5 534 přečtení
Dub 11 2011

Phoenix 1, Josh v autě a stará MHD

Tento příspěvek je 1. částí z 3 článků Phoenix

Na nákup

Původně školní slohovka později vyvinutá do podoby třídílného článku o automobilové závislosti a snaze vylepšit MHD v americkém Phoenixu. První díl nabízí automobilovou školní úvahu a končí požárem staré tramvajové vozovny.

Na čem jsme závislí? Většinu z nás pravděpodobně napadne, že nejnebezpečnější závislost může vzniknout na drogách. Osobně nerozumím lidem, kteří je užívají v nadměrném množství. Sám ani ve zkoušení těch legálních nepociťuji nic zábavného. Jsme však na něčem závislí víc než na drogách?

Seznamte se s Joshem. Žije na předměstí Phoenixu a je to typický Američan. Padesátiletý otec dvou dětí je už trochu při těle. Jeho šestnáctiletý syn právě s velkým nadšením dokončil autoškolu. O dva roky mladší dcera už se těší, až nebude muset jezdit školním autobusem. Čtyřčlenná rodina si plánuje pořídit už čtvrté auto. Josh pracuje v kancelářském komplexu v centru města. Do práce to má daleko. Ráno se rozloučí s rodinou a zamíří do garáže. Liduprázdným předměstím najede na dálnici. Před centrem města ho čeká pravidelná zácpa. Nadává, ostatně jako vždy: „Copak nejsou z mých daní schopní přistavit těch pár pruhů a urychlit provoz!?“. Naštvaně zaparkuje v podzemních garážích a celý den obvolává zákazníky a snaží se jim nabídnout skvělé produkty, které zcela jistě potřebují.  Tak to jde den za dnem. Večer sedne k televizi a sleduje populární seriál.

Nechci tady očerňovat našeho hrdinu ani jeho zemi. Josh za to, že je na ježdění autem závislý, vůbec nemůže. Někdo za něj vymyslel, že město se bude stavět, tak jak se staví. Odůvodnil, že MHD se nebude „dotovat“, protože je „ztrátová“. Rozhodl, že dálnice jsou důležitou investicí. Ten někdo se však snaží, aby to bylo podobně i v ostatních zemích. Ale muselo to v USA takhle dopadnout?

Česká satelitní městečka zdaleka nejsou tak hrozná jako ta v USA. Po podobném domě Josh toužil. Vyfoceno v jistém tuzemském městě. Uhodnete kde?

Možná by to tak nemuselo dopadnout, kdyby společnost National city lines v utvořená z automobilových a naftařských společností po druhé světové válce neskupovala ve velkém tramvajové podniky a nenahrazovala je autobusy. Které později stejně výrazně omezila. Protože mezi tím byl navzdory původním plánům mezistátní dálniční systém zaveden do měst tak, aby šel využívat i ke každodenním cestám do práce. Stalo se tak proto, aby silniční daně mohly zaplatit další rozvoj dálnic. Zároveň to však uvrhlo města do automobilové závislosti a urychlilo výstavbu roztahaných předměstí.

Z opačného konce města je to pět kilometrů. Stejně se postaví 3 hypermarkety hned vedle sebe. Není náhodou role územního plánování snažit se, aby lidé měli obchod blíž? Vytváříme dopravní problémy - a úplně zbytečně.

V říjnu 1947 zlikvidoval požár vozovny většinu vozového parku tramvají. Konec tramvají ve Phoenixu nastal v době, kdy u nás „došlo k vítězství dělnické třídy“ – tedy v únoru 1948. Obě události s rozdílnými důsledky negativně ovlivnily život ve svém dějišti na dlouhá desetiletí dopředu. Požár snad nebyl úmyslný, nebo ano? Kdo ví. Možné je všechno. Záhadný je i třeba i náš pár dní bývalý ministr dopravy.

Pokračování příště.

Věříte teorii, že tramvajové systémy v USA byly rušeny účelově?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.8/5 (6 votes cast)
Phoenix 1, Josh v autě a stará MHD, 2.8 out of 5 based on 6 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


5 komentářů

 • Napsal arj, 12. 4. 2011 @ 11:52

  Jako školní slohová práce se zadáním “úvaha” je to pěkné. Akorát mi trochu připomíná novinové články z mých školních let (a s přihlédnutím k dnešnímu 50.výročí) s obsahem “Podívejte, jak to ti (blbí) imperialisté dělají špatně. To my, socialističtí lidé, máme k dispozici skvěle fungující veřejnou dopravu od bydliště až na pracoviště. A ti nejlepší z nás se dokonce podívají do kosmu.”

  Jinak nutno objektivně přiznat, že dnes si asi mnoho lidí v článku popisovanou dopravní situaci zažilo – souvislá kolona aut (ovšem včetně autobusů “červených i modrých”) od x-tého kilometru většiny dálnic až na okraj centra Prahy, do toho stržené dráty v centru …
  Informace (silniční i MHDové) mizerné až žádné, akorát lidé jako já jeli plynule MHD i později autem.

