6 786 přečtení
Kvě 26 2013

Zaměstnávají České dráhy sebevražedné manažery?

Hloupost nebo cílený záměr?

Hloupost nebo cílený záměr?

Poměrně známou záležitostí je, že v současné době česká železnice registruje osmiprocentní meziroční nárůst cestujících. To je popravdě, s ohledem na minulá léta propadu a stagnací, velmi pozitivní zpráva. Proto mnohé zarazilo, že prakticky vzápětí po zveřejnění oné pozitivní zprávy přišla zpráva další a to, že stát omezí místy až zásadní dálkové vlaky, které často tvoří páteř systému a jejichž zrušením nemálo současných cestujících zvolí jiný dopravní prostředek, popřípadě od cesty upustí zcela, což například u rekreační dopravy může mít i doposud velmi opomíjený sekundární vliv na provozovatele služeb pro návštěvníky v cílových destinacích.

Ruku v ruce s omezením rychlíků přichází návrh z pera Ministerstva financí, které na popud Ministerstva dopravy omezuje finance do dopravní obslužnosti.

MF v návrhu argumentuje, že současný systém je do určité míry diskriminující pro kraje, které nemohou v plné míře rozhodovat o způsobu zajištění dopravy v regionu, a nepřímo také pro autobusové dopravce. Poskytované dotace jsou totiž účelově vázané na železniční dopravu.

Jak toto souvisí s Českými drahami, které jsou dnes již jen jedním z mnoha dopravců na našich kolejích? Celkem jednoduše. V současné době jsou ČD jediným dopravcem, který je schopen stávající výkony v železniční dopravě realizovat, protože disponuje jak dostatečným vozovým parkem, tak odborným personálem. Personál může samozřejmě den ze dne změnit zaměstnavatele, ale vozidla si jiný dopravce tak rychle nepořídí, navíc v mnoha případech  jsou při změně dopravce určité legislativní překážky (již podepsané smlouvy, maximální objem výkonů realizováním přímým zadáním a podobně). Ale jak k všemu přistupují České dráhy? Z velké části rozhodně ne rolí dobrého obchodníka. Vymezují se pouze v tom případě, že odjedou to, co si kdo objedná. To se sice na první pohled může zdát rozpočtově odpovědné, nicméně obchodnické rozhodně ne. Manažeři se klidně zbaví výkonu, který je sice ekonomicky na takzvané kladné nule, ale vytváří síťový efekt a živí další výkony platící klientelou. Logicky dochází k tomu, že zničením síťového efektu dochází k takzvanému “prohlubování ztráty”, čili k požadavku na zvýšenou úhradu výkonu, aneb ještě jinak řečeno, výkon dopravce je dražší.

Konkrétní případy existují

R 750 jezdil v trase Praha – Plzeň – Cheb, dokonce vezl přímé lůžkové a lehátkové vozy z Košic. Díky úsporným opatřením byl vlak zkrácen do úseku Plzeň – Cheb a to jen díky intenzivnímu zájmu Plzeňského kraje. To mělo samozřejmě za následek, že podstatná část cestujících z vlaku odešla, výletníci, kteří vlak používali k cestám do západočeských lázní a případně do Německa, odešli zcela. Zůstali vlastně jen zoufalci, kterým nic jiného nezbývalo.

Naprosto totéž postihlo obrácený směr, R 767 Cheb – Plzeň – Praha. Díky úsporám zmizí i torza kdysi velmi využívaných dálkových vlaků a oblast západně od Plzně se stane novou hrází kapitalismu.

Díky přerušení síťového efektu na Chornicku poklesl skokově počet cestujících v úseku Česká Třebová – Moravská Třebová a to i přesto, že se na přerušení vazeb dlouhodobě “pracovalo” ještě za dob, kdy tvorba jízdního řádu na železnici byla výhradně v kompetenci ČD.

Co z toho plyne?

