3 839 přečtení
Led 07 2009

Praha: Na trase metra C se mělo šetřit, doprava ale zkolabovala

Letňany

Letňany

Pásmový provoz na trase metra C mezi stanicemi Ládví a konečnou v Letňanech pár minut po pondělním zavedení totálně zkolaboval. Ranní špička ho v 6:45 hodin odrovnala. Do Letňan proto několik hodin zajížděly všechny vlaky. Ropid, organizátor pražské dopravy, který cestujícím pásmový provoz kvůli úsporám naservíroval a jeho zavedení direktivně nařídil dopravnímu podniku, se zřejmě přepočítal.

Vlakové soupravy končící v zastávce Ládví totiž nestíhaly vjet za touto stanicí na nultou kolej, která je mezi příjezdovou a odjezdovou, a vyjet na opačnou trasu směr Háje tak, aby byl dodržen interval dvou minut. Odstavné koleje v Ládví totiž chybějí a s tím, že bude tamní vozové obratiště používáno k pravidelnému obracení, se nikdy nepočítalo.

„Vlakový dispečer pásmový provoz proto zrušil a začalo se jezdit celé kolo, tedy z konečné na konečnou,“ potvrdil Právu šéf provozní jednotky metro Ladislav Urbánek. Na vině jsou podle něho velmi krátké intervaly a velké množství vlaků na trati. Soupravy se totiž začaly štosovat před vjezdem do stanice Ládví a také v opačném směru od Letňan je nemohli dispečeři vypravovat po čtyřech minutách, jak měli. Intervaly metra se v tu chvíli protáhly na šest až osm minut.

Zastávky praskaly ve švech. Plno bylo na stanici Střížkov. Ve stanici Nádraží Holešovice, zůstalo dost lidí na nástupišti, neb se nevešli do soupravy metra. celý den byl v pořadích guláš. vše se uklidnilo kolem poledne. Pak byl znovu zaveden pásmový provoz. V úterý již bylo vše v pořádku.

Více zde:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor: městská doprava, příroda (www.biolib.cz, hmyz, biotopy, chráněná území), astronomie, hudba: 1. Hayley Westenra, André Rieu, dálší oblíbení: Il Divo, Celtic Woman, Katherine Jenkins, Andrea Bocelli, Gloria Estefan, ABBA, Celine Dion, Shania Twain, Queen, Marie Rotrová., J. Carreras, G. Puccini, A. Vivaldi, W. A. Mozart, Kelly Family, Tony Henry (GB) aj.


3 komentáře

  • Napsal -FN-, 7. 1. 2009 @ 8:12

    Nemyslím, že by na vině byl jednoznačně a jedině ROPID. ROPID, stejně jako Dopravní podnik hl. m. Prahy, jsou víceméně přímo ovládány Magistrátem hl. m. Prahy pod vedením MUDr. Pavla Béma (dříve Böhma, neboli volně přeloženo Čecha :)). Právě toto vedení snížilo reálnou dotaci Dopravnímu podniku (jakožto společnosti ve svém vlastnictví) na provoz v roce 2009, čímž jej donutilo hledat úspory. Ty pak zřejmě byly dohadovány již na úrovni “trojlístku” Praha-DP-ROPID. Bohužel se však do výsledku promítly i politické vlivy, takže nedávno na okrajích posílená linka 22 zůstává i přes zjevně nízké využití posílená, stejně tak linka B (i když její zaplnění na okrajích vzhledem k rozsáhlým sídlištím bez jiných páteřních linek bude zřejmě vyšší). Naopak se sáhlo tam, kde se zatím mnoho neměnilo, možná bez ohledu na výsledek – i když, tak kapacitní prostředek na Prosek a k Letňanům je při současném zachování téměř původní kapacity souběžných autobusových linek poněkud “navíc”. Bohužel, linku B z Vysočan na Prosek neodkloníme, linku C do Kobylis nezkrátíme, tramvaje na sídliště Černý Most, Prosek a Letňany následně nepostavíme, důležitost S1, S2 a S3 ve městě pak už moc neposílíme. Takže je třeba “vařit” z toho, co je. Škoda, že o S29 posílená S9 nebyla více využita k navázání autobusů z okolních obcí. A poslední možnost zefektivnění ve formě zlepšení návazností namísto bezhlavé snahy zkracovat intervaly (a jinde je ve jménu úspor prodlužovat) také nebyla téměř vůbec využita. I když – nedělní prodloužení intervalů tramvají na 10 a 20 minut zakládá reálnou šanci lepší vazby na autobusy s intervalem 20 minut. No, po zkušenosti z metra, kdy ráno jezdí po 10 minutách a těsně ujíždí autobusům přijíždějícím též po 10 minutách (opačně úplně stejně), i když by je stačilo proložit po 5 minutách (přestup 2 až 4 minuty a čekání 3 až 1 minutu jsou narozdíl od čekání 6 až 8 minut snesitelné), už radši ani nedoufám, že za zdražené jízdné budu mít skutečně lepší spojení než ve vesnici za Prahou. Škoda. Nebo chyba?

  • Napsal Tomáš Mykl, 7. 1. 2009 @ 21:46

    Tak pokud vím, zakopaný pes byl v tom, že byl použit jízdní řád původní, pouze s tím, že každý 2 vlak otáčel na Ládví a poněkud se zapomnělo na technologii. Po kolapsu dopravy byl přidán druhý strojvedoucí a už to fungovalo. Takže klíč k tomu bych hledal u tvůrce jízdního řádu …

  • Napsal David, 7. 1. 2009 @ 8:43

    Škoda, že nikdo nezmínil, že např. úspora vlkm o 3% rozhodně neznamená snížení nákladů o 3%. Vzduchotechnika, osvětlení, eskalátory a koneckonců i amortizace stavby, tyto náklady poběží pořád, ať tam budou vlaky metra jezdit každé 2 minuty nebo každých 10 minut.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*