9 057 přečtení
Pro 23 2009

Nová trolejbusová trať v Plzni bude po desetiletí slibů otevřena v roce 2010

DSCF4559Je tomu hezkých pár roků, co v Plzni rozezněly zvěsti o nových destinacích, kam budou jezdit trolejbusy. Takových míst, kam se čas od času trolejbusy slibují, je v Plzni více a v následujícím článku je také neopomeneme. Tím tématem číslo jedna ale bude trolejbusová trať na Borská Pole. Ta se totiž v současné době staví. Podle některých přínos dopravní obslužnosti, podle mě dnes již jen plýtvání mědí a penězi.

Borská Pole, aneb průmyslová revoluce v Plzni.

Píše se rok 1996. Globalizace přichází a mění tvář průmyslu v Plzni. Ve městě, které bylo v dávných časech vzýváno jako „Pevná hráz Socialismu a Míru.“ Obří průmyslové Škodovy závody zažívají nejhorší dny. S novou dobou přichází nové možnosti a tak se ve Škodovce tuneluje. Protože se závod jako celek hroutí a některé slabší články dokonce odpadají úplně, stoupá nezaměstnanost. Naštěstí přichází zahraniční investoři a nový Billboard zdobící most na Rokycanské třídě hlásá: „Vítá Vás Plzeň, město televizorů Panasonic.“ Na Borských Polích vznikají první průmyslové podniky a je pravda, že se skutečně daří. Město velice za velice výhodných podmínek poskytlo zahraničním investorům pozemky a investoři na oplátku nabídli pracovní místa pro dělníky z Plzně i okolí. Jednalo se sice převážně o pásovou výrobu, ale o práci nouze nebyla. Na Borských Polích vznikl také první plzeňský hypermarket. Francouzský Carrefour zde otevřel první českou pobočku. A tak se Borská Pole vryla do povědomí všech Plzeňanů. Snad každý sem tehdy alespoň jednou zavítal okouknout čtyřicet pokladen, živé kraby v prodejně a nový způsob prodeje. Velké množství lidí, dojíždějících na Borská Pole, pocházelo ze sociálně slabších skupin a tak se projevila bolest nedostatečné dopravní obslužnosti, která Borská Pole tíží do dnes. Navíc na Borských Polích, blíže k Plzeňské straně byl vybudován nový komplex budov Západočeské Univerzity a studenti se začali mačkat v autobusech. Protože cestování autobusem na Borská Pole byl opravdu tradiční kulturní zážitek, začalo se okolo roku 1998 prostřednictvím médií slibovat. Postavíme tramvaj na Borská Pole, postavíme trolejbus na Borské Pole, hlásal nejeden titulek.

A skutek? Píše se rok 2009. Borská Pole, velká průmyslová zóna. Většině Čechů již za pásem došel dech a tak je nahradili noví obyvatelé města. Aby se totiž za levnou sílou nemusely stěhovat dále na východ zavedené továrny, přestěhovala se levná síla do Plzně. Po městě je tak slyšet nejeden jazyk a v průmyslové zóně na Borských Polích je čeština jazykem minoritním. Snad vyjma obchodního centra, které ale již má ve městě bohatou konkurenci. A protože Borská Pole nejsou zrovna nejdostupnější destinací, z Carrefouru se stal druhý Hypermaket TESCO, tak se do obchodního centra již zdaleka takové davy nehrnou.

dvě řady tlustých sloupů vedle sebe, co to?

průmyslová zóna

Za dobu zajíždění MHD na Borská Pole se obměnil vozový park.

