5 839 přečtení
Lis 21 2012

Česká televize ničí železnici neobjektivním zpravodajstvím

Jak jsem napsal dříve, o objektivitě našich televizí si nedělám iluze. Tentokrát se předvedla Česká televize ve svém hlavním zpravodajství 20. listopadu 2012 kolem 19:30 (odkazy: online, stažení, text). Z mnoha nesmyslů, kterými nás bez přestání láduje, tomuto bohužel trošku rozumím. Velmi mě mrzí, že takto zkresluje skutečnost televize, která je veřejnoprávní, má sloužit veřejnému nekomerčnímu zájmu a ještě za to inkasuje povinné desátky od občanů vlastnících televizor, ať už v něm sledují cokoliv. Je s podivem, kolik nesmyslů se dá vtěsnat do necelých 2 minut reportáže.

Nejdříve se dozvíme, že stát stojí péče o nevyužívané lokálky desítky miliónů korun, které by prý jejich zrušením ušetřil. Co už neřekli, bylo, že z vykazovaných prostředků do těchto i do jiných ještě neopuštěných lokálek jde velmi málo. Také se nedozvíme, že tyto tratě je prakticky nemožné vyrvat ze spárů státního správce SŽDC, který zde “hospodaří”. Jak špatně tato organizace o naši síť pečuje a o kolik levněji a o kolik lépe by to zvládli jiní, se dozvíme tady, jak také vypadají tratě, o které má SŽDC pečovat ze zákona a inkasuje na ně dotace, uvidíme např. zde. Za ohlédnutí stojí nedávná minulost – neférový a doslova záškodnický postup, jakým se SŽDC za podpory exministra dopravy Bárty pokusila vyšachovat obce a veřejný sektor z rozhodování při svém pokusu “nechtěné” lokálky zrušit (odkazy: 1, 2, 34).

Dále se dozvíme, že starostové a občanská sdružení rušení lokálek brání, ale starat se o koleje prý nechtějí. Jako příklad za města a obce je uveden starosta Žacléře, který pokrčí rameny a řekne, že jejich trať bude opuštěná asi už na pořád, už se ale nezmíní, že o nádražní budovu zde její “správce” (tentokrát ČD) pečoval tak úžasně, že se její část před pár měsíci zřítila (odkaz). Asi se nehodí vypravit se jinam, kde města a obce projevily aktivní přístup a o své tratě se snaží a vedou s kraji a státem (potažmo SŽDC) úporný boj. Nehodí se zmínit trať Moravské Budějovice-Jemnice, kde proti (z)vůli objednavatele dopravy kraje Vysočina bojuje starosta Jemnice, nehodí se trať Kralovice-Mladotice, o kterou tehdy ještě unitární ČD (před vydělením SŽDC) tak dobře pečovaly, že 100 let staré neměněné kolejnice nechtěly opravit a po jejich “vyrajtování” trať raději zavřely a nechaly rozkrást. Co na tom, že vlaky zde bývaly tak plné, že se do nich doslova nedalo dostat. Nehodí se podobně “udržovaná” trať Loket-Krásný Jez (odkaz), kde se dnes blýská na lepší časy (odkaz). Jsou ignorovány snahy Severočeských drah, kteří po řádění Ústeckého kraje na tamních lokálkách v zásadě suplují veřejnou dopravu a dělají to velmi dobře. Nebyla zmíněna tolik zkoušená Kozí dráha.

Samostatnou kapitolou jsou budovy nádraží, které vlastníci (ČD nebo SŽDC) nejdříve zbaví nájemníků, pak je nechají chátrat, poté odmítnou odprodat např. o ně zajímající se obci a raději je za (naše) peníze zboří (odkazy: 1, 23).

