11 841 přečtení
Lis 07 2011

Regioshuttle RS1, novinka u ČD a. s. – a jaké bylo svezení do Humpolce?

Regioshuttle v Herálci

V sobotu 5. 10. 2011 byl v kraji Vysočina nasazen první motorový vůz řady 841. Jedná se o nový, čtyřnápravový motorový vůz vyrobený společností Stadler v Německu. O den později jsem na něj při přestupu v Havlíčkově Brodě náhodou narazil, a tak jsem se rozhodl přerušit jízdu a udělat si krátkou projížďku do Humpolce a zpět. Jaké to bylo?

Vábení

3x tlačítko na otevření dveří

Regioshuttle byl při mém prvním doteku patřičně netečný. Dveře byly asi zablokovány, a tak se mi milý nový motorák nepovedlo dostat. Udělal jsem tedy ještě pár fotek exteriéru vozidla, abych motoráček přesvědčil, že o něj opravdu stojím a to se vyplatilo. Další dotknutí tlačítka na otevření dveří (kterých má mimochodem tento motorový vůz tři kusy na jednom křídle dveří, ale všechny fungují pro stejný účel) spustilo vysouvání schůdku pro usnadnění nástupu. Ono vysouvání velmi zdržovalo a myslím, že bude prvním trnem v oku všech zaměstnanců, kteří budou obsluhovat tyto stroje. Dveře samozřejmě píply, že se chystají k otevření, jak jim to nakazuje nová z bruselské dílny.

Průzkum

toaleta a nízkopodlažní část motorového vozu

Následoval průzkum stroje. Zjišťování všech podstatných věcí, jako třeba, kterým tlačítkem se otevírají toalety, jestli lze můj velký batoh narvat do poličky na zavazadla (v Regionově nelze, v tomhle Regiobráchovi ano). Snad jen funkčnost zásuvek jsem nevyzkoušel, protože jsem si nechtěl olizovat špinavé ruce a zkouška zásuvek 230V prostřednictvím mokrých prstů mi vlastně ani nepřipadala moc vhodná. Říkal jsem si tak trochu, že to mezi mnou a novým motorákem zajiskřilo už venku, když se mě uráčil pustit dovnitř. Kdyby náhodou někdo chtěl ty zásuvky odzkoušet, návod má, může napsat do komentářů jak dopadl, jak dopadly pojistky a jestli mu někdo z motoráku dal nějakou novou přezdívku.

Projížďka

ve voze funguje kamerový systém

Vlak vyrazil (jak jinak než) na čas směrem do Humpolce. Velmi mě těšilo, že na této trase v současné době probíhá akce ČD Promo. (to je ta akce, o které novináři píší, že probíhá jen na trase z Prahy do Ostravy) Takže jsem zaplatil polovinu obyčejného jízdného bez nutnosti prokazovat se in kartou s aplikací IN50. Celá trasa je v samoobslužném režimu, takže vlak jezdí bez průvodčího a jízdenky prodává strojvedoucí, nebo automat, kterým ale nový motorový vůz prozatím vybaven není. Regioshuttle prozatím není vybaven ani odbavovacím systémem. Takže moji jízdenku nekazí razítko. (to píšu pro to, že by mi to třeba někdo mohl závidět)

Klasický motoráček typu 810, tedy orchestrion, šukafon, kufr, kredenc, akvárium-či skleník, který zde jezdí normálně, hlásí zastávky. Regioshuttle místo vás nahlas zahlásí, že právě trůníte na toaletě a je obsazeno (opravdu!), a to dokonce v několika jazycích, ale hlášení zastávek v něm při mé projížďce asi ještě nebylo nahráno, a tak se ukazovaly jen na displejích v interiéru vozidla.

Pokud mám hodnotit sedadla, tak jsem již seděl v horších i lepších (ačkoliv většina fandů železnice pláče, když sedačky Borcad regio vidí instalovány v některém z vlaků). Pokud můžu říct, co jsem odposlouchal z komentářů na vozidlo, tak se lidem nezdá uspořádání s velkým počtem sklopných sedadel ze kterých vzniká multifunkční prostor pro přepravu kočárků, vozíčků, a jízdních kol. Obzvlášť jim tam chybí mříže přes sklo, v případě že by se nějakému kolu chtělo skákat z okna. Co se ještě sluší říci je, že nový motorový vůz budí v krajině kolem tratě velký rozruch. Dívají se na něj se zájmem jak zvířátka z lesa, tak místní obyvatelé, tak přespolní pouštěči draků. Občas i nějaké krávy.