Především to, že ČD dobrovolně opouštějí pozici na trhu s pokorou pasivního “služebníčka” jen čekají na padající dosyp ze státního. Na veřejnosti jsou změny v politice podniku patrné prostřednictvím doslova šílených manažerských inovací typu “Servisní vůz”, či “Komplexní odbavení”. Taktéž na veřejnosti působí dojmem, že pro získání zakázky lobbují ČD maximálně pomocí různých berliček v podobě odborářů. Proč však aktivně nepůsobí v udržení síťového efektu a dobrovolně jej opouštějí, je záhadou. Vždyť všem musí být nad Slunce jasné, že zrušením výkonů se rozhodně neušetří a naopak ztrátou klientely se nákladovost podniku ještě zvýší.

Antiželezniční reklama ČESMADu z podzimu 2011

Antiželezniční reklama ČESMADu z podzimu 2011

Velice pozoruhodnou aktivitou ČD je zvláštní vystupování na poli reklamy. Tím míním zejména pronájem reklamních ploch viditelně spjatých s železnicí společnostem, které železnici svojí činnosti přímo poškozují. Poměrně známý případ je poskytnutí ploch ČESMADU pro jejich antiželezniční kampaň. Poslední, až tragikomickou akcí ČD, je pronájem části odbavovací haly hlavního nádraží v Plzni  prezentaci autosalonu. Absurditu tomu dává právě avizované v podstatě dobrovolné opouštění trhu. Aneb dokážete si představit leták obchodního řetězce, kde bude reklama na konkurenci? Jen mi na mysl přichází dávná myšlenka našeho dědy, který říkal, že se hranice mezi blbostí a sabotáží pozná velice obtížně.

Hloupost nebo cílený záměr?

Hloupost nebo cílený záměr?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (37 votes cast)
Zaměstnávají České dráhy sebevražedné manažery?, 4.4 out of 5 based on 37 ratings
Share


Autor:


12 komentářů

 • Napsal Kubik, 27. 5. 2013 @ 21:36

  A to ještě ČD a.s.”neprodaly”budovy SŽDC s.o. či jiným subjektům,pak si již s reklamou na nádražích a zastávkách bude vlastník dělat úplně co se mu zlíbí. Nechápu. Dal by si Jančura nebo Novotný na své vlaky reklamu na ČD a.s. nebo v budoucnu na své budovy? Lidi co dráha zajímala byli již dávno vyhozeni..

 • Napsal Neetatista, 29. 5. 2013 @ 10:16

  1. Nárůst počtu cestujících je jedna věc a druhá věc jsou hospodářské výsledky drah, státu a ekonomiky. A ty jsou v současnosti nevalné. Samozřejmě pokud se neuskromní i veřejný sektor, tak to znamená, že se bude muset soukromý sektor uskromnit o to více, když je upečený koláč díky problémům menší.

  2. Pokud cestující u rekreační dopravy upustí od cesty zcela, tak jim ty jejich peníze zbydou na útratu jinde, což bude mít pozitivní sekundární vliv na provozovatele obchodu a služeb, kde nově tyto peníze budou utraceny.

  3. Železniční doprava může být nahrazena dopravou autobusy, auty a místně i pěšky či na kole. Nebo člověk na ni může rezignovat nebo případně zvážit stěhování. Ostatně příklad s Chornicí nebo rychlíkem Praha-Cheb to potvrzuje. Lidé se prostě zařídili jinak. Mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou jezdí autobusy.

  4. Autor píše: „Především to, že ČD dobrovolně opouštějí pozici na trhu s pokorou pasivního “služebníčka” jen čekají na padající dosyp ze státního.“
  To je přece logické je to přece veřejný podnik a byrokraté-manažeři v jeho čele jsou jednající lidé, kteří sledují vlastní zájmy. Jsou placeni z veřejných peněz jinými úředníky a politiky. A tito jsou pro ně skutečnými zákazníky a ne cestující, který platí jen část ceny, a když ji nezaplatí, tak je možné požádat veřejný sektor. Navíc stabilita vedení této veřejné organizace je vcelku nízká (rychlé střídání) už z toho důvodu, že politická garnitura se rychle střídá (nejde jen o strany, ale i o kliky, které tvoří každou stranu), čili byrokraté-manažeři budou upřednostňovat cíle, které jsou pro ně výnosné v krátkém období.

