7 602 přečtení
Úno 15 2010

Prohlášení občanské iniciativy „Pražané a Pražanky za MHD“

Všemožní obyvatelé Prahy protestují proti omezování MHD!

Lidé si MHD váží a nelíbí se jim nezodpovědný přístup politiků k otázkám dopravy a životního prostředí jejich krásného města. Text iniciativy vzniklé v reakci na aktuální události  mluví za vše:

Jsme proti omezování městské hromadné dopravy v Praze jak před volbami, tak po volbách. Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo rozpočet MHD na rok 2010 o 300 milionů Kč nižší než na rok 2009. To vedlo k přípravám zásadních změn v provozu metra, tramvají a autobusů. Odmítáme tyto změny nazývat „racionalizací“ a „optimalizací,“ pokud zastírají zhoršení služeb a dostupnosti veřejné dopravy. Žádáme politické představitele, aby rozhodli o dorovnání zmíněné ztráty dopravního podniku na rok 2010.

Chceme žít ve městě, kde je kvalitní veřejná doprava, méně prachu a nečistot a kde chodci přes přechod neběhají, ale chodí. Na tomto stanovisku by se shodla řada pražských politiků, vnímáme ale rozdíl mezi oficiálními cíli a realitou. Vyzýváme k tomu, aby rozvoji MHD jakožto rychlému, ekologickému a dostupnému způsobu dopravy byla dávána přednost před rozvojem individuální automobilové dopravy. Veřejná doprava v Praze se nemůže stát obětí financování vnitřního okruhu, který polyká většinu peněz určených na rozvoj dopravy a jehož zklidňující efekt je přinejmenším sporný.

Jsme za větší účast veřejnosti na rozhodování o podobě veřejné dopravy v Praze. Karta Opencard se stala symbolem předraženého a pro Pražany a Pražanky nevýhodného projektu, který si přivlastnili politici, poradci a poradci poradců. Jsme proto pro veřejnou debatu o takových zásadních věcech jako jsou priority v rozvoji dopravy, zřízení a financování turniketů či instalace kamer do vozů MHD.

Přidejte se k nám.

http://www.prazanezamhd.kvalitne.cz/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
Prohlášení občanské iniciativy „Pražané a Pražanky za MHD“ , 4.8 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


7 komentářů

 • Napsal arj, 16. 2. 2010 @ 17:07

  Je docela zvláštní, že zatímco proti zrušení posledních spojů metra protestovalo 15 tisíc lidí, tito Pražané a Pražanky jsou zatím 3 – konkrétně 2 Pražané a 1 Pražanka. Ale třeba se postupně další přidají …

  Návrh na dorovnání rozpočtu pro MHD je chvályhodný, je ovšem otázkou, zda na to bude magistrát mít. Třeba po letošní zimě bude zřejmě docela slušná částka vydána na sypání silnic (zejména těch, po kterých jezdí MHD, z “čistě automobilních” ulic byla čištěna jen magistrála) a chodníků (po těch chodí chodci).

  Chceme žít ve městě, kde je kvalitní veřejná doprava …
  a v Praze kvalitní MHD není?
  Jen tak mimochodem – kolika občanů by se zkrácení provozu metra o půl hodiny dotklo?

  … méně prachu a nečistot …

  To by asi chtěl každý. Jenže zase mi chybí vyčíslení (aspoň “baj voko”), kolik nečistot způsobuje který zdroj. Když se tedˇ projdu po Praze, tak největší “pouliční sajrajt” (aktuálně je jím neuklizený sníh)je na chodnících a zejména pěších zónách mimo Prahu 1. Za normálního stavu (= po většinu roku) je nejvíc odpadků kolem zastávek MHD, protože koš je na její délku 35 metrů vždy jediný (pokud vůbec). Co se týká prachu, za kolik % může doprava a za kolik nedopravní stavebnictví, bydlení atd?

  kde chodci přes přechod neběhají, ale chodí

  Nevím, jak Vy, ale já osobně přes přechody většinou chodím. Popoběhnout jsem obvykle nucen jen v případě, kdy přechod vede přes tramvajovou tratˇ v blízkosti zastávky – když se řidič tramvaje dožaduje své přednosti, zatímco já bych rád stihl v zastávce stojící tramvaj v opačném směru.