Hlavně přetížená linka 30 byla impulsem pro dopravní podnik nakoupit v roce 2002 vůbec první velkokapacitní autobusy v historii plzeňské MHD. Začínalo se dvěma vozy značky Solaris Urbino 15II a v současné době vlastní Plzeňské Městské Dopravní Podniky a. s. na několik desítek patnácti a osmnácti metrových autobusů. Na hlavních autobusových linkách 30 a 41, které obsluhují Borská pole jsou tyto velkokapacitní vozy pravidelně nasazovány. I dopravu k univerzitě se postupem času dokázalo zlepšit, nicméně tramvaj k univerzitě se stále slibuje. A ačkoliv je tato stavba o hodně podstatnější, než trolejbusová trať, stále nevíme, jestli se prodloužení tramvajové linky číslo 4 k univerzitě dočkáme. Proč je tramvaj podstatnější? Protože trasa trolejbusu míří do průmyslových zón. Míst, která potřebují obslužnost zejména v určité denní hodiny. V době ekonomické krize navíc i podniky na slavných Borských Polích propouštěly. Toto propouštění se sice dotklo většinou zahraničních zaměstnanců, ale to nic nemění na tom, že počty lidí, kteří jezdí za prací na Borská Pole, se kvůli krizi snížily.

aktuální stav prací na trolejbusové trati

aktuální stav prací na trolejbusové trati

Když už nyní máme všichni představu, jak to na Borských Polích vypadá, tak si můžeme představit trolejbusovou trať. Stavební práce na ní byly zahájeny v červenci 2009 a jak vypadá současný stav stavby si můžete prohlédnout na fotkách v článku. Samotná trať je financována jako dvě části. Hlavní část trati spojuje křižovatku u nádraží Plzeň – Jižní Předměstí a kruhový objezd na Nové Hospodě. Trať vede Borskou a Folmavskou ulicí. Zajímavostí je, že v rámci rekonstrukce křižovatky u nádraží Plzeň – Jižní Předměstí byla vybudována v roce 2006 na trolejovém vedení (linka 16) odbočka do Borské ulice jako příprava pro novou trať. Na druhém konci se trať napojuje na kruhový objezd, kde v současné době jezdí trolejbusová linka číslo 12. Tato část trati má délku 3,6 km a celková cena této části stavby je 171 000 000 Kč. Do této částky se také započítává výstavba nové měnírny. Naopak na většině délky tratě již dlouhé roky čekaly na zavěšení trolejí sloupy. Některé, ale pro stavbu nevyhovovaly a tak musely být vyměněny.

Druhou částí je odbočka tratě ulicemi U Nové Hospody a Teslova. Tato stavba je celá financována z rozpočtu města. Ačkoliv má být první část dokončena již v březnu 2010, provoz s cestujícími má být zahájen až začátkem července 2010. Jaké trolejbusové linky na novou trať zamíří, určí výsledky přepravních průzkumů, které byly v této oblasti v listopadu 2009 konány. Jedno je ale jisté, nová trať přinese změny v trasování mnoha linek plzeňské MHD.

Můj názor na vhodnost investice jsem již vyjádřil. Nicméně tramvaj k Univerzitě, se stále jen slibuje. Přitom počet přepravených studentů neovlivňují ekonomické krize, ale spíš počty provalených afér. Takže se vlastně může stát, že jednoho dne si zde přečtete můj článek, který zavrhuje výstavbu tramvajové tratě k univerzitě, na které nechce pro její pověst nikdo studovat. V Plzni jsou ale i další místa kam se nová trolejbusová, či tramvajová trať tu a tam slibuje. Za všechny uvedu příklad mostu Milénia a ulice U Trati. Tyto ulice sice vedou úplně mimo jakékoliv důležité oblasti, ale při jejich rekonstrukci zde byly vykonány stavební přípravy pro provoz trolejbusů. Připraveno je napájení trolejbusové trati a jsou položeny a zapojeny silové kabely. Trolejové vedení se zde ale neobjevilo ani při nedávné rekonstrukci Americké třídy, přičemž právě ulice U trati mohla být vhodnou objízdnou trasou. Také je připraveno prodloužení trolejbusové linky 11 na Švabinách, jedná se sice o velmi krátký úsek, ale město ho zamítlo s argumentem, že nebude spolufinancovat trolejbusovou trať, která by sloužila k napájení obchodního centra. Dalším místem, kde najdeme nové sloupy, ale nikoliv už výložníky a troleje je ulice Malická na Roudné. I sem by jednou trolejbusy měly po Roosveltově mostě přes Náměstí Republiky dorazit. Poslední datum, které proběhlo v médiích na toto téma jsem nezachytil, ale podívejme se na jiný přehled dat, související přímo s tématem Borská Pole.