Další plivnutí do tváře Čt uštědřila spolkům, které se prý o lokálky nechtějí starat. Co na tom, že se jedná o lidi, kteří kromě řádného zaměstnání a živení rodin ve svém volném čase dřou v potu tváře a zachraňují, co se dá a na co jim síly a finance stačí. Že proti jednomu jejich vydřenému vítězství jiní státem posvěcení a dotovaní stačí zničit hodnoty tisícinásobné a jejich manažeři si za to ještě rozdávají odměny. Že ani ti, kteří by o vlastní trať stáli, se k ní nedostanou, protože prostě nemají desítky milionů korun, aby ji koupily od státu, který se o trať nechce starat.

Není vůbec zmíněno, jak likvidační pro dopravu po železnici je dělba objednávání vlaků mezi Ministerstvo dopravy a kraje a jak se tyto jednotlivé “instance” na sebe často vymlouvají a bez ohledu na politickou různost v zásadě ať už úmyslně nebo v nevědomosti a hlouposti realizují postupnou (řízenou?) likvidaci a vymírání. Za příklad mně dobře známý mohu označit předvolební osazenstvo kraje Pardubického, který se v ničení dopravy na železnici dost vyznamenal a v manipulaci a ignoraci veřejného mínění se jeho tehdejší představitelé rozhodně nežinýrovali (odkazy: 1, 2, 3). Nezbývá než doufat, že po krajských volbách se věci otočí lepším směrem s novým proželezničním krajským radním. A jako kraj, kde mnoho lokálek bylo fyzicky zničeno a z jedné nezničené je po zrušení osobní dopravy systematicky vyštváván poslední dopravce nákladní poslouží kraj Jihomoravský (odkaz).

Výsměchem je postesknutí SŽDC na to, že musí “udržovat” trať Dobronín-Polná. Jaksi pozapomněli, že když sem chtěl nedávno drze jeden soukromý dopravce jet, bylo mu to na poslední chvíli znemožněno “výlukou nevýlukou” (odkaz).

Snad jediná oprávněná stížnost celé této reportáže se týká stálých krádeží vybavení, což svědčí něco o tom, jací někteří z nás jsou a jak se k veřejnému majetku staví.

Poté byla zmíněna vyhláška Ministerstva dopravy o převodu “nechtěných” tratí na jiné nabyvatele, která stále není hotová. Její původní strašná verze (odkaz) byla sice zbavena nejhorších nemravností, stále však nesplňuje dvojí – jiný přístup státu k železnicím na rozdíl od silnic a fakt, že jiné části veřejného sektoru – obce a kraje – jsou v pořadí na bezúplatné převzetí trati až dále v pořadí po zájemcích komerčních, kteří státu za zničenou trať zaplatí. To je nápad – co takhle soukromé silnice? Koupí je někdo?

Co Čt nezmínila, ale co reportáží prosvítá, je údajná neekonomičnost samotné existence lokálek. Prostě když se rozeberou, ať demolice a rekultivace stojí, kolik chce (obvykle tolik, co údržba na desítky let, přičemž opětné vybudování zničeného je ekonomicky zhola nemožné), tak ušetříme. Nevadí, že se do nich investuje málo nebo nic, nevadí, že na rozdíl od silnic, cyklostezek a chodníků na dráze musí každý dopravce tvrdě platit za každý projetý kilometr sebechatrnější trati a ještě čelí obstrukcím, ono se to prostě pořád nevyplatí. Jak to? A jak se zjistí, jestli se vyplatí chodník, náměstí, cyklostezka, okresní silnice nebo dálnice? Nabízí se porovnání – za použití silnic se platí formou spotřební daně na pohonné hmoty (ale to platí i železnice), dále dálniční známky (rozpuštěno do ceny projetého kilometru zanedbatelné) a dálniční mýto (proti železnici stále směšně nízké). Tak kde je chyba? Zde najdete článek odborníka, který vypočítal, kolik Kč/km by musela platit silniční vozidla, aby se silnice ufinancovala.

A obecněji: Nepřijde vám ta písnička povědomá? Nemocnice, školy, nejrůznější veřejné instituce, to vše se prý musí neustále ničit a ať čekám jak čekám, pořád nenadešel ten okamžik, kdy bychom konečně dosáhli stavu zdravé a efektivní ekonomiky. Opravdu myslíte, že tohle někdy skončí?