  5. K reklamě: ono to bude spíše tak, že tu reklamu poskytuje někdo jiný, který má s ČD smlouvu o pronájmu ploch pro bilboardy. Pak závisí na smlouvě, která mezi těmito společnostmi byla podepsána. Je pravděpodobné, že to nikoho nenapadlo, že někdo udělá takovou informační kampaň. Pak je nutné smlouvu změnit, ale na to jsou jisté podmínky a termíny. To nejde ze dne na den.

  Navíc ten co to pronajímá je veřejnou osobou a ne soukromou osobou jako nějaký obchodní řetězec. Alespoň formálně jsme majitelé veřejné osoby my všichni občané tohoto státu. Tedy i majitelé a řidiči autobusů a jejich cestující. Tedy ta reklama je na majetku, který formálně tito spolu vlastní. Což je oproti tomu obchodnímu řetězci podstatný rozdíl. Veřejná firma nerovná se soukromá firma, ale jsou zde podstatné rozdíly. To je míchání hrušek s jablky. Pokud by ta reklama tedy byla zakázána, tak by jim de facto byla ukrácena alespoň formálně jejich práva.

 • Napsal Kubik, 29. 5. 2013 @ 22:57

  Ad neetista bod 3. “lidi se zařídili jinak”, to mi připadá jak slogan jedné sebestředné politické strany “myslíme jinak.”No nic. Lidé se zařídili jinak i za války, to chodili pěšky neb cestovali na střechách vozů. Bůh nás chraň, aby lidé s těmito názory nadále řídili dopravu v této zemi.

 • Napsal Pavel Prchal, 29. 5. 2013 @ 23:44

  Reakce na “2. Pokud cestující u rekreační dopravy upustí od cesty zcela, tak jim ty jejich peníze zbydou na útratu jinde, což bude mít pozitivní sekundární vliv na provozovatele obchodu a služeb, kde nově tyto peníze budou utraceny.”
  – Co je to za logiku? Utratí je jinde, za to je neutratí tam, kde předtím. To jako že utracené jinde než předtím za turistický vlak bude pro systém lepší? Když mi na ulici ukradne peníze lupič a utratí je např. za nové za Ferarri a benzín do něj, je to pro ekonomiku lepší, než abych si já koupil jízdenku na vlak?
  Reakce na: “3. Železniční doprava může být nahrazena dopravou autobusy, auty a místně i pěšky či na kole. Nebo člověk na ni může rezignovat nebo případně zvážit stěhování. Ostatně příklad s Chornicí nebo rychlíkem Praha-Cheb to potvrzuje. Lidé se prostě zařídili jinak. Mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou jezdí autobusy.”
  Nejdřív si ověřte fakta a pak pište.
  – Mezi Č. Třebovou a M. Třebovou jezdí vlaky. Co se tak třeba podívat na mapu a na jízdní řády?
  – Mezi M. Třebovou a Chornicemi NĚKDY jezdí autobusy.
  – Mezi Chornicemi a Dzbelem o víkendu NEJEDE ani kolo, v týdnu je spojení tak kostrbaté, že o náhradě vlaku nemůže být řeč.
  – Chornice jsou v pomnožném čísle, tedy nemůže nic jezdit mezi X a Chornicí (Pardubicí), ale Chornicemi (Pardubicemi). Zde ovšem nejste nedoukem sám, ale s vámi velké procento populace.
  – Zbytek bodu 3 mám chápat jako návrh řešení? Jako že nějak bylo a nějak bude?
  Obecně mimo body: Jste vůbec mimo posedlosti tou vaší ideologií a úřednickými manýry schopný také vidět věci v souvislostech a v dlouhodobém horizontu?

