3 196 přečtení
Lis 15 2008

Německo, temné příběhy z hamburského podzemí

HH Berliner TorDoprava v Hamburku (HH) využívá jako páteřní linie S/U-Bahn. Zatímco U-Bahn jsou provozovány společností Hochbahn, tak linie S-Bahn jsou jednou z dceřiných společnosti DB. Na tyto tratě navazují posléze linky autobusů. Další železniční linky jsou společnosti AKN a jsou označeny písmenem A.

Linie S/U-Bahn se různě potkávají a různě se tyto potkání chaotizují. Nejzajímavější bod je ve stanici Berliner Tor, minimálně proto, že je jedinou stanicí podobného rozsahu, která se nachází v podzemí. Podzemní část stanice je společná pro linky U2/U3 a v budoucnu i pro U4, která je momentálně ve stavbě – zatím v kratší variantě. Nadzemní část používají linky S1/S11/S2/S21 (a příležitostně i S31), dále touto stanicí (byť zde nezastavuji) projíždí vlaky DB směr Bad Oldesloe/Lübeck a Berlín (v jedné s variant vedení po Hamburských tratích).

V současné době zde probíhá úprava podzemní častí v předstaničním prostoru ze směru Hauptbahnhof. V důsledku teto činnosti nemohou linky U2/U3 zajíždět ke správné hraně nástupiště a potažmo ani pokračovat na svoji trať, protože na druhé straně chybí příslušné kolejové spojky. V důsledku toho zde tudíž vlaky mění linku z U2 na U3 a naopak. Oficiálně mají tyto vlaky jako cílovou stanici pravě Berliner Tor, aby nedocházelo ke zmatku mezi cestujícími. Vlaky v opačném směru tímto nejsou dotčeny.

Jako vedlejší efekt dneska vlastně U3 jedoucí ze stanice Barmbek přes Landungsbrücken je vlastně okružní linkou, protože po změně linky na U2 posléze projíždí opět stanici Barmbek z druhé strany, než s ni vyjel a pokračuje směrem na konečnou linie U2 Wandsbek Gartenstadt. Což je schodou okolností i původní trasování prvni zdejší U-bahn linie, označene jako ring linie, samozřejmě tato linie jezdila jen po bf Barmbek. Další vedlejší efekt jest možnost pořízeni neobvyklých fotek v předstaničním prostoru. Bohuzel v součastné době se zřejmě příslušné práce blíží ke konci. Kdy nastane navrat k původnímu stavu, je ale těžko odhadnout.

Jen pro informaci, podobné či větší stanice (na povrchu, vyjma s odstavnými kolejemi) jsou Barmbek (linie U2/U3 + připojeni dílen), Wandsbek Gartenstadt (linie U2/U1). A dále, ač se to někomu může zdát podivné, tak všechny tyto prostoru jsou v nářečí domorodců označované jako bahnhof, čili nádraží a to se tyká i jen obyčejných zastávek bez dalšího kolejového rozvětveni.

Fotky najdete, i s dalšími s Německa, na mých stránkách v fotogalerii na adrese http://jalbum.pjp.cz/Deutschland/.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
Share


Autor:


Žádné komentáře

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*