  Vyzýváme (politiky) k tomu, aby rozvoji MHD … byla dávána přednost před rozvojem individuální

  Politiky vyzývat lze, ale oni většinou nedbají. Změny lze dosáhnout volbou jiných politiků – a k tomu bude v Praze příležitost na podzim.

  Veřejná doprava v Praze se nemůže stát obětí financování vnitřního okruhu, který polyká většinu peněz určených na rozvoj dopravy a jehož zklidňující efekt je přinejmenším sporný.

  Ještě před třemi roky polykala nejvíc investičních peněz stavba metra na Proseku; její nesmyslnost se už stihla prokázat.
  To naopak o Blance apod bych pochyboval daleko méně. Nevím, jestli pamatujete doby “před magistrálou (a hlavně jejím protažením přes Masaryčku)”. Tehdy stály v ulicích 1.pluku a Křižíkově dlouhé kolony modrých a červených autobusů, občas proložené nějakým taxíkem či jinou Volhou a ještě řidčeji soukromým autem. Po propojení Muzea a Hlávkova mostu tam už zbyly jen ty kolony autobusů (které zmizely po prodlouženích metra a zrušení “bagrů” typu 133, 135, 136).

  Pod účast veřejnosti na rozhodování o podobě veřejné dopravy v Praze bych se podepsal. Ale budou Vaše a moje priority v rozvoji dopravy
  stejné? Najdeme stejný názor na instalaci kamer do MHD?

 • Napsal -fn-, 17. 2. 2010 @ 21:11

  arj: Nejsou náhodou v ulicích 1. pluku a Křižíkově kolony už zase? 🙂
  A kvalitní MHD – jak se to vezme. Na první pohled tak vypadá, ale když vám někde soustavně ujíždějí přípoje podle jízdního řádu a vy ne jednou, nýbrž dvakrát či třikrát čekáte deset a více minut, již to tak kvalitní není. Ne všude to lze zajistit, ale v poslední době – možná i díky prodlužování (či zkracování) intervalů bez sledování návazností – se nepřípoje množí. Zda budu jezdit kolem půlnoci metrem s přestupem na autobus nebo přímým autobnusem, je mi v této souvislosti poměrně jedno. A volit budu rozhodně podle toho.

 • Napsal Pavel Kubina, 17. 2. 2010 @ 22:55

  K čemu jsou nějaké protesty, když lidé v letošních volbách (a ku podivu i jistě velká část protestujících) stejně zas dají hlasy ČSSD a ODS podle hesla: S ČSSD a ODS na věčné časy a nikdy jinak!!!! A tak ten bordel, který tu ty dvě strany nastolily, tu bude dál…..

 • Napsal -FN-, 18. 2. 2010 @ 9:03

  Ano, a kdyby náhodou hrozilo něco jiného, tak zase posunou volební systém, aby dal ještě větší sílu hlasu jejich voličům a ještě menší těm ostatním, jak už se stalo. Dokud bude mít jejich volič přes jeden hlas a menšinový pod jeden, nebude ani síla něčím pohnout. Ale myslím, že to je příliš politické téma, i když dnes bohužel i o dopravě rozhoduje politika pro politiku a ne ta původní pro lidi (tedy správa veřejných věcí).

 • Napsal arj, 18. 2. 2010 @ 11:27

  FN: Nejsou náhodou v ulicích 1. pluku a Křižíkově kolony už zase?

  Vyjímečně. Busem 135 jezdím dost často (2-3x týdně) a zařazení do kolony už někde před Karlínským divadlem se koná tak jednou za měsíc. Za těch dob před 30 a více lety to byl denní obrázek.

  když vám někde soustavně ujíždějí přípoje podle jízdního řádu

  Já bych to nazval “daň za metro”. Před těmi +30 roky jsem bydlel na Vinohradech a v docházkové vzdálenosti 10 minut (tj. Flora, Orionka, Nám.míru) jsem měl přímý spoj do kterékoliv části Prahy (v hranicích před r. 1968). Na druhou stranu by totéž dneska asi bylo finančně neutáhnutelné – a lidmi ne moc žádané … třeba Vinohrady-Dejvice se za 10 minut dá projet skutečně jen metrem.