 • Napsal Jiří Lojda, 30. 5. 2013 @ 9:31

  I když s neetatistou v mnohém nesouhlasím, zaznělo od něj několik dobrých poznatků- jednak opravdu nevím, kdo vlastně pronajímá ty reklamní plochy a toto je pro posouzení situace zásadní, druhak je pravda, že i kdyby to pronajímaly české dráhy, otázka zní, zda pro ně bylo z ekonomického hlediska lepší mít pronajaté reklamní plochy a získat prostředky, než mít plochy prázdné a nemít nic. Sám za sebe bych ale patrně v případě reklamy namířené proti mnou vedenému podniku zvolil raději “nemít nic”.

  Pavel Prchal a neetatista k bodu 2: Tady neetatista vychází z poměrně mylné představy, že objem prostředků vynaložený někde v ekonomice přinese stejný užitek i jinde, což je bohužel omyl. Podle této logiky by bylo stejně výhodné opravit třeba všechny silnice třetí třídy než dálnici D1 pokud by to stálo stejné peníze… V dnešní době pak navíc turista nemusí utratit ty peníze u nás, ale třeba v Bavorsku.

  Pavel Prchal: Buďme rádi, že mezi Pardubicí a Olomoucem jezdí pořád alespoň něco 😉

  Autor: Ty reklamní plochy jsou podle mne dost na hraně, ale ta auta v hale se mi docela líbí. Mám pocit, že tady peníze z pronájmu toho prostoru jednoznačně vyváží nějaký negativní dopad, navíc to vypadá i poměrně hezky- je ale škoda, že se k podobným prezentacím neuchylují i výrobci “méně konfliktního zboží”. Ta nádraží by to docela oživilo.

 • Napsal Kubik, 30. 5. 2013 @ 13:33

  Ano, ať si vystavují ČD a.s. auta na nádražích, ale ať propagují a zajišťují parkoviště před žst, aby člověk z vesničky xy dojel k nejbližší zastávce vlaku a dál pokračoval vlakem za výhodnou cenu-že dojel autem a přestoupil na vlak, tím myslím i regionální vlak, který jezdí co hodinu.. Tuším ,však,že po odprodeji pozemků a budov SŽDC s.o. jim to bude pendrek platné- SŽDC s.o. pozemky na parkoviště u zastávek či stanic prodá třetímu zájemci a ten to ohradí s nápisem “soukromý pozemek, vstup zakázán.”A jsme opět u těch sebevražedných manažérů.

 • Napsal Domažličák, 31. 5. 2013 @ 5:31

  Zamysleme se nad tím, proč se zvýšil ve vlacích počet cestujících: Po zimě jsem si právě vyzvedl z opravy auto, jehož oprava mě stála mnoho tisíc jen proto, že jsme měl zničený spodek z rozbitých silnic a dle slov opraváře podobných oprav v poslední době rapidně přibylo. A to jsem člověk, co vlastní IN Gold a převážně jezdí vlakem. “Legrace” je i například to, když nějaká firma vysoutěží dvě opravy, ale stavební partu má jen jednu a tak ji mezi těmi stavbami pravidelně přesunuje, aby byl na každé z nich vidět stavební ruch a oprava obou pak trvá 2x tak dlouho (např most v Holýšově přes Radbuzu a most v Červeném Poříčí přes trať). Systém je nějak nastaven a není v jeho zájmu, aby se cokoli měnilo. To znamená, že díky zaměření ekonomiky (neřešme jak moc černé) na silnice není v jejím zájmu, aby se peníze přesunovaly jinam (na železnici). Je tedy logické, že 8%tní nárůst cestujících na železnici musel naše vrcholové ekonomy dost vyděsit, protože nejen díky rozbitým silnicím, jejichž stav se díky klientelismu těžko bude lepšit, se dá předpokládat další nárůst přeprav po železnici. Na to celkem logicky (neříkám, že morálně správně) ekonomové zareagovali tak, aby přesunuli peníze zpět, kam “patří”. Obávám se toho, že čím bude přibývat cestujících ve vlacích, tím zuřivěji bude naše státní garnitúra proti železnici bojovat. ČD je státní podnik a musí poslouchat svého majitele a to né nás občany, ale ty, kteří nás zastupují a to jsou ti, koho jsme si zvolili, tak si nestěžujme, že?

