7 124 přečtení
Úno 13 2011

Oslava bezbariérového výtahu na metru Háje

Bezbariérová MHD? Doopravdy?

Po dlouhém čekání se konečně dostavěl výtah na stanici Háje. A jeho kolaudace proběhla s plnou parádou. Primátor, tisk, občerstvení. Vlastně jsem slavnost neviděla, stačilo se však podívat na přípravy.

Počasí bylo celý den divoké a ani se mi nechtělo vyjet z domova. Dcerka má navíc zvyk usínat okolo poledne a celá akce začínala přesně v jednu hodinu. Nakonec jsem se odhodlala, dala Fanynce svačinu, teple ji zabalila do kočárku a vyrazily jsme. Cestou jsme potkaly jinou maminku s kočárkem a kupodivu se daly do řeči. Dokonce došlo i na vyměňování telefonních čísel – to už bude moje druhá známá na tomto sídlišti, jupííí. Měla jsem ještě spoustu času, zašla jsem tedy nakoupit a až poté jsme dojely na metro.

Tam už se chystala velká sláva. Všude zmatek, kravaťáci, chlebíčky, motající se lidi. Dva vybraní invalidé se střídavě vozili nahoru a dolů novým výtahem (asi zkouška na slavnostní otvírání). Vypadali šťastně jak děti na kolotoči. Jeden z pořádajících pánů se postavil do mé blízkosti a díval se patřičně hrdě. Zamířila jsem tedy k němu a zeptala se ho, kdy se plánuje stanice Opatov – když Háje už jsou hotové. Překvapeně se na mně zadíval a řekl, že to nemá tušení. A že by to bylo strašně drahé. Tak jsem ho upozornila, že na Opatově už výtah je – stačí ho trochu upravit a zpřístupnit veřejnosti. Zakoktal se, že výtah je služební, neodpovídá drážním předpisům a je přístupný jen na průkazku. Z celého rozhovoru vyplynulo, že výtah je vlastně připraven k provozu – musela by se ale vyčistit přístupová cesta, deaktivovat tlačítka do jiných podlaží (přístup pouze s klíčem) a zabezpečit pár drobností. Celkem by to stálo zlomek ceny právě dodělaného výtahu na Hájích. Nechat vybudovat nový výtah stojí milióny a trvá měsíce. Zprovoznit stávající výtah by stálo několik desítek tisíc a trvalo maximálně měsíc. Prosadit tuto variantu by trvalo léta a dost možná i stálo další tisíce na úplatcích.

Zpřístupňování MHD vázne rozhodně více než kampaň před komunálními volbami.

Rozhovor mě trochu dopálil a chtěla jsem si počkat i na primátora Prahy. Pak jsem se ale podívala do kočárku. Fanynka si mnula očička, zívala a tvářila se celkově rozmrzele. Uvědomila jsem si, že touto dobou už bývá po obědě a chystá se spát. V mé duši bojovala zodpovědná matka s aktivistkou za práva kočárků. Vyhrála matka… přestala jsem čekat na politika, otočila jsem kočárek a vydala se k domovu. Domů jsme to stihly těsně před další dešťovou přeháňkou. A vlastně do dopadlo velice dobře. Na metru stojí nový výtah, neznámý úředník se alespoň zamyslel nad naší stanicí a já měla v telefonu číslo na novou možnou kamarádku.

Jen jednu věc moc nechápu – proč se dělala taková sláva kvůli jednomu novému výtahu. Že by postavení výtahu byla taková fuška, že se musí slavit s nejdůležitějším mužem Prahy? A může mi někdo vysvětlit, proč se to vše dělo ve všední den po poledni? Tou dobou se mohou přijít podívat (a případně kritizovat či chválit) jen maminky na mateřské, důchodci, bezdomovci, nezaměstnaní a ti, co si na to speciálně vzali dovolenou…. trošku zbabělé, ne?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (11 votes cast)
Oslava bezbariérového výtahu na metru Háje, 2.5 out of 5 based on 11 ratings
Share


