5 763 přečtení
Led 16 2010

Na Malé Straně v Praze vyjela pilotní minibusová linka

Elektrobus linky 292

Na elektrobusu si všimněte, že jezdí pro vás

Nemocnice pod Petřínem, poslední nemocnice neobsloužená MHD ve městě se nachází přímo v srdci historického centra. Je kilometr vzdálená od Malostranského náměstí a ještě do kopce. Chybějící dopravní obslužnost byla problémem pro pacienty a zaměstnance nemocnice, o to víc pro ty s menší schopností pohybu. Na Malostranské náměstí se dostanete několika tramvajovými linkami po trati proplétající se uličkami, dokonce splítkou, takzvanou „Myší dírou“.

Až do 13. ledna 2010 neexistovala možnost použít zde MHD. Cesta k zavedení linky 292 nebyla lehká. Podnět dala městská část Praha 1. Dopravní podnik vyhrál výběrové řízení. Linka měla začít jezdit již v půlce října, ale tenkrát by na ní mohly jezdit jen krátké verze Ikarusů, které jezdí na jiných minibusových linkách v metropoli. Požadavek městské části byl ale provoz na elektrický pohon a navíc Ikarusy jsou delší a měly problém uličkami projet. DP nakoupil po obtížném hledání 2 nízkopodlažní elektrobusy, každý za 6,5 milionu korun od Italského výrobce Breda-Menarini. Do minibusu se vejde 10 sedících a 20 stojících cestujících. Provoz elektrobusu je dražší, je to dáno tím, že podstatnou část ceny tvoří baterie. Na jedno nabití ujede v kopcovitém terénu přibližně 70 km. Denně se na lince s patnáctiminutovými intervaly vykoná 60 „koleček“. V provozu se budou střídat dva minibusy, jeden z nich se v době provozu druhého bude nabíjet buď v nabíjecí stanici na konečné U Nemocnice pod Petřínem, nebo v Hostivařských garážích. Pro některé šotouše může být zajímavý fakt, že tak moderní dopravní prostředek je zatím „cedulák“ Místa pro elektronické panely jsou ale připravena a čeká se na ně. Je doopravdy krátký jako delší auto, má široké dveře, plastové sedačky a vzadu baterky.

Označník

Originální označník na Malostranském Náměstí

Na trase jsou čtyři zastávky s originálními sloupky, za něž Praha 1 utratila několik milionů Kč. Zastávka je přímo na Malostranském Náměstí, díky ní ubylo několik parkovacích míst. Na samotném náměstí můžete vidět docela hustý provoz IAD v ulicích, které by si zasloužily změnu na pěší zóny. Provoz řídí světelná signalizace a většinu náměstí v nitru památkové rezervace zabírá placené parkoviště. Další zastávka je na náměstíčku za chrámem Sv. Mikuláše – Nerudova. Linka udělá takový čtyřúhelník a až pak se vydá do kopce ulicí Tržiště a Vlašská. Tam se každou čtvrthodinu kvůli ambasádám odehrává protiteroristická kontrola. Policisté dovnitř ale nelezli. Kvůli bezpečnosti byla vyškrtnuta jedna zastávka a tak se staví až v zastávce Šporkova. Konečná je na parkovišti u nemocnice. V budoucnosti se mohou podle starosty Prahy 1 zavést další zastávky a to na znamení.

Zkrácený Ikarus v Hlubočepích hned vedle začátku trati na Barrandov

V Praze jezdí tedy už čtvrtá minibusová linka nedaleko míst, kde autobusy v Praze začaly psát svou historii na začátku dvacátého století. Minibusová 236 jezdí ve složitém terénu v okolí pražské ZOO. 128 se díky rozměrům nasazovaných vozidel protáhne úzkým železničním podjezdem do kopce na Žvahov. 291 se proplétá mezi nemocničními areály na Karlově. Na všech těchto linkách jezdí krátké novodobé Ikarusy. Ne staré „čabajky“ , které se nám pod sloven Ikarus vybavují.

Zastávka Nemocnice pod Petřínem

Zastávka Nemocnice pod Petřínem

Ředitel DP Martin Dvořák spojuje budoucnost právě s elektrobusy, i proto odmítl nakoupit nové autobusy na CNG. Jestli je to správné rozhodnutí se potvrdí až v budoucnosti. Sám bych se rád dozvěděl pravdu o výhodnosti různých alternativ, i třeba trolejbusů. A vzhledem k tomu, že MHD má v centru Prahy i přes trojúhelník tras metra značné mezery, plánuje se zavedení dalších minibusových linek. V centru bylo zrušeno s výstavbou metra asi 10 km tramvajových tratí. Na některých místech to bylo později přehodnoceno, ale dodnes se vede debata, v jakém rozsahu se má cinkání tramvajových zvonců vrátit.

