7 199 přečtení
Říj 08 2010

Otevření trolejbusové tratě v Praze

Trolejbus 8 Tr na zastávce Orionka

V pátek 8.10.2010 byla v Praze otevřena nová trolejbusová trať. Stalo se tomu v místě, odkud před 38 lety (15.10.1972) odjel poslední trolejbus na pravidelnou linku č. 51, na Strahov, do zastávky Stadion jih.

Chtělo by se vykřiknout: „Modří již vědí!“, ale sluší se doplnit i pro ostatní, že ona trolejbusová trať není o mnoho delší, jak samotný trolejbus a co víc, nikdy žádný cestující se po ní nesveze. Jedná se o pomník trolejbusové dopravy v Praze, která byla neuváženě zrušena právě před 38 lety a právě z místa nyní odhaleného pomníku vyjel, poslední trolejbus na svojí pravidelnou linku. Pomník, který vznikl z iniciativy městské části Praha 10, symbolizuje trolejbusová zastávka s komunikací opatřenou tehdy typickou pražskou dlažbou – tzv. kočičí hlavy a čtyřmi původními trolejbusovými sloupy. Samozřejmě nechybí již zmíněných cca 20m trolejového vedení. U příležitosti slavnostního aktu zde byl vystaven muzejní trolejbus ŠKODA 8 Tr, který na poslední pražské lince opravdu jezdil.

Úpravu bývalé konečné trolejbusu financovala z velké části společnost Sekyra Group, developer přilehlého bytového komplexu. Dvě stě tisíci korunami přispěla také městská část Prahy 10.

Na akci bylo opravdu živo

Návrat trolejbusů do Prahy?

Prakticky hned po ukončení trolejbusové dopravy bylo jasné, že se jednalo o neuvážený krok. Leč politické rozhodnutí bylo jasné, ostatně dodnes tomu u obdobných rozhodnutí není jinak.

První skutečně hmatatelný návrat trolejbusů do pražských ulic se odehrál na počátku 90. let, kdy byla vypracována projektová dokumentace, vznikla organizační jednotka DP – Trolejbusy a dokonce byly dodány 4 trolejbusy. Z velmi reálného záměru na zavedení trolejbusové dopravy sešlo, trolejbusy postupně přešly do Ostravy, na projekty postupně padal prach, až je odnesla velká voda …

Druhý návrat byl reálný na přelomu tisíciletí. V době, kdy se staly autobusové (a dříve i trolejbusové) garáže Dejvice nadbytečnými, se nabízela možnost zatrolejování frekventovaných autobusových linek na levém břehu Vltavy. Bohužel tyto záměry nepřerostly nikdy stádia úvah a tak developeři a velké stavební firmy nadiktovaly rozvoj této části Prahy úplně jiným směrem.

Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu

Dnes se v podstatě o trolejbusy zajímá pouze občanské sdružení Společnost pro pražskou trolejbusovou dopravu. Ač ještě nedávno v části odborné veřejnosti svítila jakási jiskřička naděje, že by se i prostřednictvím této skupinky nadšenců mohly ledy hnout kupředu, dnes i úst samotných aktivistů zaznívá pouze skepse. Údajně naprosto schází jakákoli politická podpora a zájem. Prý i strany, které by se logicky jevily jako podporovatelé této dopravy, by raději viděli diskutabilní plynofikaci MHD, popřípadě cyklostezky, jak trolejbusy.

Přesto kratičká trolejbusová trať na Orionce není jedinou existující trolejbusovou tratí v Praze. První a dokonce i „provozní“ trať najdeme v muzeu MHD ve Střešovicích. Druhou, ale také pouze ve formě památníku, najdeme na Hanspaulce u Matěje, v místech, kde jezdily první pražské trolejbusy.

Pomník první trolejbusové tratě z roku 1936 na Hanspaulce

Video ze slavnostního odhalení zastávky na Orionce:

Pražské trolejbusové pomníky:

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (5 votes cast)
Otevření trolejbusové tratě v Praze, 4.6 out of 5 based on 5 ratings
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*