- Dopravní web - http://dopravni.net -

Příběh systému londýnského pozemního metra

London Overground je tu!

Londýn se potýká s nejstarší sítí metra na světě. To obnáší velké nároky na údržbu. I přes obrovskou snahu metro zlepšit, se do úzkých tunelů nevejde dostatek cestujících. Proto jsou například jednorázové jízdenky v období ranních špiček všedních dnů dražší než po zbytek dne. Metro v centru překrývá hustá síť autobusů, která byla výrazně posílena po zavedení mýtného pro automobilovou dopravu v roce 2003. V jižní části města najdeme deset let starou síť tramvají (délka asi 25 km). Ve východní části města se postupně rozšiřuje automatická nadzemní dráha Docklands light railway. Obrovský význam mají i příměstské vlaky. V tomto článku naleznete video o novém systému městské železnice zvaném London Overground – tedy jakési pozemní metro, které obepíná vnitřní město.

Krátký film je přímo od dopravního koordinátora Transport for London (TfL). Ve městě je mnoho různých dopravců a právě tento subjekt je zastřešuje a koordinuje. Jeho činnost je široká. Nemá na starosti totiž pouhý provoz a rozvoj MHD, ale i o ostatní druhy dopravy. Stará se o silniční síť, světelnou signalizaci a cyklistickou dopravu. Má rovněž za úkol utvářet lepší veřejná prostranství a podmínky pro pěší. Organizace zajišťuje spolupráci mezi jednotlivými druhy dopravy. V posledních letech podle dopravní politiky města postupně přerozděluje část prostoru od automobilů veřejné dopravě, pěším a cyklistům.

Překlad anglického komentáře:
Nový okružní železniční systém pro LondýnLondon Overground je železniční služba 21. století, která nabízí vysoké standardy cestování hlavnímu městu. Obnáší velký projekt rozšiřování tratí ve východním Londýně. Přivádí nás o krok blíž k vytvoření okružní železnice kolem města.

Začátek London Overground, Listopad 2007

V listopadu 2007 si vzal Transport for London za své výzvu zlepšit tyto tratě: Z Richmondu do Stratforu, Z Watford Junction do Eustonu, z Clapham Junction do Willesden Junction, a z Gospel Oak do Barking, a tím vytvořit London Overground.

„Dnes ráno oznámil primátor spuštění London Overground. To ukazuje, čeho bylo dosaženo spoustou těžké práce ze strany TfL a investorů.“

Zlepšení a přestavby byly rozplánovány do čtyř let mezi roky 2007 a 2011. Cílem bylo poskytnout moderní efektivní spojení, které by bylo rychlé, s krátkými intervaly, čisté a dostupné.

„Myslím si, že okamžitou výhodou bude využití Oyster card.“

„Personál na každé stanici.“

„Přístup pro více postižených lidí.“

„Pro Londýn je to velký den, pro dopravu v Londýně je to velký den.“

East London Line byla zavřena v prosinci 2007, aby bylo umožněno rozběhnout obrovský projekt rozšíření za miliardu Liber, který spojí Dalston s New Cross, Crystal Palace s West Croydon. Existující tratě z devatenáctého století musely být kompletně přestavěny s použitím moderních kolejí, zabezpečovací a sdělovací techniky. Také začala práce na výstavbě čtyř supermoderních stanic. Mnohá další zlepšení následovala zakrátko poté. Všechny stanice byly poctivě vyčištěny, aby se odstranily nánosy špíny, grafity a žvýkaček. Byly také doplněny čerstvě natřenými zdmi, novým druhem laviček a novými či opravenými přístřešky. Kamery, nová místa pro přivolání pomoci spolu s lepším osvětlením a cedulemi zlepšily bezpečnost na tratích.

Stávající vozový park byl vyčištěn ještě před tím, než přijdou nové soupravy. Za šest měsíců provozu po rekonstrukci téměř 95% vlaků jezdilo bez zpoždění a spokojenost našich zákazníků dosáhla nově 75%. S počtem nahlášených krádeží a tarifní nekázní nižní než 3%, dostala většina stanic status bezpečné stanice od Britské dopravní policie.

Před rokem 2009 byly v systému představeny nové delší vlaky, vzrušující milník pro cestující, personál i nově vyškolené řidiče. Investice do flotily nových souprav byla 260 milionů liber.