Příběhy

sedadla, která fandové železnice nemůžou vidět

Cestou ve vlaku jsem si také hrál na velkého mazáka. Na trati Havlíčkův Brod  – Humpolec jsem jel poprvé. Ale rozdával jsem vyděšeným cestujícím informace na každou stranu. Třeba o tom, že pro zastávku na znamení mají stisknout to tlačítko s nápisem STOP, které nebylo označeno piktogramem a cestující možná měli strach, aby to nebylo tlačítko záchranné brzdy. Milovníci konspiračních teorií si možná pod tímto tlačítkem představili zakamuflované tlačítko START pro spuštění odpočítávání časované nálože náhodou uložené uvnitř jednoho z kol vozu.

Také jsem do vzduchu profesionálně podával informace o Německo-Česko-Švýcarském původu tohoto motoráčku. Cestující si ale mysleli, že kecám a že je to nejnovější typ dlabaného ingotu z Užhorodu, který převezou do Německa, kde člověk s elektrickým šroubovákem a s platem asi 200 korun na hodinu přišroubuje slavné Made in Germany. Hájil jsem, že Regioshuttle byl vyroben v Německu pod hlavičkou švýcarské firmy. A že se na jeho vývoji, který již proběhl před lety podílely i české kanceláře.

Věřte, nevěřte, ale také jsem lidem vyložil, že tento motorový vůz váží stejně jako vlečňák za jiné červené motoráčky. (tím jsem myslel vůz typu Bdtn, nebo 054.2, nebo velkou stodolu, případně přípojný vůz k tzv. velkým motorovým vozům) A že šikmé příčky oken vlastně nejsou ani tak extravagantním designérským kouskem, jako prvkem, který dělá lehkou konstrukci skříně vozu pevnější.

Jestli jsem jim kecal, tak mě můžete dole v diskuzi třeba poučit, abych poučoval lépe, až se příště vydám někam s Regioshuttlem. A hlavně se nebojte mačkat tlačítko STOP, protože motorový vůz za celou dobu mé jízdy nevybuchl a pípal na odpočet pouze když otevíral a zavíral dveře.

Něco pro věčné polemiky na konec

Mluvil jsem cestou se třemi náhodnými cestujícími. Seznámili jsme se přes ono tlačítko STOP. Slečna a pán (neznali se) se docela smáli, že jim vzali jejich „malej motoráček“ kterej aspoň hlásil. A že jim přijde úplně zbytečné nasazovat nové vozidlo na trať do Humpolce. Oba byli místní, téměř každý den jezdí vlakem, ale přesto nevidí důvod k tomu tolik proklamovanému „nutnému zkvalitnění vozového parku“. I já prosazuji nový vozový park, proto mě názor těchto dvou respondentů mírně zarazil. Když jsem se na něco podobného ptal na Bechyňce, kde elektrické vláčky nahradila Regionova, chápal jsem odpor mnoha cestujících k nové vetřelkyni na jejich elektrifikovanou trasu. Tady to pro mě bylo něco nového.

rodina s dětmi na projížďce

Třetí s kým jsem mluvil, byl jeden táta, který vzal své ratolesti (děvče – předškolní věk a chlapec – cca 3-4 roky starý) na projížďku vlakem. Původně jsem myslel, že viděli z okna svého domu nový motorový vůz a tak se přišli svézt touto atrakcí. Překvapení pro mě bylo to, že překvapení pro ně bylo (já vím blbá formulace, ale zachtělo jí tak napsat), když jim přijel nový motorový vůz. Rodinka prý na podobné projížďky jezdí stejným vlakem asi tak 3-4x do měsíce. Děti milují to svezení. V Humpolci stojí vlak pět minut a jede zase zpátky. Důkazem vztahu dětí k vlakům byla též spousta mávajících dětí cestou, které se na nový motoráček šli kouknout až na nádraží. Vlaky nejsou autobusy. Vlaky jsou určitý styl poezie, i když již nejsou tahány parní lokomotivou. A proto nemůžou být nikdy srovnávány s autobusem.

