7 095 přečtení
Pro 26 2009

Automatic People Mover

Stavba APM v Benátkách v létě 2009

Stavba APM v Benátkách v létě 2009

V Benátkách 19.12.2009 uvedli do zkušebního provozu nový systém veřejné dopravy. Jedná se o nadzemní visutou dráhu, systému APM, což je zkratka pro Automatic People Mover, čili otrocky přeloženo automatický přesun lidí. Technicky lze tento na první pohled nový dopravní prostředek přirovnat k pozemní lanovce, na první pohled se však jeví jako nadzemní visutá dráha.

Tyto dráhy lze stavět v různých provedeních, ať již jako klasické kolejové nebo v betonové jízdní dráze, popřípadě jako magnetické dráhy. V současné době u těchto drah nepoužívá doprovodu vozidla personálem, řidič u tohoto systému není potřeba, provoz je řízen pouze elektronicky. People movery existují například na letištích.

Na první pohled to vypadá, že se jedná o žhavou novinku moderní technologie, ale není to zcela pravda. Podobné systémy se totiž běžně vyskytují již mnoho desítek let v podobě lanovek a jsou používány převážně v oblastech, kde je potřeba překonávat výškové rozdíly a často nemalé. Například v Čechách najdete obdobný systém veřejné dopravy v Karlových Varech, který je znám spíše jako lanovka Imperial, ale v podstatě se jedná o první české metro. Zde sice obsluhu vozidel najdeme, ale po určitých technických úpravách a zabezpečení, by i zde mohl být „bezpilotní“ provoz. S dalším obdobným systém se můžeme setkat například v Istanbulu u „lanovky“ či „metra“ nazvané Tünel. Vhodná délka těchto systémů je do 3 kilometrů, s dvěmi koncovými, případně dalšími vloženými stanicemi, které však musí být vzhledem k trati zcela symetrické, z důvodu provozní efektivity systému.

Řešení v Benátkách spočívá v lanové dráze s dvěmi čtyřvozovými vlaky, každý o kapacitě 200 osob – 50 osob na vůz (10 míst sezení, 40 míst stání). Samotná trať vede na ocelových mostech z Piazzale Roma na umělý ostrov s “kravaťáckým parkem” (Oppice Park) Tronchetto. Vozy jsou opatřeny pneumatikami a jsou vedeny po ocelových kolejích. Podobný systém pojezdu je používán například v pařížském metru. Délka tratě je 857 m a kromě koncových jednokolejných stanic má ještě jednu dvoukolejnou stanici Marittima uprostřed, která slouží zároveň jako výhybna. Výstavba metra, která se pro Benátky připravovala, je v současné době “u ledu”.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (3 votes cast)
Automatic People Mover, 5.0 out of 5 based on 3 ratings
Share

Zdroj: www.skyscrapercity.com
Autor:


4 komentáře

 • Napsal občasný návštěvník Itálie, 29. 12. 2009 @ 11:35

  Italové jsou na různé lanovky dost “vysazení” (jako ostatně obyvatelé všech zemí s hornatými oblastmi) = v tomto případě ovšem jde v podstatě jen o moderní krátkou pozemní lanovku, navíc poněkud nezvykle pouze ve “vodorovné rovině” – ale jako “frajeřina” to docela zajímavé je a je to z ČR poměrně “blízko”, takže při návštěvě severní Itálie lze tuto “atrakci” relativně snadno navštívit.
  Výrazně rozsáhlejší a zajímavější je ovšem systém “lanovkového metra” v Perugii ve střední Itálii (“Minimetrò Perugia”), uvedený do provozu snad někdy v roce 2002: “dvoukolejná” trasa je dlouhá několik kilometrů a má asi 7 “stanic”, mezi nimiž provoz zajišťují trvale hnaná lana, od nichž se vozy na začátku stanic odpojují, bočně umístěné “pneumatikové” pohony je zabrzdí a zastaví přesně na stanoveném místě u nástupišť a po výměně frekvence zase “vyženou” ven ze stanice, za níž se vozy opět “chytí” hnacího lana a jsou jím taženy do začátku následující stanice. Systém je součástí místní MHD a v kombinaci s dalšími eskalátory a výtahy zajišťuje m.j. i spojení “hlavního” nádraží z historickým centrem města, které leží vertikálně asi o 200 metrů výše (existuje tam ovšem i docela zajímavá autobusová a trolejbusová MHD). Podrobnější informace o systému “minimetra” jsou dostupné například prostřednictvím www stránky s adresou:
  http://www.minimetrospa.it/
  (bohužel ovšem pouze v italštině …).

 • Napsal Tomáš Mykl, 29. 12. 2009 @ 14:39

  Dovolil bych si doplnit, že článek o minimetru Perugia byl prvním článkem na novém Dopravním webu http://dopravni.net/mhd/26/minimetro-v-italskem-meste-perugia/

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Nový tramvajový systém u Benátek — 25. 12. 2010 @ 21:32

 2. Dopravní web » Metro — 31. 1. 2013 @ 0:15

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*