přepravách nadrozměrných zásilek. Tento zájem nakonec přivedl ČDC k zájmu tuto řadu zachovat o pár kusech. Momentálně je jeden vůz v dílnách a zkoumá se rentabilita jeho znovuzprovoznění. ČDC jich má cca 30. ZSSK jich má ale hodně a hojně je používá a dokonce rekonstruuje na kontejnerové vozy. Slováci si dobře uvědomují jejich jedinečnost. Po celé Evropě totiž není vůz srovnatelných vlastností a tak je půjčují i jiným železničním správám.
  • Šestá a sedmá řada jsou poslední dvounápravové řady cisteren, které ČDC zbyly: Zkks (Rt) a Zekks (Rth) ČDC si je kupodivu ponechává ve stavu, i když na ně nemá žádné využití a na rozdíl od jiných potřebných vozů je neplánuje zlikvidovat.

Starými vozy jsou myšleny ty, které pamatují původní ČSD šestimístné označování.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (6 votes cast)
Historické nákladní železniční vozy v běžném provozu, 5.0 out of 5 based on 6 ratings
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*