 • Napsal arj, 12. 4. 2011 @ 14:51

  Ale zcela seriózně: stěhování obyvatel do okolí měst (urban sprawl) je průšvih – z hlediska demografického, urbanistického, dopravního a nevím, kterého ještě. Stačí si srovnat hustotu osídlení – v širším centru Prahy (zástavba z r. 1900) bydlí 1000 obyvatel na cca 0,025 – 0,03 km2, na sídlištích +- totéž, ale v obcích kolem Prahy je to 1 tisíc lidí na 1 km2. Jenže ty lidi v CZ nikdo ke stěhování na venkov nenutí – pominu-li kampaně “Vy ještě nebydlíte ve vlastním”. U nás je zatím příliš nenutí ani rozdíl v cenách – ať činží nebo vlastních nemovitostí.

  Nevím, jaká je situace v US – v každém případě však odlišná od Evropy, ať bývalé západní či východní. Ale v té bývalé “západní” je to tak, že nájemní bydlení v centru stojí řádově o 100 euro víc než na okraji (ale ještě v hranicích města) a o 200 euro víc než hned za hranicí (rozdíl není jen v samotné činži, ale i obecních poplatcích). Přitom za dojíždění ten okrajový i předměstský občan zaplatí 40 euro autem (počítám jen PHM; ujetých 4-5 tisíc km/rok nemá na technický stav vozidla a tedy náklady na údržbu skoro žádný vliv) a veřejnou dopravou 30 euro (cena měsíční jízdenky). Ta veřejná doprava nejezdí prázdná, ale na druhou stranu již není důvod ji posilovat – část lidí by musela tak komplikovaně přestupovat, že do autobusu či vlaku nepřesednou, protože časová úspora autem je daleko vyšší než 10 euro měsíčně rozdílu nákladů. Část “venkovanů”, kteří pracují u dopravních uzlů, dojede autem k nejbližší železniční stanici nebo konečné metra – vyjde to sice finančně dráž (za “tramvajenku”), ale časově stejně jako přímo autem.

  A podobné to už začíná být u nás – lidé z “venkova” jsou ochotni dojet autem k nějaké kapacitní, frekventované a spolehlivé dopravě. Bohužel naše dráha jim nevychází vstříc – parkoviště P+R jsou spíš spontánně a neformálně využívané volné plácky poblíž nádraží. Autobus od “paneláků na ležato” k nádraží taky nepřipadá v úvahu, protože by zruinoval obecní rozpočet. A když připočtu počet “služebních” aut (v těch dnešních ranních zácpách bych ho odhadl spíš na 75 % než na polovinu, kterou vídávám v centru), tak z toho není rozumné východisko.

 • Napsal -fn-, 12. 4. 2011 @ 19:43

  Rozumné východisko? Racionální územní plánování a vyšší kvalita (nikoli jen kvantita) veřejné dopravy. A možná také finanční nástroje. Nevidím to zas tak černě, odpustíme-li si některá předem daná iracionální tabu. Cesta existuje, mnohem horší je to s vůlí, ostatně jako u každé závislosti.

 • Napsal Pražan, 13. 4. 2011 @ 12:18

  Ad “-fn-” = 12.04.2011 – 19:43:
  “… Racionální územní plánování a vyšší kvalita (nikoli jen kvantita) veřejné dopravy. A možná také finanční nástroje. …” – to je ovšem jen část “reality”, a to dokonce ta nejmenší: další (a důležitější” je (jak správně píšete) ta “vůle”, ale vůbec nejdůležitější jsou finance, resp. rozhodování o tom, zda budou vynaloženy “racionálně”, to je ve prospěch “všech”, tedy TAKÉ automobilistů (protože auto už má v ČR téměř každý a hlavně každý má možnost je mít). Z čehož plyne, že “racionální” je prioritní využití investic do silniční dopravní infrastruktury – a jak praví “cimrmanologové”, “můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat” …

 • Napsal Jirka Kadlec, 19. 4. 2011 @ 2:26

  Můj pohled z USA: Bydlím v 70 tisícovém Idaho Falls, veřejná doprava zcela chybí, bez auta se přežít dá pokud jste otrlý cyklista a všude jezdíte na kole. Překážkou pro větší rozšíření cyklistiky je však naprosto nedostatečné územní plánování města. To platí zvláště pro předměstí jako Ammon nebo Lincoln, kde se při plánování uliční sítě myslelo pouze na auta. Většina ulic jsou slepé ulice, a cyklista je odkázán na jízdu oklikou po hlavních silnicích, kde je silný provoz a zpravidla chybí chodník. Je vidět, že “developerům” v období před krizí hypoték šlo pouze o rychlý zisk. Ve starších čtvrtích Idaho Falls je situace o dost lepší (vedlejší ulice jsou propojené a dá se najít klidná pěší nebo cyklo- trasa …)

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*