Autor:


7 komentářů

 • Napsal -FN-, 13. 2. 2011 @ 19:56

  Tak to prostě je, dražší a viditelnější stavby mají u politiků, toužících se zvěčnit, mnohem větší přednost. Ostatně se podívejme na to, kolik miliard utrácejí na silniční velkotunely či sporné (neboť dopravně špatně vyřešené) prodloužení metra A, a přitom kolika stanicím metra chybí nejen výtah, nýbrž celý druhý vestibul, který by usnadnil cestování všem. Opatov – zbytečné dojíždění jednu zastávku autobusem. Chodov – totéž. Vltavská, Hradčanská -zbytečné docházení po povrchu zpět proti směru výstupu i při přestupu na vlak. Lazarská dostane alespoň výtah na druhou stranu, byť to není moc kapacitní vazba na tramvaj. Když končilo metro u Muzea kvůli povodním, chodil jsem na hlavní nádraží z této stanice také pomocí výtahu, abych nemusel vše obcházet a jezdit předchozím spojem kvůli časové náročnosti. Jak dlouhu se chystají stavby normálních tramvajových tratí… Kdežto pro auta už je vše nejen namalováno, nýbrž i naplánováno. Nedělejme si iluze, že současné mašinerii leží na srdci blaho nás, co nejezdíme všude auty. Naopak se nás snaží do aut dostat. Podpora veřejné dopravy troskotá na ztěžování její použitelnosti nesmyslnými rádoby vylepšeními. Neříkám, že se taky občas něco nepovede, to už by bylo na pováženou, nicméně často mohlo být učiněno něco méně monstrózního, zato užitečnějšího. I tak přeji alespoň všem uživatelům nového výtahu spokojené užívání a šťastnou cestu s co nejméně bariérami.

