3 889 přečtení
Čvc 01 2006

Trollofon – namiesto zosiľňovača trolejbus

Trollofon

Trollofon

Ak je Rune Grammofon dvorným labelom nórskej experimentálnej a elektronickej hudby, jej dvorným webzinom a internetovým rádiom je server Pilota.fm. Popri textoch a rozhovoroch s hudobníkmi sa tu s mesačnou periodicitou objavujú aj zvukové ukážky. „Piloti” dokonale pochopili filozofiu internetového rádia a vysielajú živé koncerty, ponúkajú možnosť streamovať hudbu z vlastnej databázy. Jedným z ich najoriginálnejších projektov je Trollofon.

V tomto prípade ide o sound squatting s významným nostalgickým podtextom – hlavným hrdinom nie je opustený priestor v pravom zmysle slova. Nóri sa totiž rozhodli zasquattovať jeden exemplár trolejbusu-veterána značky Škoda 9Tr, vyrobeného niekedy v polovici 20. storočia v Čechách. Na upresnenie treba dodať, že severské krajiny tento typ mestského dopravného prostriedku jednoducho odpísali. Dôvodom je údajne hystéria okolo ich enormného hospodárskeho rastu, vďaka ktorej si každý severan kupuje vlastné auto. Ďalšia správa hovorí o tom, že v celom škandinávskom regióne zostala k dnešnému dňu vraj len jedna krátka trolejbusová trať, nachádzajúca sa v nórskom pobrežnom mestečku Bergen. Keď sa ľudia okolo servera dozvedeli, že aj tá prekáža úradníkom na miestnej radnici, rozhodli sa konať. Začali pozývať medzinárodne uznávaných umelcov zo scény elektronickej hudby, pre ktorých pripravili bizarnú koncertnú sálu. Má 33 sedadiel a je založená na jednoduchej idei, že charizmatický škodovácky trolejbus (jeho aura je obdobná známemu VW chrobákovi) je predsa obrovský zosiľnovač, do ktorého stačí pridať reproduktory a nechať, aby sa niekto pripojil . Hudobníci najskôr dostanú DATku alebo MD kazetu s originálnymi zvukmi trolejbusu. Tie sa podobajú sa na dôverne známe signály, ktoré pozná každý, kto sa aspoň raz viezol v tomto dopravnom prostriedku. Kazety slúžia ako základný samplovací/orientačný materiál. Hudobníci následne pricestujú do Bergenu a koncert sa uskutoční počas okružnej jazdy trolejbusom z konečnej na konečnú.

Trollofon je zariadenie napojené na elektromotor trolejbusu. Berie si teda energiu priamo z drôtov – čím hlasnejšie hudobník hrá, tým pomalšie sa trolejbus pohybuje (v prípade extrémnej hlasitosti údajne úplne znehybnie). Trolejbus má vstupné zásuvky pre nástroje hudobníkov a výstupné zásuvky, ktoré vedú do dvoch obrovských reproduktorov umiestnených v zadnej časti vozidla. Musí to byť čarovné, viezť sa žltým live-audio trolejbusom, kým za oknami sa črtá úchvatná scenéria nórskeho pobrežných fjordov a malebných uličiek mestečka Bergen. Napriek tomu, že väčšia časť servera Pilota.fm je v nórskom jazyku, audioukážky a fotky stačia na navodenie pocitov cestujúcich v trolejbuse.

Odkazy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Zdroj: www.tristvrte.sk
Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*