3 213 přečtení
Bře 17 2010

Novinky na Dopravním webu

Našim věrným čtenářům snad ani nemusíme představovat ty nedávno vytvořené nejviditelnější novinky na webu. Těmi je jednak TV kanál, který umožňuje sledovat videa vyrobená tvůrci webu, tak vybraná dopravní videa z celého světa. Taktéž mnozí z Vás již pronikli do tajů Dopravního webu na Facebooku, kam se snažíme umísťovat nejen odkazy na zajímavé články jinde, ale i vlastní krátké zprávičky.

Největší novinkou, avšak nejméně viditelnou, je reakce na nedávné napadení našeho webu jistými lidmi, blízkými náhodnou shodou okolností určitému fandovskému občanskému sdružení. Toto o.s. zde záměrně nejmenuji, nikoli proto, že bych nechtěl být konkrétní, ale proto, že toto je odborný web o dopravě a různé pokusy o flame a dnes moderní kyberšikanu, zde nikdy nebudou trpěny.

V zápatí webu je napsáno, že texty jsou duševním vlastnictvím jejich autorů, kteří odpovídají za jejich obsah. Obdobně tomu tak je i u komentářů. A také že názory přispěvatelů se nemusí shodovat s názorem redakce. Nicméně svoboda každého jednotlivce končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Věřte, že je velmi nepříjemné pro autora článku, který si dal práci s jeho zpracováním, když se pod jeho dílem objeví nikoli diskuze k tématu (která mu i argumentačně článek pohaní), ale diskuze, která odvádí čtenáře jinam a končí v napadání různých skupin. Jistě namítnete, že se stačí podívat pod různé články na jiných zpravodajských webech a i tam na sebe útočí tu modří, tu červení, tu zelení nebo oranžoví. Jenže jak říká jedna žena, které si velmi vážím: „Svinstvo nemá barvu, svinstvo prostupuje vším“.

Na základě výše zmíněných zkušeností s nájezdem „kobylek“, jsme se jako kolektiv autorů dohodli, že nemilosrdně budou odstraňovány příspěvky, které budou kohokoli napadat, či budou mít jakýkoli náznak kyberšikany. Součástí tohoto opatření je zařazení „známých firem“ na speciální listinu, na jejímž základě jsou jejich komentáře zadržovány ve frontě a zveřejňovány až po schválení některým z administrátorů. Dalším opatřením je, že hodnocení jak článků, tak komentářů bude umožněno jen registrovaným a přihlášeným čtenářům.

Věříme, že slušní čtenáři toto opatření přivítají a neslušní si uvědomí, že toto je ryze soukromý web a jeho majitelé a investoři mají plné právo určovat pravidla hry.

Zároveň uvítáme aktivitu všech čtenářů, kteří by se rozhodli nejen na dopravním webu číst, ale svým příspěvkem také nabídnout zajímavé informace ostatním.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (5 votes cast)
Novinky na Dopravním webu, 4.2 out of 5 based on 5 ratings
Share

Petr Kudrej Karel Mikolášek Michal Skala Miroslav Vyka
Autor:


6 komentářů

 • Napsal Martin L, 18. 3. 2010 @ 10:34

  Ačkoliv jsem podobné kroky očekával, překvapilo mě s jakou otevřeností zde redakce prezentuje zavedení cenzury a kádrování. Slovník tohoto článku si opravdu v ničem nezadá s rétorikou nejTeMnější normalizace.

  Pro autory článků je jistě nepříjemné, pokud v komentářích pod jeho dílem někdo začne rozebírat věcné nedostatky, lži, polopravdy a účelová překrucování, kterých se dopustil. Autor, jehož zjevným zájmem je hlásání svých osobních subjektivních názorů (v seriózní žurnalistice se jedná o “komentáře” a ne zpravodajské články) pod seriózním pláštíkem nestranného informačního webu o dopravě je nepochybně rozezlen tím, že jeho snahu o indoktrinaci někdo rozkryl a snaží se na ní upozornit. O tom o jak hlubokou zlost se jedná se může následně každý přesvědčit v reakcích autorů na tyto připomínky, které jsou plny osobní zášti, nenávisti, snahy o diskreditaci a nepodložené osočování.

  I v tomto článku je patrné, že redakci nejde vůbec o svobodu slova, ale jen a jedině o hlásání své ideologie, o jejíž správnosti se navzájem utvrzují jak mezi sebou, tak i s podobně smýšlejícími a již ovlivněnými lidmi. Vykukující nenávist vůči jednomu nejmenovanému občanskému sdružení které prostupuje téměř vším, co redakce na tomto webu prezentuje pak zcela zásadně podmiňuje i chování redakce, která místo aby přinášela zpravodajství z oblasti dopravy, tak se zmítá v osobních antipatiích k těm, se kterými se názorově rozešla.

