7 308 přečtení
Bře 11 2009

Polsko dotuje kamiony po celé Evropě

Kamion

Kamion

Polská vláda v roce 2006 schválila dotační program na podporu zemědělství. Součástí tohoto programu byla i dotace na pohonné hmoty, zvláště biopaliv. Nyní polští zemědělci přišli na to, jak dotovanou naftu prodávat autodopravcům. Polsko tak začalo dotovat kamiony, čímž je v Polsku nákladní železniční doprava defakto odsouzená k zániku, pokud se tomu neudělá přítrž.

Tato skutečnost se samozřejmě odráží i ve zbytku Evropy, protože polští autodopravci se zemědělskou naftou jezdí po celé Evropě a stávají se všude bezkonkurenčně nejlevnějšími. Na českopolských železničních přechodech se již snížil počet přepravených zásilek o 75% a pokud si těch zbylých 25% chce železnice udržet, bude muset jít hluboko pod cenu. Na růžích ustláno nemají samozřejmě ani naši autodopravci, ani oni nemají šanci polským dopravcům konkurovat.

Tento stav však nemůže mít dlouhého trvání. Zlikvidoval by se tím dopravní trh po celé Evropě. Díky kabotáži, jenž zamezuje národním dopravcům přepravovat vnitrostátní zásilky v cizích zemích, sice nemohou polští dopravci přepravovat jiné zásilky, než které se týkají Polska, ale může tento trend znamenat přesunování průmyslu do Polska, protože se to prostě vyplatí. Firmám by se tak mohlo vyplatit vybudovat si za polskými hranicemi fiktivní mezisklady, přes které by své zboží posílali a mohli tak využívat levné polské dopravce. V praxi by to mohlo znamenat třeba to, že zboží z Čech do Německa by se začalo vozit přes polské mezisklady, ale i vnitrostátní zásilky by se mohly vozit přes Polsko, poněvadž jinak by díky příliš drahé dopravě nebylo české zboží schopné konkurovat polskému. Dá se předpokládat, že na to bude reagovat EU jako taková, protože chudé Polsko brzy nebude mít peníze na to, aby dotovalo naftu napájející kamiony po celé Evropě a buď samo těmto únikům udělá přítrž nebo bude muset žádat EU o finanční výpomoc.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


3 komentáře

 • Napsal arj, 11. 3. 2009 @ 11:03

  Nejsem si jist, zda jsem článek pochopil úplně přesně. Název totiž vypadá, že Polsko dotuje kamionovou dopravu – konkrétněji polské náklaďáky, jezdící po celé Evropě.
  Při podrobnějším čtení to ovšem vypadá, že polští zemědělci dělají daňové podvody – nakoupí naftu bez spotřební daně pro svoji výrobní činnost, ovšem v množství daleko převyšujícím jejich potřebu, a tento nadbytek prodají za výhodnou cenu řidičům (nebo snad dokonce dopravcům) silniční nákladní dopravy.
  Chápu to správně?

  To ovšem není o dopravě, ale daňových únicích a podvodech a je to tudíž pro kriminálku a finanční úřady. Protože “zemědělskou naftu” (tj. naftu, ze které se vrací oprávněnému plátci spotřební daň) má většina států – nejen EU, ale vyspělého světa; podobně existuje (vím o ní v GB, IRL a CH) “dopravní nafta”, kdy provozovatelé veřejné dopravy mají nárok na refundaci části spotřební daně z nafty, spotřebované v rámci veřejné osobní dopravy. V mnoha státech (BE, DE, LUX, kdysi i v ČS) existuje “topná nafta”, kdy se dokonce nejedná o refundaci SD, ale prodává se rovnou bez daně.

  A daňovým únikům se zabraňuje obdobně jako ostatním podvodům – trvalou a kvalitní kontrolou příslušnými orgány, tj. policií, celníky a finančními úřady. Takže třeba v BE je nejčastějším důvodem silniční kontroly “pohled” do nádrže dieselových vozidel – zda nafta má správnou barvu. “Dopravní nafta” zase vyžaduje velmi pečlivou administrativu – po přiklepnutí tendru na provozování MHD musí dopravce vyplnit složitou kalkulaci předpokládaného počtu km ujetých s cestujícími, manipulačních km z garáže na linku a totéž (se zdůvodněním rozdílů proti předběžné kalkulaci) pak musí udělat se skutečností ve chvíli, kdy žádá o návratek daně.

  Ale jinak ten článek (pokud ho správně chápu) jen potvrzuje docela zažitý názor na Západě, že “polský instalatér” bere místním dělníkům nejen práci, ale i zákazníky okrade o šperky v šuplíku a přitom namontuje trubky buď již jednou použité nebo ukradené na nejbližší stavbě.

 • Napsal Domažličák, 11. 3. 2009 @ 15:52

  Že jde o daňový únik je víceméně jisté, ale víme, jak to dopadlo třeba u nás s LTO. Je to velký byznys, ve kterém budou dozajista zainteresovaní i polští politici, takže já osobně vidím jedinou šanci na zásah z EU, protože tohle se narozdíl od našich LTO v EU projeví. Bude taky záležet na nenažranosti. Čím víc to budou přehánět, tím dřív to splaskne. Já předpokládám, že se vrhnou jen do likvidace železniční dopravy, protože ta se neumí bránit, podle mě si dají pozor, aby to příliš nebolelo zahraniční autodopravce, protože to by byl oheň na střeše.

 • Napsal Domažličák, 12. 3. 2009 @ 17:10

  No, musím se zde opravit, o daňový únik se nejedná. Polsku se skutečně podařilo u EU vyjednat vyjímku na daních, takže tenhle stav je oficiálně posvěcen unií a tudíž nejde o nic nezákonného. Má to ale trvat jen cca půl roku, takže železnicím ani cizím autodopravcům žádná vážnější újma nehrozí.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*