8 686 přečtení
Úno 02 2013

Na trať Dolní Lipka-Hanušovice se vrátily vlaky

Zahajovací protokolární vlak v Dolní Lipce

Prosinec 2011 znamenal ukončení osobní železniční dopravy na mnoha tratích v Pardubickém kraji (článek) a jak “objektivním” posuzováním k tomu tehdejší politická reprezentace kraje došla, bylo popsáno zde. Běžný frustrovaný občan už ani nečekal, že je možné řízenou destrukci zastavit nebo dokonce zvrátit, volby na podzim 2012 však přinesly změny, které jsou pro těžce zkoušené lokálky příslibem lepší budoucnosti.

Nově zvolený krajský radní pro dopravu, dlouholetý železničář a železniční odborář Jaromír Dušek ze strany SPOZ, začal postupně napravovat to, co pokazil jeho předchůdce radní Jan Tichý podporovaný aktivně tehdejším hejtmanem (dnes senátorem) Radko Martínkem (oba ČSSD). Protože železnice je mechanismus poměrně těžkopádný a svázaný množstvím pravidel a termínů, probíhají změny postupně.

První vlaštovkou, která znamená snad lepší příští ještě více a i jinde, je zavedení (zatím jen?) víkendového provozu na trati Dolní Lipka-Hanušovice (jízdní řád: PDF), která je jedním ze tří “optimalizací” přeťatých spojení Pardubického kraje s Moravou, a dále na úseku štítecké trati z “optimalizační koncové” stanice Moravský Karlov až na krajskou hranici do zastávky Mlýnický Dvůr sousedící s lyžařským areálem na Bukové hoře (jízdní řád: PDF).

Nabízí se otázka, proč vlak nepopojede ještě dvě stanice na konečnou do Štítů. Odpověď najdeme zde – v Olomouckém kraji, který se donedávna jevil jako železnici poměrně příznivý, začali vystrkovat růžky optimalizátoři “zárubovského” typu. Ano, Olomoucký kraj souhlasí s obnovou spojení do Hanušovic, když to nemusí platit. Z toho plyne také logický závěr, že u Štítů tento souhlas chybí, místo aby jako revanš za Hanušovice na Štíty přispěl.

Problematika má další stránku – mimo kroků a (většinou neblahých) očekávání toho, co přinese centrální vláda a SŽDC, je to celé o tom, jestli a jak moc se zajímají a starají obce a samotná veřejnost. Na rozdíl od některých pasivnějších částí kraje zde zájem je, což dokládá i nedávno vzniknuvší klub Moravská pohraniční dráha složený z místních občanů. Doufejme tedy, že i jinde lidé vstanou od televize a uzeného, a že se občanská společnost v naší zemi probudí jinde, víc a i v jiných oborech lidského konání.

Zahájení provozu bylo oslaveno v pátek 1.2.2013 úvodní protokolární jízdou repasovaného motoráčku 810.578-5 “Martinka” s přípojným vozem určenou činitelům z krajů, samospráv a drah, akce byla otevřená i zájemcům z řad občanů s lákavou slevou na jízdném ve výši 100 %.

 

Nástup v Lichkově

 Náměstek hejtmana Pardubického kraje Jaromír Dušek

 Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

 Nástup v Dolní Lipce

 Stanice Červený Potok

 Stanice Podlesí

 Po příjezdu do Hanušovic

 Ředitel KCOD ČD Pardubice Michal Štěpán (vlevo) a hejtman Netolický

 Vlaky v Hanušovicích před rozjezdem na všechny světové strany

 Protokolární vlak na Lichkov v Hanušovicích před odjezdem

 


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (15 votes cast)
Na trať Dolní Lipka-Hanušovice se vrátily vlaky, 4.3 out of 5 based on 15 ratings
Share


Autor:


9 komentářů

 • Napsal X, 2. 2. 2013 @ 12:30

  Dušek nic nenapraví, leda tak popraví. Jinak článek je klasicky tendenční, kdy se velkoryse zavírají oči nad tím, že trať Dolní Lipka – Hanušovice vesele míjí Králíky, čili jediný větší zdroj ferkvence v této oblasti. A o trati do Štítů darmo mluvit. Ta už požadavky dnešní doby na veřejnou dopravu nesplňuje vůbec. Šlapat ze Štítů kilometr a více na nádraží vlakovou dopravu diskvalifikuje a silně pochybuji, že by se s tím dalo něco dělat.

 • Napsal Domažličák, 2. 2. 2013 @ 19:00

  Ve Štítech by se s tím dala udělat jednoduchá věc běžná po celé Evropě: zavést k nádraží autobusové linky. K tomu je ovšem potřeba vůli. Já bych ovšem spíš uvítal obnovení dopravy do Prachovic, stačilo by pár dělnických vlaků v těch správných časových polohách (návoz zaměstnanců cementárny) a obnovení uzlu Chornice.

 • Napsal Libeňák, 3. 2. 2013 @ 11:51

  Podle mě tyto železnice zachrání jedině nové zastávky a navázané mikrobusové linky dále do vesnic. Zde zrovna třeba do Horní Moravy, Skleného či Vojtíškova

 • Napsal xyz, 3. 2. 2013 @ 12:58

  Jistě, že soudruh Dušek nic nenapraví, ale spíše popraví. Stačí se podívat na další zprávy – oproti loňskému roku má Pardubický kraj vyhrazenu nižší částku na úhradu za dopravní obslužnost, a tak se bude škrtat. Ovšem prakticky jen u autobusů.