 • Napsal Vašek Kříž, 18. 2. 2010 @ 16:51

  Jsem rád, že se nám tady rozhořela taková zajímavá debata.

  Arj:
  “a v Praze kvalitní MHD není?
  Jen tak mimochodem – kolika občanů by se zkrácení provozu metra o půl hodiny dotklo?”

  Kvalita sice je, ale poslední dobou se na úkor IAD moc nevyvíjí. Politici jako by věřili, že tunely pro auta všechno vyřeší. Iniciativa byla po Bémově divadle zevšeobecněna nejen na půlnoční metro.

  “Ještě před třemi roky polykala nejvíc investičních peněz stavba metra na Proseku; její nesmyslnost se už stihla prokázat.
  To naopak o Blance apod bych pochyboval daleko méně. Nevím, jestli pamatujete doby “před magistrálou (a hlavně jejím protažením přes Masaryčku)”. Tehdy stály v ulicích 1.pluku a Křižíkově dlouhé kolony modrých a červených autobusů, občas proložené nějakým taxíkem či jinou Volhou a ještě řidčeji soukromým autem. Po propojení Muzea a Hlávkova mostu tam už zbyly jen ty kolony autobusů (které zmizely po prodlouženích metra a zrušení “bagrů” typu 133, 135, 136).”

  S nesmyslností metra na Proseku (a všeobecně klikatého metra typu Motol) souhlasím. Tunel Blanka pro auta zafunguje, kromě ulehčení ulicím dá autům atraktivní trasu a tudíž jich víc naláká, což ale přeci nechceme. Pane kolego, věříte na dopravní indukci?

  Pavel Kubina: Problém vidím v tom, že lidé nerozlišují politiku regionální a celostátní. Třeba hledí doprava, ale nerozumí tomu, co se v Praze děje, věří lžím a zjednodušeným pohádkám o autech pod zemí. Je mi jedno kdo dopravu ozelení, ale přeji si to. Protože podporovat auta je neefektivní a nesplnitelné řešení. Zato MHD a cyklistika jsou dlouhodobě udržitelnou alternativou.

  FN: Je pravda, že zrovna omezení metra by nebylo tak bolestivé a kdyby ho nějak inteligentně nahradila povrchová MHD, tak by to šlo. Jenže podle mě moc lidí nezná noční linkové vedení. Řekl bych, že by se v metru mohly vypínat dříve nějaké eskalátory (krátké z vestibulů na povrch, které použije babička před půlnocí tak jednou za půl hodiny). Věřím tomu, že se ROPID snaží, ale dělá chyby a je v bezmocné situaci proti magistrátu.

 • Napsal -fn-, 18. 2. 2010 @ 19:44

  arj: Já bych neřekl, že nepřípoje jsou daní za metro. Podle mě jde o celkem zásadní věc, která se dá i s metrem řešit. Nejde nyní o špičková období, kdy jezdí metro do 5 minut, i když i tam jistě nezřídka dojde k situaci, že metro, které stíháte jedním autobusem, nestihne autobus druhý. Jde mi hlavně o sedla, ranní a večerní provoz a soboty a neděle, kdy i interval metra je dost dlouhý na to, aby si mohlo “dovolit” ujíždět doslova před nosem. O příkladu, kdy je časově totožné a mnohem pohodlnější jet z Podolí do Uhříněvsi autobusy přes Spořilov namísto použití metra mezi Budějovickým náměstím a Háji (protože vše těsně ujíždí) jsem tuším již psal jinde. A dále o návaznosti mezi autobusy a tramvajemi. Například dnes jsem šel opět 2 km Jeremenkovou pěšky, neboť díky zkrácení intervalu linky 124 ze 20 na 15 minut došlo k tomu, že libovolný nejbližší spoj “nahoru” jel až za 15 minut, což je doba, při níž se již svižnější chůze vyplatí (při prokladu by přitom jel do 10 minut, když už “nelze” odjezdy z konečné navázat na tramvaje) a není třeba v zimě šlapat chodník.

Odkazy k příspěveku

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*