6 868 přečtení
Lis 25 2010

V Rusku byla představena převratná tramvaj

Na výstavě se plánovalo

V pátek 19.11.2010 byla ruským představitelům měst předvedena na 4. mezinárodní výstavě “Транспорт России” (Doprava v Rusku) převratná tramvaj. Není moc hlučná, neprodukuje vibrace, prý je levnější, protože nepotřebuje koleje. Komunální politici hýkají nadšením, ruskojazyčné zprávy chrlí desítky informací, jak už se “TO” bude stavět.

Translohr ve francouzském městě Clermont-Ferrand

Asi by bylo vhodné nejprve říci, co je to za onen převratný vynález, který má mít všechna pozitiva tramvají a naopak nemá mít žádná negativa. Jedná se o, našim čtenářům jistě známý, systém Translohr.

Po několika dnech sice politici stále nové tratě staví, jak na běžícím páse, ale naopak z dopravních podniků se již začíná ozývat vlna odborné kritiky. A to ať již o ne zrovna spolehlivém provozu i v oblastech, kde je starost o stav infrastruktury o tisíc procent lepší, jak v Rusku, ale také začíná pochybnost, jakým způsobem bude zajišťován provoz v zimě, kdy trasu pokryje nejen sníh, ale i led.

Zatím jako první z měst “odpískalo” realizaci město Jaroslavl, Moskva však ústy představitelů tratě horečně “staví” dál.  Zde se naopak politici chlubí, jak uzavřou trolejbusové tratě v centru města (tramvaje již byly z centra vypuzeny na okraj), aby se ulevilo zácpám …

Skutečnou realitu si asi dokážeme představit všichni. Roky se o novém systému bude mluvit, pod záminkou jeho výstavby se přestane investovat do stávající infrastruktury, která se buď pro samou zchátralost zcela zruší nebo její obnova do alespoň přijatelného stavu, bude stát ohromné peníze. Ti, kteří si dnes v tisku velkoryse plánují, již dávno ve svých funkcích nebudou, tudíž nebude už ani koho zvát k odpovědnosti. Možná se někde i postaví pilotní projekt, třeba i s vytápěnou vozovkou, aby se ukázalo, že to jde. Ale to bude nejspíše vše, co se stane.

Závěrem si však položme otázky: Neznáme podobné postupy i u nás? Neupínáme se k podobným projektům na úkor toho, že nám uniká reálná současnost?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (11 votes cast)
V Rusku byla představena převratná tramvaj, 4.7 out of 5 based on 11 ratings
Share


Autor:


3 komentáře

  • Napsal -fn-, 25. 11. 2010 @ 19:19

    K otázkám autora: Jistě je to často tak. Na jedné straně je podle mě dobré mít vizi, zejména pokud někde vládne neutěšený stav, který nelze zlepšit stávajícími prostředky. Na straně druhé nelze zapomínat na údržbu, možnosti vylepšení a co nejvyšší využití toho, co už máme. Stavíme nové dálnice, aniž bychom uměli udržovat dnešní silnice a část dopravy převést jinam. Plánujeme rozsáhlé přeložky tratí, jejichž účelem není kupodivu přiblížení vlaků poptávce, nýbrž jen úspora pár minut, které hravě ztratíme jinde, protože se nedíváme na systém jako celek, neumíme využívat mezních fyzikálních možností tratí a vozidel a podobně. Přitom někdy současně zhoršíme nabídku potenciálním uživatelům…

    K systému: Něčím takovým jsem jel v Itálii a řekl bych, že spíše kombinuje nevýhody obou prostředků – vysokou spotřebu energie a nižší stabilitu, obé vlivem jízdy na pneumatikách, a  nemožnost odklonu vlivem fixace na dráhu. Populistickému tvrzení o uvolnění místa pro auta náhradou trolejbusů autobusy asi nemá cenu oponovat, úsudek si každý udělá sám.

    Specifikem je Praha, která si “nahrabala” dost peněz na to, aby okázalou stavbu realizovala – bez ohledu na účinnost, navzdory odborné oponentuře, s tichým souhlasem podřízených institucí. Ovšem, nijak nevybočuje z řady v tom, že utracené a následně už pořád vydávané peníze budou “zatraceně” chybět na udržení toho ostatního potřebného provozu, o přiměřeném rozvoji infrastruktury nemluvě.

Odkazy k příspěveku

  1. Dopravní web » Nový tramvajový systém u Benátek — 25. 12. 2010 @ 21:52

  2. Dopravní web » Tramvaj na pneumatikách v nesnázích — 2. 1. 2012 @ 11:08

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*