Borská Pole v datech:

 • 1992 – první úvahy o vybudování průmyslové zóny
 • 1996 – zahájena výstavba průmyslové zóny
 • 2009 – zahájena výstavba trolejbusové tratě
 • 2010 – zahájen provoz na trolejbusové trati
 • 2011 – slibovaný začátek výstavby tramvajové tratě

Koho zajímají obrázky z ulic, které jsou pro trasy trolejbusů připraveny, doporučuji využít street view pod tímto odkazem.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
Nová trolejbusová trať v Plzni bude po desetiletí slibů otevřena v roce 2010, 4.0 out of 5 based on 4 ratings
Share


Autor: ...je občas zamilovanej, ale někdy taky ví co chce říct...


9 komentářů

 • Napsal Dagmarb Braunová, 24. 12. 2009 @ 8:44

  Převzato prvním odstavcem a odkazem na BUSportál. Díky. DB

 • Napsal Pražan, 24. 12. 2009 @ 22:36

  Neznám příliš dobře místní podmínky a poměry, takže můj názor bude možná poněkud nepříhodný, ale pokud se trolejbusová trať už staví, měla by i pro dopravu k universitě být využita především ona – nechápu tedy, proč nebude návazně ihned vybudována i trolejbusová trať ulicí “U letiště” až k univerzitě; proti stavbě tramvajové trati sice samozřejmě nic nemám, ale pokud je zde už trolejbusová trať ve stavbě, bylo by zjevně jednodušší urychleně pokračovat v rozšiřování trolejbusové sítě i k univerzitě a prodloužení tramvajové trati do stejné lokality odložit až na pozdější dobu: osadit sloupy podél hotové silnice a natáhnout trolejbusovou trolej je jistě snazší a levnější, než budovat kompletní nový úsek tramvajové trati.

 • Napsal Tomáš Mykl, 27. 12. 2009 @ 23:19

  Pražan: podle mapy je to sice hodně logické, ale přepravní vztahy a potřeby jsou jiné. Naprostá většina dalších aktivit souvisejících se Západočeskou univerzitou je umístěna podél tramvajové tratě, navíc i ona právě stavěná trolejbusová trať je vedena velkou částí územím nikoho a čím dál tím víc mám pocit, že se jedná více o fandovský počin, než skutečné potřeby, což může celý zatím velice slušně vyvíjející se trolejbusový podnik v Plzni stáhnout pod vodu.
  Jedná nová smysluplná trolejbusová trať by byla z Doubravky přes Lobzy, Slovany a Doudlevce na Bory (jižní polovina dnešní autobusové linky 30), ale ta se nepřipravuje ani omylem, přitom by se v podstatě jednalo o nepříliš dlouhé spojky mezi existujícími tratěmi.
  Ostatní navržené tratě jsou dle mého jen čáry na mapě, často velmi nesmyslnými směry, mimo veškeré zájmové oblasti Plzně.
  Bohužel u těchto plzeňských novostaveb je příznačné, že se připravují tak dlouho (někdy i více, jak generaci), kdy jejich realizace přijde obrazně ne za pět minut dvanáct, ale až po půlnoci, takže původní dobře nastartované podmínky pro realizaci a vhodně rozběhnutý vývoj je už ten tam a nově oblast se díky své “vytěženosti” dostává už zcela někam jinam.