Závěrem tohoto článku bych se rád omluvil těm pracovníkům zmiňovaných organizací, kteří jsou poctiví a slušní. Vím, že tam jsou, a za dobrou práci a iniciativu jsou trestaní podobně, jako tomu bývalo za starého režimu. Navrch mají bohužel zase ti druzí.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (27 votes cast)
Česká televize ničí železnici neobjektivním zpravodajstvím, 4.6 out of 5 based on 27 ratings
Share


Autor:


10 komentářů

 • Napsal zeleznicar, 21. 11. 2012 @ 12:20

  Na celé situaci je zajímavé jen to, co dovedou neinformované a odborně nekvalifikované “mediální mr.ky” udělat z dávno známých skutečností, když vytrhnou z kontextu jen část skutečností – a zhlouplý český “lid-konzument” jim na to vždycky snadno naletí.
  Ten zbytečný “asikilometrický” traktát grafomana a entuziasty Prchala, který ovšem zjevně o železnici ví též jen velice málo, lze zjednodušit do několika málo vět: ČT pouze “rozpracovala” text zveřejněný (patrně poprvé) už skoro týden předtím v “Pardubickém deníku” (= viz:
  http://www.denik.cz/kralovehradecky-kraj/sice-uz-bez-vlaku-presto-trat-stoji-rocne-milion-korun-20121114-0ffo.html )
  jímž se jakýsi regionální pisálek zjevně snaží zavděčit těm, kdo při nedávné “optimalizaci VHD” v Pardubickém kraji zredukovali regionální železniční dopravu a na její úkor výrazně posílili dopravu autobusovou, na kterou letos Pardubický kraj vynakládá o cca 70 milionů Kč více než rok předtím (z čehož údajně jen cca 45 milionů Kč je třeba na pokrytí vyšších cen pohonných hmot). SŽDC se zmíněný novinový text zjevně velmi hodí, protože snahy jejích představitelů o likvidaci málo využívaných tratí trvají už mnoho let a “vynořují se” průběžně opakovaně s různou intenzitou. Z původního textu zveřejněného v Pardubickém deníku pouze není zřejmé, proč se jeho autor vůbec nezabýval tím, jaké práce a kde produkuje SŽDC za v textu uvedené (celosíťově zprůměrované) náklady ve skutečnosti – zřejmě by zjistil, že do lokálek se zastavenou osobní dopravou v Pardubickém kraji SŽDC ve skutečnosti vůbec nevkládá tolik, kolik autor podle “oficiálních” podkladů v textu uvádí, což by se mu asi do jeho “výdělečných” záměrů příliš nehodilo …
  V neposlední řadě je třeba také zdůraznit, že po některých tratích bez osobní dopravy je stále provozována nákladní doprava a jiné zase nelze smysluplně zrušit proto, že slouží jako záloha pro případ mimořádných událostí v síti SŽDC.

 • Napsal Pavel Prchal, 21. 11. 2012 @ 13:18

  To “zeleznicar”: Milý anonyme, budu velice rád, když ti, kteří o železnici vědí hodně a zároveň umí mnoho relevantních informací shrnout do 2 řádků textu s vysokou informační hustotou, čtivostí a vtipem, přestanou mlčet a začnou konat. Zatím jsem takových nikde fronty stát neviděl. Zato je dost takových, kteří neváhají mrhat časem na chatech a v diskusních fórech posměchem a jinými “chvályhodnými” aktivitami. To je velmi motivující, ale co ja vím, třeba to byl záměr. Brání vám snad někdo napsat to znovu, lépe a radostněji v pár větách?