Fotogalerie

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.6/5 (10 votes cast)
Regioshuttle RS1, novinka u ČD a. s. – a jaké bylo svezení do Humpolce?, 3.6 out of 5 based on 10 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


10 komentářů

 • Napsal kocour Mikeš, 7. 11. 2011 @ 10:31

  sedadla, která fandové železnice nemůžou vidět >>proč? Letecké uspořádání je fajn 🙂

  Vlaky jsou určitý styl poezie, i když již nejsou tahány parní lokomotivou. A proto nemůžou být nikdy srovnávány s autobusem.>>> Dobrá, takže kvůli “hezkému pocitu” budou občané kraje dotovat vlak všude tam, kde jezdí pár lidí… i když zrovna Humpolec – HB vlakem ano 🙂

 • Napsal Štěpán Esterle, 7. 11. 2011 @ 10:48

  Mikeš: Né, ta narážka byla ještě trošku jinam. 😉 Ale chápu, že to vyzní jako že budeme platit vlaky, aby se na ně mohli děti koukat.

  Fandové železnice nenávidí tento konkrétní typ. Borcad regio. Jinak lidé ty “letecky” uspořádaná místa obsazovali až jako poslední… Podle mého je ideál, když je možnost si vybrat.

 • Napsal kocour Mikeš, 7. 11. 2011 @ 14:33

  ŠE: ad letecké uspořádání: uznávám, že uspořádání typu RailJET je nejideálnější (cca půl na půl), BorcadRegio jsem vyzkoušel na cestě z Berouna do Prahy, nebylo to až tak hrozné, je to ideální sedadlo do 20 minut, je škoda, že tam nejsou o třídu lepší sedadla, místo regia regio+ a do jedničky comfort… nemyslím si, že výrazně zvednou konečnou cenu vlaku…

 • Napsal Taurus, 7. 11. 2011 @ 17:21

  V článku to není, ale nedá mi to se nezeptat na chodové vlastnosti a hlučnost ve vozidle?

  Osobně rovněž nesnáším sedadla Borcad regio, vysoký počet sklopných sedaček nechápu a nemám je rád, bohatě by stačilo 6-8 sklopných. Sklopná sedadla nepovažuji za plnohodnotná k sezení, ale jako nouzi, když na nich sedím, tak si připadám méněcenný 🙂

  Tři tlačítka na dveřích jsou nesmysl, beru jedno na jednom křídle, aby se v zimě zbytečně neotvírali dvě a neutíkalo tak teplo, zvláště když zde nejsou příčky a dveře.

  Ten výsuvný schůdek doufám, že se to podaří nějak seštelovat, jelikož díky němu je vozidlo skutečně nízkopodlažní a bezbariérové, mě schází v 914, v Lužné u Rakovníka do nízkopodlažní 914 se nástup ZTP nezdařil, zatímco do 814 ano, díky schůdku. Tož praxe.

  Nabízí se otázka, zda-li by nebylo lepší na začátku provozu mít člena vlakový čety, zde revizorku, která by cestujícím vysvětlovala tlačítka a další vychytávky.

  A ideální nasazení RS1 na Vysočině dle mě je na Pelhřimov a Slavonice.

 • Napsal -fn-, 7. 11. 2011 @ 17:36

  Mikeš: Ba ne, bude to přesně naopak. Vlaky jako poezie se zruší a k dopravě budou sloužit jen autobusy. Ponechme stranou, že značnou část ceny za vlaky ČD tvoří položky s provozem malých motoráčků na místních tratích nesouvisející a že za nezájmem cestujících je mnohdy jedno či více nesprávných rozhodnutí týkajících se provozu.
  Taurus: Otevírání jen jednoho křídla se hodí pouze při výstupu/nástupu sólo cestujícího, jinak se tím prodlužuje čas obměny lidí i doba otevření dveří. Možná by stačilo nemít vrata, ale to je problém objednatele. No pokud tlačítko zůstane viditelně uprostřed a ne na kraji jako ve Slonovi, kde lidi místo jeho stlačení vystupují jen jedním křídlem (! – obdoba plnění pouhé poloviny eskalátoru i při vysoké poptávce, přestože se tím zdvojnásobuje doba odvezení), potom možná. A měla by být předvolba, ne že se po zastavení čeká na možnost stisku tlačítka. Pokud jde o informaci, levněji by nejspíše vyšly samolepky (srovnejme s měsíční mzdou jednoho člověka-informátora).