 • Napsal Karel, 1. 6. 2013 @ 16:18

  Tak není se čemu divit. Totálně upadá i příměsto. Viz Hradec – Pardubice. Dokud ještě vlaky stavěly v Čeperce (poměr R:Os 1:1), dojížděly desítky lidí do obou měst, dnes je ten stav tristní. Každý se musel zařídit jinak, tak to také udělal, koupil starší auto. A dneska je divení, že jezdí málo lidí.

 • Napsal Elohim, 1. 6. 2013 @ 18:08

  Přečtetě si knížku Naše cesta do prvohor od sociologa Jana Kellera hlavně je pěkná kapitola třináct.” Sedm mýtů o které se opírá likvidace železnice”

 • Napsal -MS-, 1. 6. 2013 @ 18:52

  Článek má i svou myšlenku, v některých případech bych se s panem Skalou shodl, ale zase další zmínka o Chornici z něj dělá jen “průměrný výplod Dopravního webu” snažící se všem říci, že daná oblast je pupek světa… v ČR existují mnohem horší případy systémové likvidace regionální železniční dopravy, a to na dnes elektrifikovaných tratích střídavou trakční soustavou, s relativně dobrými parametry (100km/h) vedoucími z města do města…

 • Napsal Pražan, 11. 6. 2013 @ 14:57

  Delší dobu jsem teď “Dopravní web” nesledoval, ale zjišťuji, že jsem skutečně o mnoho nepřišel …
  Chtít postavit “světoborný” text na konfrontaci populistického tvrzení “píaristů” ČD o nárůstu frekvence a výstavy osobních automobilů je urážkou myslících čtenářů, silně připomínající výtvory bulvárních “mediálních mr*ek”, které pro zisk “jidášského groše” napíší cokoli, a svědčí o tom, že kritici úrovně obsahu “Dopravního webu” zřejmě mají plnou pravdu. Předpokládám sice, že text měl především vyprovokovat různé více či méně “horké hlavy” k presentaci jejich více či méně extrémních a excentrických názorů, ale v tom já nevidím žádný velký přínos nejen k řešení problému, ale ani pro úroveň “Dopravního webu” samotného.
  Že se ČD stále jen velice málo snaží reagovat na vývoj situace v osobní dopravě aspoň malinko inteligentně, o tom není sporu (a nebýt vlivu toho lotra Jančury a idealisty “paštikáře” by to bylo, bohužel, určitě ještě mnohem horší), ale tento stav nijak zásadněji neovlivní skutečnost, že v hale nějakého velkého nádraží bude někdo po nějakou dobu (úplatně) vystavovat automobily, a příliš uškodit nemusí ani pronájem reklamních ploch pro presentaci propagace aktivit, které příliš nepodporují “PR” pronajímatele (pochopitelně jen nejdou-li přitom přímo proti jeho “životním” zájmům) – oba příklady ilustrují spíše uměle vytvořené “zástupné záležitosti” zastírající skutečné problémy vedoucí ke zbytečně nedostatečné efektivitě železnice. Těmi zastíranými problémy ČD jsou (jak autor správně naznačuje) pochopitelně především “pomalost” železnice v porovnání s jinými druhy dopravy v naprosté většině relací, mizerná úroveň spojení (zejména při nutnosti přestupovat) a často i nespolehlivost přestupů na návazné spoje, špatná kvalita nemalé části “morálně zastaralého” vozového parku (od jehož poměrně levné a úspěšné “humanizace” bylo přitom nesmyslně upuštěno ve prospěch nedobře promyšleného nákupu nových vozidel a podmínek spojených s financováním tohoto nákupu), atd. – skutečný negativní dopad těchto problémů už reklama na jinou dopravu než na “služby ČD” (a potažmo železnice vůbec) posiluje jen minimálně. Domnívám se proto, že autor se měl zaměřit především na tyto problémy: kdo si chce koupit auto, stejně by to asi těžko šel udělat na vlakové nádraží, i kdyby výstava byla prodejní, a kdo chce autem jezdit, bude to činit bez ohledu na to, zda někdo vystaví nová auta v nádražní hale.
  A ještě jedna (podle mě velice podstatná) informace mi v tom textu chybí: autor se odvolává na “PR” tvrzení ČD o tom, že “v současné době česká železnice registruje osmiprocentní meziroční nárůst cestujících”, neuvádí ovšem, co si pod tím “nárůstem” má čtenář vůbec představit, tedy například o jaké cestující šlo (v jakém “segmentu” osobní dopravy, apod.), a není ani popsána metodika, jakou se ČD ke zmíněnému výsledku dopracovaly – předpokládám, že i tam by bylo možno najít podstatně pádnější argumenty pro tvrzení, že “ČD dobrovolně opouštějí pozici na trhu s pokorou pasivního “služebníčka” jen čekají na padající dosyp ze státního”, než v pouhé kritice pronájmu reklamních a “výstavních” ploch …

