- Dopravní web - http://dopravni.net -

Nová trolejbusová trať v Plzni bude po desetiletí slibů otevřena v roce 2010

DSCF4559Je tomu hezkých pár roků, co v Plzni rozezněly zvěsti o nových destinacích, kam budou jezdit trolejbusy. Takových míst, kam se čas od času trolejbusy slibují, je v Plzni více a v následujícím článku je také neopomeneme. Tím tématem číslo jedna ale bude trolejbusová trať na Borská Pole. Ta se totiž v současné době staví. Podle některých přínos dopravní obslužnosti, podle mě dnes již jen plýtvání mědí a penězi.

Borská Pole, aneb průmyslová revoluce v Plzni.

Píše se rok 1996. Globalizace přichází a mění tvář průmyslu v Plzni. Ve městě, které bylo v dávných časech vzýváno jako „Pevná hráz Socialismu a Míru.“ Obří průmyslové Škodovy závody zažívají nejhorší dny. S novou dobou přichází nové možnosti a tak se ve Škodovce tuneluje. Protože se závod jako celek hroutí a některé slabší články dokonce odpadají úplně, stoupá nezaměstnanost. Naštěstí přichází zahraniční investoři a nový Billboard zdobící most na Rokycanské třídě hlásá: „Vítá Vás Plzeň, město televizorů Panasonic.“ Na Borských Polích vznikají první průmyslové podniky a je pravda, že se skutečně daří. Město velice za velice výhodných podmínek poskytlo zahraničním investorům pozemky a investoři na oplátku nabídli pracovní místa pro dělníky z Plzně i okolí. Jednalo se sice převážně o pásovou výrobu, ale o práci nouze nebyla. Na Borských Polích vznikl také první plzeňský hypermarket. Francouzský Carrefour zde otevřel první českou pobočku. A tak se Borská Pole vryla do povědomí všech Plzeňanů. Snad každý sem tehdy alespoň jednou zavítal okouknout čtyřicet pokladen, živé kraby v prodejně a nový způsob prodeje. Velké množství lidí, dojíždějících na Borská Pole, pocházelo ze sociálně slabších skupin a tak se projevila bolest nedostatečné dopravní obslužnosti, která Borská Pole tíží do dnes. Navíc na Borských Polích, blíže k Plzeňské straně byl vybudován nový komplex budov Západočeské Univerzity a studenti se začali mačkat v autobusech. Protože cestování autobusem na Borská Pole byl opravdu tradiční kulturní zážitek, začalo se okolo roku 1998 prostřednictvím médií slibovat. Postavíme tramvaj na Borská Pole, postavíme trolejbus na Borské Pole, hlásal nejeden titulek.

A skutek? Píše se rok 2009. Borská Pole, velká průmyslová zóna. Většině Čechů již za pásem došel dech a tak je nahradili noví obyvatelé města. Aby se totiž za levnou sílou nemusely stěhovat dále na východ zavedené továrny, přestěhovala se levná síla do Plzně. Po městě je tak slyšet nejeden jazyk a v průmyslové zóně na Borských Polích je čeština jazykem minoritním. Snad vyjma obchodního centra, které ale již má ve městě bohatou konkurenci. A protože Borská Pole nejsou zrovna nejdostupnější destinací, z Carrefouru se stal druhý Hypermaket TESCO, tak se do obchodního centra již zdaleka takové davy nehrnou.

dvě řady tlustých sloupů vedle sebe, co to?

průmyslová zóna

Za dobu zajíždění MHD na Borská Pole se obměnil vozový park.

Hlavně přetížená linka 30 byla impulsem pro dopravní podnik nakoupit v roce 2002 vůbec první velkokapacitní autobusy v historii plzeňské MHD. Začínalo se dvěma vozy značky Solaris Urbino 15II a v současné době vlastní Plzeňské Městské Dopravní Podniky a. s. na několik desítek patnácti a osmnácti metrových autobusů. Na hlavních autobusových linkách 30 a 41, které obsluhují Borská pole jsou tyto velkokapacitní vozy pravidelně nasazovány. I dopravu k univerzitě se postupem času dokázalo zlepšit, nicméně tramvaj k univerzitě se stále slibuje. A ačkoliv je tato stavba o hodně podstatnější, než trolejbusová trať, stále nevíme, jestli se prodloužení tramvajové linky číslo 4 k univerzitě dočkáme. Proč je tramvaj podstatnější? Protože trasa trolejbusu míří do průmyslových zón. Míst, která potřebují obslužnost zejména v určité denní hodiny. V době ekonomické krize navíc i podniky na slavných Borských Polích propouštěly. Toto propouštění se sice dotklo většinou zahraničních zaměstnanců, ale to nic nemění na tom, že počty lidí, kteří jezdí za prací na Borská Pole, se kvůli krizi snížily.