 • Napsal Pražan, 29. 12. 2009 @ 12:18

  Jak jsem už napsal, neznám příliš dobře místní podmínky a poměry, takže nevím, kde všude má plzeňská “univerzita” (pomalu každá vesnice už má svoji “univerzitu” …) své objekty využívané studenty – v tom případě by ovšem bylo lépe trolejbusovou trať z města tou pustinou (tu jsem kdysi viděl) vůbec nestavět a tramvaj z Borů prodloužit nejen k univerzitě, ale okolo ní až do průmyslové zóny, a maximálně ji doplnit krátkou trolejbusovou tratí odbočující z toho “maxikruháče” na trase na Novou Hospodu (a propos: rozměrově je to asi jediný rozumný “kruháč” na silnici i. třídy v celé ČR …)
  – a bylo by vyřešeno vše “z jedné vody na čisto” …
  Úvaha o náhradě autobusové linky č. 30 novou trolejbusovou tratí je už z pohledu do mapy zcela logická, protože taková trať by m.j. také umožňovala snadné objíždění pravidelných tras trolejbusů v případě nějakých poruch či havárií na nich a spojovala by oblasti, které jsou nyní dosažitelné v podstatě jen za cenu cesty přes širší centrum Plzně: je škoda, že se vybudování té trasy nepřipravuje, když navíc (pokud si dobře vzpomínám) v některých úsecích už kdysi trolejbusová trať dokonce vedla (možná jen jako manipulační) – linka č. 30 je přitom i podle jízdních řádů zjevně značně frekventována, takže investice do trolejbusové trati v její trase by asi neužitečná nebyla.

 • Napsal Tomáš Mykl, 29. 12. 2009 @ 18:04

  Pražan: 100% souhlas

 • Napsal Vlastimil l., 29. 12. 2009 @ 22:45

  Ad Tomáš Mykl: Jestli dovolíš, tak Tě budu trochu oponovat. Tvá představa o tom, že stavba TT na Borská pole je fandovská záležitost je naivní a řadím ji k typickým “myklovinám”.
  Nikdy jsem si nevšiml, že by na magistrátu byli nějací fandové, kteří by vehementně prosazovali tuto stavbu. Fandové MHD se scházejí jinde a na rozhodování mají pramalý vliv. To víme oba
  Říkáš, že trať může ohrozit rozvíjející se trolejbusový podnik. Já říkám, že Plzeň je stejně jako jiná města stagnujicí trolejbusový podnik. Žádný český trolejbusový provoz dnes primárně není ohrožen likvidací, ale rozvoj všech je pramalý.
  Jeden můj poznatek z historie je ten, že trolejbusům svědčí neutěšené společenské poměry.
  Aneb proč v Německu vznikaly provozy za války, proč u nás počátkem padesátých let, proč v Rumunsku v letech osmdesátých?
  Pak je další otázkou, do jaké míry je dnes trolejbus smyslupným vozidlem?
  Je kapacitnější než autobus? To těžko, Citelis v jezdící na naftu nebo mající tykadla odveze stejně cestujících.
  Je ekologičtější? Samozřejmě ano. Je ovšem otázkou, jak moc se v dnešním plzeňském provozu pozná +/- sedmdesát jezdících trolejbusů mezi tisíci dalšími vozidly.
  Nicméně Plzeň má velice dobře fungující trolejbusový systém a teď tedy co?
  Necháme na Borských polích dominovat autobus nebo tu zátěž převedeme na trolejbusy, které by měly dominovat?
  Zastávám názor, že obrat dělníků, které dnes vozí autobusy je obrovský. Ano, dnes je krize, ale ta pomine a to velké množství zahr. dělníků se na Borská pole vrátí.
  Takže máme tady otázku. Buď budeme nahrazovat frekventované autobusové linky trolejbusy nebo začněme pomalu utlumovat trolejbusy až k jejich zániku.
  A že trolejbus projíždí územím nikoho? Jak je dlouhé? Kilometr? Zatím. Ono totiž “území nikoho” podél škodovácké zdi u autosalonu Šmucler by snad také mělo být v budoucnu zastavěné.