 • Napsal Pražan, 11. 6. 2013 @ 15:39

  A ještě něco ke tvrzení, že (cituji) “… Díky přerušení síťového efektu na Chornicku poklesl skokově počet cestujících v úseku Česká Třebová – Moravská Třebová a to i přesto, že se na přerušení vazeb dlouhodobě “pracovalo” ještě za dob, kdy tvorba jízdního řádu na železnici byla výhradně v kompetenci ČD. …”:
  – především mě překvapuje rozpor, když autor na jedné straně brojí proti redukcím osobní železniční dopravy, ale pak použije termínu “díky” v souvislosti se zastavením osobní dopravy do Chornic (nebo Chornice = ?: slyšel jsem obojí …),
  – nevím, čím může autor podložit své tvrzení o tom, že “poklesl skokově počet cestujících v úseku Česká Třebová – Moravská Třebová”: je sice skutečností, že tam jezdím jen minimálně, ale že by právě v této relaci došlo k nějakému opravdu významnějšímu poklesu frekvence ve vlacích, to jsem nepozoroval – naopak bylo dokonce pro zlepšení spojení Moravské Třebové a Lanškrouna zavedeno zastavování vybraných osobních vlaků relace Česká Třebová – Lanškroun a opačně v Třebovicích v Čechách.
  Hlavním problémem železnice v osobní dopravě do a z Moravské Třebové není podle mě ani tak zrušení vlaků na Chornicku (i když minimálně o víkendech by jejich vedení rozhodně smysl mělo), ale především dost velká vzdálenost vlakového nádraží od centra města a skutečnost, že končící a výchozí autobusové spoje nejsou vedeny až k a od železnice, ale končí a začínají na autobusovém nádraží ležícím u centra města: možná by pomohlo alespoň zřízení další železniční zastávky v Moravské Třebové blíže k centru města = v prostoru u přejezdu Jateční ulice, kam by vlaky vedené z a do České Třebové zajížděly – SŽDC údajně urychleně připravuje nějaký “zastávkový program” (zřejmě je třeba zkusit vyčerpat nějaké prostředky z fondů EU), takže v případě zájmu města Moravská Třebová o výstavbu nové zastávky by taková snaha mohla být úspěšná (s příslušným požadavkem a návrhem na součinnost by ovšem muselo přijít město) …

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*