 • Napsal Štěpán Esterle, 7. 11. 2011 @ 17:48

  Na jízdní vlastnosti nějak nevyzbylo místo v koncepci. Inu: V zatáčkách to zatáčí, v kopcích stoupá… Seděl jsem pod motorem. Ten byl celkem tichej, ale v jednu chvíli se rozzuřil, že připomínal spíš motorku, než regionovu. Na výměnách je znát, že malinké podvozky jsou trochu tvrdší, jinak to ale nevadí. (tolik mé SUBJEKTIVNÍ hodnocení požitku z jízdy)

 • Napsal Jiří Lojda, 7. 11. 2011 @ 19:29

  Když do toho vstoupím, ty tři tlačítka jsou na mě taky trochu moc, souhlasil bych s řešením na každém křídle jedno, protože v případě návalu se brzo najde někdo iniciativní, kdo stiskne i to druhé tlačítko, je to jen otázka zvyku. Mít takováhle vrata je podle mě ale nutné, jednak se tím při návalu urychluje nástup a výstup cetsujících(po třech vs. po jednom), jednak při nástuou s kolem to kolo do dopravcního prostředku uvedu vedle sebe(tedy pohodlně a rychle), nebudu ho dovnitř strkat či jej dovnitř vtahovat…
  Taky bych se klonil k tomu, aby byl pro začátek přítomen nějaký člen personálu, který by osvětloval cetujícím co a jak, jednak to nějak vypadá(je to služba zákazníkovi), druhak třeba pro důchodce bude asi snazší se zeptat než za házení vlaku luštit bez brýlí nějakou samolepku, ta tam ale být může i tak a s trochou štěstí tam zůstane ještě nejakou dobu potom co informátor odejde.
  K článku: že někteří cetující ani tak neprahnou po obnově vozového parku- no to jsou většinou ti co se už smířili s tím, že pojedou valekm a pohřbili dávno šanci, že by přijelo něco lepšího. ti z toho vlakeu neutečou. Jde ale spíš o ty lidi, kteří se na ten vlak přišli podívat a snad z nich mnozí začnou i toho vlaku používat. Když jezdili staré soupravy, každý věděl na čem je a rozhodnutí o tom, zda tím vlakem pojede či nikoli už udělal, tahle to lidé začnou znovu zvažovat…

  K odzkoušení zásuvky: Copak vy s sebou nemáte přesně pro tyhle účely v batohu mikrovlnku, vysavač, toustovač, rychlovarnou konvici či aspoň fén, kulmu či žehličku na vlasy???

 • Napsal -fn-, 7. 11. 2011 @ 19:42

  Pokud budou ta tlačítka velká jako jsou, budou uprostřed a ne schovaná na kraji, nemuselo by to otevření zvláště u neotupělých trvat dlouho, to je fakt. Vrata jsem si, přiznávám, popletl s novotou se Škodovky, to je ta nezvykle velká řada nových vozidel (chvályhodná) :). S tím informátorem nevím, asi máte pravdu, ale pokud ano, tak už měli dávno nasadit do Regionov “hajzlbáby”, protože takový složitý systém tlačítek dá zabrat i duševně trochu zdatnějším jedincům :).

 • Napsal Jiří Lojda, 7. 11. 2011 @ 21:12

  FN: Vidíte a zrovna u těch “pracovnic obsluhy sociálního zařízení” bych se já zastal té instruktáže v podobě audia(která se zde tak osvědčila), navíc bych toho tak trochu využil i pro marketing. Tak jako někteří mobilní operátoři bych vám napřed dal vybrat mezi audiem v angličtině, němčině, franouczštině, španělštině, italštině a ruštině, pak bych nechal vyjmenovat co všechno můžete v Regionově využít, pak bych uvedl to, co v Regionově sice využít nemůžete, ale můžete to využít ve vlaku SC Pendolino (včetně akční nabídky minibaru) a na závěr bych vás požádal o vyplnění kratičkého dotazníku. No nebylo by to skvělé…?
  Jinak k té novotě od škodovky – trochu se ztrácím – to myslíte tu lokomotivu??? 😉

 • Napsal Malý Vlk, 7. 11. 2011 @ 22:11

  Jiří Lojda:
  Nevím, jestli jsem správně pochopil narážku na zásuvky ve vlaku, ale já jsem rozhodně pro. Sice jsem je ještě nikdy nepoužil, ale je to cesta kupředu. Když jsem onehdy (3 roky zpět) navštívil švédský vlak (bohužel si již přesně nepamatuji, jestli to byl meziměstský spoj Svedala-Malmö či Malmö-Kodaň, že v něm byly dírky pro jack na sluchátka a tlačítkový volič radiové stanice s malým displejem, což tedy pro mě byl vrchol luxusu pro krátké cestování i delší vlakem (do práce, na víkend – když člověk nestihne ranní zprávy či počasí). A to je ještě stupínek nahoru. Jinak toto tam mají i v autobusech :-D.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*