5 437 přečtení
Srp 16 2010

Mají Karlovy Vary zájem o fungující MHD?

NEMAJÍ.

Možná se vám zdá toto tvrzení odvážné. Pokusím se uvést několik příkladů, jak MHD v Karlových Varech ne-funguje.

Pokud přijede turista vlakem, autobusem na dolní nádraží a chce se dál dopravit například do lázeňské části města, potřebuje se dozvědět odkud a kam jedou autobusy a koupit si jízdenku. K prvnímu problému mu nezbude než se zeptat, mapka žádná, směrovky žádné. Pokud se půjde zeptat do infocentra, tak v sobotu najde zavřeno. Zřejmě víc turistů přijíždí ve všední dny….. Snad mu poradí některý ze zde postávajících, posedávajících podivných postav, co mají do cestujících daleko.

Pak řeší problém s jízdenkou. V trafice není, na informacích ČD nebu Studen Agency je nevedou, automat žádný. Projde ven, kolem močí zapáchajících nároží vyrazí na zastávku Západní.,,,, Zde ani v jednom směru automat též není. Pokud zvolí cestu směrem do města a je zrovna po dešti, nejspíš mu nateče při příjezdu autobusu do bot po rozlití louže přes celý chodník (tento jev pozoruji pravidelně nejméně rok). Rozhozen a ochlazen vlhkem v botách nastoupí do autobusu a požádá o prodej jízdenky u řidiče. Horko jej polije při sdělení ceny pouhých 25,- Kč, vytáhne peněženku a chce platit stokorunou. Na to ho řidič řidič důrazně upozorní, že potřebuje od něj drobné, protože on nazpátek nemá…… Naprosto stejný problém je i na horním nádraží, kde je situace s možností zakoupení jízdenky MHD též bezvýchodná. Otrlejší jedinci samozřejmě nastoupí do autobusu a jedou na černo.

Na první pohled se může zdát hvězdicový systém MHD s jednou centrální zastávkou výhodný pro přestup na všechny směry. To samozřejmě nefunguje, protože autobusy na sebe nenavazují, a v případě sebemenšího zpoždění ani ty navazující nečekají.

Pro některé možné směry cest je MHD v Karlových Varech doslova nepřátelskou. Vezměme si dvě okrajové čtvrtě – Doubí a Tašovice. Obě jsou obsluhované MHD. Ale třeba obyvatelé Doubí, kde je i výstavba nových domů a tedy potenciální nárůst počtu obyvatel, musí někde nakupovat základní potraviny. Samoobsluha ve Studentské ulici byla nedávno uzavřená. Fungují jen dvě malé večerky. Nejbližší velké nákupní centrum je GLOBUS. Při pokusu dojet do něj MHD máte dvě možnosti. Jet linku číslo 6 do přestupní stanice Tržnice, zde čekat 5-30 minut na linku 1 a tou dojet do Globusu. Po nakoupení máte možnost jet stejnou cestou zpátky. Druhou variantou je možnost zkusit v zastávce U zámečku vystoupit, přejít rušnou Plzeňskou ulici (přechod zde není), projít se po mostě přes Ohři a na druhé straně si na zastávce Doubský most nastoupit do autobusu linky 1.  Zatímco směrem tam to ve většině případů vychází na únosné čekání, při zpáteční cestě jednička přijíždí do zastávky ve stejný okamžik, v jakém na protějším břehu odjíždí šestka….. Takže máte půl hodinky času nebo možnost absolvovat cestu s nákupem pěšky.

V Tašovicích byla zrušena pošta, obyvatelé mají spádovou poštu v nákupním centru TESCO. Pokud chtějí poslat zásilku nebo si jí vyzvednout, mají opět jedinou možnost – jet linkou číslo 1 k tržnici, linkou 22 do TESCA a stejnou cestou zase zpět. Při místní znalosti nebo pohledu na mapu každý vidí, že tady je něco špatně.

Magistrát spoléhá na to, že obyvatelé mají auta a na všechny takové cesty ho použijí….. A to je špatně dvakrát. Záměry na vytěsnění terminálu MHD od tržnice někam pryč a snahy o zrušení terminálu příměstské dopravy na dolním nádraží pro uvolnění prostoru pro investory s nemovitostmi, maskované názvem BULVAR, jsou důkazem o přístupu současných politiků k veřejné dopravě.  A na rozdíl třeba od Nejdku, Město Karlovy Vary ani nepřipomínkovalo návrh jízdních řádů vlaků, kde se uvažovalo o ukončení vlaků od Potůčků na horním nádraží. Jen díky medializaci po mém zveřejnění tohoto záměru se prozatím tomuto podařilo zabránit.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.4/5 (14 votes cast)
Mají Karlovy Vary zájem o fungující MHD?, 4.4 out of 5 based on 14 ratings
Share


Autor:


4 komentáře

 • Napsal arj, 17. 8. 2010 @ 14:58

  Velice zajímavý článek – zvlášť v kontextu toho, co jsem psal k předchozímu karlovarskému článku, že reakce obecních úřadů na naši anketu se v této oblasti blížila nule.

