3 367 přečtení
Lis 16 2009

Krize na provoz aut nemá vliv

Auta, auta, autobus, auta, ...

Auta, auta, autobus, auta, ...

Řidiči osobních vozů si na letošek (2009) koupili téměř 1,9 milionu ročních dálničních známek, což je o šest procent více než loni. Ve finančním vyjádření činí nárůst 110 milionů korun. Vyplývá to z aktuálních statistik ministerstva dopravy. Podle mluvčího úřadu Karla Hanzelky se ukázalo, že krize se na provozu osobních aut vůbec neprojevila.

„Lidé stále jezdí, stále si pořizují dálniční kupony a výnosy jsou každý rok vyšší, než předpokládáme,“ řekl pro ČTK Hanzelka. Krátkodobých kuponů, které platí měsíc či týden, se z letošní emise prodalo zatím méně než loni. Dosavadní mírný pokles se však s velkou pravděpodobností ještě do konce roku vyrovná, neboť v prosinci už se jiné než krátkodobé známky neprodávají.

Odlišná situace je u nákladních aut od 3,5 tuny do 12 tun, jejichž majitelé si dálniční známky kupují letos naposledy. „U nich vývoj de facto kopíruje pokles mýtného u kamionů, na přepravu zboží krize samozřejmě vliv má,“ uvedl Hanzelka. Ročních známek pro náklaďáky se prodalo o 7,6 procenta méně než loni, finanční pokles je 20 milionů korun.
Celkem všechny druhy kuponů vynesly zatím letos státu přes 2,7 miliardy korun, což je o 2,6 procenta více než známky na rok 2008.

Ministerstvo dopravy si od příštího roku slibuje o 300 až 400 milionů vyšší výnosy z dálničních známek osobních automobilů.
Avšak vzhledem k tomu, že malá nákladní auta je již nebudou platit, o cca 300 milionů se oproti letošku sníží výnos z této kategorie vozidel. Tato však budou platit mýtné, ale jeho výběr stěží pokrývá náklady na jeho provoz … Podle úředníků MD je mýtné spravedlivější, neboť auta platí za skutečně ujetou vzdálenost a podnikatelé tak mohou lépe hlídat své náklady.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Krize na provoz aut nemá vliv, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share

Zdroj: E15
Autor:


5 komentářů

 • Napsal Vozka, 16. 11. 2009 @ 3:53

  Jak je vidět del trhu, silniční doprav jelevná a veřejná drahá a nekvalitní, takže na tu levnější, čistší a rozumnější nikdo nechce. není někde chyba?

 • Napsal arj, 16. 11. 2009 @ 11:13

  Jak je vidět dle trhu, silniční doprava je levná a veřejná drahá a nekvalitní

  Podle trhu to vidět je (pokles přepravy u evropských železničních společností byl výraznější než na silnici), ale to má jen málo společného s tímto článkem. Ten je o tom, že bylo zakoupeno o 6 % více dálničních známek než v roce 2008. Jak dále vyplývá z článku: situace je u nákladních aut od 3,5 tuny do 12 tun … „U nich vývoj de facto kopíruje pokles mýtného u kamionů, na přepravu zboží krize samozřejmě vliv má,“ uvedl Hanzelka. Ročních známek pro náklaďáky se prodalo o 7,6 procenta méně než loni
  Dálniční známky, kterých se prodalo více, jsou známky za 1000 Kč pro vozidla do hmotnosti 3,5 tuny – tedy především osobní auta (těch je v CZ registrováno přes 4 miliony) a N1-“malé nákladáčky” (řádově 100 tisíc dodávek a 200 tisíc vozů kombi s mřížkou za sedadly. Většina z těchto “kombíků” označována jako “nákladní”, protože do 31.3. se od takto upravených vozů mohla odečíst DPH, zatímco v nákupní ceně běžných kombi vozů se musela DPH započítat; od apríla je to už jedno a proto také pokles “nákladáčků” poklesl a vyrostl prodej osobních aut pro podnikatele.