 • Napsal Pražan, 15. 2. 2011 @ 8:37

  Jediná možná rada autorce je následující (ale divil bych se, že by to s ohledem na své příjmení už dávno nevěděla):
  V Praze existuje příspěvkové organizace ROPID, jejímž “Základním účelem je zabezpečování zájmů a potřeb hlavního města Prahy při vytváření, organizování a kontrole funkce systému hromadné přepravy osob v Praze a v jejím spádovém území.” (viz: http://www.ropid.cz/o-systemu/zrizovaci-listina-organizace-ropid__s177x929.html ), a která má pod bodem 11. “Předmětu činnosti” zahrnuty “Činnosti související s projekty organizace veřejné dopravy včetně telematických řešení.” – mezi ty lze vytváření podmínek pro dopravu cestujících s dětskými kočárky i vozíčkářů (s nimiž počítají “Smluvní přepravní podmínky PID” = viz: http://www.ropid.cz/tarif/smluvni-prepravni-podminky-pid-(metro,-tramvaje,-lanova-draha,-autobusy,-plavidla)–(vc.-vsech-dodatku)__s189x310.html i “Tarif PID” = viz: http://www.ropid.cz/tarif/tarif-pid__s189x350.html ). Tato instituce má veřejně dostupné internetové stránky, které v “menu” nabízejí i rubriku “Podněty a připomínky” (= viz: http://www.ropid.cz/form.php ), kde je přímo nabízen “formulář” vydávaný za “Jediný správný způsob jak podat oficiální podnět, stížnost nebo připomínku je přes tento formulář, nebo přes oficiální e-mailovou adresu organizace (ropid@ropid.mepnet.cz).” – pokud se tedy autorka textu na “Dopravním webu” považuje za “aktivistku za práva kočárků”, má možnost využít zmíněné možnosti k uplatnění skutečně “oficiálního” podnětu, navrhujícího urychlení aktivace výtahu pro širší veřejnost ve stanici metra “Opatov”: jaký účinek by takové “podání” mělo, je samozřejmě otázkou, ale bylo by určitě užitečnější, než autorkou textu zmíněný dotaz učiněný u “jednoho z pořádajících pánů”, protože pokud se autorka domnívá, že “neznámý úředník se alespoň zamyslel nad naší stanicí”, pak se samozřejmě zcela jednoznačně mýlí, neboť ten na “rozhovor” s ní i na jeho předmět v nejblíže následující minutě okamžitě a natrvalo zapomněl.
  A na (spíše řečnickou) autorčinu otázku “A může mi někdo vysvětlit, proč se to vše dělo ve všední den po poledni?” lze logickou a “průhlednou” odpověď snadno nalézt například na “Oficiálních internetových stránkách městské části Praha 11” v “Aktualitě z Prahy 11” zveřejněné pod titulkem “Slavnostní zahájení provozu výtahu na stanici metra Háje” (= viz: http://www.praha11.cz/cs/jizni-mesto-zije/aktuality-z-prahy-11/slavnostni-zahajeni-provozu-vytahu-na-stanici-metra-haje.html ), kde se m.j. píše, že: “… Jak jsem již avizoval v článku Slavnostní otevření pohyblivých schodů ve stanici metra Háje, v pátek ve 13:00 proběhlo slavnostní přestřihnutí pásky k výtahu pro bezbariérový přístup do stanice metra Háje. Akce se kromě zástupců pražských vozíčkářů účastnili 1. náměstek primátora ing. Karel Březina, generální ředitel DPP Martin Dvořák, senátor PhDr Milan Pešák a starosta Dalibor Mlejnský. …” – zjevně tedy nešlo o obyčejný “všední den po poledni”, ale o PÁTEK po poledni, což (jak známo) všem zúčastněným umožňuje všem zúčastněným využít nadcházejícího víkendu už od cca pátečního poledne k příjemnějším aktivitám, než je například “úřadování v kanceláři”, či jiné rozhodně méně příjemné činnosti.
  A jen pro pořádek ještě ocituji další odstavec z textu zveřejněného na www stránkách MČ Praha 11: “… Výměna eskalátorů měla proběhnout ve stanici metra Háje již v roce 2008. Kvůli nedostatku financí byla ale odsouvána na pozdější období a realizována až nyní a současně tak mohla být rozšířena o bezbariérové zpřístupnění pomocí šikmého výtahu. …” – k tomu už asi není co dodat.

 • Napsal Markéta Fillerová, 17. 2. 2011 @ 0:22

  Pražan: Děkuji za rady. Oficiální cestou jsem to už samozřejmě zkoušela. Zaslala jsem několik dotazů na Ropid, Dopravní podnik i radnici Prahy 11. S vcelku mizivou reakcí. Předělání výtahu prý není v plánu, protože není zájem veřejnosti… takže jsem se rozhodla je vyvést z omylu a poukázat na to, že veřejnost zájem má – ale k ničemu jí to není… Takže jsem se původně chtěla zeptat osobně všech těch přítomných pánů, ale odradila mne od toho usínající dcera – a ta má přeci jen přednost před politikou (a výstavba nového výtahu bohužel politikou je).

 • Napsal -fn-, 17. 2. 2011 @ 17:13

  Ještě drobný postřeh – valná část nově budovaných výtahů (ne-li všechny) je dimenzována POUZE na invalidní vozík. Takže například cestu s jízdním kolem musíte v rámci podpory cyclistiky absolvovat po schodech. Nevím, nejsem cyclista, mám starší a asi těžší kolo, takže mě vždy přepadne urřitá obava, zda unaven jízdou ještě zvládnu vynést dopravní prostředek na chromých zádech. Naštěstí jezdím jen občas. Do výtahu jsem se sice tak tak vešel, po chvíli ukládání všeho do optimální polohy, ale pak jsem se dočetl, že do nej vůbec s kolem nemám lézt. Jak to asi řeší maminky s většími kočárky, jaký jsme jako děti též užívali – zda pošlou kočárek a samy vyjdou pěšky, nebo se tam přeci jen vejdou – je mi záhadou; možná je kolo delší než kočárek. Nevím, ale zejména tam, kde není daným směrem možný jiný výstup (kde může člověk s přispěním druha výtah oželet a použít schodiště), by to stálo za úvahu, než se postaví něco tak omezujícího jako třeba na Budějovickém náměstí (na hlavním nádraží jsem se myslím vešel lépe). Přece když už se hloubí šachta, mohlo by se to udělat pořádně, aby z toho mělo užitek co nejvíc lidí.