  U železnice to bude jinak – asi se sem tam něco proškrtá, aby se ušetřené finance (resp. vlkm) přemístily na lokálky typu Dolní Lipka – Hanušovice.

  Ale jistě, při zamlčení těchto fatků vypad vše nádherně – “hodné nové vedení Pardubického kraje (“hodný s. Dušek”) napravuje ošklivé kroky zlého předchozího vedení (obzvláště se “zlým Ing. Zárubou”)”.

  K obnovení uzlu (kde mimochodem přestupní vazby vycházely jen někdy a jen v některých směrech) Chornice “stačí” jen málo – o to více škrtat jinde + požádat Jihomoravský kraj, aby znovu objednal více spojů v úseku Boskovice – Velké Opatovice – hranice s Pardubickým krajem.

  Návazné autobusy do Horní Moravy apod. mohou být vedeny již z Hanušovic, resp. Králíků a není potřeba jenom kvůli tomu obnovovat osobní dopravu na trati Dolní Lipka – Hanušovice.

  Je zajímavé, že ke změnám v JŘ dochází i mimo termín oficiálních změn. To ale neplatí jen pro tuto situaci, ale například i spoje LeoExpress apod. Což na věci nic nemění – znepřehledňuje se tím systém.

 • Napsal Domažličák, 3. 2. 2013 @ 18:51

  xyz, to co říkáte je možná částečně pravda, ale vše má dvě strany mince. Lokálka se zavřenou osobní dopravou sice ušetří pár milionů za vlaky, ale o to víc se musí vydat na autobusy, které jsou sice na oko levnější, ale v konečném důsledku nás to stojí víc. Silnice vám nikdo nerozkrade, když tam nepojede žádná busová linka, ovšem na železnici vznikají vysoké ztráty, když je bez pravidelného provozu. A když někoho napadne “spásná” myšlenka tu lokálku zrušit, bude to stát tolik milionů, že by se za ně dala objednat doprava na desítky let. Jediný problém je v tom, že když kraj objedná dopravu, stojí ho to peníze, které ušetří státu, který kraji samozřejmě za to nic nedá. Mě jako daňového poplatníka ovšem nezajímá, jestli mé peníze utrácí stát nebo kraj, pořád jsou to mé peníze a já bych byl rád, kdyby se s nimi hospodařilo dobře.

 • Napsal xyz, 4. 2. 2013 @ 17:24

  Na kolika z těch dotčených tratí v Pardubickém kraji není ani nákladní doprava? (nevím, ptám se)

  Když kraj někde objedná vlakovou dopravu, dostane na to od státu příspěvek v cca 1/3 výši z celkové úhrady. Není tedy pravdou, že “když kraj objedná dopravu, stojí ho to peníze, které ušetří státu, který kraji samozřejmě za to nic nedá”.

  Ale situace v Pardubickém kraji nyní takto nastavená není – autobusové spoje se nemají rušit jen tam, kde byl obnoven provoz vlaků, ale i tam, kam koleje nevedou.

  Na té fotce z Hanušovic (7. fotka v pořadí) je vidět zajímavý nesmysl – na tabuli s odjezdy vlaků je uvedeno, že z 1. koleje odjede rychlík do Jeseníku. Ale na té koleji stojí ten protokolární vlak. Zajímavé. 🙂

  Souhlasím s autorem článku, že Moravský Karlov je nevhodnou “optimalizační konečnou”. Správnou konečnou by byly už Králíky. Osobní železniční doprava v úseku Králíky – Moravský Karlov měla být zrušena také.

  Aktivity jakéhokoliv občanského spolku narážejí na to, že oč více peněz z veřejných rozpočtů si tento spolek prosadí na své zájmy, o to méně peněz bude na jiné věci, které žádným jiným spolkem hájeny nejsou. Je něco takového správné?

 • Napsal Tomáš Lajbl, 9. 2. 2013 @ 13:30

  Ale kraj podle radního Duška hodlá rušit některé autobusové linky proto, že oproti původní objednávce byla tato svévolně autodopravci a OREDEM navýšena o 10% a poté také účtována a bývalým vedením kraje zaplacena.

 • Napsal Neetatista, 8. 3. 2013 @ 13:27

  Nemyslím si, že by vedení Olomouckého kraje zárubovalo, prostě má omezené zdroje a možnosti.Má na starosti řadu jiných nedopravních věcí.

 • Napsal Neetatista, 8. 3. 2013 @ 13:30

  Domažličáj napsal: “Mě jako daňového poplatníka ovšem nezajímá, jestli mé peníze utrácí stát nebo kraj, pořád jsou to mé peníze a já bych byl rád, kdyby se s nimi hospodařilo dobře.”

  Ale vy na to nemáte žádný vliv a vaše peníze to rozhodně už pak nejsou, nedisponujete jimi ani nerozhodujete na co půjdou, nemůžete si je vzít ani zpátky. Dle vaší logiky já tedy “vlastním” Pragerburg:)))

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*