7 162 přečtení
Led 20 2011

Nový tramvajový systém v Polsku? Možná v jiný čas…

V Polském Plocku byl připravován nový tramvajový systém. Plánována byla zatím jedna linka o délce přes deset kilometrů. Plock má 126 000 obyvatel a je průmyslovým městem. Nachází se zde jedna z nějvětších Polských rafinerií. Tramvajová doprava zde nemá tradici, ale úvaha postavit zde tramvajový systém již byla velmi daleko. Některé prameny tvrdí, že podobně jako v jiném Polském městě Olštýně chtěli také radní v Plocku tramvaj na pneumatikách – systém translohr.

O zájmu dodat do Plocku tramvaje (těch mělo být poptáváno celkem 10) píše například i česká firma Škoda Transportation v posledním čísle podnikového časopisu Škodovák pro rok 2010.

Znázornění jednotlivých etap výstavby systému

Kartami ale zamíchaly volby. Nový primátor města 18. ledna 2011 prosadil ukončení projektu z důvodu jeho nepotřebnosti a finanční nákladnosti. Celé rozhodnutí o konci projektu, který byl velice blízko realizace (údajně již probíhala dílčí výběrová řízení) padlo poměrně náhle. Faktem je, že prosazovaný systém Translohr nepřináší oproti klasickým tramvajím prakticky žádné výhody a jeho stavba je nákladná. Navíc dopravní situace ve městě není tak akutní, aby musela být řešena stavbou tramvajového systému. Na druhou stranu všeobecně platí, že tramvajový systém dělá v očích veřejnosti (např. lidí kteří projíždějí)  z obyčejného města město podstatnější.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
Nový tramvajový systém v Polsku? Možná v jiný čas…, 2.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


7 komentářů

 • Napsal -FN-, 20. 1. 2011 @ 23:40

  On ten systém hlavně nepřináší moc výhod oproti autobusům – stejná energetická náročnost jízdy na pneumatikách, kterou lze vyvážit rekuperací (to by ovšem řešil i trolejbus), vyšší nároky na stavbu (trolejbus opět vyjde levněji), autobus má možná i klidnější chod (nedostává se do nesouladu odpor pneumatik s odporem vodicí kolejnice). Takže pokud teď odvolali stavbu pneutramvaje, třeba bude později šance na stavbu klasického systému tramvaje na kolejích bez nutnosti náročné “przebudowy”. Pneutramvaj sice vypadá lépe než autobus/trolejbus, funkčně je ale velmi podobná a její výhodou je pouze zhruba o polovinu vyšší kapacita proti kloubové verzi. Náklady na vyšší počet řidičů ovšem možná vyváží snížené náklady na údržbovou četu pro vodicí kolejnici. Možná by mohli zkusit ten trolejbus, pokud chtějí aspoň nějaké (levné) zlepšení.

 • Napsal arj, 21. 1. 2011 @ 9:48

  Tady mi něco nehraje:
  2.odstavec: O zájmu dodat do Plocku tramvaje (těch mělo být poptáváno celkem 10) píše například i česká firma Škoda Transportation
  versus prostředek 3.odstavce:
  prosazovaný systém Translohr (údajně již probíhala dílčí výběrová řízení)

 • Napsal Michal Skala, 21. 1. 2011 @ 10:54

  arj: Nejsem autorem článku, ale já v tom citovaném tvrzení nevidím rozpor. Proč by Škodovka nemohla mít zájem dodat svoje výrobky někam a proč by zároveň nemohla proběhnout dílčí VŘ např. na dodavatele trakčních zařízení nebo dokonce jen třeba zastávkových označníků, asfalt a pod. :-)?

 • Napsal Štěpán Esterle, 21. 1. 2011 @ 12:12

  On totiž systém Translohr má pouze jediného dodavatele – firmu Lohr. Já sám chápu škodovky zájem o dodání tramvají tak, že translohr byl pouze snem politiků, ale do soutěže na realizalizaci padly i nabídky na stavbu klasické tramvaje.

  Možná i kvůli tom, že se ve městě uvažovalo pouze o systému Lohr z dílny jedné firmy celý tento projekt nové zastupitelstvo odpískalo.

 • Napsal Peter, 21. 1. 2011 @ 13:27

  Výberové konanie už naozaj aj prebiehalo, a to na stavbu celého systému električky na kľuč, teda projekt, technológia, výstavba trate a dodávka vozidiel… všetko v jednom. Takže mohol sa prihlásiť aj Translohr, a v nejakom konzorciu s niekým (stavebnou firmou) sa chcela prihlásiť aj Škoda.

 • Napsal arj, 21. 1. 2011 @ 15:50

  Peter, díky za vysvětlení – tohle na moji otázku odpovídá.

 • Napsal Kubik, 23. 1. 2011 @ 22:00

  Na tomto příkladu je zcela zřejmé,že nejen v Polsku chybí kontinuální koncepce veřejné dopravy.Jeden gubernátor tramvaje chce ,druhý gubernátor nikoli viz i Gliwice.Jak to vypadá s Olštýnem?To asi dopadne stejně,že?A že ta výběrová řízení také nebyla zadarmo asi pánům nevadí,vždyť i na nerealizovaném projektu se dá zbohatnout.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*