7 442 přečtení
Říj 07 2010

15T vyjelo napopatnácté 15 minut po patnácté a…

15T po ujetí patnácti metrů s cestujícími na Florenci...

Tak nám vyjelo patnáctéčko! V úterý 5. října 2010. Radní pro dopravu Šteiner prohlásil, že je to milník pražské MHD. Já ale nepíšu proto, abych vám převyprávěl dlouhou pohádku o schvalování, či technicky tu hračku popisoval. Měl jsem tu čest být na slavnostní první jízdě pro cestující, kterou doprovázel stejný chaos a neuvěřitelný nepořádek jako celou dopravu v Praze.

15T – tedy mladší sestra “starého železářství” bude do Prahy dodána v počtu 250 kusů. Můj pohled na tramvaj je spíše optimistický. Názory se přirozeně různí od radikálních „tétrojkařů“ až k těm co by staré tramvaje hned sešrotovali. Třicetimetrová kráska měla jezdit s cestujícími snad už před rokem a půl a pořád se to nějak protahovalo. Pořád jsem říkal: „vyjede před komunálními volbami“. A co se nestalo.

Na pražské Florenci, nedaleko pomyslného hrobu nádraží Těšnov pohřbená magistrálou, se nachází zapomenutá tramvajová smyčka používaná v osmdesátých letech linkou 15. Právě na tomto místě se jednoho zamračeného úterý dějí podivné věci. Na smyčce je zaparkovaná tramvaj, kolem ní se motají desítky šotoušů, novináři s mikrofony a kamerami, lidé z dopravního podniku (i pan ředitel) a plzeňské škodovky, dokonce i sám architekt Ing. Patrik Kotas. Bohužel tu ale najdete i člověka, kterého byste doopravdy potkat neměli – nejlepšího radního pro dopravu, kterého kdy Praha měla – Radovana Šteinera.

Dostáváme informaci, že tramvaj se zanedlouho vydá na trasu linky 24 ve směru Kubánské náměstí a první cestující tudíž nabere na zastávce Bílá labuť. Na to nespoléhám a vyčkávám, co bude dál. Na zastávku Bílá labuť se přesouvají méně průbojní šotouši a zájemci o svezení. Schyluje se k odjezdu a tramvaj se plní kravatami, kamerami i šotouši přímo ve smyčce. Ve vstupu zájemcům nikdo nebránil. Dveře se zavírají. V krátkém proslovu pana radního padají slova o milníku v pražské MHD.

... přijíždí do první zastávky Bílá labuť a...

Tramvaj se drncajíc dává do pohybu a já se těším, až si přistoupí mí kamarádi. Když tu náhle co se děje. Zastávka Bílá labuť – přibrzďujeme a dveře se neotevírají. Naštvané obličeje zájemců koukají. Na všech ostatních zastávkách se ale staví, překvapení cestující nevědí, zda mohou nastoupit a případně se diví, že si je novináři natáčí či s nimi dělají rozhovor. Někteří pravděpodobně ani netuší, že až dnes je to ten den D. Byli naopak i tací, co se svezli z ulice do smyčky na Kubáni. Zdá se, že vypravit fungl nové vozidlo je jedna z mála možností jak konvertovat kaštany na šotouše a přinutit je měnit svou trasu podle neobvyklých vzorců. Na Kubáni byla tramvaj pod palbou fotoaparátů dvaceti šotoušů naráz. Taky už konečně dorazili ti novináři, kterým se na Bílé labuti ujelo.

...nakonec pózovala i ve tmě na konečné v Radlicích. Foto: 3x Tomáš Matoušek

Já si nemohu pomoci, ale projetí zastávky (vozidlem označeným jako linka 24, která v ní staví) mě usvědčilo v domněnce. Základním pravidlem všeho je, že ve všem je „strašnej bordel“. Později totiž radní Šteiner odpověděl na otázku novinářů, proč že se tam nestavilo. Prý:  „Bylo tam moc lidí“ ale těsně před tím vyjádřil spokojenost s tím, že o jízdu byl zájem. To, že se nezastavilo tam, kde bylo nejvíc zájemců, je věc jiná. Docela legrační příhoda, že?

V tomhle městě se ale dějí i horší věci než projíždění zastávek, změna termínu poslední vzpomínkové jízdy starého ruského metra či chaotický den otevřených dveří na dálničním okruhu. A to věci, které budou mít negativní vliv na desítky let dopředu: Opravuje se ulice a zpacká se všechno, co se dá. Staví se metro tak, že nezkvalitníme a zároveň zdražíme provoz MHD a budeme moci nadávat pouze na ty, co to způsobili – na politiky. Staví se megasupertunel Blanka, který všechno zachrání tak, že se auta schovají pod zem a nahoře už žádný přece jezdit nebudou a dopravní indukce taky neexistuje. A taky se u nás umlčují odborníci, kteří alespoň nějakým průšvihům mohli zabránit. Je toho bohužel víc a z mého pohledu to nelze nevidět. Je mi to líto.

Lidem jsou předkládány nepřesné polopravdy.

Vystoupil jsem a byl jsem rád, že jsem zase v normální tramvaji s normálními lidmi. Předvolební třešnička se tak pro mě stala třešničkou negativní a potvrdila, s kým jsme měli těch osm let na magistrátu tu čest. Nezbývá než doufat, že ti další budou alespoň o trochu lepší.

Máme bezedný tunel Blanka a metro A do Motola - to je vlastně obojí. Doufejme, že v nesmyslných stavbách noví radní nebudou pokračovat.

PS: Omlouvám se radnímu pro dopravu Šteinerovi. Nepřipouštět diskuzi a dělat si, co se zachce a zrovna hodí – to přeci není v politice nic špatného a neobvyklého.

Pana radního Radovana Šteinera hodnotím jako ve škole:

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.2/5 (9 votes cast)
15T vyjelo napopatnácté 15 minut po patnácté a… , 4.2 out of 5 based on 9 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


2 komentáře

  • Napsal Vratislav Filler, 7. 10. 2010 @ 18:22

    Dobrý! Hlavně ta story s dveřma 😉

  • Napsal gojjim naches, 10. 10. 2010 @ 17:08

    v životě burany na magitrátu Praha nezajímala.Náplavy v DP po zahájení Metra v roce 74 se rozmnožili do všeh vedoucích pozic…Švýcaři cpou kamiony na vlaky a mají menší vlakovou sít,než Česko….

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*