 • Napsal Domažličák, 30. 12. 2009 @ 6:15

  Situace v Plzni mi není nijak neznámá a proto si taky přihodím pár slov. Dle mého názoru trať přes Borské Pole rozhodně není zbytečná i když uznávám, že její potřebnost značně klesla od dob, kdy začala být slibována. Její hlavní účel vidím v jedné věci: odklon linky 12 ze Zátiší. Pokud se totiž jednou bude chtít vyřešit už celá desetiletí nevyhovující železniční přejezd na Starých Skvrňanech, bude objízdná trasa trolejbusu nutná. Já osobně bych nejraději viděl úplné zrušení přejezdu a Zátiší napojit novou autobusovou linkou. Bohužel nově vybudovaná spojka mezi Vejprnickou ulicí a “maxikruháčem” to nevyřeší, musela by se vybudovat druhá, jenž by v prostoru betonárky Zapa Zátiší napojila na Nové Skvrňany.
  Ohledně náhrady linky 30 trolejbusem jsem samozřejmě jako každý rozumně uvažující člověk všema dvaceti pro, ale tahle stavba je jedna z plzeňských dopravních tabu, o kterých se bůhví proč nesmí na městě pronést ani zmínka.

 • Napsal Pražan, 5. 1. 2010 @ 9:44

  Vlastimil l. připojil dne 29. 12. 2009 ve 22:45 hodin m.j. toto konstatování:
  “… Zastávám názor, že obrat dělníků, které dnes vozí autobusy je obrovský. Ano, dnes je krize, ale ta pomine a to velké množství zahr. dělníků se na Borská pole vrátí. …”
  – rád bych se proto zeptal, co míní “obratem dělníků”, a v jakém časovém údobí v průběhu dne a týdne se ten “obrat dělníků” koná: pokud totiž jde (jak to u velkých firem a zejména u průmyslových komplexů v případě “návozů na směny” a “rozvozů ze směn” obvykle bývá) o potřebu zajistit nárazově v krátkém období (obvykle maximálně cca dvou hodin) velkou nabídku kapacity VHD, pak autobusová doprava je určitě nejen podstatně ekonomičtějším, ale i ekologičtějším řešením, protože nevyžaduje velké investice do dopravní infrastruktury ani průběžné napájení trolejové sítě elektřinou. Trolejbusová doprava může být vhodná jedině v případě průběžných a relativně stálých (= příliš se v průběhu “provozního dne” neměnících) požadavků na nabízenou kapacitu VHD – a právě k tomu by mohlo aspoň částečně přispět i mnou zmiňované lepší napojení universitního areálu na novou trolejbusovou trať, byť když podle Tomáše Mykla “… Naprostá většina dalších aktivit souvisejících se Západočeskou univerzitou je umístěna podél tramvajové tratě …”: mezi velkým počtem vysokoškoláků se totiž během dne najde dost těch, kteří stejně “někudy courají” i v době výuky – pokud ovšem Plzeň s takovým (relativně snadným a levným) rozšířením stavby nové trati nepočítá, pak asi ve výsledku nebude její reálné “průměrné využívání” (a tím ani “ekonomika”) takové, jaké by bylo žádoucí.
  Napojení borského areálu ZČU na trolejbusovou síť sice zřejmě není z pohledu potřeb studentů ani zaměstnanců ZČU řešením ideálním, ale jako (patrně dlouhodobé) provizorium by nakonec nemuselo být úplně “nepoužitelné”: osobně si v takovém případě dovedu představit jako docela smysluplné například:
  – změnu trasy linky č. 14 v “širším centru” tak, že by byla zakončena u CAN a 
  – změnu trasy linky č. 11 tak, že by místo k CAN byla vedena k areálu ZČU
  (je to ovšem jen nápad plynoucí z pohledu na současné schéma linkového vedení bez znalosti představ “kompetentních” osob o jeho budoucnosti a dalších souvislostech spojených s “aktivací” trolejbusové trati Borskou ulicí, která zjevně vyvolá jistě i nemalé změny linkového vedení MHD i v dalších částech Plzně).

Odkazy k příspěveku

 1. Dopravní web » Trolejbusová trať na plzeňská Borská Pole otevřena — 27. 8. 2010 @ 16:51

RSS komentářů k tomuto příspěvku | Zpětný odkaz

Děkujeme za komentář

*