aktuální stav prací na trolejbusové trati

aktuální stav prací na trolejbusové trati

Když už nyní máme všichni představu, jak to na Borských Polích vypadá, tak si můžeme představit trolejbusovou trať. Stavební práce na ní byly zahájeny v červenci 2009 a jak vypadá současný stav stavby si můžete prohlédnout na fotkách v článku. Samotná trať je financována jako dvě části. Hlavní část trati spojuje křižovatku u nádraží Plzeň – Jižní Předměstí a kruhový objezd na Nové Hospodě. Trať vede Borskou a Folmavskou ulicí. Zajímavostí je, že v rámci rekonstrukce křižovatky u nádraží Plzeň – Jižní Předměstí byla vybudována v roce 2006 na trolejovém vedení (linka 16) odbočka do Borské ulice jako příprava pro novou trať. Na druhém konci se trať napojuje na kruhový objezd, kde v současné době jezdí trolejbusová linka číslo 12. Tato část trati má délku 3,6 km a celková cena této části stavby je 171 000 000 Kč. Do této částky se také započítává výstavba nové měnírny. Naopak na většině délky tratě již dlouhé roky čekaly na zavěšení trolejí sloupy. Některé, ale pro stavbu nevyhovovaly a tak musely být vyměněny.

Druhou částí je odbočka tratě ulicemi U Nové Hospody a Teslova. Tato stavba je celá financována z rozpočtu města. Ačkoliv má být první část dokončena již v březnu 2010, provoz s cestujícími má být zahájen až začátkem července 2010. Jaké trolejbusové linky na novou trať zamíří, určí výsledky přepravních průzkumů, které byly v této oblasti v listopadu 2009 konány. Jedno je ale jisté, nová trať přinese změny v trasování mnoha linek plzeňské MHD.

Můj názor na vhodnost investice jsem již vyjádřil. Nicméně tramvaj k Univerzitě, se stále jen slibuje. Přitom počet přepravených studentů neovlivňují ekonomické krize, ale spíš počty provalených afér. Takže se vlastně může stát, že jednoho dne si zde přečtete můj článek, který zavrhuje výstavbu tramvajové tratě k univerzitě, na které nechce pro její pověst nikdo studovat. V Plzni jsou ale i další místa kam se nová trolejbusová, či tramvajová trať tu a tam slibuje. Za všechny uvedu příklad mostu Milénia a ulice U Trati. Tyto ulice sice vedou úplně mimo jakékoliv důležité oblasti, ale při jejich rekonstrukci zde byly vykonány stavební přípravy pro provoz trolejbusů. Připraveno je napájení trolejbusové trati a jsou položeny a zapojeny silové kabely. Trolejové vedení se zde ale neobjevilo ani při nedávné rekonstrukci Americké třídy, přičemž právě ulice U trati mohla být vhodnou objízdnou trasou. Také je připraveno prodloužení trolejbusové linky 11 na Švabinách, jedná se sice o velmi krátký úsek, ale město ho zamítlo s argumentem, že nebude spolufinancovat trolejbusovou trať, která by sloužila k napájení obchodního centra. Dalším místem, kde najdeme nové sloupy, ale nikoliv už výložníky a troleje je ulice Malická na Roudné. I sem by jednou trolejbusy měly po Roosveltově mostě přes Náměstí Republiky dorazit. Poslední datum, které proběhlo v médiích na toto téma jsem nezachytil, ale podívejme se na jiný přehled dat, související přímo s tématem Borská Pole.

Borská Pole v datech:

Koho zajímají obrázky z ulic, které jsou pro trasy trolejbusů připraveny, doporučuji využít street view pod tímto odkazem.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
Share