 • Napsal Pražan, 18. 2. 2011 @ 8:47

  Ad “Markéta Fillerová” = 17.02.2011 – 0:22:
  Zveřejnění Vašich povzdechů na “Dopravním webu”, byť jejich čtenáři s Vámi většinou logicky patrně soucítí, Vám ovšem ke změně situace těžko pomůže, protože “kompetentní” osoby, domnívám se, texty na “Dopravním webu” zveřejněné asi nečtou: zkuste tedy spíše “stížnost” – třeba nejdříve i formou osobního dopisu, a pak třeba i “otevřeného dopisu” (něco takového v současné době jistě rád zveřejní minimálně pražský “bulvár”) radnímu pražského Magistrátu Karlu Březinovi (Karel.Brezina@cityofprague.cz), který má, jak známo, jako současně i 1. náměstek primátora na starosti dopravu v Praze a je i předsedou dozorčí rady DPP: připouštím ovšem, že reakce asi bude opatrná a nebude rychlá, protože zpochybnění způsobu posledních voleb v Praze ke “stabilitě” fungování pražského Magistrátu určitě pozitivně nepřispívá …

  Ad “-fn-” = 17.02.2011 – 17:13:
  Pokud jsem to pochopil správně, nešlo v případě stanice metra “Háje” o “klasický” (“svislý”) výtah, ale spíše o jakousi “stoupací plošinu” souběžnou s eskalátory = “šikmý” výtah, který ovšem také asi není pro dopravu jízdních kol vyhovující: to samozřejmě nic nemění na skutečnosti, že obecně jsou plošné rozměry i kapacita těchto zdvihacích zařízení nedostatečné, a tedy nevytvářející řádné podmínky pro některé skupiny dosavadních i potenciálních dalších uživatelů VHD – za absurdní považuji chystanou přestavbu stanice metra “Národní třída”, související s megalomanským (ale Pražanům přitom de facto k ničemu neužitečným) záměrem zástavby proluky nad ní (“posvěceným” zlotřilým Bémem), kdy místo prioritního vybudování řádného v původní koncepci uvažovaného druhého výstupu ze stanice (někam do prostoru křižovatky Vodičkovy a Lazarské ulice) na náklady investora zástavby, sloužícího i jako přechodná náhrada za přestavovaný vestibul u OD “Máj”, umožňující zachovat provoz stanice po celou dobu stavby, bude jako jakási minimální pochybná “úlitba Pražanům” zřízen jen nějaký paskvilní nekapacitní výtah pro ty, kdo nemohou regulérně využívat eskalátorů v jejich dosavadní poloze.

 • Napsal Pražan, 21. 2. 2011 @ 15:09

  Jen na “doplnění” původního textu:
  http://www.dpp.cz/dopravni-podnik-otevrel-novy-bezbarierovy-pristup-do-stanice-metra-haje/
  – tato “aktualita” byla zvečejněna na www stránkách DPP “už” dne 21.02.2011 …

 • Napsal Markéta Fillerová, 24. 2. 2011 @ 14:30

  -fn- Tak jsem výtah konečně vyzkoušela a můžu potvrdit, že se tam kolo normálních rozměrů bez problémů vejde (vlastně tam můžou jet i dva kočárky najednou, takže by tam šly i dvě menší kola). Dokonce ani není tak pomalý jako obvyklé šikmé výtahy – má rychlost skoro stejnou jako eskalátor. Jen kdyby ho bývali postavili na opačné straně nástupiště… chjo…

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*