5 705 přečtení
Pro 29 2010

Nově otevřené úseky metra a tramvajových tratí v prosinci 2010

Tyto 2 klasické linky v Mulhouse dostaly vlakotramvajovou sestřičku

Krátké zprávy ze světa metra a tramvají. Článek nabízí především mapu,  ve které uvidíte nově otevřené zmapované tramvajové tratě. Otevíraly se úseky metra v Asii i Evropě. Tramvajové tratě přibyly především ve Francii a německy mluvících zemích.

Metro se staví vydatně. Čínská velkoměsta pokračují ve své zběsilé výstavbě, která prozřetelně zajišťuje, že většina bohatnoucího obyvatelstva stále bude používat MHD, což je obdivuhodné. V turecké Burse prodloužili linku 2 sympatické rychlodrážní tramvaje vedené většinou uprostřed tělesa dálnice. Tato rychlodráha je zřejmě o dost levnější než podzemní metro.

V Toulouse otevřeli nový tramvajový systém. Jediná linka má zatím jedenáctikilometrový úsek, který se v blízké budoucnosti má prodlužovat do centra města. Máme se z čeho poučit, jak se mají stavět tramvaje. Na této stránce je fotogalerie z podnětnými popisky v češtině.

V Mulhouse ke dvěma klasickým linkám přibyla ještě jedna vlakotramvajová, která využívá železnici a poté původní tramvajové úseky ve městě. Končí až na hlavním nádraží, ke kterému dojede jako tramvaj a ne jako vlak, jak by mnohé napadlo. Následuje video ze zkušebního provozu.

A pro zájemce ještě video zachycující transport vozidla ulicemi a nakolejování ve vozovně.

V Curychu jsem sice nenašel ten konkrétní v prosinci otevřený úsek, ale ze satelitních snímků je vidět, že těch rozestavěných tratí tam nemají úplně málo. Například mají novou trať na letiště. Tolik tramvajových tratí si mohou dovolit možná i kvůli tomu, že nemají metro, do kterého by museli hodně investovat a tak jim vedle páteřního S-bahnu zbydou peníze na tramvaje.

Následuje tedy to nejdůležitější a to mapa. Nebojte si jí přiblížit a v klidu detailně prohlédnout (nejdřív oddálit, mapa evidentně neví, jaké místo má zobrazit, tak se přiblížila na střed mapy). Dalo mi to hodně práce 🙂 Prodloužení metra jsem většinou ani nehledal, protože na google earth ještě nemá tak dokonalé satelitní snímky aby bylo vidět pod zem 🙂 Zato s tramvajemi jsem si hrál.

Stáhněte si KML soubor do programu Google Earth Systémy Metro – tram – 12-2010

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (5 votes cast)
Nově otevřené úseky metra a tramvajových tratí v prosinci 2010, 4.8 out of 5 based on 5 ratings
Share

Seznam linek jsem čerpal z http://www.urbanrail.net
Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


7 komentářů

 • Napsal Ivo, 29. 12. 2010 @ 22:54

  Nádhera. Díky.

 • Napsal Vašek Kříž, 29. 12. 2010 @ 23:15

  Není zač. Jako mě to mapování tramvajových tratí vždycky bavilo. Akorát u těch čerstvě otevřených bývá problém, že ještě nejsou vidět na satelitních snímcích. Myslím, že tyhle články mohu vydávat pravidelně, ale asi příště zůstanu jen u tramvajových tratí. Kdybych tak měl víc času.

 • Napsal Michal Skala, 30. 12. 2010 @ 14:22

  Teď teprve vidím, že po přiblížení města s novým provozem na přiložené mapě jsou zobrazeny i jednotlivé nové tratě. Skvělá práce !!!

 • Napsal arj, 1. 1. 2011 @ 23:06

  V Curychu … rozestavěných tratí tam nemají úplně málo. Například mají novou trať na letiště

  Vášo, ukazuje se, že hledání přes Google je sice dobrá zábava, ale není úplně přesné. Tramvajová trať č. 10 na curyšské letiště je v provozu už někdy od ??? – v každém případě jsem se s ní svezl v době fotbalového mistrovství. Kdybych tušil, jak sem vkládat fotky, tak bych i doložil.

