2 650 přečtení
Dub 29 2009

Tuzemští dopravci budou protestovat proti drahému mýtu

Kamionová doprava

Kamionová doprava

Čeští silniční dopravci se připravují na středu 29. dubna, kdy budou protestovat kvůli nezavedení množstevních slev na dálničním mýtném, které jim slíbil odstupující premiér Mirek Topolánek (ODS). Protest plánují dopravci právě na dnešní den, kdy se koná neformálního zasedání evropských ministrů dopravy v Litoměřicích.

Připravovaný protest by se podle prezidenta sdružení dopravců Česmad Bohemia Vladimíra Starosty neměl dotknout veřejnosti, ale jak bude konkrétně vypadat, prezident neuvedl.

Ministr dopravy v demisi Petr Bendl (ODS) nepokládá požadavky dopravců v době ekonomické krize za rozumné a slevám prý navíc brání legislativa EU.

Mezinárodní ostuda nepomůže dopravcům ani České republice

Hrozbu protestů silničních dopravců během neformálního zasedání evropských ministrů dopravy na konci dubna v Litoměřicích označil ministr dopravy Petr Bendl za naprosto nepřiměřené gesto. Tato akce může podle ministra dokonce vyvolat mezinárodní ostudu a posměch.

Nejen česká, ale právě evropská legislativa brání podle něj požadované slevě na mýtném. Není totiž možné, aby členská země zvýhodňovala jen své dopravce. Ministr Petr Bendl znovu upozornil na to, že se českému předsednictví podařilo dojednat podmínky kabotáže, které přinášejí všem dopravcům výhody při vytěžování kamionů v zahraničí. „Staré členské státy nakonec akceptovaly složitý kompromis. Poděkování v podobě protestu dopravců by působilo opravdu špatně, nebo přinejmenším neomaleně. Dopravci rozhodně nemají právo tvrdit, že by český stát třeba právě v jednáních o kabotáži jejich problémy neřešil,“ uvedl v tiskové zprávě ministr dopravy Petr Bendl a dodal: „Věřím, že sdružení Česmad Bohemia od plánovaných protestů ustoupí a nepřispěje nerozumným krokem k dalšímu poškození dobrého jména České republiky.“

Náměstek ministra dopravy a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Gustáv Slamečka zdůraznil, že dopravci vznesli poprvé požadavek na slevu mýtného v době, kdy stát nebojoval s ekonomickou krizí, neklesal příjem z mýtného, dopravci zároveň čelili enormnímu nárůstu cen pohonných hmot a hrozbě rozšíření víkendového zákazu jízdy kamionů. „Současná situace je odlišná. Uvědomuji si přitom, že ekonomická krize doléhá i na dopravce. O rozšíření zákazu pátečních a nedělních jízd kamionů se dnes už ale nehovoří. Ceny nafty jsou významně nižší, než byly loni v září. Stát dnes hledá finanční prostředky, aby mohl pokračovat v důležitých dopravních stavbách, které slouží samozřejmě také dopravcům. Plánované protesty proto pokládám za iracionální a věřím, že k nim nakonec nedojde,“ uvedl Gustáv Slamečka.

Dopravci chtějí opatření proti krizi

Dopravci ale tvrdí, že zavedení množstevních slev na mýto je jedním z mála opatření, které může v době krize dopravcům pomoci. Až třináctiprocentní slevy na mýtném by měly ulehčit tíživou situaci dopravců na trhu. Nyní se sazba mýtného na dálnicích a rychlostních silnicích pro vozidla nad 12 tun pohybuje v průměru 4,05 Kč za ujetý kilometr. Roční sleva by tak podle odhadů mohla dosáhnout 350 až 400 milionů korun.

Odstupující premiér Mirek Topolánek totiž množstevní slevy ve výši šest, deset a třináct procent slíbil dopravcům v září loňského roku. Avšak premiér svůj slib nakonec splnit nehodlá, uvedl to v dopise, který dopravci od premiéra na konci března obdrželi. “Několikrát jsme kontaktovali ministerstvo dopravy, aby naplnilo slib daný premiérem. Jeho poslední dopis je ale plivnutím do tváře všem dopravcům a poslední kapkou poháru naší trpělivosti,” uvedl na internetových stránkách Česmadu generální tajemník sdružení Martin Špryňar.

Dopravci si stále na něco stěžují a především se snaží upozornit na to, že stát neřeší jejich problémy, jako je malá účinnost státního odborného dozoru, ignorance závažných nedostatků v systému elektronického mýta nebo stálá hrozba zavedení pátečních zákazů jízd kamionů, kterou prosazuje Strana Zelených.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


1 komentář

  • Napsal Domažličák, 6. 5. 2009 @ 6:43

    Je pravdou, že kamioňáci (respektive ČESMAD) by neustále chtěli jen nějaké výhody. Pokud by stát byl měkký, brzo by jsme kamionům ještě platily za to, že nám milostivě dopravují rohlíky do obchodů. Co mi ale přijde krajně nezodpovědné, je slib Topolánka něčeho, co se nedá splnit, takže hrozbu protestů spíš beru jako políček do Topolánkovi tváře. I když na druhé straně uznávám, že za hodačovi vlády nebylo nic nemožné a zřejmě to byl zase on, kdo Topolánkovi řekl, že to půjde a Topolánek si to dovolil slíbit.
    Nejsem bohužel zběhlý v právech, ale myslím si, že pokud by některý železniční dopravce dal žalobu na stát (ale klidně i na EU), že je neustále zvýhodňována silniční doprava na úkor železniční, musel by tento spor vyhrát.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*