4 899 přečtení
Dub 19 2011

Phoenix 2, roztáhlá předměstí a nový tramvajový systém

Tento příspěvek je 2. částí z 3 článků Phoenix

Roztahané město = nepřítel chůze.

Phoenix se postupně stal nejvíce roztahaným městem ve Spojených státech. V angličtině pro to existuje pojem urban sprawl – tedy jakýsi městský roztahanec nebo také sídelní kaše. Za posledních několik desetiletí zároveň počet obyvatel narůstal téměř nejrychleji v USA. Od roku 1990 do 2007 přibilo v aglomeraci 80% obyvatel a to z 2,2 milionů na 4,2 miliony. Tento masivní rozvoj byl hlavně formou roztahaných předměstí. Podle statistik se jedná o město s nejnižší hustotou zalidnění v USA, která činí pouhých 1000 obyvatel na kilometr čtvereční.

Po dvaceti letech dohadů bylo na přelomu tisíciletí v referendu rozhodnuto o spuštění programu rozvoje MHD. Pro zajištění prostředků byla zavedena speciální půlprocentní přirážka k DPH. Cílem programu bylo zlepšit systém hromadné dopravy, který byl považován za neadekvátní v porovnání s ostatními velkými městy USA. Před rokem 2000 nejezdily městské autobusy v neděli a jen sporadicky po ukončení odpolední špičky. Od té doby byl provoz posílen a přibylo mnoho dalších linek. Autobusy dnes jezdí v rozmezí pěti až devadesáti minut – záleží na lince a denním období. Polovina peněz z programu šla do autobusů. Zbytek se použil na výstavbu tramvajového systému.

Některá česká satelitní městečka se americkému stavu blíží, ale rozhodně nejde o celé kilometry čtvereční pouhých domků bez jakéhokoliv obchodu například. Podívejte se na satelitní snímky.

V Americe se rozlišují dva velmi rozdílně pojaté typy tramvajové dopravy, pro které v Evropě neexistuje přesný překlad. Streetcar je vedena hlavně po ulicích a to většinou ve společném pruhu s ostatními vozidly, ke své škodě se tak děje například ve Washingtonu DC. Tato pouliční tramvaj je méně kapacitní, často se pro ně používají vozidla podobná českým tramvajím Astra či Trio. Light rail transit (LRT) je více kapacitní, železniční a více preferovaná v provozu. Často využívá svá vlastní tělesa a to jak v ulicích, tak na železničních tělesech. Vozidla jsou delší a rychlejší.

V Phoenixu se tedy jedná o Light rail (můžeme říci tramvajová rychlodráha). Výstavba začala v roce 2005 a trvala tři roky. Za 1,4 miliard dolarů vznikla trať dlouhá 32 kilometrů s 28 stanicemi (tedy asi 750 milionů korun při ceně dolaru 17 Kč). To je mimochodem nejdelší najednou otevřený úsek tramvajové rychlodráhy v USA. Nelze se divit, že rychlodráha, která tvoří novou páteř MHD, je nazývána vznešeně METRO. Obsluhuje území třech měst – Phoenix, Temple a Mesa a navíc vede podél mezinárodního letiště. Projet celou trasu trvá hodinu.

Denně jí využívá 40 tisíc cestujících (oproti očekávaným 25). Mnoho lidí používá tramvaj jen k části své cesty. U osmi stanic jsou parkoviště P+R s 3500 parkovacími místy, která jsou k dispozici zdarma. Stejně jako v Praze v nich však není možné zapomenout vozidlo přes noc. V tramvajích je vyhrazené speciální místo pro přepravu jízdních kol. V amerických městech rovněž jezdí autobusy s nosičem na kola umístěným před čelním sklem. Evropská legislativa to nedovoluje kvůli ochraně chodců s nosičem při případné kolizi.

Tramvaje jsou ve všední dny v provozu od pěti ráno do půl dvanácté večer. O pátek a v sobotu je provoz prodloužen až do půl třetí v noci. V neděli mají interval 20 minut v sobotu 15. To by ještě nebylo tak hrozné jako interval 12 minut ve všední den (od půl osmé ráno do půl sedmé večer, mimo tyto časy 20 minut). Připadá mi to tristní. Původní denní interval ve všední dny byl 10 minut, jenže v roce 2009 se muselo šetřit a tak se prodloužil. Stejně tak se musely prodloužit intervaly autobusů, což mnozí lidé sváděli právě na zavedení tramvají.

Trošku nedotažený plán, nemyslíte? Říkají tomu metro a je to jejich páteřní systém a intervaly jsou dosti dlouhé. Věřím, že víc lidí k použití MHD by nalákaly kratší intervaly. Když už stála tolik samotná trať tak by se měla pořádně využívat. Věřím, že potenciál nárůstu cestujících v tomto systému MHD je značný, zvlášť když se daří zahušťovat zástavbu podél trati. V USA tomu říkají transit oriented development – tedy rozvoj závislý na veřejné dopravě. Některá města se tím snaží vyřešit svoje obrovské dopravní a urbanistické problémy, která roztahaná předměstí přinesla. Video anglicky vysvětluje transit oriented development na příkladu Portlandu.

Další informace o tramvajovém systému v Phoenixu v angličitě na transportpolitic.com

Pokračování příště.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
Phoenix 2, roztáhlá předměstí a nový tramvajový systém, 4.3 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


8 komentářů

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*