  Měl bych pár dotazů:

  zeptat do infocentra, tak v sobotu najde zavřeno
  Kdo je provozovatelem (lépe řečeno plátcem prostředků na provoz) toho infocentra – magistrát, městský DP, státní dráha, soukromá dráha, některý autobusový dopravce?

  problém s jízdenkou … V trafice není, na informacích ČD nebu Studen Agency je nevedou, automat žádný

  Řekl bych, že tohle je v ČR (SR,HU …) obecný problém – někdo to na tomto webu už před půl rokem rozebíral na příkladu Plzně a byl (ze strany šotoušů) hodnocen velmi negativně. Prodej jízdenek mimo vozidla byl zaveden v polovině 70.let, v době plánovitého hospodářství, kdy mohly úřady nařídit jimi zřízeným podnikům (podniky Restaurace a jídelny patřily obvykle pod stejný úřad jako městský DP), že budou zajišťovat určité služby mimo svoji hlavní činnost (přesto ovšem pár let trvalo, než bylo lístek na MHD možné koupit v hospodě a za cenu bez “hospodské přirážky”).
  Tohle je jednoznačně chyba dopravců a je dotujících magistrátů.

  Možnost nákupu u řidiče s přirážkou není v ČR slušnou alternativou – viz i text při sdělení ceny pouhých 25,- Kč. Bohužel http://www.dpkv.cz teď zrovna nefunguje – takže kolik je jízdné v předprodeji a kolik % tedy činí “přirážka”? Znovu se jen mohu zeptat – znáte benzinovou pumpu, kde rozdíl ceny při placení nějakým způsobem a hotovostí činí 15 (Praha) až 25 % (Brno)?

  hvězdicový systém MHD s jednou centrální zastávkou výhodný

  Ale o něm tady skoro všichni diskutující básní a odsuzují jeho uvažované “rozbourání”

  nakupovat základní potraviny. Samoobsluha byla nedávno uzavřená. Fungují jen dvě malé večerky. Nejbližší nákupní centrum je … a k němu se jede s přestupem

  A ty večerky obyvatelům nestačí? Pokud je nejbližší slušné nakupování dostupné jen MHD s přestupem, tak je divné, že přímo v místě nemá zájem nějaká supermarketová společnost.

  Anebo opravdu platí, že obyvatelé mají auta a na všechny takové cesty ho použijí. Při pohledu na registr “nových” vozidel to vypadá, že automobilizace v KV je na celostátní špičce, takže místní MHD je “socka” – myšleno sociální služba pro ty skupin(k)y obyvatel, které nemohou jezdit autem nebo na něj nemají.
  Jinak je zvláštní, že při tak “mizerném spojení” nepřijdou obchodníci se zvláštními bus linkami – tak jako v Praze, Plzni či Brně. Nebo situace není až tak špatná, jak ji popisujete?

  jsou důkazem o přístupu současných politiků

  Taková věta mne vždy pobaví. Ti politici se do funkcí dostali jak? Nevím jak v KV, ale ve městech – regionech – státech, které znám, se politici dostávají k moci tím, že je (nebo jejich stranu) občané zvolí. Ti občané si vybírají buď podle tradice (už dědeček volil tuhle stranu), svého vlastního názoru nebo podle volebního programu a jeho reálnosti. Přičemž nezapomeňte, že doprava je sice důležitá, ale mnoho lidí daleko víc zajímá (celostátně i místně) úroveň školství, zdravotnictví a v rámci obecní politiky je třeba daleko větší průšvih špatně fungující odvoz odpadků než “odvoz” pracujících.

 • Napsal Martin, 17. 8. 2010 @ 22:31

  Systém jedné přestupní zastávky až tak špatný není, ale je pravda, že linka Doubí – Tašovice – Dvory – Stará Role by se hodila. Zvláštní linka tu nedávno byla (linka T k Tescu) jako bezplatná alternativa k lince 22, ale už skončila.
  S čím souhlasím, je nesmyslně vysoká cena.

 • Napsal Miloslav Zítka, 18. 8. 2010 @ 6:41

  odpovědi nejen pro pana arj:
  a) jde o mšststké INFOCENTRUM – jehož další pobočka je v KV ARENĚ, o čemž si myslím své, ale nepatří na Dopravní web
  b) jízdné – nákup předem 18,-Kč, u řidiče 25,-Kč – přirážka tedy činí 38,89 procenta
  c) hvězdicový systém – nechci ho rozbourat, jen je pro některé cesty naprosto nedostatečný – tedy doplnit třeba jak píše v druhé poznámce Martin
  d) politici – pokud na MM nenajdu nikoho, s kým bych mohl projednat připomínky k JŘ vlaků, konkrétně k původnímu návrhu v kraji s nezajížděním vlaků z tratě 142 na dolní nádraží – tedy do centra města, a MM k tomuto ani nedá na kraj připomínku, tak je to z mého pohledu opravdu smutné a svědčí to o stavu, který v KV panuje. Snad jen do těchto voleb. Tuto politickou stránku jsem nechtěl akcentovat v článku na Dopravním webu.

 • Napsal Martin, 18. 8. 2010 @ 8:52

  Jízdenka u řidiče sice stojí 25Kč, ale jde o přestupní jízdenku! 18 Kč stojí jízdenka nepřestupní.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*