3 233 přečtení
Zář 23 2010

Záznam debaty o veřejném prostoru

Komu patří veřejný prostor v Praze? Jaká je jeho cena? Co uděláme se společným prostorem v následujících čtyřech letech? Předvolební debata kandidátů do vedení Prahy.  Podívejte se na jejich odpovědi na videu!

Své vize představili Zdeněk Tůma (TOP 09), Markéta Reedová (VV), Bohuslav Svoboda (ODS), Karel Březina (ČSSD), Petra Kolínská (SZ).  Komentoval Karel Maier, architekt urbanista. Tady je první video mnohadílného záznamu:

Všiml jsem si toho, že se na tomto webu objevily pochybnosti o smyslu občanských iniciativ potažmo i podpory cyklistické dopravy. Zajímalo by mne: jak vnímáte sdružení Auto*Mat?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.0/5 (1 vote cast)
Záznam debaty o veřejném prostoru, 2.0 out of 5 based on 1 rating
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


3 komentáře

 • Napsal arj, 24. 9. 2010 @ 10:10

  jak vnímáte sdružení Auto*Mat?
  Varianty odpovědí mi připadají trochu jako za “starých časů”, kdy byli občané tříděni podle jejich názoru “Kdo nejde s námi, jde proti nám (a je s ním nutno zatočit)”.

  Já nemám nic proti tomu, že Auto*mat vyjadřuje svoje názory, ani si nemyslím, že jsou to ekoteroristé, ale nemám ani důvod mu držet palce.

  Ale k položené úvodní dvoj-otázce: Komu patří veřejný prostor v Praze? Jaká je jeho cena?
  Komu vlastně patří – spravuje ho “úřad”, kterému velí politici, zvolení různými skupinami občanů. Přestože tito politici před volbami prezentují svůj (velmi obecný) program, nakonec se musí dohodnout s jinými politiky – právě proto, že občané-voliči mají velmi různorodé názory a potřeby.
  Takže třeba vršovický příklad – občané se v internetové anketě vyjádřili (už snad před 2 roky), že chtějí “zlidštit” některé hlavní ulice. Realizace na jedné z těch ulic proběhla letos v létě tím, že tam “úřad” osadil lavičky. Některé v místě, které bylo (stejným úřadem, na základě přání stejných občanů) určeno k parkování, některé u zastávek tramvají (to je dobře, i když asi zbytečné – vršovické tramvaje jezdí v minutových intervalech a sedět při čekání většina lidí nepotřebuje).
  Lavičky však přesto obsazeny jsou – obydlelo je několik bezdomovců … k malé radosti občanů.

  Mimochodem stejně to dopadlo v Karlíně – před 2 lety se osadily lavičky (dokonce s podpisem pana starosty), které obsadili bezdomovci a teď – krátce před volbami – zmizely lavičky a trochu poklesl i počet jejich “obyvatel”.

  Takže takhle lze vyjádřit i “cenu veřejného prostoru”.

 • Napsal Vašek Kříž, 24. 9. 2010 @ 11:09

  Arj: Někdy nevím co udělat pro to, aby mi lidi rozuměli. Prostě mě zajímá přibližný podíl dopravně zaiteresovaných lidí, kteří jsou k iniciativě skeptičtí. Nejde o to jak s těm lidmi zatočit, ale naučit se jak jim to vysvětlit. To se pak dá použít v Auto*Mat aby líp působil. Jeden z klíčových hybatelů dopravou v Praze prostě musí působit užitečně. Prostě věřím tomu, že se věci dají změnit.

  Když jsem s vámi tenkrát mluvil, tak jsem měl dojem, že všechno by jste chtěl v dopravě vyřešit, avšak nevěříte účinnosti skoro žádného řešení. Možná jsem osobně příliš idealistický.

  Taky je někdy těžké dát do ankety všechny možné odpovědi. Někdy prostě nestačí ano – ne. Ale už běží a nebylo by fér jí pozměňovat.

 • Napsal Pražan, 24. 9. 2010 @ 11:29

  Ad “Vašek Kříž” = 24.09.2010 – 11:09:
  Pozor: téměř NIKDY nestačí pouhé “ano – ne”, a pokud chybí i možnost odpovědět aspoň “nevím”, je vždy výsledek průzkumu zkreslenější, než když je možno se k nějaké dílčí otázce nevyjádřit. Navíc nabízená odpověď “jsou to ekoteroristé” je zavádějící: pokud vůbec má být použit termín “ekoterorista” (co to pro koho znamená ???), pak by nabízená odpověď měla znít “považuji je za ekoteroristy” – ale ani takto definovaná odpověď nevypovídá nic o osobě respondenta, tedy o tom, zda s vystupováním a fungováním toho cyklospolku, který považuje za “ekoteroristický”, souhlasí či nikoli, takže pro Vámi vytčený cíl (= ovlivnit vnější působení Auto*Matu) není ani taková odpověď příliš užitečná.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*