11 936 přečtení
Lis 15 2008

Hamburg obecný

HafenÚdajně město na konci Labe, leč tomu tak není, kupodivu není ani poslední štací pro říční čluny. Skutečně poslední město na Labi, či město na břehu “bezbřehého” Labe je až Cuxhaven.

V každém případě, ale město Hamburg lze považovat za deltu řeky Labe, minimálně s ohledem na jeho přístav, který je protkán neskutečným množstvím kanálů. Ostatně kdesi v teto spleti leží i místo přímo patřící České republice + dvě další co jsou ji dlouhodobě pronajata.

Dále město Hamburg je zajímavé tím, že se jedná o jeden s městských spolkových států Německé spolkové republiky. Druhé město jsou Brémy (Bremen/HB). Jinak další informace o městě/spolkové zemi, lze najií na jejich webových stránkách – www.hamburg.de, které jsou částečně (nejen) i v českém jazyce. Ostatně toto nejlépe vypovídá o kosmopolitnosti tohoto města. Ostatně není zde na to konto problém se domluvit anglicky, což je si myslím vcelku potěšující zjištění, aspoň s mého pohledu.

Co se týče dopravy, přece jenom tento server je především orientován tímto směrem, tak samozřejmě nejzajímavějším jest přístav. Jedná se o jeden z největších v DE a potažmo pravděpodobně i v Evropě. Dále je zde s tím související síť železného oře, v použití, nepoužití, zanikající i zaniklá. Leč město samo potřebuje přepravit i své obyvatele, a že jich není málo – cca 2.5 mil duší. S tím souvisí i síť U/S/A-Bahn a samozřejmě i autobusové linky, bohužel tramvajový provoz zde zanikl roku 1978 a byl zde provozován i trolejbusový provoz v části zvané Harburg.

A bo si myslím, že popisovat vše v jednom článku, jest by bylo i pro ctěné čtenářstvo umorné. Tak teď a tady jen obecné povídaní a zbytek podle nálady jinde a jindy.

Jednotlivé druhy dopravy jsou provozovány různými společnostmi (Hochbahn, VHH, HADAG, DB, …), leč až na výjimky používají jednotný tarif a jsou podřízeny organizátoru HH (obecně používaná zkratka Freie- und Hansastadt Hamburg/HH) dopravy, tou je zde HVV – www.hvv.de. Na jejich strankách najdete vše potřebné – spoje a i tarif.

Ohledně tarifu jen stručně, tarif je organizován dvojím způsobem – zone & ring. O co jde? V případě jednotlivé jízdy je základní systém Zone, leč jen do určitého počtu, pak po poslední aktualizaci tarifu už nastupuje ring systém, pro dlouhodobé jízdné (denní, třídenní, týdenní, …) je určující ring systém, s tím že základem je Großbereich (ring A & B).

Jízdenky se tu prodávají buď v automatu, nebo přímo u řidiče (bez přirážky), neexistuje tu klasický předprodej (kromě týdenních a delších jízdenek) a následné označování jízdenek, jak jsme zvyklí z ČR, nic takového. Platnost jízdenka nabývá v okamžiku prodeje, celý vtip. Ostatně pokud si nejsem jist, kolik a kam, tak je nejlepší si jízdenku koupit přímo u řidiče. Samozřejmě tuto možnost nemohu využít v případu použití U/S/A-Bahn, i když zde je možnost zakoupení jízdenky skrzeve mobil, leč je třeba spešl aplikace, která je v Javě, čili s toho vyplývají požadavky na techniku. Ale pořad jest možnost se „poradit“ s mobilním telefonem pomocí SMS přes službu HVV, kde zadám nástupní zastávku a cílovou adresu a je následně poraděn spoj/spoje + tarif.

Poslední, dost závažná informace zvlášť pro obyvatele některých českých měst, kde na to nejsou zvyklí, aspoň podle mě je, že všechny autobusové linky na území HH jsou na znamení, samozřejmě není důležité, co na zastávce v rámci vyjádření své touhy jet děláte, podstatné je, aby to řidič správně pochopil, čili zpravidla stačí „jen“ se postavit vhodně k označníku, zato ve voze je třeba důsledně mačkat znamení k řidiči, nebo se je ještě možnost, pokud si člověk není příliš jist, kam až to vlastně jede, jít se zeptat řidiče, kde je nejlepší vystoupit a řidič tam zpravidla zastaví sám a upozorní Vás a to občas i v případě, že nejlepší místo k výstupu leží dostatečně daleko mimo zastávku …

A poslední upozornění – jízda na černo je vylečitelná 40,- EUR …. 😉 (Schwarzfahren ist heilbar …, dost oblíbené motto v interiérech vozů/lodí).

A ještě jedna poznámka na závěr. Osobně se považuji v prvé řadě za tuláka a následně s tím za fotografa než faktografa. Takže nějaké technické popisy či data a přísnou faktografii nečekejte. Ale, zase, od čeho že máme vlastně internet, že ? 😉

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


2 komentáře

 • Napsal LiborV, 21. 11. 2008 @ 16:22

  Tento článek je plný snahy a nadšení. Bohužel je však styl tohoto článku podivný. Věty jsou roztahané a některá spojení nejsou příliš vhodná pro veřejně publikovatelné články. Jako příklad uvádím: skrzeve, spešl, už nastupuje (místo již). V dalších článcích této série se objevují na několika místech záměny s a z.

  Hamburk a Brémy nejsou jediné městské spolkové země Německo. Třetím městským spolkovým státem je Berlín.

  Tento článek psal pravděpodobně hodný dopravní nadšenec, který se chtěl podělit o své zážitky. Moc si toho vážím, přesto mu doporučuji nechat si udělat korekturu svých článků někým zkušenějším. Autorovu stylu a přehlednosti článků by to jistě prospělo.

  Fotografie pod články jsou hojné a velmi podařené:-) Díky

 • Napsal PjP, 21. 11. 2008 @ 19:56

  Jaja, já být sehr gut češtin …
  Ostatně mé slohové cvičení byli pro češtináře zážitkem, který následně vhodným způsobem odměnil. Co nadělám ?
  Za ten Berlín se omlouvám, ten mě nějak prostě nenapadl.
  A co se týče těch zážitků. tak těch tu mam za (zatím( cca 3.5 roku života zde dost a dost, tak proč si je nechávat pro sebe ?
  A poslední poznámka, pokud je čtení mých výplodu pro Vás, soudě podle reakce a zejména jejímu stylu, takovým utrpením, tak je prostě číst nemusíte, nebo Vás snad nutím ?
  Pavel

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*