2 973 přečtení
Led 04 2007

Jak zrušit trať ??

Vlak na Moldavu

Na první pohled se zrušení využívané trati, která spojuje výhodně několik vesniček jeví jako složitý a neuskutečnitelný proces. Ale jak nám praxe ukazuje, stačí málo nenápadných a chytrých kroků a výsledek je spolehlivě zaručen. Že nevěříte?

Dovolím si uvést konkrétní příklady dvou železničních tratí, kde tento experiment proběhl a po kterých jsem jezdil, jezdím a chtěl bych ještě několik let jezdit.
Na jedné trati se již podařilo dopravu zastavit, trať druhá je na pokraji nevratných kroků.
Všechny údaje jsou ověřitelné a – bohužel – pravdivé.

Nejprve trať 164/165, krásná to lokálka vedoucí z Prunéřova do Kaštic a Radonic

Jako malý kluk jsem s rodiči jezdil do Hradce u Kadaně na chatu. Často autem, ale také vlakem. Nejdříve jezdily vlaky tak, že od každého rychlíku v Prunéřově ( do 1978 ) jel vlak minimálně do Vilémova a od každého osobáku do Kadaně města.
Po přeložce ( ještě v dobách před 1989 ) jezdily vlaky každé 2 hodiny a mnohé jezdily nejen do Kadaně, ale pověstný vlak ve 14:10 jezdil do Litvínova, později Jirkova, ještě později do Chomutova, potom do Kadaně a nyní vůbec.
Nikdy nejezdily provázané vlaky z/do Karlových Var. To se čekalo v Kadani.

Takže prvním skutečným omezením frekvence je vytvoření „nepřípojů“ to je takový úkon, kdy vlaky na sebe nenavazují a uvede se do JŘ nápadným symbolem Ө a poznámkou není přípoj mezi vlaky xxx a yyy. Tím se vytvoří předpolí a po roce se řekne frekvence klesla, omezíme spoje. No a vyškrtají se ty spoje, kterými ještě někdo jezdil. Jsou to ty spoje, na které se s nepřípoji pozapomnělo.
Druhou možností je vytvoření souběhů. To se veme nový jízdní řád vlaku a autobusy se dají do stejných a nebo podobných poloh tak, aby lidé raději tím autobusem. A zase se po roce řekne – frekvence klesla natolik, že trať je nerentabilní. Jako náhradu máte autobus. Mnohdy ten autobus jede krkolomněji a pomaleji než vlak. Jen se podívejte na tu trať 164, kdy autobus si dost zajíždí, aby ten Hardec obsloužil. A to byl v roce 1978 autobus právě do Hradce zrušen, pro souběh s vlakem.

Že je to absurdní?
Tak se podívejme na trať 135. Dosud jezdící lokálku – technickou památku

Jako kluk zde pamatuji vlaky z Prahy (později z Kralup) až na Moldavu aby vozily lidi na Bouřňák si zalyžovat, nebo na Nové město na běžky.

S novým režimem přišlo oživení tratě. MHD Teplice začala k některým vlakům vypravovat přípoje linek 23 a 24, aby se lidé dostali do hor.

Přišel nový grafikon 2007, krize v dopravě Ústeckého kraje a co se nestalo.

  • vlak se konečně dočkal v SO-Ne taktu (8:03 – 18:03) odjezdy z Dubí (9:55-17:55) příjezdy do Dubí
  • vlak se dočkal nepřípojů – Autobusy MHD přijíždějí k nádraží v 8:37, 9:57,15:57 ( linka 124 ) 6:34, 8:54,14:24,17.14,18:54(141), 17:01, 17:41 (123)
  • Fyzicky se lze tedy dostat na jeden dopolední vlak a v docela nevýhodné poloze
  • Zpět odjíždí MHD 8:52, 10:12, 16:12, (124) 9:58,15:31,18:21 (141), 17:12, 17:52. Zde je to lepší, ale zase chybí přípoj od vlaku ve 13:55
  • No a v neposlední řadě se náš vlak dočkal souběhu s linkou 120

Jak již řekl James Joyce:
„Pokud jde o budoucnost, spekulace jsou zbytečné….“
Doufám, že nebude mít pravdu.

Aby bylo učiněno spravedlnosti zadost, odeslal jsem výše uvedené připomínky do DP Teplice a obratem (několik minut) jsem dostal odpověď

  • O situaci víme, ale bohužel KRAJSKÝ ÚŘAD nám nesdělil změny ve vlakové dopravě a schválil naše stávající jízdní řády a my, i když chceme, je nemůžeme svévolně změnit. Hned v lednu zahájíme jednání o změnách JŘ.

Jak absurdní. Krajští úředníci mající dopravu na starosti nám musí povolit opravu jejich vlastních chyb. Nebo, že by se jednalo o blokádu zdravého rozumu??

A takto bychom asi mohli pokračovat jednotlivými lokálkami po celém pohraničí naší vlasti. Také si můžeme povídat o vlacích, nesmyslně ukončených na hranicích kraje bez ohledu, že na druhou stranu voláme po mobilitě pracovní síly. Ne všude asi jsou dopravci, kteří mají chuť bojovat s drobnými nepříjemnostmi, které znepříjemňují cestování hromadnou dopravou. Na to možná ti, co mají zájem na rušení tratí, sázejí.
Ale musíme si uvědomit, že podle těchto tratí žije mnoho lidí, kteří mají právo se dostat veřejnou dopravou tam, kam chtějí a kdy potřebují oni, ne kdy chce státní úředník.
Lokálky jsou malé žíly, zásobující hlavní tepny. Pokud tyto žilky přerušíme, můžeme se také dočkat kolapsu tepen.

Jako protipól si dovolím poukázat na dopravu Teplice – Praha, což je doprava do vzdálenější destinace

Jako student ČVUT jsem nedostal slevu na bus, s odůvodněním, že spojení s Prahou je dostatečné. V letech 1986/1990 existovaly jen dva páry přímých vlaků TP – Praha, ostatní se muselo dost komplikovaně přestupovat v UL často s onou potupnou poznámkou „není přípoj….“
Nyní je takt přímých rychlíků do/z Prahy, proložený přestupy v UL. Osobně, pokud mám co dělat v Praze v blízkosti nádraží, tak mne nic nedostane do auta.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Jak zrušit trať ??, 5.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*