3 821 přečtení
Zář 21 2010

Veřejná debata “Doprava v Praze na rozcestí”

V návaznosti na Evropský týden mobility pořádala iniciativa Pražané a Pražanky za MHD moderovanou debatu na téma „Doprava v Praze na rozcestí.“ Nabízíme videozáznam.

Debata sloužila k vzájemné výměně informací a postojů vztažených k dopravní problematice, pro něž v masmédiích běžně není prostor.
Základní okruhy probíraných témat byly obecné i konkrétní:

 • Metrem až na letiště?
 • Zrušíme Masarykovo nádraží?
 • Turnikety a my?
 • Metrem i po půlnoci?
 • Magistrála do tunelu?
 • Causa Letňany?
 • Dlouhé čekání na metro D?
 • Jezdíme rádi novými tramvajemi?
 • Časté změny v Územním plánu?
 • Má být doprava politickým tématem?
 • Je mediální obraz důležitější než skutečnost?
 • Rozhodování a odpovědnosti?
 • Investice bez návratnosti?
 • Kam zmizelo dopravní plánování?
 • … a některá další témata související s aktuálně zveřejňovanými programy politických stran.

Formát debaty u každého tématu zahrnoval stručný úvod moderátora, položení konkrétní otázky shodné pro všechny hosty a jejich vyjádření. Debata se konala ve středu dne 22.9. 2010. Pro zájemce je k dispozici kompletní videozáznam.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share

Text převzat ze stránek iniciativy Pražané za MHD
Autor:


4 komentáře

 • Napsal -FN-, 21. 9. 2010 @ 22:38

  Pěkný nápad, leč je to dost narychlo a tedy už mám bohužel jiný program. Snad někdy příště.

 • Napsal Pražan, 24. 9. 2010 @ 11:17

  Zajímavý komentář připojil “arj” dne 24.09.2010 v 10:10 hodin k textu zveřejněnému “Dopravním webem” dne 23.09.2010 pod nadpisem “Nejen debata o veřejném prostoru”: s jeho obsahem lze téměř bezvýhradně souhlasit.
  Omílání stále jedněch stejných témat bez toho, že by debaty o nich něco skutečně smysluplně vyřešily, slouží jen ke zviditelnění některých ambiciózních jedinců, kteří se snaží získat si koryta v komunální politice – nesmyslnost těch debat nejlépe definoval poslední diskutující z pléna na akci organizované Auto*Matem na pražském Masarykovu nádraží v polovině září 2010, o jejímž konání informoval i “Dopravní web” (předmětná informace byla ale posléze dosti nepochopitelně odstraněna, aniž by k ní bylo posléze možno přidat komentáře týkající se průběhu akce), když konstatoval, že nebyla ani odbornou debatou, ani debatou o “politických” otázkách týkajících se dopravy v Praze a přístupu jednotlivých politických stran a jejich zúčastněných representantů k nim, a že on jako dopravní odborník postrádá smysl se dalších podobných debat účastnit: podotýkám, že na odbornou debatu by z přítomných kromě Martina Šubrta stejně měla schopnosti v podstatě pouze Petra Kolínská; jediné, k čemu takové debaty mohou posloužit voličům, je utvrzení v přesvědčení, koho nevolit – a to byl i případ zmíněné debaty na Masarykovu nádraží: o debatě v KC Vltavská jsem nevěděl, ale nepochybuji, že její výsledek byl obdobný (záznam debaty je dost obtížně srozumitelný).
  Žádná “politická” debata nemůže přinést kvalitní odborné řešení dopravní (ale ani mnohé jiné) problematiky: politici jsou potřební pouze k jeho prosazení, nikoli k tomu, aby do něho pseudoodborně zasahovali – navíc, bohužel, m.j. i vinou toho, že se těch debat ve stylu “ani ryba, ani rak” ani neúčastní zástupci všech kandidujících volebních stran, může nakonec snadno nastat případ, že voliči ve volbách vyberou z kandidátů ještě horší škůdce a hlupáky, než jakými jsou ti, kteří se v obdobných předvolebních debatách zviditelňují.

 • Napsal Martin Šubrt, 26. 9. 2010 @ 22:29

  Ono je to zajímavé. Z obou debat jsem měl pocit, že politici raději odpovídají na otázky typu. Kam pojede metro, jak dlouho pojede, jak se vám líbí tahle tramvaj, bude jezdit víc spojů atd. Tedy na něco, co zmíněný pán na debatě na Masarykově nádraží správně označil jako něco, na co by se jich ani nikdo neměl ptát. Ve druhé debatě jsem se pokusil témata sice odstartovat konkrétně, ale otázky byly obecné, koncepční. Tedy spíše v rovině, kterou politici mají řešit. Přesto z nich politici znovu utíkali směrem k tomu konkrétnu a i na přímou otázku se spíše shodli, že doprava má být politickým tématem i třeba v otázce počtu jízdních pruhů na ulici tam či onde. Jinak tyhle debaty přece jen něco přinesly. Určitě ochotu politiků do nich po dlouhé době jít a alespoň maličko některá témata otevřít. Cílem by mělo být, aby se takové debaty konaly i ve volebních obdobích a měly pak konkrétní téma. Teď je problém, že diskuse na asi milión témat tu 8 let prostě nebyla. Sám bych měl otázek na 24 hodinovou debatu. Ale pak pochopitelně nemůže přijít řešení. Proto cílem debat nyní bylo naznačit, že to snad půjde a že to má význam. Při jednotlivých tématech je ještě třeba víc nabídnout diskusi, víc zapojit veřejnost. Teď to byly malé krůčky, ale je třeba i ěstským institucím naznačit, aby šly tímto směrem a tu diskusi pomáhaly rozvíjet. Časem dostanou kvalitnější zpětnou vazbu.

 • Napsal -FN-, 27. 9. 2010 @ 13:46

  Děkuji za poskytnutou možnost zúčastnit se alespoň dodatečně a na dálku velmi pěkně připravené akce (včetně promítané prezentace). Doufám též v pokračování takových besed, možná trochu konkrétněji zaměřených na jednotlivá praktická témata, aby se dala probrat do větší hloubky. Bylo pro mě docela překvapením (byť po tahanicích kolem brněnského nádraží ne tak velkým), že důvodem k prosazení nejen nepotřebné, nýbrž i v prosazené podobě nevratně škodlivé stavby může být vidina získání peněz z EU, kam sami přispíváme. Jak řekla paní Kolínská, mělo by být zveřejněno podložené zdůvodnění toho či onoho rozhodnutí, nejen že “metro je (vždy) dobré”. Jinak technická připomínka – v odkazované sérii videosekvencí chybí 11. část, naštěstí lze snadno dohledat u zdroje :). Ještě jednou díky za tuto akci a video.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*