Nápad na zřízení minibusové dopravy v jádru města vznikl před pěti lety při návštěvě Říma, kde minibusy rozvážejí cestující v centru do nejzapadlejších uliček. Výsledek studie Metroprojektu byl návrh pěti linek. Celý projekt se o několik let zpozdil. 292 je v podstatě pilotní projekt, budou se tak testovat další možnosti a vychytávat problémy. Po roce zkušeností se mají spustit další minibusové linky. Například od Magistrátu na Mariánském náměstí částečně jednosměrnými ulicemi na křižovatku Dlouhá x Revoluční a dále přes Petrskou čtvrť na Florenc. Další by mohla jezdit mezi Náměstím Republiky a Národní třídou přes Ovocný trh, ale je zde možnost více variant. Pak další dvě linky, které bych považoval za spíše nešťastné řešení, jsou navrhnuty: jedna v ose václavského náměstí. Druhá od Florence na Muzeum. Obě vedou v trase (částečně) zrušených tramvajových tratí.

Ano je to "Cedulák"! šotouši šoťte, cedule jsou na ústupu!

Ano je to "Cedulák"! šotouši šoťte, cedule jsou na ústupu!

O návratu tramvají na Václavské náměstí se diskutuje delší dobu, ale oficiálně se podmiňuje stavbou tunelu pro magistrálu za Muzeem. Ta se zase podmiňuje dostavbou Tunelu Blanka. 300 metrů dlouhý tunel za muzeem by měl kvůli náročné lokalitě stát deset miliard korun a problém s magistrálou může být vyřešen podle mého mínění pouze ubráním kapacity komunikace po otevření tunelu Blanka. Doufám, že když už se staví diskutabilní vnitřní městský okruh, bude využit ke zklidnění dnes exponovaných ulic a to nejen faktem, že aut ubylo, ale i patřičným snížením kapacity, zamezením opětovného naplnění ulice indukovanou dopravou.  Tramvaje by se na náměstí mohly vrátit dříve, pokud by bylo politicky průchodné přidat na magistrálu další světelnou křižovatku.  Ta by taky pomohla zklidnit provoz na magistrále. Kdyby nestála auta ani na křížení s dnes velice vytíženou tramvajovou tratí na I.P. Pavlova, mohlo by zatížení magistrály bez „špuntu“ dále růst.

Citelně chybí i trať od Muzea podél Hlavního nádraží k Senovážnému náměstí. O té se tolik nemluví, i přes to že by vrátila slušnou přestupní vazbu na vlak. Mohla by totiž vést „Pražským Sherwoodem“ přímo před odbavovací halou nádraží. Tratě by mohly pomoci při dopravním zklidnění centra. V současné době je metro v centru přetížené, moc hluboké a jiná MHD chybí a tak se chodí hlavně pěšky.  Tramvajové tratě v centru jsou přetížené a navíc znovuobnovení těch bývalých částečně podmiňuje rozvoj tramvajové dopravy do sídlišť. Víc linek bez úpravy by přineslo kolaps tramvajové dopravy v centru. Uzel na Karlově náměstí a některé tratě v jeho okolí jsou dnes na hranici své kapacity. Víc souprav by se sem prostě nevešlo a tak jezdí plné.

Sem strčte elektrobus do zásuvky, vydrží 70 kilometrů!

Sem strčte elektrobus do zásuvky, vydrží 70 kilometrů!

Takže podle mě minibusy jsou určitě skvělý nápad. Do centra moderní Evropské metropole patří stejně jako tramvaje, pěší zóny a zklidněná veřejná prostranství bez přebytku aut. Zkvalitní dopravní obsluhu dříve neobsloužených míst a namotivují Pražany k používání MHD. V relacích vhodnějších na obnovení tramvajové tratě by měly hrát jen dočasnou roli. Sleduji vývoj nových obytných souborů s vyšší zástavbou v různých městských čtvrtích. Povinně tam musejí developeři stavět garáže. Auta pak parkují jak v garážích, které prodražují ceny bytů, tak v ulicích. Objekty se přistavují ke starší zástavbě a jsou často daleko od MHD. Proto by se podle mě mělo zvážit, jestli se nemají minibusy zavádět na mnoho dalších míst, aby působily právě ve vzniku cest automobilem. Praha 1 stála za podnětem pro zřízení minibusů. Neměl by to být příklad pro ostatní městské části? Návrh na minibusovou linku při jednání s ROPIDem padl i v městské části Zbraslav na úplném jihu metropole. Mohla by jezdit z náměstí na MHD dosud nedotčené vlakové nádraží na druhé straně řeky.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (8 votes cast)
Na Malé Straně v Praze vyjela pilotní minibusová linka, 4.8 out of 5 based on 8 ratings
Share


Autor: Doprava ho zajímá. A chce řešit její problémy.


Leave a Reply

14 komentářů

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*