 • Napsal Domažličák, 23. 11. 2012 @ 18:34

  Já jen trochu nepochopil tak tvrdý odpor SŽDC proti lokálkám: na lokálky se dislokuje mnoho desítek milionů korun, které končí bůhvíkde, jen ne na těch lokálkách. Já mít takový snadný přístup k penězům, se kterými si můžu dělat bez kontroly co chci, tak bojuju za lokálky jako lev. Ztrátou každé lokálky přijde SŽDC ročně o několik desítek milionů, které někde (někomu) chybí.
  Jinak článek pana Prchala, ač má víceméně pravdu, mi přijde lehce agresivní a tendenční. Problematika lokálek je natolik složitá, že by ČT muselo udělat alespoň hodinovou reportáž, aby se vyvarovala nepřesnostem právem kritizovaným v tomto článku. Do 3 minut se opravdu o moc více nevejde a ruku na srdce, v reportáži ČT nijak nelhalo (jak to umí v bulvárních médiích), jediný kdo tam lhal jak když tiskne byl mluvčí SŽDC Ptačinský, což ovšem nemůžeme ČT vyčítat, že jeho slova nerozporovali. Spíš se divím, že pan Prchal zde nenapadl ptačinského slova a zaměřil se na nevinné reportéry ČT.

 • Napsal Kubik, 23. 11. 2012 @ 21:56

  Čt by se spíše měla ptát proč kraje zlobované majiteli autobusových společností zcela záměrně neobjednaly železniční dopravu na té které trati, proč bývalá úřednická Fischerova vláda na deset let prakticky zabetonovala stav v regionální dopravě ve prospěch ČD a.s., které tyto tratě ani vlastně provozovat nechtějí. Na téměř všech tratích se zastavenou osobní dopravou byly vlaky poměrně využívány. Je zajímavé, že na 20 procent využitý motor 810 vadí, ale bus využitý na 1 procento je v pořádku.

 • Napsal Neetatista, 29. 11. 2012 @ 10:06

  Od novinářů bych moc vhled do problému nečekal a novináři nemusí být ani objektivní. Otázkou je jak mohu slovy vlastně něco zničit. Nicméně hlavně nechápu, že autor nakonci článku odkazuje na dost nekvalitní článek pana Tužína z něhož mimo jiné plyne, že provoz osobních aut téměř nic na infrastruktuře nestojí a že ceny jsou určeny náklady – viz diskuse pod tímto článkem. Toho se chytnout ČT, tak nemá žádná MHD šanci:)

 • Napsal xyz, 30. 11. 2012 @ 17:58

  Ta fotografie složená ze 6 fotek není příliš ilustrační. Je tam mj. nádraží v Chuchelné, kterého se téma probírané v článku vůbec netýká. A stejně tak je tam vidět i nádraží v Lednici, kterého se žádné úvahy o rušení tratě či “nechtěného převodu” také netýkaly. Tato trať, ač je v provozu pouze sezónně (a bez nákladní dopravy), nebyla ani na podzim 2010 shledána jako “těžce nerentabilní”, jako se tomu tehdy stalo u některých dalších tratí (těch kilometricky kratších, ovšem s celoroční osobní dopravou a v některých případech i dopravou nákladní)…

 • Napsal arj, 4. 12. 2012 @ 1:41

  Schválně jsem si nechal od vydání článku týdenní odstup,abych mohl objektivně posoudit, kdo “ničí” železnici.
  Za ten týden se obejvila řada PR článků z produkce státní dráhy na téma “v našem regionu nyní uř jen nové vlaky”. Při jejich otevření jsem se ovšem dočetl, že “nové” vlaky budou, až budou – dle smlouvy by je výrobce měl dodat v X-tém čtvtletí, možná ovšem (podle aktuálních zkušeností) až v Y-tém quartálu.
  Nejnovější variantou téhož PR je to, že vlaky sice jsou připraveny, ale neumějí zavřít závory/přejezd – měl bych pár dotazů:
  jak mohla být taková vozidla schválena do provozu? Pokud neumí zavřít přejezd s blikajícím bílým světlem (to nikdo neupřesnil), pak vytvářejí jasnopu kolizi s bepečností, protože tehdy ani řidič autobusu není povinen …

  Jiným příkladem nefunkčního PR je aktuální prohlášení soukromého dopravce (propagovaného i na zdejším webu … nebo to byl opis PR zprávy?), že vlastně nevyjede tak často, protože kvůli závadám (nesouvisejícím s bezoečností provozu) na jím vybrané a objednané technice není schopen garantovat (no,) skoro vůbec nic.