„Tyto vlaky jsou skvělé, protože mají velké široké uličky, možnost pohybu cestujících je naprosto zásadní. Soupravy vypadají jako ty pro metro ač jezdí po povrchu.“

Byly navrženy s ohledem na jednoduchý pohyb cestujících, pohodlí a bezpečnost. Zahrnují mnoho důležitých prvků.

Vlakový rozhlas: „Toto je spoj London Overground do Richmondu.“

Počet cestujících narostl z 33 milionů na přelomu let 2008/2009 na 39 milionů na přelomu let 2009/ 2010 a to nepočítáme East London route.

Napřed oproti plánu v dubnu 2010 se první cestující svezli po East London line z Dolston Junction do New Cross a New Cross Gate.

„Vše co chci říci ze strany Transport for London – máme to včas a nepřekročilo to rozpočet.“

Boris Johnson, primátor: „Bude to skvělý přírůstek k londýnskému dopravnímu systému. Gratuluji všem v TfL, co za to byli zodpovědní. Jsem velmi, velmi potěšen, že oznamuji otevření této fenomenální East London line.“

O měsíc později za velké mediální pozornosti byla celá East London line otevřena z New Cross do West Croydon a Crystal Palace a formálně se tak stala součástí systému London Overground. Transport for London nabídl deset tisíc bezplatných jízd na nové trati v den otevření. Četnost vlaků byla navýšena na všech tratích až k dvojnásobku spojů za hodinu.

V září 2010 byly provedeny významné rekonstrukční práce na Willesden Junction. V roce 2011 přišla modernizace všech stanic a všechny elektrické soupravy byly prodlouženy na čtyřvozové. East London Line byla rovněž prodloužena do Highbury a Islingtonu a tím nabídla dobré spojení k Olympijskému parku. Také bylo zajištěno 75 milionů Liber na rozšíření London Overground mezi Surrey Quays a Clapham Junction, které zajistí přímé napojení na oblast City a Docklands. Otevře se přestup na Clapham Junction. Po ukončení prací na konci roku 2012 to poskytne kompletní okružní železniční systém pro Londýn.

Po jednom z největších železničních stavebních projektů za mnoho let, již London Overground přináší obrovské výhody pro hlavní město. A to železnicí, která spojuje 20 z 33 městských částí. Systém vytváří nové pracovní příležitosti pro místní obyvatele, zlepšuje dostupnost center zaměstnanosti, nabízí nové možnosti cest vyhýbajících se centrálnímu Londýnu a pomáhá zlepšovat životní prostředí.

„Východní Londýn neměl dříve dobré spojení a trvalo hodně dlouho dostat se na místa, která nejsou zeměpisně tak vzdálená.“

„Přinese to velkou změnu do východního Londýna, obzvláště co se pracovních příležitostí týče. Vytvoří to hodně pracovních míst pro místní lidi.“

„Myslím, že to nabídne zcela jiné vnímání možností, jak se jezdit nejen po východním Londýně, ale i po ostatních částech města.“

„Shodneme se myslím na oslavě kolosálního úspěchu ze strany Transport for London.“

Železnice v Praze má na víc. Velký dík patří těm, co zařídili alespoň nějaká zlepšení poslední dobou.

Myslím, že to může být inspirace i pro Prahu. Železnice se v systému MHD rozhodně nevyužívá podle svého potenciálu. Na letiště už dávno měla vést železnice. Praze chybí kratší intervaly vlaků, modernější tratě a nové zastávky. Město do rozvoje železniční infrastruktury příliš neinvestuje, protože ji má na starost stát. Ten se do zlepšování železnic prostřednictvím SŽDC také příliš nehrne, spíše naopak. Pro Prahu je přitom výstavba zastávek a posílení vlaků levnější alternativou k výstavbě nepromyšlených tunelů metra či tunelů pro auta. Zároveň si ale nemyslím, že bude nutné investovat do nových železničních tunelů pod centrem Prahy (Nové spojení 2), které by oddělily linky S od rychlíků. To by bylo příliš drahé a jistě jde najít i možnosti, jak zkapacitnit součastné tratě pomocí lepšího zabezpečovacího zařízení či přidání kolejí.

Mělo by město Praha dávat víc peněz na nové železniční zastávky na svém území?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (4 votes cast)
Share