  Vážení přátelé, dočkali jste se. 17.3.2010 se bude jednou oslavovat jak Vítězný březen. Den, kdy militantní železniční fanatici definitivně převzali moc a nemilosrdně zatočili se všemi nepřáteli tohoto jediného správného názoru.

  Zkuste si ještě jednou pečlivě přečíst tento článek a jen zaměnte pár termínů. Nahraďte “jisté občanské sdružení” imperialistickou tajnou službou, “pokusy o flame a kyberšikanu” sabotážemi znárodněného hospodářství a infiltraci lidově demokratických struktur a “kobylky” západoněmeckými revanšisty. Dosaďte si správný název za “zařazování na speciální listinu” (třídní boj), “zadržování komentářů ve frontě” (omezení svobody slova) a “zveřejňování po schválení administrátorem” (cenzura). Možná vás až zamrazí z neskrývané snahy o likvidaci možnosti se svobodně vyjadřovat, která i rétorikou kopíruje praktiky běžné v dobách nejčernější historie našeho národa. Nicméně mě uklidňuje jedna věc a sice že temné nitky představitelů redakce nedosahují tak daleko, aby byly schopny mě zbavit majetku, možnosti studovat a cestovat nebo uvrhnout do vězení. Naštěstí tak zůstáváme pouze v rovině pochopení, že totalitní myšlenky jsou mnohým stále vlastní, ale bohudík nemají šanci je realizovat v plné síle.

  Slušní už si dávno uvědomili, že toto je soukromý web sloužící jen a jedině k šíření myšlenek vlastních jeho majitelům. Ostatní se to právě dozvěděli přímo z úst jeho představitelů a i přes rafinované mimikry bude všem jasné že toto není svobodný informační a publicistický web se zřetelem na veřejnou dopravu, ale zájmový a propagandistický server zatvrzelých odpůrců individuální dopravy.

  Sám jsem byl pravděpodobně zařazen na “speciální listinu” (na prvním místě, nebo spíše kvůli mně ta listina sama vznikla) a tak je pravděpodobné, že si ode mě už žádný komentář na tomto webu nepřečtete, neboť po zadržení ve frontě neprojde schválením některého z administrátorů (a hodnotit články mi bylo také zamezeno, o tom se autoři nezmiňují). Ovšem zkoušet to budu stále, neboť nebojovat se zlem je zlo sám činiti.

  Možná ani tento komentář neprojde cenzurou a tudíž jej píši i jako vzkaz do redakce, která si jej určitě přečte. Pokud se dostane až k vám, tak vězte, že nemusíme mít strach se svobodně vyjadřovat, žádné jednotky DW u nás doma nezazvoní a neodvlečou nás pryč.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -3 (from 5 votes)
 • Napsal Miroslav Vyka, 18. 3. 2010 @ 11:37

  Pro doplnění informací k výše uvedenému článku (o tom, jak je přípustné na webech diskutovat) doporučuji k přečtení následující článek: “Soud rozhodl: v diskuzích můžete kritizovat jen slušně”
  http://www.zive.cz/clanky/soud-rozhodl-v-diskuzich-muzete-kritizovat-jen-slusne/sc-3-a-151431/default.aspx

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +3 (from 3 votes)
 • Napsal Vlastimil l., 18. 3. 2010 @ 11:54

  Pár řádek z Wikipedie:

  Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je druh šikany, který využívá elektronické prostředky jako jsou mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně. Řada jejích projevů může spadat do oblasti kriminálních činů. Její nejobvyklejší projevy představuje zasílání obtěžujících, urážejících či útočných mailů a SMS, vytváření stránek a blogů dehonestujících ostatní, popřípadě může kyberšikana sloužit k posilování klasických forem šikany, nejčastěji prostřednictvím nahrání scény na mobilní telefon a jejího následného rozeslání známým dotyčného, popřípadě vystavení na internetu. Zejména poslední varianta šikany může být extrémně nebezpečná – pokud se spojí s nějakou velmi ponižující situací, takovéto zveřejnění ponižujících materiálů pro obrovské množství lidí (které nejde vzít zpět) mnohonásobně zvyšuje utrpení a trauma oběti, což na ni může mít extrémně neblahý dopad.

