7 052 přečtení
Úno 13 2011

Oslava bezbariérového výtahu na metru Háje

Bezbariérová MHD? Doopravdy?

Po dlouhém čekání se konečně dostavěl výtah na stanici Háje. A jeho kolaudace proběhla s plnou parádou. Primátor, tisk, občerstvení. Vlastně jsem slavnost neviděla, stačilo se však podívat na přípravy.

Počasí bylo celý den divoké a ani se mi nechtělo vyjet z domova. Dcerka má navíc zvyk usínat okolo poledne a celá akce začínala přesně v jednu hodinu. Nakonec jsem se odhodlala, dala Fanynce svačinu, teple ji zabalila do kočárku a vyrazily jsme. Cestou jsme potkaly jinou maminku s kočárkem a kupodivu se daly do řeči. Dokonce došlo i na vyměňování telefonních čísel – to už bude moje druhá známá na tomto sídlišti, jupííí. Měla jsem ještě spoustu času, zašla jsem tedy nakoupit a až poté jsme dojely na metro.

Tam už se chystala velká sláva. Všude zmatek, kravaťáci, chlebíčky, motající se lidi. Dva vybraní invalidé se střídavě vozili nahoru a dolů novým výtahem (asi zkouška na slavnostní otvírání). Vypadali šťastně jak děti na kolotoči. Jeden z pořádajících pánů se postavil do mé blízkosti a díval se patřičně hrdě. Zamířila jsem tedy k němu a zeptala se ho, kdy se plánuje stanice Opatov – když Háje už jsou hotové. Překvapeně se na mně zadíval a řekl, že to nemá tušení. A že by to bylo strašně drahé. Tak jsem ho upozornila, že na Opatově už výtah je – stačí ho trochu upravit a zpřístupnit veřejnosti. Zakoktal se, že výtah je služební, neodpovídá drážním předpisům a je přístupný jen na průkazku. Z celého rozhovoru vyplynulo, že výtah je vlastně připraven k provozu – musela by se ale vyčistit přístupová cesta, deaktivovat tlačítka do jiných podlaží (přístup pouze s klíčem) a zabezpečit pár drobností. Celkem by to stálo zlomek ceny právě dodělaného výtahu na Hájích. Nechat vybudovat nový výtah stojí milióny a trvá měsíce. Zprovoznit stávající výtah by stálo několik desítek tisíc a trvalo maximálně měsíc. Prosadit tuto variantu by trvalo léta a dost možná i stálo další tisíce na úplatcích.

Zpřístupňování MHD vázne rozhodně více než kampaň před komunálními volbami.

Rozhovor mě trochu dopálil a chtěla jsem si počkat i na primátora Prahy. Pak jsem se ale podívala do kočárku. Fanynka si mnula očička, zívala a tvářila se celkově rozmrzele. Uvědomila jsem si, že touto dobou už bývá po obědě a chystá se spát. V mé duši bojovala zodpovědná matka s aktivistkou za práva kočárků. Vyhrála matka… přestala jsem čekat na politika, otočila jsem kočárek a vydala se k domovu. Domů jsme to stihly těsně před další dešťovou přeháňkou. A vlastně do dopadlo velice dobře. Na metru stojí nový výtah, neznámý úředník se alespoň zamyslel nad naší stanicí a já měla v telefonu číslo na novou možnou kamarádku.

Jen jednu věc moc nechápu – proč se dělala taková sláva kvůli jednomu novému výtahu. Že by postavení výtahu byla taková fuška, že se musí slavit s nejdůležitějším mužem Prahy? A může mi někdo vysvětlit, proč se to vše dělo ve všední den po poledni? Tou dobou se mohou přijít podívat (a případně kritizovat či chválit) jen maminky na mateřské, důchodci, bezdomovci, nezaměstnaní a ti, co si na to speciálně vzali dovolenou…. trošku zbabělé, ne?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.5/5 (11 votes cast)
Oslava bezbariérového výtahu na metru Háje, 2.5 out of 5 based on 11 ratings
Share


Autor:


Leave a Reply

7 komentářů

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*