  Ale zpět k dálničním známce – zkuste se zeptat kamarádů, kteří mají soukromé auto, kolik z nich má současně i nějaký průkaz na veřejnou dopravu.
  Já odpovím třeba za sebe: mám dálniční známku, roční průkazku na MHD, Z-(In-)kartu dráhy, kartu žlutých čs.autobusů, karty dvou zahraničních společností MHD/VHD a karty několika leteckých společností. A využívám je tak, jak je to pro určitou cestu výhodné – tedy na dlouho cestu letím (přitom na začátku a konci použiji MHD nebo vlak), na střední jedu vlakem nebo busem anebo mne absence rozumného spojení donutí vzít si vlastní auto (proto ta “známka”) a pro místní jízdy většinou používám MHD – pokud nechci něco většího nakoupit.

 • Napsal Diego, 16. 11. 2009 @ 13:48

  2,7 mld. Kc tak to je velice smesne malo penez – za to se nezaplati ani udrzba silnic!

  Mytne na zeleznici vydela vice (pro predstavu za rok 2008 CD zaplatili 5,7mld. Kc). To je dost velky rozdil!!!

  Kdyz by jsme se na to podivali ekonomicky (jako se to porad tvrdi o zeleznici), tak nema smysl vubec stavet silnice, kdyz nepokryji ani udrzbu.

 • Napsal arj, 16. 11. 2009 @ 14:53

  2,7 mld. Kc tak to je velice smesne malo penez

  Ale 2,7 mld je výběr za “dálniční známky” – čili to, co na D + R platí osobní auta a dodávky do 3,5 tuny a (zatím) nákladáky do 11,99 t. Přičemž ovšem za ty střední nákladáky se vybírá relativně málo (v řádu 300 milionů). Výběr mýtného z vozidel nad 12 tun je +- stejný jako na dráze, kolem 6 mld. Rozdíl ovšem je v tom, že na silnici je to z cca 1 tisíce km (D + R + vybrané úseky I.třídy), na dráze ze skoro 10 tisíc km. Výnos silniční daně (tu platí všechna vozidla registrovaná jako “služební”) bude +- taky kolem 5 miliard.

  nema smysl vubec stavet silnice, kdyz nepokryji ani udrzbu.

  Můžete tohle zopakovat před svými sousedy? 🙂
  Z těch “silnic”, které se platí především z daní, jsou totiž nadpoloviční většina “místní komunikace”. Mám pocit, že podobný postoj tady byl už na přelomu 60.-70.let, když se stavěla první velká sídliště. K nim se postavila jen hlavní silnice, po které jezdila MHD, ale na “místní komunikace” (vnitroblokové ulice, chodníky) a pořádnou samoobsluhu došla řada až když už bylo úplně všechno hotovo.

 • Napsal -FN-, 16. 11. 2009 @ 16:56

  Tady je vidět, jak bylo degradováno slovo krize. Lidé jsou totiž strašní chudáci, nemají co jíst, ale autem prostě jezdit musí. A pokud jde o ty vybrané částky a náklady – nepočítám teď daně, které mají jiný účel a platí je v odpovídající výši i vlaky – nejde o absolutní čísla, důležitý je poměr vložených peněz (výstavba, údržba) proti vybraným, a tam už se dostaneme k reálnějšímu srovnání, protože údržba se provádí dle opotřebení, a to záleží kromě jiného i na vytížení, které je u železnice nižší. Jsou zde i jiné vlivy, a proto je zřejmě lepší, když je síť vytíženější. V tomto má železnice velké rezervy, ale záleží na dopravní politice. Podle mě tedy nelze z tohoto srovnání vyvodit podstatné závěry – jde skutečně spíše o to, že je někde něco špatně, že není vůle jednat šetrně ani v takzvané krizi, natož pak v období zdánlivého (finančního) blahobytu.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*