  Tolik tramvajových tratí si mohou dovolit možná i kvůli tomu, že nemají metro, do kterého by museli hodně investovat a tak jim vedle páteřního S-bahnu zbydou peníze na tramvaje

  Kolik tramvajových tratí si mohou dovolit v Curychu? Oni jich mají tolik, jako v našich městech se srovnatelným počtem obyvatel?
  A co se týká neexistence curyšského metra, tak to je důsledek referenda – dokonce si myslím, že ho občané odmítli dvakrát (poprvé někdy 1975, znovu kolem 1990). Takže místo městských vlaků zakopali na mnoha místech předměstské vlaky a dokonce i tramvaje …

  V každém případě všem hodně dobrý rok 2011

 • Napsal Vašek Kříž, 2. 1. 2011 @ 12:53

  Arj: Co se Curychu týče, byla to doopravdy spíše má úvaha, než něco ověřeného. Takže děkuji za nové informace a konstatuji, že odpovědi na otázky neznám. V Pražském měřítku však jako novou považuji tramvajovou trať i 10 let starou, protože jich doopravdy moc nemáme.

 • Napsal arj, 5. 1. 2011 @ 10:02

  Vášo, tak mi ta naše diskuse nedala a podíval se na různé oficiální i fandovské stránky curyšských tramvají.
  Na stránkách “Glattalbahn” (to je mimo jiné trať na letiště) – http://www.vbg.ch jsem se dočetl, že první úsek Messe/Hallenstadion – Glattpark – Auzelg byl otevřen v prosinci 2006, úsek Glattpark – Letiště v prosinci 2008. Mimochodem, fotky na Earth-Google jsou datované 5/10/2008, takže zhruba 2 měsíce před zprovozněním.
  S novým jízdním řádem 2011 (tedy od 12.12.2010) uvedli do provozu další úsek od konečné Auzelg přes Walliselen a Dübendorf k nádraží Stettbach.
  Na stránkách VBG (“dopravního podniku oblasti Glattal”, který patří kantonu + sdružení obcí) je pak mnoho dalšího zajímavého … a z hlediska diskusí na DW mne zaujala historie stavby “Meilensteine”:
  – 1990 – první úvahy (jinde v textu se píše už o konci 80.let)
  – 1995 – zahrnutí do územního plánu kantonu
  … pak léta různých žádostí, projektování atd
  – 2004 – první výkop na stavbě 1.etapy
  – 2006 – zahájení 2.etapy, 12/2006 zprovoznění 1.etapy
  – 2008 – zahájení 3.etapy, 12/2008 zprovoznění 2.etapy
  – 12/2010 zprovoznění 3.etapy
  Takže to taky nebylo “hned”, ale 20 roků …

  Švýcaři jsou pak také známé svým dokonalým přístupem k penězům a protože ve Švýcarsku je toho utajeného minimum (aspoň co se týká veřejných financí), takže druhá zajímavá informace je z rubriky “Bauherrschaft und Finanzierung”:
  délka trasy 12,7 km
  náklady stavby 652 mil CHF
  z čehož mi vychází 50 mil CHF na 1 km. Přepočteme-li to na české koruny (kurs 1:20), je to 1
  miliarda Kč, v eurech (dlouhodobý kurs 1 €=1,5 CHF) je to cca 35 milionů – tedy skoro 2x víc než nové tramvajové systémy ve Francii a více než trojnásobně než kolejové trolejbusy.

 • Napsal Vašek Kříž, 5. 1. 2011 @ 18:09

  Arj: Děkuji za vyčerpávající informace pane kolego 🙂 Myslím, že by z toho mohl být pěkný článek. Stačí do něj přidat pár videí a fotek. Rádi bychom tu na dopravním webu viděli víc článků a častěji. Uděláte z toho komentáře článek?

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*