  A co se týká toho “ničení ze strany ČTV”: neí to náhodou tak, že mnoho regionálních sdružení, muzejních spolků atd sice projevilo zájem, ale ten vymizel (a vůči SŽDC by oficálně odvolán) v okamžiku, kdy jim SŽDC oznámila, že cena je “milion” a ani o haléř/cent/pennny míň? A protože tito zájemci začali křičet, ministerstvo přistoupilo na variantu, že pokud to nikdo za “milion” nekoupí, tak půjde – za definovaných podmínek – na odprodej za míň.
  K čemuž bych dodal, že já jsem si v mezičase koupil od státu garáž – za cenu tržní, odpovídající ceně bytu (= několik svislých stěn, jasně definujících daný prostor x moje “garáž” jsou jen 3 čáry na velké betonové ploše), ale já si nestěžuji, je to prostě “tržní cena” v centru Prahy. Vyřeší to moje mobilitní problémy aneb jak vyjet z parkoviště, které blokuje několik aut, zaparkovaných na noc v naprostém rozporu s předpisy, které ovšem ani státní, ani městská policie (obě půacené z mých daní) neřeší

  A jen pro informaci Križvaši, který tak brojí za zvýšení parkovacího poplatku pro občany a snížení pro podnikatele – většina takhle zaparkovaných aut (v noci ze soboty na neděli a z neděle na pondělí = naprosto mimo jakoukoliv pracovní dobu) má firemní značku na dveřích aten zbytek jsou “třičtvrtě-milionová auta” … mám pár kamarádů, kteří taková auta mají, ale ani jeden na svoje soukromé jméno. Navíc většina z nich nemá ani pražskou SPZ/RZ, takže místním občanům nepřinesou ani halíř na zlepšení místního prostředí, byznysu či třeba vybudování školky

 • Napsal zeleznicar, 4. 12. 2012 @ 12:17

  Pro “Pavel Prchal” (21.11.2012 = 13:18):
  Napsat to znovu, lépe a radostněji v pár větách mi samozřejmě nikdo nebrání – a také jsem to přece ve svém prvním příspěvku už vlastně i udělal …
  Máte pochopitelně pravdu ve svém tvrzení, že “Zato je dost takových, kteří neváhají mrhat časem na chatech a v diskusních fórech posměchem a jinými “chvályhodnými” aktivitami – svým textem jste ostatně právě Vy prokázal, že k nim patříte také (a dokonce debaty toho charakteru sám “rozdmycháváte”): nechápu, k čemu jinému než k Vaší sebepresentaci před několika stovkami čtenářů měl sloužit Váš text, N.B. zveřejněný bůhvíproč na odborníky nepříliš sledovaném “Dopravním webu”, obsahuje-li v podstatě pouze shrnutí dávno obecně známých skutečností, ale zároveň vlastně prokazující, že ani Vaše dosavadní pokusy o jakousi “nápravu” v podstatě nakonec stejně nevedly k tomu, k čemu podle Vás (zřejmě) měl vývoj dospět, a že naopak ovlivnily spíše negativně přístup těch, jejichž příznivějšího pohledu na předmětnou problematiku jste (patrně) chtěl dosáhnout, takže byly vlastně jen marněním času. Zatím jsem se Ve Vašich “presentačních produktech” nesetkal s ničím, co by aspoň vzdáleně připomínalo nějaký opravdu smysluplný a pozitivně laděný návrh řešení situace (nejlépe samozřejmě podložený aspoň trochu kvalifikovanými ekonomickými argumenty) – v lepším případě obsahovaly spíše pouhé Vaše tužby a přání, a samozřejmě obvykle i množství “prudivé” kritiky všeho, co těm přáním nevyhovovalo.
  Chcete-li opravdu dosáhnout úspěchu plnícího aspoň částečně Vaše představy, máte jako každý občan této morálně zdevastované společnosti vyznávající jako základní princip fungování své ekonomiky trhovecké hospodaření ve stylu primitivního kapitalismu prvotní soutěže v podstatě dvě možnosti: buď vypracovat a snažit se prosadit takové řešení, které nebude za současné situace a priori nepřijatelné kvůli zásadním rozporům se zmíněným “liberálním” ekonomickým postojem společnosti, nebo se věnovat lobbingu a politice a pokoušet se ovlivnit vývoj “zákulisními praktikami”, což ovšem vyžaduje minimálně po dlouhé počáteční období zcela jiné (= “pozitivní”) přístupy a způsoby jednání, než útočnou (a tedy téměř vždy pochopitelně negativně přijímanou) kritiku.
  Těším se, že příště se budu (a nejen já) moci seznámit s jakýmkoli smysluplným návrhem, který bude mít skutečně naději na úspěšnou realizaci a nebude pouhou kritikou toho, co jiní zanedbali a čeho posléze využili novináři pro zaplnění jim vyměřeného prostoru v médiích.