  Tolik wikipedie.
  A zeptám se. Měly příspěvky o kterých se kolektiv autorů tady zmiňuje jediný náznak, který by mohl spadat pod pojem kyberšikana?
  Já myslím že nikoliv.
  Takže nazývejme věci pravými jmény. Podle “kolektivu autorů” je tedy kyberšikana to, že si na tomto webu někdo dovolí nesouhlasit s částí článku autora.
  A pokud takového zloducha neumíme utlouci argumenty, tak se ho pokusíme zesměšnit či ponížit, napadnout jeho identitu atd.
  Když ani toto nepomůže, tak zavedeme tvrdou cenzuru těchto přispěvatelů a fakticky jim na tomto “svobodném a demokratickém” webu znemožníme diskuzi.
  Samozřejmě majitel a správce jakkéhokoliv webu na to má právo. Já si taky neumím představit, že na webu třeba Komunistického svazu mládeže se objeví příspěvek opěvující tatíčka Masaryka, ale pak tento web nenazývejte svobodným.
  Příspěvek byl upraven. Redakce má právo příspěvky porušující pravidla diskuze upravit, případně zcela smazat.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 5 votes)
 • Napsal Petr Kudrej, 18. 3. 2010 @ 20:49

  Vlastimil L. – uveřejňování jmen, odkrývání pseudonymů atd. není forma kyberšikany?
  Příspěvek byl redakčně upraven. Redakce má právo nevhodné příspěvky upravit či zcela smazat.

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 • Napsal Jiří Lojda, 18. 3. 2010 @ 22:01

  I když jsem to původně neměl v úmyslu, musím zareagovat. Předně JEDNODUŠE NECHÁPU, kolem čeho se celý problém točí. Se vší úctou k autorskému kolektivu i diskutujícím, nemám pocit, že by Dopravní web byl natolik důležité médium, aby se o něj měla svádět jakási “bitva” nebo spíš žabomyší válka. Pokud už se ale mám k celému problému vyjádřit…
  Na tento web chodím už asi rok, za celou dobu mi opravdu nepřišlo, že by měly být články zde jakkoli neobjektivní- Z JEDNODUCHÉHO DŮVODU: Předně možnost článek hodnotit dává čtenáři možnost si představit, nakolik s obsahem článku souhlasí veřejnost zde, dále možnost vkládat sáhodlouhé komentáře umožňuje s autorem polemizovat(věcně, bez osobní invektivy) a hodnocení těchto komentářů dává přehled o souhlasu či nesouhlasu veřejnosti s nimi. Pokud je navíc každý článek už v úvodu označen jménem autora(nevím, že by tu nekdo psal články pod několika jmény), je zde další možnost “korekce subjektivního přesvědčení o relevantnosti předkládaných faktů”. Pokud jde o kroky redakce, nadšený z nich nejsem, nicméně plně chápu snahu zabránit tomu, aby se zdejší diskuse změnily tak, že nebude rozhodovat síla faktů, ale osobní napadání.
  Dopravní web je podle mě místem, kam chodí různé skupiny lidí- jedni si sem chodí odpočinout od každodení reality, jiní najít informace pro každodení práci, další se zde smysluplně realizují psaním článků(což je dnes v podstatě vzácnost) a jiní zde hledají partnery do dikuse, které potkávají jen zřídka. Myslím, že autoři jako Mirek Vyka, Vašek Kříž nebo Štěpán Esterle(a mnozí další) si předně zaslouží obdiv za to, že jsou schopni si i v nabytém programu najít čas na zajímavé články. Sám bych přispíval rád, ale nedostatek času( a někdy i lenost) mi v tom brání, tím spíš to dokážu ocenit. I když si myslím, že zdejší články jsou věcné, i kdyby nebyly- pořád je zde možnost diskuse a nebo možnost napsat vlastní článek(což by nepochybně celé věci jen prospělo- upřímně mě články typu silniční vs. železniční doprava poněkud začínají nudit – četba je to sice zajímavá, ale nedá mi moc práce prolézt internet a najít desítky aktuálních témat, o nichž by se hodilo článek napsat-dnešní informace o technických kontrolách letadel, ambiciózní plány Číny či Ruska v železniční dopravě atp.) Takže co kdybychom se prostě nadechli, upustili páru a podívali se na celou věc tak, že budeme vděční autorům za jejich čas(kdo si sem zkusil napsat článek ví, o čem je řeč), budeme vážit každou větu v diskusi na “problémové téma” dvakrát a reagovat čistě věcně a pokud se nám nebude něco zdát, můžeme zkusit publikovat opačný názor. Pokud už máme proti autorovi výhrady- NIKDO NÁS NENUTÍ SI JEHO ČLÁNKY ČÍST!
  Dopravní web byl a měl by být i nadále platformou zájmové a odborné publikace a následné diskuse, na které se stále můžeme OPRAVDU BEZ PROBLÉMŮ podílet všichni…

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 • Napsal xchess, 20. 3. 2010 @ 18:58

  Bláboly by se měli škrtat! Viz výše a časem zřejmě i níže. Přece je sem chodíme kvůli něčemu jinému … nebo ne ?

  VN:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*