 • Napsal Pavel Prchal, 4. 12. 2012 @ 14:01

  Pro anonyma s pseudonymem “zeleznicar”: Vazeny pane, mozna jste z kontextu nepochopil, ze toto, co tu pisu, a co vas zrejme tolik obtezuje, delam ve svem volnem case a mimo radny vykon sveho zamestnani v oboru zcela jinem. Je hezke mit spoustu pozadavku na to, jak a co bych mel a nemel delat, jine anonymne skolit a sam nedelat nic, ale vy me neplatite a nebudete me tedy ani ukolovat. Na rozdil od vas alespon pisu pod svym pravym jmenem. Konejte tedy vy a plnte sva vlastni kriteria. Vas predchozi ani tento prispevek v teto diskusi nic vami uvedene nenaplnuje. Vas pristup je naopak demoralizujici, jen cloveka ubiji a nuti drzet se v prumeru a nevycnivat – protoze kdo nic nedela a hrabe pro sebe, ten nic nezkazi, ten neni kritizovan, vysmivan a urazen. A kdo nic nezkazi, ten je povysen a vice hrabe (nehledejte v tom obvineni vasi osoby, konstatovani minim obecne). I schema mysleni, ktere tu ukazujete – pisu pry clanek, abych prezentoval sve ego, abych vynikl ja, ja a nikdo nez jen a jen ja, je smutnym prikladem zpusobu zavistiveho mysleni prumerneho Cecha, je pristupem, kterym jsou v teto zemi ubijeni a demoralizovani lide, kteri se o neco snazi, je pristupem, diky kteremu jde v teto zemi vsechno do kytek a pujde dale. Nevim, jake weby sleduji “odbornici” a kdo vlastne jsou ti vami zminovani “odbornici”, nicmene mam cim dal vetsi dojem, ze soucasnou devastaci (nejen) zeleznice by za minimalni mzdu zvladla i parta cvicenych opic. Tem by aspon postacily banany na jidlo a jedinci opacneho (nebo dle gusta stejneho) pohlavi na poteseni a podrizeni by zatim mohli v klidu pracovat neobtezovani shora buzeraci a nesmysly.

 • Napsal Maxine J. Carey, 17. 1. 2013 @ 20:53

  Železniční trať Krupá – Kolešovice je jednokolejná neelektrifikovaná trať. Provoz na trati byl zahájen v roce 1883 . Pravidelná osobní doprava byla zastavena v roce 2006, v jízdním řádu pro cestující byla naposledy označená číslem 125. Na trati jsou provozovány pouze prázdninové a příležitostné muzejní vlaky (Kolešovka – vlaky z muzea v Lužné).

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*